Kvas za peko

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Glede na dejstvo, da zadnje dneve pri nas kvasa kronično primanjkuje, se mi je utrnila ena ideja. Čez par dni bom en fermentor pretočil v kege in ostalo bo zanesljivo par kil usedline/kvasa na dnu. Vidi kdo kakšno oviro, zakaj tega kvasa ne bi mogel uporabiti za peko kruha ?

V mislih sem imel, da usedlino razdelim po porcijah v velikosti kepice sladoleda in jih razdelim sosedom/prijateljem ? Če ne bo interesa, pač jih zamrznem in uporabim za sebe ko bo sila...
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Zaenkrat me Vitam-R ne zanima, moje vprašanje je bolj usmerjeno v smeri "ali se da ta kvas uporabiti za kruh/pecivo/nekaj ?"
Sicer mislim da se odgovor ponuja kar sam, ampak vseeno me zanima, če je kdo že to preizkusil lastnoročno...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Seveda gre. Zna pa vse skupaj trajati dalj časa, ker pivovarski kvas ni izbran z namenom čimhitrejšega štarta in pridelave CO2.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
No droži štartat z nule je dolgotrajen proces. Se pa da brez težav tko množit komercialni pekovski kvas.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Če je 5 dni dolgotrajno pa... ne vem no, v petih dneh imaš lahko že povsem pripravljene droži.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
V petih dneh z nule in to kvalitetne? Bo pa trajal kar konkretno dlje, da zdominira kvas, da gre mlečna kislina v ozadje in tko dalje.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Včeraj sem imel pilotski projekt - testo za pizzo s pivskim kvasom. Najprej sem kvasovke zbudil v kozarcu vode z žlico sladkorja in po pol ure je bila že fina pena. Res je, da gre počasneje kot z navadnim pekovskim kvasom, ampak ratalo je čisto ok. Eni sicer pravijo, da zamrzovanja kvas ne prenese dobro (na omembo tega se mi je žlahtnica samo nasmejala z besedami, da zamrzuje kvas že leta in leta), tako da naslednjo rundo testiram s kvasom iz zamrzovalnika. Če bo bo, če ne pač leti v kanalizacijo... Imam za vsak primer še par paketov suhega kvasa na zalogi.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Če se ga kje v vzhodni okolici Ljubljane dobi, ga prosim da ga nekdo zame kupi pol kile, pa pridem po njega ob priliki. Če ne bo treba nekaj coprat,
Pa ne o kruhu iz trgovine ce je pšenica na njivi
 

Priponke

  • received_1296832197374163.jpeg
    received_1296832197374163.jpeg
    876,4 KB · Ogledi: 233

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
Včeraj sem imel pilotski projekt - testo za pizzo s pivskim kvasom. Najprej sem kvasovke zbudil v kozarcu vode z žlico sladkorja in po pol ure je bila že fina pena. Res je, da gre počasneje kot z navadnim pekovskim kvasom, ampak ratalo je čisto ok. Eni sicer pravijo, da zamrzovanja kvas ne prenese dobro (na omembo tega se mi je žlahtnica samo nasmejala z besedami, da zamrzuje kvas že leta in leta), tako da naslednjo rundo testiram s kvasom iz zamrzovalnika. Če bo bo, če ne pač leti v kanalizacijo... Imam za vsak primer še par paketov suhega kvasa na zalogi.
Ne ga sračkat no. Z ene same vrečke kvasa pečeš neskončno dolgo brez zmrzovanja.