Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Kaj so delni sp-ji? Če si polni sp in si na polovici zaradi varstva otroka kaj se zgodi?

Torej če prav razumem, je odgovor tule:
- samozaposleni, ki na dan uveljavitve tega zakona opravlja dejavnost in je v
obvezno zavarovanje vključen na podlagi opravljanja te dejavnosti in ne izpolnjuje pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi zavarovalni podlagi

To pomeni, da nisi polovični s.p. ker si za 20ur nekje zaposlen?

Kaj pa če si polni s.p. innplačuješ polovične prispevke zaradi varstva otroka (pol plača država)?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
To sem jaz in me tudi zanima, vendar pri vseh ostalih situacijah se to šteje kot polnozaposleni s.p.. Dvomim, da je tu izjema... Kot porodniška npr. Tam si tudi za 40h zaposlen, pa 1 leto praga službe ne prestopis.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Če prav razumem (ampak nisem ziher, ker ne vem, kako je z vsemi prispevki): delavec dobi 80%, najmanj pa minimalca
Država firmi vrne največ do višine povprečne plače (cca 1750 bruto).
Se pravi za vse, ki imajo pod cca 2200 bruto (bruto 1) redne plače, firmi vse vrne država. Vse kar je več, bremeni firmo.
Za veliko večino zaposlenih je zdaj podjetje na boljšem kot prej. na slabšem je le pri tistih, ki imajo bruto nekje nad dobrih 5000 ...

Edit: na hitro prebral zakon, zdi se mi, da velja tudi za prispevke, torej za bruto.

Hvala, se mi je zdelo da je nekako v tej smeri. Torej res bolj ugodno praktično za vse.

Penali so bili, če se prav spomnim, predvideni za tiste, ki bi proballi goljufat, npr da točno veš, da ne ustrezaš kriterijem, ki se jih že da izračunat (npr da nisi na -20 za marec), pa vseeno zaprosiš, ker seveda vsakega pač ne bodo preverjali. Bodo pa nekoč se pregrizli skozi vse podatke in take naj bi potem kaznovali (x3).

No, po novem zakonu ne plačaš 3x, tudi če npr. nisi na -25% za marec v primerjavi s februarjem. Moraš samo vrniti sredstva (1x).

Plačaš pa 3x, če:

31. člen (obveznosti delodajalca)

(1) V obdobju prejemanja povračila izplačanih nadomestil plače v skladu z 29. členom tega zakona mora delodajalec delavcem izplačevati neto nadomestila plače.

(2) V obdobju iz prejšnjega odstavka delodajalec ne sme odrejati nadurnega dela, če to delo lahko opravi z delavci na začasnem čakanju na delo.

(3) Če delodajalec delavca pozove, da se vrne na delo, o tem predhodno obvesti Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje. Če delavcu preneha odsotnost iz razlogov višje sile, o tem obvesti Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje z dnem prenehanja odsotnosti.

(4) Če delodajalec ravna v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom tega člena, mora prejeta sredstva v celoti vrniti v trikratni višini.

 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
"Polni sp" plačuje prispevke samo iz opravljanja dejavnosti (torej kot sp). Pri tem mislim da je vseeno, ali mu del plačuje država zaradi posebnih okoliščin (otrok ipd ...)
Popoldanci pa imajo prispevke plačane tudi (oziroma predvsem) iz DR in torej niso le iz opravljanja dejavnosti. Zato za UDP odpadejo, za oprostitev plačil prispevkov za popodanski sp pa ne (vsaj glede na to, kako je napisal 1 odstavek 38. člena). Velja pa zanje isto merilo (-20% glede na prvo pollentje 2019 in ne več kot +20 glede na 2 polletje).

Nič, počakat, da bo obrazec na netu, oddat, pa bomo videli ...
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
841
70
28
To sem jaz in me tudi zanima, vendar pri vseh ostalih situacijah se to šteje kot polnozaposleni s.p.. Dvomim, da je tu izjema... Kot porodniška npr. Tam si tudi za 40h zaposlen, pa 1 leto praga službe ne prestopis.

ka pa če si izdal račun pa ni plačan in nimaš za prispevke, to bojo pa rešil kako?
spet en klump skup vržen brez smisla
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Ja, obveza je, da so vsi prispevki plačani. Meni se je zdela to sicer logična obveza, res pa ne vem, koliko ljudi oziroma samozaposlenih ima s tem težave. Koliko jih odpade zaradi tega? Je pa to res najbrž segment SPjev ki so najbolj v k* že tako...
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
841
70
28
Ja, obveza je, da so vsi prispevki plačani. Meni se je zdela to sicer logična obveza, res pa ne vem, koliko ljudi oziroma samozaposlenih ima s tem težave. Koliko jih odpade zaradi tega? Je pa to res najbrž segment SPjev ki so najbolj v k* že tako...

razmišljam čist tko, kolk jih je itak prisiljenih v to da so en bogi SP. Te zihr ne služjo milijone, kot majo v glavah razni kurčevi butalci po raznih forumih in fejsbukijih, k jim bo država pokrila čakanje.
in pol tak SP lih poveže dobr konc s koncem pa mu ne plačajo. in ne more pokrit prispevkov. in zdej ne sam da mu niso plačal, še nove prispevke mu bojo nabil in pomoč zanj poslal tej isti jebeni firmi, k mu ne plača računa
to je možno sam tuki pod jebenim sds
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
Čaki mal. Če nisi začetnik moraš biti res nesposoben da si ne nabereš vsak mesec sproti in plačuješ prispevke. Če ne plačaš prispevkov do določenega datuma ti gredo obresti gor, se tega zavedaš? Res ne vem zakaj zopet mešaš politiko?
Sicer pa hitro si sposodi, plačaj in imaš urejeno za dva meseca al koliko bodo že dali.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
In kaj je ta pavšal drugega kot prispevki? Samo določeni so pač v pavšalnem znesku (ko sem bil polni sp sem jih tudi v pavšalnem znesku plačeval, celo leto enako). In če nič ne zaslužim, zakaj bi jih plačeval?
Delno imaš prav. Pomagajo ne, ker itak dobiš plačo in prispevke. Pa zamrzni ta čas, če nič ne dobiš je brez veze da imaš odprto. Aja, sedaj sem se spomnil imaš popoldanca zaradi komentiranja? Vprašanje kako bo letos.
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
841
70
28
Čaki mal. Če nisi začetnik moraš biti res nesposoben da si ne nabereš vsak mesec sproti in plačuješ prispevke. Če ne plačaš prispevkov do določenega datuma ti gredo obresti gor, se tega zavedaš? Res ne vem zakaj zopet mešaš politiko?
Sicer pa hitro si sposodi, plačaj in imaš urejeno za dva meseca al koliko bodo že dali.

nate genija sem pozabu, dobr da si se oglasu. dej ti men povej kako boš nabral (sprot?) če ti ne plačajo računov? kaj majo obresti s tem oz kolk pa po tvoje mislš da so obresti od prispevkov v recmo enem mescu in če ti resno misliš, da so problem obresti al neki druzga v taki zgodbi? politiko omenjam, ker so pripravli skropucalo od zakona, na kar opozarja stroka. že to, da demotivirajo gospodarstvo ti vse pove o njihovi inteligenci. s čim ga demotivirajo pa valda veš, k si tko jako brihten
ja si bomo od tebe sposodil, se mi zdiš iber sposoben, nenadkriljiv, imeniten, bogat..
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ajde konkretno, tisti, ki ste čekirali oba interventna zakona (onega z 20./28.3. in tega od včeraj):
- kako se sedaj tretira tista firma ki recimo danes vloži zahtevek za povračilo plač in prispevkov?

Ali po starem zakonu, ali pa po novem?

PS: vem da da novi še ne velja, ampak a ko bo veljal bo "povozil" starega, ali pa je bolje čakat na veljavnost novega?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Nisem se v to poglabljal ampak a boš kaj izgubil če počakaš ta teden da ga objavijo v UL? A loviš kake roke? Glede na to da bi NAJ veljal ta novi zakon retroaktivno od datuma štarta pandemije ali epidemije karkoli že imamo?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Recimo, da se kak "bedak" spravi spodbijat zakon, imaš vsaj po starem nekaj.

Pri mojih računovodkah je total panika, ker ni nobene pametne razlage, bi pa moral nov zakon "povozit" starega, vsaj po ZKP. :oops1:
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Delno imaš prav. Pomagajo ne, ker itak dobiš plačo in prispevke. Pa zamrzni ta čas, če nič ne dobiš je brez veze da imaš odprto. Aja, sedaj sem se spomnil imaš popoldanca zaradi komentiranja? Vprašanje kako bo letos.
Slabo verjetno, računam, da nekje od konca julija naprej. Mam še ene stvari zraven, pa se mi ne splača zapirat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888