Kriza in recesija

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.606
256
113
pa sej ga tud ne dobiš! al pa z zelo neugodnimi razmerami. Fora je, da so banke bile v veliki izgubi, ker folk ni mogel več odplačevat hipotek, in so zasegali hiše, stanovanja, prodat jih pa niso mogl - vsaj ne po taki ceni, da bi dobili kredit, hipoteko nazaj! Se pravi da so bili na izgubi in v usa je to par milijonov takih primerov, in od tu potem da velik minus v bankah. Cene nepremičnin so zato padle, kar pa bankam seveda ni všeč!

Res jetud, stanje k je bilo prej je bilo umetno!
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.352
9.764
113
kod Džej-Zija
Pravzaprav je stanje ravno obratno: ne da si ga nihče ne upa spodosit. Nihče (banke) ga noče posodit. Ker se bojijo, da jim ga zaradi recesije preveč podjetij ne bo vrnilo. Potem pa pridemo do začaranega kroga. Da podjetja ne morejo poslovati, ker ne pridejo do kratkoročnih premostitvenih kreditov, zato odpovedujejo posle. Zato tudi vladni uradniki in šef centralne banke pozivajo komercialne banke, da naj posojajo denar. Če ga ne bojo, se bo gospodarstvo res sesulo samo vase.

V bistvu je bila kriza umetno ustvarjena, vzroka sta pa samo dva: pokvarjenost bankirjev in pokvarjenost politikov, ki so dopustili, da se je v bančnem sektorju stvar razlezla do take mere. Če banke crknejo, bo po zgoraj omenjenem receptu crknilo realno gospodarstvo, zato so se sedaj vlade odločile praktično povsod, kjer lahko pomagajo, da bojo iz dreka izvlekle banke, da bi banke še naprej pomagale realnemu gospodarstvu. Težava pa je, ker imajo banke sicer rešeno rit, nočejo pa pomagati realnemu gospodarskemu sektorju, ker se bojijo, da se bojo spet opekle. Zato zdaj vstopajo v igro države, ki so dokapitalizirale banke, in hočejo prevzeti pobudo.

Kakor koli, lepo se je pokazalo, kakšne neumnosti so kvasili neoliberalci ala Mrkaiæ, ko so blebetali nekaj o tem, da se bojo trgi vzpostavili sami od sebe. Tu imate zdaj te trge, sesute do temeljev. Dejstvo je, da mora vse trge (dela, kapitala) nadzorovati država, sicer se slej kot prej zgodi takale kriza. To je v bistvu edini nauk te zgodbe. Da namreč ljudem ni za zaupati.
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Meni gre na živce, da me zdaj hoče vsak, ki ma 5 minut časa opeharit. Recimo popravilo bobna- djemb recimo prej je bilo rečeno, da bo stalo do 20 evrov, sedaj pa je naraslo kar na 40. Neko kao barantanje. Pa še več fint sem doživela....karneke no, težko si zaslužimo evre, da bi jih metali vstran.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.606
256
113
me zanima kam bo šel tale dokapitalizacijski denar? to se bankam kr smeji, k pridejo tkole milijoni! Kje se v USA pozna 900 mrd dolarjev? nikjer. Zdej bo še ena injekcija 700+ mrd...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.352
9.764
113
kod Džej-Zija
Nekaj bo šlo za finančni sektor, nekaj pa za realnega. Saj najbrž veš, da gre nemalo milijard $ za avtomobilsko industrijo. Potem je treba tu še dodati zmanjšanje davkov in obremenitev gospodarstva, da se čim prej pobere.

No, pri nas je situacija ravno obratna. Pri nas kr*teni dvigajo trošarine za gorivo, po novem tudi za pivo, govori se zvišanju prispevne stopnje za osnovne zdravstvene storitve itd. Skratka, namesto da bi gospodarstvo, predvsem pa prebivalstvo razbremenili, pod pretvezo pomoči gospodarstvu dvigajo davke. Dejstvo je, da naša vlada na čelu s finančnim in gospodarskim ministrom nima pojma, kaj naj s tole krizo sploh počne. Proračun je pa itak naluknjan kot švicarski sir. Pri čemer razne Patrije in podobne megalomanske velebedarije seveda nič ne pomagajo.

V bistvu imamo državljani tokrat veliko srečo, da smo v evrskem območju, ker se vsaj centralna banka in špekulanti s tečajem naše valute ne morejo igrat. Če bi se š tem zajebavali, bi bili pa mi v taki riti kot Bosna.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.352
9.764
113
kod Džej-Zija
Citat:
Uporabnik irCAR81 pravi:
No skratka, dnar je, če si likviden ga lahko dobiš.

Ja, ampak problem so pogoji, pod katerimi ga lahko dobiš. Skratka, danes do denarja ni ravno lahko priti. Res pa je, da denar je. In na koncu bomo naje*ali davkoplačevalci, kot običajno.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Ali ima kriza in recesija na vas že kakšen vpliv? Ste spremenili nakupovalne navade, pričeli kupovati v drugih trgovinah? Telefonirate manj kot prej? Ste vzeli počasnejši paket za dostop do interneta?
To bi moralo biti prvo vprašanje
wink-1.gif


Jaz osebno sicer nisem vzel počasnejšega, ampak cenejšega. (no ja, sem v postopku "jemanja")
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik softi pravi:
po obvoznici se vozim 100 na uro, magar po desnem pasu za kamioni, v zavetrju
To sem ravno včeraj delal in veš kaj, po displeju nisem za kamionom imel čist nič manjšo porabo.
Kak blizu pa si ti vozil ?
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Kak blizu pa si ti vozil ?
Iz kolesarskih izkušenj povem... vsak centimeter se pozna.

Najbolj da se dotikaš zadnjega dela kamiona.. gre kar samo
Pa še če zabremza si že naslonjen in te kar samo ustavi.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Osnovni problem je nesposobna vlada brez jasne strategije in izvedbe protikriznih ukrepov.
Namesto da deli denar delodajalcem za skrajšan urnik, kjer bo serija zlorab, sploh pri manjših podjetjih, bi raje zagotovila državna jamstva podjetjem. S tem bi podjetja lažje prišla do bančnih kreditov, saj bi banke kljub recesiji imele jamstvo, da bodo svoj denar dobile nekoč nazaj.

Ker jamstva ni sedijo na denarju in ga ne plasirajo v obliki kreditov.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.669
1.587
113
napihnjeno je vse skupaj že tak da mi gre na kozlanje. In ravno to razpihovanje samo poglablja recesijo. Recimo da je 80% ljudi zaenkrat z enakimi dohodki kot pred letom. Zakaj bi zdaj šparal pa manj zapravljal? na kraj pameti mi ne pade, zapravljam enako kot prej oz. še več.
Se pa pozna kriza na avtocesti. Kamionov je nekaj 10% manj!
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Zakaj šparamo? zato ker je ozračje negotovosti. Zato ker je v tej državi malo ljudi, ki lahko s 100% verjetnostjo zagotovijo, da bodo čez pol leta še imeli službo oziroma enake prihodke kot danes.
Posledično ljudje vlagajo v tiste dobrine, ki so nujne za življenje, ostalo pa čaka na boljše čase - avtomobili, nepremičnine, nova podjetja, luksuzni izdelki, bela tehnika ipd.

Kako pa naj ljudje ravnajo? Vsak dan jih bombardirajo z novicami o krizi, vsak dan z vestmi o odpuščanjih (te niso izmišljene). Logično je da človek postane malce bolj zadržan pri zapravljanju.

Menim pa, da država počne veliko napako. Spodbujati bi morala potrošnjo povsod, kjer denar v veliki meri ostane v Sloveniji. Ni smisla subvencionirati avtomobilske salone saj gre denar v tujino (za razliko od Nemčije, kjer v veliki meri ostane v domačih tovarnah). Nima smisla šparati pri kavicah razen zaradi propagandnega efekta.

Država bi morala vlagati v dejavnosti, ki imajo dodano vrednost in podati jamstva za kredite pravnim osebam. Skenslati pa bi morala nepotrebne izdatke:

1. patrie
2. ostale obrambne vložke
3. povečanje plač javnih uslužbencev
itd.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.669
1.587
113
če ne drugega, vsaj vsem državnim uslužbencem bi lahko dol viselo za krizo, se še ni zgodilo da je bil keri kdaj odpuščen. Sicer pa jaz ne čutim krize, Firma ma tak dnara da glava boli, za par slo proračunov, širi se ko gobe po dežju, dobički ogromni,..., edino več cajta imamo zdaj po alterju srat
smile-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Po tej krizi se po mojem ne bo veliko spremenilo. Tisti, ki so zakuhali to krizo, bodo še naprej grabili in zakuhali novo krizo. Edino upanje in zdravilo za tako globalno krizo je, da se zagotovi dovolj veliko realno (ne samo statistično) kupno moč v razvitem svetu, ki bi povečala potrošnjo in s tem dala zagon gospodarstvu. Gospodarstvo živi od prodaje. To pa nujno pelje v zmanjšanje razslojevanja in večjo uravnilovko pri dohodkih, gre se za zmanjšanje razmerij med top managerji in ostalo rajo.

Vse skupaj zahteva tudi kakšen dobro odmerjen protekcionistični ukrep razvitega sveta, da zagotovi delovna mesta potrošnikom.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Protekcionizem je po zlomu borze leta 1929 svet zapeljal v spiralo zmanjšajoče svetovne trgovine, ki je še poslabšala razmere. Torej namesto, da bi reči šle na bolje, so šle na slabše, ker so države odgovarjale na protekcionizem drugih držav. Novih delovnih mest pa seveda ni bilo. Dokler niso povečali interne porabe - z izgradnjo vojne industrije, takrat so zato rulali fašizem, nacizem in komunizem. Svetovna menjava je bila v riti, offsetala pa jo je oboroževalna tekma. Kaj je bilo potem vsi vemo.

Tako, da če mi še kdo predlaga protekcionizem, potem mu pravim, da je [censored]. Sploh pa zato, ker je proizvodnja sedaj res globalna. Avto, ki ga izdelujejo v Koreji ima tudi dele iz Slovenije, Nemčije, Francije in še kje. In ko se recimo gre kaka Francija špilat protekcionizem proti Koreji ali kaj podobnega, spušijo delovna mesta tudi Francozi, gre v ***** investicija Renaulta v Samsung in tako naprej. Torej lepo besedičenje politikov, ki mu nasedejo ovce, pa sama škoda vsepovsod.
Morda si pa ovce zaslužijo letet na cesto. Zakaj pa ne. Če so volile kretene za politike, naj tudi pojedo svoje zdravilo. Ultimativna demokracija torej, pojej, kar si si skuhal. Tudi za brezposelno rit si si ultimativno kriv sam. Če nič drugega s konformizmom v sistemu.

Ogo
 
Nazadnje urejeno:

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Če bomo morali v razvitem svetu konkurirati Kitajcem, ki delajo za šalco riža na dan, potem bo svet šel samo še v večjo recesijo. Določen del delovnih mest bo potrebno s skupnimi carinami EU in ZDA na proizvode iz Kitajske in podobnih držav, da se določena delovna mesta pripeljejo nazaj v EU in ZDA. Svetovna trgovina mora temeljiti na pravičnih temeljih ne pa na cenovnem dumpingu, kot je to sedaj.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik coolpower pravi:
Zakaj šparamo? zato ker je ozračje negotovosti. Zato ker je v tej državi malo ljudi, ki lahko s 100% verjetnostjo zagotovijo, da bodo čez pol leta še imeli službo oziroma enake prihodke kot danes.
Posledično ljudje vlagajo v tiste dobrine, ki so nujne za življenje, ostalo pa čaka na boljše čase - avtomobili, nepremičnine, nova podjetja, luksuzni izdelki, bela tehnika ipd.


Kako pa naj ljudje ravnajo? Vsak dan jih bombardirajo z novicami o krizi, vsak dan z vestmi o odpuščanjih (te niso izmišljene). Logično je da človek postane malce bolj zadržan pri zapravljanju.
E vidiš, raja si je delno tudi sama kriva. Recesija je tudi delno povezana s psihologijo črednega nagona. Enako kot so ovce čredno kupovale nepremičnine, ker so stric rekli, da so nepremičnine kul investicija, kateri cena lahko zgolj raste, raste in raste, gre sedaj psihoza v obratno smer, ker so stric rekli, da je recesija in da bomo morda leteli na cesto, nihče nič ne kupuje in investira, pa četudi ima zajeten kupček denarja na zalogi. In ker Hans ne kupuje več slovenskih kranjskih klobas, Janez ne kupi bimmerja in ker Janez ne kupi bimmerja, Hans ne kupi velike švicarske čokolade z lešniki za kar ima posledico, da ja Joerg iz švice ne kupi plazme z Japonske, kar ima posledico, da si Takahiro ne privošči dopusta v Parizu, kar ima za posledico, da Jacques-a nanogirajo in si ne kupi ...
Skratka, spirala ekonomske smrti.

Citat:

Menim pa, da država počne veliko napako. Spodbujati bi morala potrošnjo povsod, kjer denar v veliki meri ostane v Sloveniji. Ni smisla subvencionirati avtomobilske salone saj gre denar v tujino (za razliko od Nemčije, kjer v veliki meri ostane v domačih tovarnah). Nima smisla šparati pri kavicah razen zaradi propagandnega efekta.

Država bi morala vlagati v dejavnosti, ki imajo dodano vrednost in podati jamstva za kredite pravnim osebam. Skenslati pa bi morala nepotrebne izdatke:

1. patrie
2. ostale obrambne vložke
3. povečanje plač javnih uslužbencev
itd.

Država bi morala investirati predvsem v infrastrukturne projekte, katerih pozitivni ekonomski učinki bodo dobra osnova za višjo gospodarsko rast v prihodnosti. Recimo hitra proga čez celo Slovenijo od Mađarske do Kopra. Pride kul tako za potniški, kot za prihodnji tovorni promet in višji pretovor v luki Koper. Konec koncev nas bodo drugače Hrvati prehiteli z infrastrukturo do luke Reka, pa se bomo lahko slikali.
Druga investicija, ki bi jo morali čim prej pričeti, je drugi blok JE Krško ter odlagališče jederskih odpadkov. Poceni energija je, poleg prometne infrastrukture, glavna osnova za prihodnjo gospodarsko rast.
Reševanje avto industrije, se strinjam, bo imelo le kratkoročne učinke.

Ogo