Kronoterm toplotna za STV

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Pozdravljeni, imam eno vprašanje za lastnike toplotnih črpalk za toplo vodo. Koliko časa porabi črpalka,da vam segreje 300l zalogovnik? Včeraj se nam je zgodilo, da je zmanjkalo tople vode in na zalogovniku je kazalo samo 17°C. Da vseskupaj segreje na 50°C je pa rabilo celo noč?? Mislim,da to lih ni čist normalno. Prvič sploh nebi smela tako hitro padit tremperatura, kot drugo pa mislim, da bi moglo vodo pogreti v ene dveh urah.

Ma kdo kako idejo, kaj bi lahko bilo?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
10 let je pri hiši.
moč je cca 2kW in 300l dvignit za 30 stopinj ni malo.
poleti segreje iz 30 na 45 hitro, tudi iz 20 gre. pozimi težje.

bolj ko je topel prostor v kasterem je, prej bo. nam pozimi greje prostor sušilec, skrinja, pralni. zna pa bit tudi samo 17 stopinj. poleti hladimo celo etažo.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Mi jo imamo v garaži, kjer je nekak konstantno 16°C v prostoru. Samo do sedaj v treh letih nismo nikoli občutili,da bi zmanjkalo vode.

Yogi - kje pa se to naštima/preveri na kolikšno moč je nastavljena? Malce sem gledal navodila, najdem od uporabnega samo uno funkcijo, da ti jo hitreje greje (HT držiš par sekund).
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.717
2.011
113
za šankom
že 80l električni bojler z 2kw grelcem rabi 2-3 ure da mrzlo vodo segreje na primerno temperaturo za uporabo, tako da 300l mrzle vode ni ravno malo za 2kw grelec
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.148
5.569
113
Grej na 44C.
Če je padla temperatura na 17C je nekdo za 12 ur pozabil odprto toplo vodo ali ste se banjali eden za drugim res na veliko.

Koliko časa porabi črpalka,da vam segreje 300l zalogovnik?
https://www.go-tel.si/instrukcije/toplota
Primer 2
Q = m c ΔT

300 l vode = kg , gostota vode je 1000 kg/ m^3

Q = 300 kg * 4200 J/kgK * (50-15) K= 44 100 000 J
15C temperatura vode iz vodovoda.

Sedaj pa obrnemo enačbo za moč (P = Q / t) in iz nje izrazimo čas.
t = Q / P (2000 W moči gretja)
t = 22 050 s oz 6,125 ur.

Če bi grel za 44C bi bil čas 5 ur.
Z el. grelci (če so sploh vgrajeni) gre seveda hitreje (in ne več tako ekonomično).


Je črpalka naštimana na 100% moč?
Kakor vem se max. moči ne da nastavljati v uporabniškem vmesniku, vsaj pri Kronotermu.


Lahko da je kaj plina z leti ušlo.Naj pride serviser in preveri.
V prostoru s STV pusti okna odprta, da bo kaj več kot 16C notri, tako bo zrak vseboval več energije, posledično bo TČ delala bolj hitreje.

Oz. očisti hladilnik, ki je verjetno že zelo zaprašen.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: disc

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Mi jo imamo v garaži, kjer je nekak konstantno 16°C v prostoru. Samo do sedaj v treh letih nismo nikoli občutili,da bi zmanjkalo vode.

Yogi - kje pa se to naštima/preveri na kolikšno moč je nastavljena? Malce sem gledal navodila, najdem od uporabnega samo uno funkcijo, da ti jo hitreje greje (HT držiš par sekund).

Peči imajo v ozadju ogromno programiranja, ponavadi je to "dostopno" le serviserjem, a če se sam poglobiš v to, lahko hitro naštudiraš (glej navodila za serviserje in ne za uporabnike!)...

V glavnem, peč lahko greje s 100% močjo, ali pa se ta lahko zniža oz. regulira, nekatere mislim, da se da spustit celo na 10%. Zaradi tega je tudi razlika v ceni (kvaliteti) med posameznimi pečmi. Zakaj pa to rabiš? Ker imaš manjšo porabo z manjšo močjo ogrevanja. Če sedaj še niste nikoli "shladili" celotne vode, je bilo vmes dovolj časa, da je peč z manjšo močjo pogrela vodo. Če pa seveda shladiš celotno količino, bo pa seveda zaradi manjše moči ogrevanje vode trajalo dlje časa. Tako pač lahko optimiziraš delovanje svoje peči, glede na svoje potrebe. Tako imaš tudi manj vklopov/izklopov. Se pravi, da imaš na koncu manj stroškov, oz. daljšo življenjsko dobo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: disc

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Hvala vama za odgovore. Tukaj mislim,da se je predvsem za vprašat kam gre 300l tople vode. Ker imamo dvostanovanjsko hišo in eno toplotno črpalko za oba stanovanja. Enkrat je sicer soseda že omenila,da si dela vroče kopeli, sam useen 300l je za dve banji, ne samo za eno. Plus to,da predvidevam useen, da si ne natoči čist vročo vodo??
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Če je banja malo večja, je poraba precejšnja. Prejšnje dni je malo zahladilo in je kopel sosedi verjetno prijala. Če je banja (po možnosti še stara) mrzla, tudi precej toplote pobere vodi. In ko ležiš notri dalj časa, moraš vodo še krepko dotočit, da jo ogreješ. Če že gledam mojo, se tušira/kopa s kropom in mi ni jasno kako zdrži... :bonk:

Predlagaj sosedi, da te vzame poleg, ker če bosta dva v banji, bo šlo notri manj vode... :evil:
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Kolega s 300 l bojlerom in TC pravi, da pozimi, ko je mrzlo se 3 clan umiva z mlacno, 4 pa z mrzlo. Rekel, da mu je zal za vsak cent ko je dal za to gamat
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ali:
- Porabijo res ogromno vode, pa je zalogovnik premali oziroma bi moral ogrevati na 60+
- Ima na urnik, najraje enkrat na dan za eno uro, namesto dogrevanje, ko je treba
- Mu nekaj ne dela, kot bi bilo treba
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.245
1.887
113
Ali:
- Porabijo res ogromno vode, pa je zalogovnik premali oziroma bi moral ogrevati na 60+
- Ima na urnik, najraje enkrat na dan za eno uro, namesto dogrevanje, ko je treba
- Mu nekaj ne dela, kot bi bilo treba

Na jabe - Sanitarna TČ 300 litrov ni zalogovnik, temveč bojler, pa na 60 stopinj jo fejst teško spraviš

Ontopic
Če se podhladi na 17 stopinj rabi pol dneva da segreje nazaj na 50.

Pa na enega pred mano, ne rabiš imeti odprte pipe 12 ur, dost je pol ure na polno pa je prazen bojler, TČ pa še niti ni začela dobro delat.

Pa škoda tukaj pisat fizikalne izračune, ker to ni teorija temveč praksa.

Pri nas imamo TČ Kronoterm za sanitarno vodo, nas je 10 uporabnikov v hiši. Ampak obvezno samo tuširanje, če kdo natoči banjo je treba prižgati peč.

Glede same investicije pa dvomim da se kdaj povrne, v primerjavi z elektro bojlerjem.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Kaj te je zmotilo, uporaba besede ali nerazumevanje napisanega? Naj drugače potem... Ali je boljer oziroma zalogovnik za sanitarno vodo premali (ker bi mogli biti več vode, glede na to da TC ne ogreva na neke hude T). Ali pa bi bojler bil načeloma dovolj velik, če bi se ogrevalo na višjo T. S čim, kako niti ni važno (res pa s Tč malo težko).

Fizikalne zakone na stran pa malo prakse. Za tiste, ki mislijo da se teorija in praksa izključujeta. Imamo 300L bojler in eno malo TC. Porabimo 18m3 vode na mesec. Cca 2000kwh s TČ za ogrevanje SV čez celo leto in tople vode nam še ni zmanjkalo. Oziroma se malo bolj kmečke prakse - nas je 5, pri jamahovem kolegu pa 4.

Kar se tiče Stč OPja in računanja pa ne vem, če je Ok ali ne. Če se reče da je Stč 2kW - to pomeni da dela z 2kW (in odda 6 npr ali več) ali da da od sebe 2kW? Drugo kar ne vem je pa, kako natančna je Stč s povprečno T v bojlerju. Pri meni je tipalo spodaj pa TC kaže lahko tudi 13, termometer bojlerja v zgornji tretjini pa lahko kaže tudi 35 takrat in več. Ne vem koliko je notri. Zaradi takih zadev potem "teorija" pade, praksa je pa kao čisto drugačna.
 
Nazadnje urejeno:

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.148
5.569
113
Kolega s 300 l bojlerom in TC pravi, da pozimi, ko je mrzlo se 3 clan umiva z mlacno, 4 pa z mrzlo. Rekel, da mu je zal za vsak cent ko je dal za to gamat
Ja če prva dva (en za drugim) stojita pod odprtim tušem s toplo vodo vsak pol ure, potem je tudi 300 l premalo.
Vsekakor pa to ni normalno.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Ko pozimi v bojler prihaja 8 stopinj hladna voda jo hitro shladi. Pol pa je celo noc brnelo da je do jutra segrelo
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Nas je 5 na 300l toplotni črpalki in hladnega tuša še nisem doživel. Če vsak družinski član za eno tuširanje porabi 100+ l vroče vode, potem pa je treba že malo povprašati po zdravju. Ali pa so zreli za pretočni plinski grelnik z neomejeno količino tople vode in ustrezno vrednostjo računa za plin.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
V
Ko pozimi v bojler prihaja 8 stopinj hladna voda jo hitro shladi. Pol pa je celo noc brnelo da je do jutra segrelo

to niti ni taka sila. pa kaj pol, če jo je celo noč ogrevalo. nam se pozimi z njo zafrkava 6-7h/dan. če jih ni zraven zeblo...
res pa je, da če bi se vsi 4 radi zvrstili eden za drugim in vsak rad malo pod dežjem postoji... pol pa zna biti problem. tudi pri nas ga imam na sumu da še bo, ko otroci zrastejo. pač bo šel en grelec v bojler pa pred večerno seanso ogrel SV še malo višje kot običajno TČ sama, pa bo. drugače pa, resno, če približno ve, koliko vode porabijo (račun od komunale) in koliko porabijo za ogrevanje le-te, da se malo preveri če je vse OK. ali so res malo bolj na potratni strani ali jim kaj šteka. ker kot rečeno, običajno ravno ni, da bi 300L bojler bil dovolj le za dva.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
To niso moje izkusnje ampak od mojega prijatelja. Lastniki TC ponavadi ne priznajo lastnost slabih investicij. Ker jo ima postavljeno v garazo, kjer je nekoliko hladneje, mora dogrevat z drvmi. Skuril 3-4 m drv hahaha. Ce ne kuri z drvi pomaga ogrevat voda iz centralne kurjave lol. Ne vem kaksne znamke je ampak 3 leta nazaj je bla top. Torej investicija se ob hladni vodi ne bo povrnila
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Pa kaj ima to? STČ? OP je resda govoril o STČ, ampak potem ko so ti rekel 300l bojler pa tč, sem mislila da ogreva z ogrevalno TČ... Če ima STČ v neogrevani garaži pa drugače ne more biti, tistih 8 stopinj ni.problem v vodi temveč v zraku. Škoda dnara za bilokatero STČ, če potem vse narobe narediš...
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
To niso moje izkusnje ampak od mojega prijatelja. Lastniki TC ponavadi ne priznajo lastnost slabih investicij. Ker jo ima postavljeno v garazo, kjer je nekoliko hladneje, mora dogrevat z drvmi. Skuril 3-4 m drv hahaha. Ce ne kuri z drvi pomaga ogrevat voda iz centralne kurjave lol. Ne vem kaksne znamke je ampak 3 leta nazaj je bla top. Torej investicija se ob hladni vodi ne bo povrnila

Čisto odvisno od tega kako se topla voda uporablja oz. če sploh veš kaj kupuješ. Jasno da ne moreš pričakovat da si bodo trije zaporedoma napolnili banjo, brez problema pa se trije, štirje stuširajo, vsaj pri nas še ni zmanjkalo tople vode. Poleg tega mora biti TČ za sanitarno toplo vodo locirana v prostoru kjer temperatura ne pade pod cca. 13 stopinj.