Kuha mi računalnik

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Imam prenosnih hp nx9420 star 3 leta.

Zadnje čase se mi vsake toliko časa (nekaj ur) sam od sebe ugasne. Takoj sem posumil pregrevanje. Preveril temperature z everestom in rezultat je sledeč:

Matična 73°C
Procesor 89°C
Disk 50°C

Za moje pojme kar preveč. Sicer ne vem kako je normalno. Lahko kaj naredim da se prensonik ne bo tako grel in posledično ugašal?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Odšraufaš spodnji del da prideš do ventilatorja in pošteno spihaš prah ven. Če se bo še vedno pregreval pa podloži nekaj pod zadnji nogici, tak da bo ene 2cm v zraku - dosti manj se bo grel, pa še pisal boš lažje.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Problem je da ne morem spodaj pri ventilatorju nič odšraufat. Da se odpret samo pokrovček za menjavo ramov in diska.

Tako da lahko samo malo od zunaj spiham kar pa nič ne pomaga.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Ja to maš prav da se da vse narazen dat. Mene skrbi potem to, da ga moram tudi nazaj sestavit
smile-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Pogledal sem sliko spodnje strani in je potrebno cel zadnji del odšraufat (šraufi ob strani in šraufi, ki niso na kakšnih pokrovčkih, pa bo šlo. Brez skrbi, ne bo nič razpadlo, ohišje je samo ovitek, laptop bi teoretično lahko tudi brez njega bil.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Evo opret mi je reatal
smile-1.gif


Na moje presenečenje je notranjost poipolnoma brez prahu. Po treh letih stalne uporabe. Sem pričakoval bolj namiznemu računalnbiku podobno situacijo. Da se bo prah kar usul ko bom odprl. Tu pa ga sploh ni. Bom vseeno vzel ven ventilator in ga malo spihal.

Še kaj lahko naredim ko imam ravno odprto?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Poliješ ga s kafejem
grin1.gif
Sej prah se samo na in okoli ventilatorja nabere, ostalo je vse zaprto.

Preveri tudi izhod/hladilna rebra, pri mojem HP-ju se je tam nonstop zabasalo.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Jah sej se bo bolj končalo tole razstavljanje. Dvit bi moral 4 vijake pa nimam pravega izvijača. Bom probal še malo a pomojem ne bo šlo.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
No cpu je trenutno na 65°C. Računalnik je bil ugasnjen kako uro tako da bom videl kakšno bo stanje čez čas.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Isto kot prej cpu je na 90.

@matt hvala, a mislim kmalu kupit nov prenosnik tako da zaenkrat ne bom odštel 45€ za tole.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
90°C je že skoraj maximum oz. je pri nekaterih procesorjih že maksimum, kjer se ugasne.

Pa je na dotik fejst vroč? Dela nonstop ventilator ko zmešan? Da ni kaka fizična napaka na procesorju, ker pri 90°C bi bil disk toplejši.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Disk je na 50.
Računalnik je na spodnji strani tako vroč, da ga težko držim nekaj sekund, če močno pritisnem z dlanjo ob plastiko. Ventilator dela skos. Ugašat se je začel zadnje dni.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Pa nobenega prahu praviš? Potem je možno še da je odstopil hladilnik od procesorja. Bo treba novo pasto dat, pogledat če ni kaj zvito... Jaz ga raje niti prižigal nebi dokler nebi dobil malega križnega šraufencigerja in pogledal kakšno je stanje, ker to so ''ubijalske'' temperature.
 

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
Jaz ti priporočam naslednje. Odpri računalnik in pri ventilatorju in procesorju dobro izpihaj ven prah. Najboljše s kakšno nožno pumpo, tako da ne bo res nič praha. Potem pa procesor dobro očisti in premaži s termalno pasto. To ti bo garantirano precej znižalo temperaturo, pa tudi držalo bo precej dlje kot pa če samo spihaš ven prah.

drugače pa najboljše, da kupiš to termalno pasto KLIK. sicer je kar draga, ampak je precej boljša kot tiste cenejše

točna navodila, kako nanesti pasto na procesor pa imaš TUKAJ
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Ja ga bom uporabljal res samo za nujno pa si bom nekje zrihtal pravi izvijač ma malo pošraufal. Se zaenkrat zahvaljujem za odgovore pa poročam kako in kaj.

hvala
 

SpaceMonkey

Pripravnik
11. avg 2007
761
3
18
Citat:
Uporabnik hovi pravi:
drugače pa najboljše, da kupiš to termalno pasto KLIK. sicer je kar draga, ampak je precej boljša kot tiste cenejše

točna navodila, kako nanesti pasto na procesor pa imaš TUKAJ

To je čist preveliko pakiranje, naj raje vzame 3,5-4g, maš to za nekaj nanosov čisto dovolj. Za nakup naj raje pogleda pri pri Agt-ju . Z kakšnim MX-2, ali Arctic Silver 5 nima kaj zgrešit. Jaz sem sicer kupil Scythe Thermal Elixer in sem isto zelo zadovoljen.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
@SpaceMonkey hvala za odgovor.

Ima mogoče kdo izkušnje s temi folijami? Primer:
http://www.enaa.com/oddelki/conrad/izd_3646_CO189059_Termalno_prevodna_grafitna_folija_90_10

Za koliko pa lahko pričakujem da temperature pade po nanosu paste ali uporabe take folije?

Edit: aja sej sem našel odgovor v opisu izdelka.
Citat:
Artic Silver 5 lahko zniža povprečno temperaturo za 12° Celzija ali več (optimalno znižanje temperature nastopi približno 200 ur po nanosu).

To verjetno ne bo dovolj pri moji temperaturi. So mogoče folije zgoraj bolj učinkovite pri zmanjševnju temperature?
 
Nazadnje urejeno: