Korzika - tragedija, ki se je spomnimo...

rollingstones

800. registrirani uporabnik
3. sep 2007
514
0
16
Rožna dolina
Če koga zanima ta tematika, je danes zvečer ob 20.00 oddaja Preverjeno oKorziki oziroma o tragični nesreči,

v kateri je izgubilo življenje več kakor 180 Slovencev...
roza.gif




frown-1.gif






2yk-439pxpetre13wl6.jpg








Preverjeno - Korzika





Zanimajo me vaša mnenja in komentarji.
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ima smisel - mesto tragedije še danes ni očiščeno.

Osebni predmeti in ostanki razbitine se še vedno valjajo naokoli.

Svojci ne morejo biti mirni, dokler se to ne bo očistilo.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Strinjam se, da bi lahko počistili in s tem izrazili spoštovanje do ljudi. Se mi pa dozdeva, da se je le ena zdolgočasena "novinarka" želela malo posončit na Korziki in spotoma posneti dokumentarec. Pop se ma še veliko za naučiti pri snemanju takšnih prispevkov ...
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Kar šokantno vse skupaj.
frown-1.gif


Podrobnosti prej nisem poznal, me je pa presenetil podatek, da je alarm pilotu 2 x ukazoval da dvigne letalo, pilot pa nič, oziroma je potreboval celih 9 sekund da je dodal gas ali kot se mi zdi, da sem slišal, v bistvu ga je kopilot pritisnil. O namerni napaki je težko pisati, saj je umrla tudi posadka. Je pa pretresljivo vse skupaj, čeprav je minilo že toliko let.

Prvi polet našega letala na Korziko, letalski usmerjevalec s 3 meseci izkušenj in star JLA pilot. Vse se je združilo v splet slabih okoliščin.
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Vsega pa tud ni treba takoj skritizirat, Meni osebno se je zdel prispevak popolnoma ok. Je pa res kar sokantno vse skupaj. Tudi jaz prvic slisal kolikor toliko uradno razlago.
roza.gif
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Tukaj sta ga tudi pilota po mojem ornk pihnila mimo. Če sta krožila v holding patternu in to celo dvakrat (se pravi 2 x po 4 minute), mi niti pod razno ni jasno, kako sta se lahko tako zakalkulirala in nista pogledala višino najbližjih ovir ter se še naprej spuščala. Prva stvar, ki jo kot pilot naredil je, da bi pred letom in tudi pred samim patternom pogledal kaj blizu holding patterna, pa ni važno kaj mi reče ATC.

Za tistih 9 sekund ... ja ni čisto jasno ... v holdinu se leti z določeno holding hitrostjo, ki je specificirana za letalo, tako da kuri čim manj goriva in vsega ... Zakaj nista dodala "takoj" postopoma moč na motorje bo verjetno vedno skrivnost. Mogoče sta bila tako šokirana, da sta "zamrznila".

Se bo mogoče še kdo od poklicnih pilotov oglasil in povedal kaj več o teh procedurah in kaj bi še lahko bil razlog za to napako.
 

Freak

Pripravnik
19. sep 2007
522
0
16
Citat:
Uporabnik asko pravi:
Vsega pa tud ni treba takoj skritizirat, Meni osebno se je zdel prispevak popolnoma ok. Je pa res kar sokantno vse skupaj. Tudi jaz prvic slisal kolikor toliko uradno razlago.
roza.gif

Se strinjam. Tudi meni je bil prispevek zelo uredu.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Oddajo sem si ogledala, ker me je zanimalo za kaj se gre. Ko se je nesreča zgodila, me še ni bilo na svetu, kasneje pa se tudi nisem kaj zanimala za to. Prispevek se mi je zdel vredu. Le ne vem zakaj ravno ta teden. Lahko bi ga predvajali v tistem tednu v decembru, ko bo točno 26 let od dogodka.



Tudi mene je presenetilo dejstvo, da po skoraj 26. letih prizorišče nesreče še vedno ni očiščeno. To se mi zdi povsem nekorektno do svojcev ponesrečencev in tudi do okoliških prebivalcev.



Nisem pa popolnoma razumela oz. nisem pozorno spremljala tistega dela oddaje, ko je župan tamkajšnega mesta nekaj govoril, da se njemu ni noben zahvalil za njegovo delo. Kaj pa je on naredil sploh v povezavi s to nesrečo? Nekaj naj bi organiziral čiščenje, vendar neuspešno. Torej zakaj bi se mu že morali zahvaliti, čemu sploh pričakuje zahvalo?
 
Nazadnje urejeno:

Freak

Pripravnik
19. sep 2007
522
0
16
Ker domacini pomagajo slovencem,ki pridejo pogledat kraj dogodka. Pa tut pri sami nesreci so domacini pomagali kukr so lahko. In to vse pocnejo cisto iz svoje dobre volje.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Kot je že ggg povedal, nesmiselno je iskati krivca za nesrečo. Dejstvo je da je razlog za nesrečo skrit v formuli "nesporazum + naivnost + neizkušenost + ... = katastrofa".

Katastrofa je vedno posledica seštevka večih zaporednih dogodkov. In to se je pokazalo tudi tukaj. Skoraj nikoli ni za katastrofo-nesrečo kriva samo ena oseba ali dogodek, vedno je razlog v spletu okoliščin.



"Kaj bi bilo - če bi bilo" je pa nesmiselno zdaj razpravljati. Edina stvar ki bi se mogla urediti je ta da se goro očisti vsaj večjih delov letal in ostankov, vsega tako ali tako ne moreš nikoli očistiti.
 
Nazadnje urejeno:

Dolfe

Pripravnik
22. jul 2007
836
1
18
Očistit, že. Samo kdo bo to plačal. Poleg tega je teren skoraj nedostopen.

Bivša Juga je na račun zavarovalnin potnikov in aviona pokasirala lepe denarje, prizadeti pa so dobili toliko kot nič. In Juga je ta denar požrla ter med tem škripnila. Ni je več............

Korzičani, kakor tudi Francozi si nočejo delat skrbi, niti stroškov v zvezi z nesrečo. Še manj naša država.
Torej, kot se pri nas nihče preveč ne razburja, če v kaki grapi gnije odslužen avtomobil, tako se tudi Korzičani ne sekirajo za ostanke letala. Ti so očem daleč, visoko v gori, kjer domujejo le napol divji prašiči in ostala divjad.



Manjkata Asterix in Obeliks. press
17758-icon_confused.gif


lp
Dolfe
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
No, res so pomagali po svojih najboljših močeh in za to jim moramo biti hvaležni. Vendar gre zahvala domačinom, ne toliko županu.



Čistilno akcijo bi pa lahko naredili tudi s kakšno prostovoljno pomočjo. Dvomim, da če bi bilo organizirano, da se ne bi nihče odzval. Vseh koščkov seveda se ne more odstraniti, ampak na slikah in posnetkih so ležali še kar ogromni kosi letala.



Zakaj so pa tisto slovensko spominsko ploščo odstranili? To mi tudi ni čisto jasno.
 
Nazadnje urejeno:

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik Kibibi pravi:
Zakaj so pa tisto slovensko spominsko ploščo odstranili? To mi tudi ni čisto jasno.

Slovenska delegacija je leta 1991 obiskala kraj nesreče in zahtevala umik spominske plošče
stupid-1.gif
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Meni oddaja ni bila preveč všeč, ker je bila narejena preveč na trač način. Če v dokumentarec vključiš punco, ki je pri treh letih izgubila očeta in mater, in gre ona skupaj s televizijsko ekipo na kraj nezgode, se vse skupaj malo izmakne konceptu dokumentarca. Pa tisto o fantu, ki je tudi izgubil oba starša, zdaj pa je par s hčerko Cerarjevih, ki bi morali biti tistega dne na tem letalu,...
Glede razbitin pa naslednje. Verjetno se nekateri ne zavedajo, da je kraj nezgode na gori, kamor ne prideš kar tako. Res bi lahko pobrali osebne predmete, ampak, koliko Slovencev bi se odzvalo, če bi organizirali "čistilno" akcijo na tej korziški gori?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
Meni oddaja ni bila preveč všeč, ker je bila narejena preveč na trač način. Če v dokumentarec vključiš punco, ki je pri treh letih izgubila očeta in mater, in gre ona skupaj s televizijsko ekipo na kraj nezgode, se vse skupaj malo izmakne konceptu dokumentarca. Pa tisto o fantu, ki je tudi izgubil oba starša, zdaj pa je par s hčerko Cerarjevih, ki bi morali biti tistega dne na tem letalu,...

Meni je pa ravno to bilo všeč. Ker so lepo pokazali tisto vsebino iz ene pesmi "ko mene več ne bo, bo vse še vedno isto".

Nesreča je bila grozovita in vsi so jo spremljali. Potem je pa javnost na to pozabila, družine so pa morale živeti dalje. In so živele dalje. Ker življenje pač mora iti dalje. Ne glede na vse.

@nekoga prej - Župan je predstavnik domačinov. Ne moreš se zahvaljevati domačinom in pri tem trditi, da se ne misliš zahvaliti županu. Nekako to ne gre.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik Kibibi pravi:
Ok, samo zdaj pa sploh ni čisto nič jasno, če so to Slovenci umaknili.
13.gif

Ne ČE, ampak SO umaknili. Oziroma je takratna delegacija, ki je tja prišla na obisk to zahtevala od občine da umaknejo. Sej pravim da so
stupid-1.gif