Kriza in recesija

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
To zgodbo sicer najbrž narobe razumem, ampak meni se bere kot da bo v bistvu Rovo še najbolj poskrbel, da bo stvar v zakonu in manj možnosti, da ARSO pod pritiskom neke sedanje ali bodoče politike Magni okoljevarstveno dovoljenje čez leta vzame. V Sloveniji to še zdaleč ni nemogoče in Leban je po tej plati nevaren, ko bo mogoče ustanovil svojo stranko in rabil pozicijo na političnem zemljevidu.
Tudi včeraj so poročali, da je Leban prej zapustil sestanek z izjavo, da nekaj razvoja mora dopustiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Slovenski zakoni in predpisi so že brez vtikovanja politike pod krinko okoljevarstva sami po sebi dovolj neugodni za gospodarstvo (včasih bi človek celo pomislil da so butasti).
Se spomnite recimo Golarja - Bevog?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Razlog je seveda dokaj smiseln, ker mi takih nizko plačanih delovnih mest ne rabimo. Mi smo za visokotehnološka mesta. Letno jih nekaj 1000 sporoduciramo. V javnem sektorju, ki ga financirajo ta nizko plačana delovna mesta, kolikor še jih je ostalo. Moral sem z malo sarkazma ...
Bumbarjji, ki to trobijo naokoli pred volitvami in jih zato noben ne zapre, se ne zavedajo, da je povprečje ljudi neusmiljeno. IQ, ki omogoča normalno končanje približno srednje šole, minimalno samostojno opravljenje delovnih nalog in to je to. A ti ljudje niso vredni, da normalno delajo in živijo? A ni država od vseh? Imam pridnega soseda, ki je končal nekaj razredov posebne šole. On lahko marsikaj dela s svojim telesom, možgani pa ne dopuščajo, da ga rukneš pred ekran in naj nekaj smiselnega vnese v računalnik. Takšen pač je in mora biti enakovreden državljan doktorju znanosti na faksu. Tudi za take je treba omogočiti delovna mesta. Magna je sicer zanj verjetno že prezahtevna, kar nekaj delovne dobe pa je nabral v podjetju, ki je delalo kartonsko embalažo.
Pri nas se hoče preveč stvari spraviti skozi zakonodajo. Namesto da bi klub "modrecev" (to bi teoretično naj bili politiki v današnjem času) odločil, da je nekaj primerno in da se sme narediti. V Sloveniji je v bistvu ostala ena taka inštitucija, ki ima pravico odločanja po zdravi pameti in ne izključno po zakonodaji. To je ustavno sodišče. Ne mi reči, da je o vseh zadevah o katerih je odločalo, lahko odločalo preko črk zapisanih v ustavi. Če bi šlo tako, bi ustavno sodišče marsikdaj moralo reči, da o tem pa tisti, ki so ustavo pisali, pač niso razmišljali in da nima kaj odločati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Peter Klepec

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
točno to, ROVO je umaknil, ker so jim zagotovili da bodo zakone popravili. Sam mislim da so spet nategnili njih in državljane...Tole kar se je ROVO zavzemal vsaj po videnem in slišanem bi moralo biti rešeno, takrat ko se je podpisovalo, pa se ni. Sicer ne podpriam drkanjatik preden nekdo začne proizvodnjo, ampak očitno drugače v naši banana republiki ne gre.
 

B81

22. jul 2007
34.483
8.956
113
Resno me zanima, ce se je kaj podmazovalo tukaj ali nic :)
Aja, take nevladne agencije, ki jih placujemo vsi, pa takoj pod kontrolo.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In to tocno zdej....in vsi trobijo o tem. Kako leto in pol nazaj so tocno napovedali, da bo kriza prisla konec 2018 oz. zacetek l.2019. Zdej pa nej mi eden pove ali je vse skupaj zrezirano al kako za vraga so vedeli, da bo sedaj kriza in kar naenkrat vsi ljudje manj kupujejo oz. kako se lahko kriza kar tako zgodi...sej place so od l.2008 itak u k.... celo desetletje?
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Preračunaš koliko je kdo zapufan in kaj je napihnjeno... pa veš kje si.

Kar se mene tiče, bi morala se kriza zgodit že pred 3 leti, pa zgleda da bodo vlekli mogoče še 2 leti.

V 6ih letih cene delnic za 6x gor......

1555103371894.png
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Torej, se bo denar iz delnic (naj bi se prodajalo na vrhu, a ne?) stekel kam? V Bitcoin? Saj lepo sovpada s krivuljo Btc-ja, ker, ce jo gledamo na 3-dnevni krivulji, bo menda nora rast ravno cez kake 2-3 leta.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Denar bo izpuhtel, ko bodo "ugotovili", da so delnice precenjene. Določen procent ljudi se seveda prej reši, večina pa izgubi premoženje.

Isto velja za nepremičnine v Ljubljani spet 5k€....:valjamse: pa v pm, se nismo monako. 100km severno je standard 2x višji, cene so pa iste.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ja, ampak kriza bo po celem svetu baje, tud ce je pri sosedih kvadrat bolj poceni oz. enak nam, kljub visjemi standardu?
Aja, pa glede delnic...premozenje izgubis naceloma, ko prodas....ce drzis in pocakas, da znova zraste zopet v plus, potem nisi v izgubi. Sem dozivel to, ko sem noro vlagal l.2006 in 2007. Potem sem bil v globokem "navideznem" minusu v krizi, ampak nisem prodal. Prodal sem sele predlani, ko sem bil zopet v plusu.
 
Nazadnje urejeno:

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
hmmmm

Gre se za to, v kakem času lahko odplačaš tak nakup. Zunaj, če je 2x višji standard, tudi 2x hitreje odplačaš stanovanje oz. si manj zadolžen.

Tukaj pa lahko sklepaš, da je folk do vratu zapufan oz. "nakraden" denar v nepremičnine nalagajo.

"nakraden" - naobdavčen, prodaja mamil, prostitucija, delo na črno..... :p
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Ja, ampak kriza bo po celem svetu baje, tud ce je pri sosedih kvadrat bolj poceni oz. enak nam, kljub visjemi standardu?
Aja, pa glede delnic...premozenje izgubis naceloma, ko prodas....ce drzis in pocakas, da znova zraste zopet v plus, potem nisi v izgubi. Sem dozivel to, ko sem noro vlagal l.2006 in 2007. Potem sem bil v globokem "navideznem" minusu v krizi, ampak nisem prodal. Prodal sem sele predlani, ko sem bil zopet v plusu.
Premozenje izgubljas takrat ko pada trzna cena delnice. Delnice so tvoje premozenje zato ti de facto pada vrednost premozenja.

Pri vrednostnih papirjih ni nujno da nekdo obogati... ti si npr kupil po ceni za 100, sedaj pa jih nihce ne zeli kupiti za ta denar... kupujejo jih po ceni 40 za kos. In tako ti cez noc pade vrednost premozenja na 40.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.982
113
In to tocno zdej....in vsi trobijo o tem. Kako leto in pol nazaj so tocno napovedali, da bo kriza prisla konec 2018 oz. zacetek l.2019. Zdej pa nej mi eden pove ali je vse skupaj zrezirano al kako za vraga so vedeli, da bo sedaj kriza in kar naenkrat vsi ljudje manj kupujejo oz. kako se lahko kriza kar tako zgodi...sej place so od l.2008 itak u k.... celo desetletje?

Eno je nepremičninski balon. Ki se vedno napihuje. In v kritični višini poči.
Eno je pa avtoindustrija, ki drži pokonci doberšnji del svetovnega gospodarstva. Avti se ne kopujejo vsako leto sproti. Načeloma se trg odpre na koncu krize, ko ljudje uspejo akumulirat dovoljšnji del kapitala oziroma denarja. Kdaj se večina rabljenih proda in se kupi novega? Po nekaj letih uporabe 3, 4, 5 let. In to je cikel ki kroji krize ali ne krize. Lizing avti itak krožijo vedno, pomemben je tistih 15% Janezov, ki je predlani kupilo avto in si pravi da vsaj 5 let še ta kripa mora ostat pr bajti.