Ksenonke vs. halogenke vs. LED

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
znašel sem se pred zanimivo zagato - našel sem dva zelo podobna avtomobila, praktično enaka, razlika je zgolj barva in prednje luči - en ima ksenonke, drug halogenke, seveda je prvi primerno dražji (no, pa tudi leto mlajši je, čeprav lahko samo, da je en konec leta, drug začetek naslednjega, pa zgleda 1 leto vmes, čeprav sta lahko samo 2 meseca) - se splača samo zaradi ksenonk stegniti?

so žarnice še vedno tako zelo drage ... pač razmišljam, žal sem se poslovil od ideje o Miniju in je leto zamenjal karavan ... :p bolj rabimo prostor, kot uživancijo čez ovinke ... :p
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
2 X xenon za C5 pri forumašu 70-100€ par. Jaz imam druge v 11 letih - pa prve niso crknile ampak za "moj občutek" malo slabše svetile - še vedno bolje od vseh halogenk.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.738
2.618
113
Ni tolk v letih kot v urah delovanja. Jaz sem jih menjal na cca. 100k prevoženih.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
znašel sem se pred zanimivo zagato - našel sem dva zelo podobna avtomobila, praktično enaka, razlika je zgolj barva in prednje luči - en ima ksenonke, drug halogenke, seveda je prvi primerno dražji (no, pa tudi leto mlajši je, čeprav lahko samo, da je en konec leta, drug začetek naslednjega, pa zgleda 1 leto vmes, čeprav sta lahko samo 2 meseca) - se splača samo zaradi ksenonk stegniti?

so žarnice še vedno tako zelo drage ... pač razmišljam, žal sem se poslovil od ideje o Miniju in je leto zamenjal karavan ... :p bolj rabimo prostor, kot uživancijo čez ovinke ... :p
Jaz ti lahko rečem, da sem dve leti nazaj Citroena s Xenon žarometi menjal s Fordom, ki ima halogenke. Avto je sicer odličen, ampak svetilnost ponoči in v dežju pa je šit od šita. Nikoli več navadni žarometi. Žarnica na Citroenu je bila poceni, neoriginal 70 EUR, menjal sem 4 v 10 letih.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
648
624
93
Če imaš možnost in je avto s xenonom ok za kupiti - ne razmišljaj in ga vzemi.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kako pa je z "vzdrževanjem" LED žarometov? Če se ne motim je zadeva povsem integrirana in posameznih svetilnih modulov ni možno menjati. Ta del je potem problematičen, ko začnejo crkovati moduli - moraš menjati celotno luč.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Kako pa je z "vzdrževanjem" LED žarometov? Če se ne motim je zadeva povsem integrirana in posameznih svetilnih modulov ni možno menjati. Ta del je potem problematičen, ko začnejo crkovati moduli - moraš menjati celotno luč.

pri LED je menda res rako, ja, ampak naj bi imele med vsemi dalec najdaljso zivljenjsko dobo. so pa sicer zdaj ze nekaj let na trgu, ima kdo kaksne izkusnje?

kar se tice moje dileme - je tudi pri manjsih avtomobilih ksenon boljsa izbira? gledam recimo Ford Focusa ... ne najdem pa nic pametnega, ce googlam ...
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Kakšne dileme? Ko imaš enkrat avto s ksenonom, ne greš več nazaj, ampak greš kvečjemu na full LED. Cena žarnic je par deset ojro za kos; menjaš lahko sam. Imamo Polo s ksenonom in je proti navadnemu razlika ... kot med nočjo in dnevom. :)
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
ne kupim več avta ki nima LED (v današnjih časih).

Pred tem nisem kupil avta kateri ni imel xenon.

Ko greš enkrat na xenon, nikol več ne greš na halogen in potem iz xenon na LED itd....

edit: za vw grupo ima en alteraš dobro ceno, pa žarnice so tudi dobre, še danes svetijo pa ima avto skoraj 300k prevoženih (pri 175k km zamenjane obe).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Chimay in McGiver

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
To so 10+ let stari avtomobili pri malomarnih lastnikih. Zadnji led moduli so od 50€ naprej.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Mojih 50 centov. Če pustimo ob kraju xenon kot tehnologijo in uporabnost ....

Pri rabljenih avtih sploh tega "nizkega ranga" je izbira ksenonk samo zato da imaš ksenon nesmisel. Konkretno 5-10 let starih focusov z xenonom je 15 na avto netu, vseh je pa 150. Od teh 15 trije da niso dirketno od ene od znanih šverckomerc firm, pa še tisti so najbrž privat dilerski z prevrtenimi km in ostalimi problemi.

Skratka xenon v tem rangu direktno kliče za nategunstvo in prej bi se izogibal te kljukice za tak avto kot pa bi jo želel! ;)

Druga stvar je seveda višja klasa kjer je xenon bila standardna oprema in xenona nimajo samo oskubljeni primerki, tam je stvar skorajda obratna (če nočeš avto trgovskega potnika je več možnosti da dobiš takega med tistimi ki imajo xenon).
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Moj prejšnji avto je bil letnik 2009 pa je imel prigadoljiv xenon (obračanje luči v ovinek glede na hitrost vožnje in položaj volana). Pa ni bil lih drek, je svetilo zelo dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
pri LED je menda res rako, ja, ampak naj bi imele med vsemi dalec najdaljso zivljenjsko dobo. so pa sicer zdaj ze nekaj let na trgu, ima kdo kaksne izkusnje?

Kar se LED žarometov tiče po cca.80k prevoženih km pri 4ih letih starosti zadeva dela enako. Kar se pa dileme med halogenkami in xenonom tiče pa zame tu sploh ni vprašanja, xenon all the way. Razen v kolikor gre za kakšno posebno izjemo kot je omenil SJTV1. Za kateri avto pa dejansko gre?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Si že kdaj videl zadnje luči na določenih modelih Passata? Tista "rožica"? Praktično ne vidiš avta, ki ne bi imel vsaj par modulov zanič.

A niso tisto passati B6 letnika 2005 in dalje? Torej 15 let stare zadeve?

Saj imaš tole v mislih kajne?
s-l400.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips