Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Da ga dobiš moraš ustrezat samo primerjavi 2020, da ga pa ni treba vrnit pa še tistem členu s primerjavo za 2019.

Z drugimi besedami, če veš, da boš morala vrnit, lahko dobiš zdajle državi kredit :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jaz imam še tudi nekaj "lufta" glede na 1. polletje 2019, ne bom zaprl, bom pa vsekakor morebiten promet drugače reševal. Če se gremo bedake pa jih igrajmo vsi :) Pa še ena cvetka, UTD ti bo dvignil promet od 2020? Na koncu itak samo 10% ne bo potrebno vračati :valjamse:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
1) Da dobiš gledaš marec / februar 2020 za marec, aoril/februar za april, maj/februar za maj. Ni treba vse mesece, samo tisti, za katerega ustrezas, vsakega posebej uveljavljas

2) če dobiš po zgornjih pogojih, pa pogledaš na koncu leta ali bo treba vračati. Vračaš, če zadostis obema primerjavama, ne samo eni. Čim si v prvem polletju pod 20%, ni treba gledati drugega polletja sploh. Tako je trenutno napisano.

Berem bunjenja v časopisih, da folk zdaj pa ne bo delal drugo polletje in da zavirajo "pridnost", ampak zakaj tolmačijo to kot "ali"?
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne ljubi se mi več gledat ampak: IN pomeni OBA pogoja, ALI pomeni EDEN od obeh.

Edit: pa vendar sem prebral:
- mesečni temeljni dohodek (MTD): 34, 35, 36, 37 člen za pridobitev velja:
  • - vsaj 25 % zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu marcu
    2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020, ali
  • - vsaj 50 % zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu aprilu
    ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.

Po moje mislijo tu pridobitev v posameznem mesecu!!! Torej marec -25% in april -50% in maj -50%

- vračilo MTD: 37. člen:
Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20 % rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč.

Torej glede na citirano, če si upravičen do MTD in se kasneje ugotovi, da pa je bil tvoj promet vseeno večji kot v 37. členu, je to pač brezobresten kredit.

- plačilo prispevkov: 38. člen + 37. smiselno

(1) Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, ter verski uslužbenci registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.

VENDAR:

(3) Osebe iz prvega odstavka tega člena morajo za uveljavitev upravičenja po tem členu predložiti izjavo v skladu z 37. členom tega zakona. Za posamezni mesec iz prvega odstavka tega člena so upravičeni, če izjavo predložijo najpozneje do konca meseca, za katerega uveljavljajo oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega lahko vložijo do konca aprila. Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov po tem členu in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.

In:

(5) Zavezanec, ki izpolnjuje pogoje za oprostitev plačila prispevkov za socialno varnost po tem členu, prispevke v obračunu prispevkov samo obračuna.

POZOR!!!

(7) Če se naknadno ugotovi, da izjava iz tretjega odstavka tega člena vsebuje neresnične podatke, so prejemniki dolžni vrniti oproščene prispevke za socialno varnost po tem členu, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.

Torej kredit z zakonskimi obrestmi! A so mogoče te zdaj negativne? Bi se splačalo goljufat pol. :)
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Do pomoči so upravičeni tisti
samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede
na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20 % rast
prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen,
mora upravičenec vrniti celotno pomoč.


Če julija 2020 ugotoviš, da si v prvem polletju zaslužil manj kot 80% glede na 2019, lahko nehaš gledati in gasa dalje.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.426
858
113
Ksz

Finance se sklicujejo na obrazlozitev Fursa (glej sliko). Naj nebi gledali pogoja prejsnjega leta.
koliko temu verjeti? V najslabsem primeru bos vrnil.

93F58A84-B389-4892-9C74-8ED210FC8576.jpeg
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Do pomoči so upravičeni tisti
samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede
na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20 % rast
prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen,
mora upravičenec vrniti celotno pomoč.


Če julija 2020 ugotoviš, da si v prvem polletju zaslužil manj kot 80% glede na 2019, lahko nehaš gledati in gasa dalje.
Jasno
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Dajte si moj EDIT prebrat natančno. Eno je pogoj za pridobitev, drugo pa naknadni za vračilo, razlika je očitna!

Se pa bo menda 37. člen spremenil oz. črtal v novem že tretjem intervencijskem paketu čez max. 10 dni, ker gospodarstvo smatra, da je nepravično "bremzat" oz. kaznovat tiste, ki bi potem začeli na polno delat, konec koncev bodo itak plačali potem davke na vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
McGiver
Ja, točno tako razumem tudi jaz. Samo sem se zapletla s perorjem, ker sem ga razumela (najbrž narobe) glede na to, kdaj vračaš in kdaj ne malo drugače...

Je pa omenil tudi to, da gre utd v prihodke. Kje pa to piše? Meni sicer vseeno, ampak komu drugemu lahko prav pride. Če prav razumem, ni treba uveljavljati vsak mesec. Ampak, če danes padeš v upravičenost do UTDja po primerjavah glede na marec, pa si lahko malce preračunas ali zaprositi za vsak mesec ali morebiti za kakega ne, da ostaneš v 80%. Če zafrknes, vračaš vse. Če si pazljiv pa lahko vzameš recimo za marec in april, maj pustiš in ni treba vračati.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Če misliš na "utd gre v prihodke" , verjamem na besedo, mi je najbrž ušlo, ker mi je vseeno, sem pa zdaj v temi prvič zapazila tu. Point je v tem, kar sledi. Komur utd lahko prevesi tehtnico, lahko najbrž uveljavlja ne vseh 3 mesecev ampak samo kakega. S tem nekaj dobi, namesto da vrača za 3 mesece.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Dajte si moj EDIT prebrat natančno. Eno je pogoj za pridobitev, drugo pa naknadni za vračilo, razlika je očitna!

Misliš rečt po domače, pogoj za pridobitev brezplačnega kredita če nimam slučajno našparano za kruh? Drugo oz. drugi člen pa potem pomeni realnost oz. če lahko to kaj sem pridobil tudi "imam"? ali morem vrniti :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Tole nima veze s s.p.?

Tako kot je en napisal, tole je mišljeno za zaposlene, torej tudi za zaposlene pri s.p.

Bistveno pa je, da v primeru, da nisi posloval celotno leto 2019, se gledajo % samo v primerjavi s februarjem 2020 in ne prvo/drugo polletje 2019. Mislim da tale definicija manjka tudi pri ostalih členih, ki urejajo prispevke ter UTD za s.p.
 

sasiti

Zelenc'
23. feb 2018
4
1
3
Vprašanje glede čakanja na delo:
28. člen pravi, da se izplačano nadomestilo povrne v višini, ki ne presega povprečne plače v 2019, preračunane na mesec, zmanjšanega za prispevke zavarovanca.

Torej recimo v primeru, da delavec prejema minimalne plačo, to nadomestilo znaša 700 EUR (ker manj ni dovoljeno, sicer je 80% osnove), povrnjeno od države pa dobi delodajalec 700 eur - 207 eur(prispevki)= 493 EUR? Je to pravilno? Ali dobi povrnjenih celotnih 700 EUR?
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ah, mene pa nekaj zanima:
- firma je d.o.o.
- trenutno zaprta
- sodelavka pazi otroka, tu je jasno...
- jaz doma na čakanju, s službenim telefonom in povezavo do službenega računalnika, printerja in moram med tednom bit dosegljiv od 09.00-17.00. Hkrati pa moram 2 x na teden v službo, da porihtam, kar se od doma ne more...

Vem, 80% dobim...
Pa če povem šefici, da je to delo od doma in hočem 100%, se bo smejala... No, se je smejala...
Stisnit zobe, si mislit svoje?
 
  • Wow
Reactions: navlixx