Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
No ja, ti ne plačuješ prispevkov ti plačuješ pavšal. Ti dobiš vseeno plačo zato ne imej prevelike oči!

In kaj je ta pavšal drugega kot prispevki? Samo določeni so pač v pavšalnem znesku (ko sem bil polni sp sem jih tudi v pavšalnem znesku plačeval, celo leto enako). In če nič ne zaslužim, zakaj bi jih plačeval?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
3 odstavek 38 člena razumem, kot da je oprostitev možna samo če ustrezas temu v 37. clenu:
Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju
2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot
20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora
upravičenec vrniti celotno pom oč.

Izjava omenjena v tem 3 odstavku je ista za odpis prispevkov in pomoč. Dalje v 7 odstavku 38. člena piše, da če se izjava izkaze za neresnično, vrneš prispevke.

Nisem 100%, če si to prav razlagam, ampak meni se to sliši, kot da je vse ali nič.


Kar je reci in piši najmanj 1100€ na mesec razlike med enimi in drugimi.
Zakaj vse ali nič? Za vskao moraš itak posebej oddat. Oddaš, kar misliš, da rabiš oddat. Za UTD je jasno in logično, da popoldanci odpadejo, za prispevke pa je po moje drugače. Sicer bomo pa kmalu videli v edavkih ... No ja, vsah akontacije ziher ne rabim plačevat, kar je glede na to, da sem jo plačal že za enih 9 mesecev vnaprej, tudi fajn.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
takole:
37. člen (vračilo mesečnega temeljnega dohodka)
Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč.


38. člen (oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene osebe, verske uslužbence, družbenikein kmete)
...

(3) Osebe iz prvega odstavka tega členamorajoza uveljavitev upravičenja po tem členu predložiti izjavo v skladu z 37. členom tega zakona. Za posamezni mesec iz prvega odstavka tega člena so upravičeni, če izjavo predložijo najpozneje do konca meseca, za katerega želijo uveljaviti oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega lahko vložijo do konca aprila Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov po tem členu in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.
...
(7) Če se naknadno ugotovi, da izjava iz tretjega odstavka tega člena vsebuje neresnične podatke, so prejemniki dolžni vrniti oproščene prispevke za socialno varnost po tem členu, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.


Zdaj sem kar copy/pastala, da ne interpretiram, pa še kaj narobe zraven. pobrisala sem odstavke, ki niso toliko važni. Zdaj jaz to razumem kot vse ali nič. Ena sama izjava za oboje, če odgovarjaš 37. Členu.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Saj je logično, izjava, da si imel 20 dol in da ne boš imel več kot 20 gor. Ni pa treba, da obe pravici uveljavljaš (ker zanju vejajo različni pogoji).
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
ksz

Danes je Zavod za zaposlovanje objavil navodila za izpolnjevanje ter pripravil vlogo za delno povračilo plač zaposlenim (poslovni razlogi ali karantena) - Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (ZIUPPP; Uradni list RS, 36/2020), ki je začel veljati 29.3.2020.

Nekaj vprašanj z moje strani:

- Postopek izgleda enostaven, je kdo tole že izpolnil in oddal? Predvsem me zanima kako je z izjavami o položaju podjetja ter z izjavo, da ne bo odpuščanja delavcev po krizi. Nekako ne najdem, da je to sploh kje zahtevano, čeprav po zakonu je?
- Kako je s to trditvijo: "Ocenjujemo, da nam bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % in v drugem polletju ne bodo dosegli več kot 20 % rast glede na isto obdobje leta 2019."? Berem Uradni list in v zakonu to ni nikjer omenjeno. Sicer pa, kako naj pa hudiča vem, kaj se bo dogajalo 3 mesece vnaprej ob vsej tej zmedi? Kaj pa če ne izpolniš teh pogojev? Kazen ali samo vračilo izplačanih sredstev?

Hvala za pomoč.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.664
3.554
113
Nihče ne zahteva da veš, ampak da ocenjuješ. In od ocene se nekako ne pričakuje da bo vedno točna, sicer se ji ne bi reklo ocena.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Saj ni prvi tak primer v zadnjih tednih.
Na pamet razlagajo enega od predlogov, oziroma, kaj so mislili naredit, ampak tega niso bili sposobni pravno zapisat.

Važno je le kaj piše v zakonu. Tam ni nikjer omenjenih teh 20%. Lahko pa, da bodo v naslednji verziji....
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Zakon? Kak zakon? Saj pa še ni sprejet in objavljen v UL??? O čem vi to??? Aja o predlogu zakona. Brezveze, počakajmo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Saj je logično, izjava, da si imel 20 dol in da ne boš imel več kot 20 gor. Ni pa treba, da obe pravici uveljavljaš (ker zanju vejajo različni pogoji).

Ti je kopirala že Jabe:

Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov po tem členu in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.

Ok zdaj pa če vklopim razum? Ista izjava? Torej če nisem upravičen do UTD ne bom smel podpisat ISTE izjave torej sem tudi za prispevke odpadel?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Zakon? Kak zakon? Saj pa še ni sprejet in objavljen v UL??? O čem vi to??? Aja o predlogu zakona. Brezveze, počakajmo.

Saj imaš zgoraj vse napisano.

Danes je Zavod za zaposlovanje objavil navodila za izpolnjevanje ter pripravil vlogo za delno povračilo plač zaposlenim (poslovni razlogi ali karantena) - Zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (ZIUPPP; Uradni list RS, 36/2020), ki je začel veljati 29.3.2020.

V pričakovanju je še t.i. Megazakon, o njem, ko/če bo sprejet.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Važno je le kaj piše v zakonu. Tam ni nikjer omenjenih teh 20%. Lahko pa, da bodo v naslednji verziji....

Res je. V zakonu pa piše, da je potrebno podati izjavo o poslovnih razlogih za zahtevo povračila dela plače zaposlenim, pa tudi izjavo, da zaposlenih ne boš nekaj časa odpustil. V navodilih Zavoda za zaposlovanje pa ne vidim, da bi tole zahtevali?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Res je. V zakonu pa piše, da je potrebno podati izjavo o poslovnih razlogih za zahtevo povračila dela plače zaposlenim, pa tudi izjavo, da zaposlenih ne boš nekaj časa odpustil. V navodilih Zavoda za zaposlovanje pa ne vidim, da bi tole zahtevali?

2. Pripravite si podatke, ki jih boste vnesli v elektronsko vlogo.

Povračilo nadomestila plače – delavci na začasnem čakanju iz poslovnih razlogov
Podatki o vlagatelju / Delodajalcu:
¤ Naziv,
¤ Naslov,
¤ Matična številka (MŠO),
¤ TRR poslovnega subjekta,
¤ Ime in priimek zakonitega zastopnika oziroma pooblaščenca,
¤ Ime in priimek kontaktne osebe, zadolžene za ukrep,
¤ Telefonska številka kontaktne osebe,
¤ eNaslov, na katerega želimo prejemati pošto s programom,
¤ Za obračun plač delavcem uporabljamo ... (fond delovnih ur po sistemu dejansko opravljenih ur / fond delovnih ur po sistemu fiksno opravljenih ur),
¤ Število vseh zaposlenih,
¤ Število zaposlenih na začasnem čakanju na delo iz poslovnih razlogov,
¤ Zaradi poslovnih razlogov začasno ne moremo zagotavljati dela delavcem in smo delavce napotili na začasno čakanje na delo ter jim izdali ustrezne odredbe o napotitvi na čakanje na delo.
¤ Nismo neposredni ali posredni proračunski uporabnik, katerih delež prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 70 %.
¤ Ocenjujemo, da nam bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % in v drugem polletju ne bodo dosegli več kot 20 % rast glede na isto obdobje leta 2019.
¤ Sprejemamo vse pogoje in določila, ki so navedena in zahtevana v zakonodaji.
¤ Pod kazensko in materialno odgovornostjo potrjujemo, da so vse navedbe v vlogi in prilogah, ki so sestavni del vloge, resnične in ustrezajo dejanskemu stanju.
¤ Zakoniti zastopnik ali pooblaščenec delodajalca (ime in priimek):

Očitno boš naredil eno kljukico za vse skupaj.
Ampak vijoličasti del je sporen! Ker takšne zahteve ni v zakonu.

kontaktiraj (pisno)
Dodatne informacije:
  • Kontaktni center 080 20 55 (brezplačni telefon) za posredovanje splošnih informacij o ukrepu in tehnično pomoč pri oddaji vloge na portalu.
  • Elektronski naslov za vsebinske informacije o ukrepu: ZIUPPP@ess.gov.si.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Saj je logično, izjava, da si imel 20 dol in da ne boš imel več kot 20 gor. Ni pa treba, da obe pravici uveljavljaš (ker zanju vejajo različni pogoji).

Osebe iz prvega odstavka tega člena morajo za uveljavitev upravičenja po tem členu predložiti izjavo v skladu z 37. členom tega zakona.
A TO SI NAMERNO SPUSTIL. 3 ODSTAVEK 38. ČLENA. ČE HOČEŠ UVELJAVLJATI ODPIS PRISPEVKOV, MORAŠ PASTI V POGOJE IZ 37. ČLENA. Da ne kopiram še enkrat, preberi zgoraj, kaj pa v 37. členu piše. Kar bo sicer danes ali kdaj sprejeto, je za počakati, ampak trenutno, če hočeš tudi SAMO odpid prispevkov, moraš ravno tako dokazovati, da imaš manjši promet. oboji za oboje SO ENAKI! ergo izjava je lahko ena in ista.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.091
113
39
MB
A ne bo megazakon update tega zakona z bistveno boljšimi pogoji? A ne čakajo vsi sprejem tega megazakona in se potem prijavljajo na čakanje?

kolk spremljam se sploh zadnje dni, čakate še tako samo samozaposleni? jaz sem na d.o.o. nisem pa edini lastnik tak da za nas ne vem če še bo kaj drugače, tista opcija da bi slaba banka odkupovala terjatve je pa kr poniknila zadnje dni?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Nimam pojma ker te situacije nimam in se nisem v to posebej poglabljal, imamo pa na enem d.o.o.-ju dati dva človeka na čakanje zato vprašam. Ampak koliko razumem ta zakon ki je objavljen v UL, so pogoji slabši kot v zakonu ki bi naj bil danes jutri sprejet. Zato nevem o kakšnem 8 dnevnem roku ki bi naj bil že v teku je govora? Bom danes konktaktiral računovodstvo...
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Za dat zaposlene na čakanje ni potrebno nič čakati, moj je že skoraj 2 tedna na čakanju. Čakaš lahko samo na vlogo za razna povračila. 8-dnevni rok za ZIUPPP že teče.