Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kot sem že enkrat omenil, bom še enkrat, zakaj sem jaz letos imel izredno uspešen januar in februar, in zakaj to ni bil lanski november ali december je moja stvar in ni odraz popolnoma ničesar in imam za to razloge. Bistvo vsega je v tem da bom verjetno za 3 mesece onemogočen in to ne po lastni krivdi. Za ta čas naj plačujem prispevke? Sorry ampak ti si bolan če imaš takšno mišljenje. Kdo pa po tvojem rabi pomoč? Upokojenec ki nič ne ustvarja? Zaradi katerih v osnovi trenutno stoji celotno svetovno gospodarstvo ker so pač najbolj ogroženi in jih nismo sposobni pedenati? In ki so itak v penziji, kaj pa se je konec koncev spremenilo za upokojenca z 500€ penzije da je upravičen do dodatka? Itak je glede na ta mizeren prihodek prisiljen biti doma. Študent? Socialac? A tudi ti dve skupini sta tako ogroženi da pa po avtomatizmu dobita? Ne mi s takšnimi ven hodit ker imaš očitno prste hitrejše od pameti. Pa da me ne bo kdo napadel, nimam nič proti upokojencem, bom tudi sam enkrat če bom dočakal ampak dejstva so dejstva. Torej kot sem že mnogo krat omenil, UTD-ja ne potrebujem, prispevkov pa nikakor nisem pripravljen plačevati dokler se mislimo iti ta cirkus.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Dejstvo je tudi, da ti in jaz in se marsikdo tukaj točno ve, zakaj je s.p. in ne zaposlen... V dobrih cajtih in pač tudi v slabih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in tomi

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Nič ne tretirajo. Rečeno je bilo, da bo postopke upravičenosti vodil FURS in takšne primere kot jih recimo konkretno navajaš, individualno presojal tudi na podlagi premoženja posameznikov.

Seveda tretirajo. Pri zakonu ni nič "rečeno", ampak zapisano.

22. člen (upravičeni delodajalec)

(2) Do pomoči so upravičeni tisti delodajalci, ki jim bodo po njihovi oceniprihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 ne bodo dosegli več kot 50 % rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ob predložitvi letnih poročil za leto 2020 ne bo dosežen, bo moral upravičenec naknadno vrniti celotno pomoč iz prejšnjega odstavka. V primeru, da niso poslovali v celotnem letu 2019, so do pomoči upravičeni tudi tisti delodajalci, ki so utrpeli:
- vsaj 25 % zmanjšanje prihodkov v mesecu marcu 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020 ali
- vsaj 50 % zmanjšanje prihodkov v mesecu aprilu ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jasno, sicer pa sem malo skrenil ker ne govorimo o meni ampak o sprenevedanju. Če bi že bila ta pomoč dobro namerna bi vzeli primerjavo celo leto 2019 in celo leto 2020 ter določili za koliko je dovoljen padec. Ker pa dobro vedo da če postavijo čim več različnih pogojev, polletij itd. se bo v to ujelo čimveč ljudi.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Imajo žal nekateri zaposleni hujše probleme, med tem ko so denimo na čakanju. Si tega pomanjkanja dohodka ne bo mogel notri spraviti s super uspešnim katerim drugim mesecem.
Tiato glede upokojencev pa tudi mene moti, tudi štiudentom pomagajo kar povprek, namesto da bi pomagali gledw na to koliko so bili delovno aktivni v nekem preteklem obdobju.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Te dni sem govoril z mnogo prijatli, tudi doma v familiji imam dva ki sta na čakanju. V povprečju so vsi zelo zadovoljni, nihče nima doma tako urejeno (okolica, vrt, ..) že leta, marsikdo si bo spočil skratka vsi so ultra zadovoljni, zraven tega bo padlo še 80% plače za nič. A jaz bom dobil kaj za "nič"? :)
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Te dni sem govoril z mnogo prijatli, tudi doma v familiji imam dva ki sta na čakanju. V povprečju so vsi zelo zadovoljni, nihče nima doma tako urejeno (okolica, vrt, ..) že leta, marsikdo si bo spočil skratka vsi so ultra zadovoljni, zraven tega bo padlo še 80% plače za nič. A jaz bom dobil kaj za "nič"? :)

Ampak, a ni po novem zakonu urejeno tako, da se prispevki za s.p. za mesec april in maj v celoti ukinejo? Tako vsaj razumem?



1.4 Oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, verske uslužbence, družbenike in kmete

38. člen (oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, verske uslužbence, družbenike in kmete)

(1) Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, ter verski uslužbenci registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Seveda tretirajo. Pri zakonu ni nič "rečeno", ampak zapisano.

22. člen (upravičeni delodajalec)

(2) Do pomoči so upravičeni tisti delodajalci, ki jim bodo po njihovi oceniprihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 ne bodo dosegli več kot 50 % rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ob predložitvi letnih poročil za leto 2020 ne bo dosežen, bo moral upravičenec naknadno vrniti celotno pomoč iz prejšnjega odstavka. V primeru, da niso poslovali v celotnem letu 2019, so do pomoči upravičeni tudi tisti delodajalci, ki so utrpeli:
- vsaj 25 % zmanjšanje prihodkov v mesecu marcu 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020 ali
- vsaj 50 % zmanjšanje prihodkov v mesecu aprilu ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.
Tole nima veze s s.p.?
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Jaz imam v edavkih še vedno vse 0. Z gotovostjo trdim, da je ponavadi 4. že bil viden znesek, ker mi 5. računovodja že pošlje obračun.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
No jaz sem zajebal in sem za neke račune v decembru izdal račune v januarju in zdaj sem ravno na meji. Moram še enkrat it računat, ampak zgleda da ne bo šlo skozi
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
Evo imam še jaz en primer, pa če mi zna kdo razložit.
Enoosebni d.o.o., skupaj z lastnikom 3 zaposleni.
Vsi so bili 13.3.20 napoteni na čakanje na delo doma.
Že tukaj ne znam izluščiti iz zakona, do česa smo upravičeni ( lastnik ni prijavljen pod šifro 040 - poslovodja )
Upad -20%, ne bo problem, tudi rasti +50% ne pričakujemo, se pravi tukaj zadostimo pogojem

Sedaj vmes v aprilu se je pokazalo, da bi lahko delali par dni in potem konec aprila par dni.

Kako to urediti, a je treba prekiniti status čakanja na delo, ali kaj storiti? Pa ne bi rad delal na fuš in gotovino, ampak bi izstavil račun, vse uradno.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nekje piše do 7 dni na mesec jih lahko "vpokličeš" - kje se mi ne ljubi iskat.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Drugače pa jaz padem po tole bp, po oni drugi pogoj za 2019 pa me 100€ nese. Se pravi se lahko obrišem pod nosom

2) Bistveno zmanjšan obseg opravljanja dejavnosti pomeni:
- vsaj 25 % zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu marcu
2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020, ali
- vsaj 50 % zmanjšanje prihodkov upravičenca iz prejšnjega člena v mesecu aprilu
ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.