Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Evo imam še jaz en primer, pa če mi zna kdo razložit.
Enoosebni d.o.o., skupaj z lastnikom 3 zaposleni.
Vsi so bili 13.3.20 napoteni na čakanje na delo doma.
Že tukaj ne znam izluščiti iz zakona, do česa smo upravičeni ( lastnik ni prijavljen pod šifro 040 - poslovodja )
Upad -20%, ne bo problem, tudi rasti +50% ne pričakujemo, se pravi tukaj zadostimo pogojem

Sedaj vmes v aprilu se je pokazalo, da bi lahko delali par dni in potem konec aprila par dni.

Kako to urediti, a je treba prekiniti status čakanja na delo, ali kaj storiti? Pa ne bi rad delal na fuš in gotovino, ampak bi izstavil račun, vse uradno.
24. člen novega zakona:

(2) Delavec ima v času začasnega čakanja na delo obveznost, da se na zahtevo delodajalca vrne na delo do sedem zaporednih dni v tekočem mesecu. Delodajalec mora o tem predhodno obvestiti Zavod za zaposlovanje.

Peror kaj si zdaj ti samozaposleni ali delodajalec?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.268
1.940
113
24. člen novega zakona:

(2) Delavec ima v času začasnega čakanja na delo obveznost, da se na zahtevo delodajalca vrne na delo do sedem zaporednih dni v tekočem mesecu. Delodajalec mora o tem predhodno obvestiti Zavod za zaposlovanje.

Hvala.

Se pravi jaz kot direktor, sam sebe napotim nazaj na delo?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.052
390
83
44
dolenska
Pozna kdo koga, ki je zdele skoz na delu? Se pravi delajo 14 dni, tri tedne, potem se ekipa menja. NEK ima to pa pri nas so to nardil. Elektro nekje se mi zdi?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pol pa ne glej pogojev za delodajalce. ;)

34. in 35. člen poglej za temeljni dohodek +38. za prispevke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ampak, a ni po novem zakonu urejeno tako, da se prispevki za s.p. za mesec april in maj v celoti ukinejo? Tako vsaj razumem?



1.4 Oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, verske uslužbence, družbenike in kmete

38. člen (oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, verske uslužbence, družbenike in kmete)

(1) Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, ter verski uslužbenci registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.

Če bi se v celoti ukinli in za vse s.p.-je potem ne bi bilo treba v edavkih podpisovati izjave ampak bi to uredili po avtomatizmu kot npr. za upokojence?
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
V redu, zdaj mi je jasno. Da dobiš UTD kot samozaposleni se gleda 34. in 35. člen, potem pa bodo naknadno preverjali še 37. člen in takrat bo večina to vračala. Poleg tega se ta UTD šteje v prihodek, da boste vedel vkalkulirat.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
38. člen!!?? A je še komu kaj čudno?


(1) Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, ter verski uslužbenci registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.
(2) Do oprostitve plačila prispevkov iz prejšnjega odstavka ni upravičena oseba:

  • - ki do dneva uveljavitve tega zakona ni zavarovana na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2 ali na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2,
  • - ki ne izpolnjuje obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja finančno upravo, ki jih pobira davčni organ, če ima na dan vloge neporavnane zapadle davčne obveznosti.
    (3) Osebe iz prvega odstavka tega člena morajo za uveljavitev upravičenja po tem členu predložiti izjavo v skladu z 37. členom tega zakona. Za posamezni mesec iz prvega odstavka tega člena so upravičeni, če izjavo predložijo najpozneje do konca meseca, za katerega uveljavljajo oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega lahko vložijo do konca aprila. Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov po tem členu in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ja itak no.

Tu imate "Intervencijski zakon za telebane":


Ja, točno do pike tako piše kot že ves čas trdim za s.p.-je. Malo morgen brezplačni prispevki za vse :poreden:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja seveda za vse - "hendikepirane", če podajo izjavo, da izpolnjujejo pogoje iz zakona. Kako pa?

Samo razčistit morajo še za katere mesece - glej označeno zgoraj! ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
McGiver
Ja to tudi jaz že čakam od vceri, ko sem tole brala... Mislim, da za marec bo treba prispevkov do 13.3. plačati, april in maj pa sta v celoti oproscena.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja saj ko desetič preberem vidim da piše: april in maj v celoti, torej je možno da bo za marec delno ja.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Takole je:
- da dobiš UTD moraš imet 25% upad v 2020, se pravi gledaš 34. in 35. člen
- kasneje bodo gledali 37. člen, ki te primerja z 2019 in če boš padel ven, bo treba vračat
- za oprostitev prispevkov gledaš 38. člen, kar pomeni, da moraš imetiv polletju upad za 20% v primerjavi z lani in ne smeš 20% čez v 2. polletju (isto kot 37. člen)
- dodatno se UTD šteje kot prihodek

se pravi bistvo je primerjava z 2019 in ne z 2020
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Peror
Ampak kot je napisano je vmes "in", ne "ali". To me tudi bega... Torej v prvem polletjumora biti 20% manj IN v drugem polletju 20%vec.

Plastično, kaj jaz razumem pod tem: v prvem polletju imam 21% manj in je popolnomaa vseeno, koliko je v 2. polletju. Lahko tudi 200% več. Če bi pisalo "ali" je pa stvar drugačna...
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Ni tako.
- Če hočeš UTD se prijaviš glede na upad v primerjavi s februarjem 2020.
- ko ga dobiš pa se gleda primerjava z 2019, kar pomeni da se kasneje vrača

Edit: jaz bom verjetno zaprl in odprl kasneje. Dobim nadomestilo.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Ja saj, ampak zadostiti moraš obema pogojema v 2019, ne samo enemu... Vmes je "in". Sem govorila samo za primerjavo 2019/2020.