Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
vem... zato pa:
tale ukrep po njuški najbolj udari spje na robu preživetja. ker 700€ pomeni velik delež.

ostalim je vseeno. meni se zdi bedarija, ker sankcionira tiste, ki najbolj rabijo in bi bilo prav, da tole ne bi držalo. Ampak če pogledaš nazaj, moje začudenje, je bilo kot da sem z Lune padla in sem dejansko povzela brez vprašanja, kot da sem zmotno vedela, ker vsi ostali vedo drugače.

Kako je pa z subvencijami? nisem nikdar nobene dobila/imela. Kako se pa to tretira ob koncu leta?
 
Nazadnje urejeno:

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Ne vem ali je bilo ze omenjeno:
veliki petek 10.4. vecinoma ni dela prost dan, razen za bancne velikonicne zajcke, ki na ta dan ne opravljajo placilnega prometa, ampak pirhe farbajo. Velja za celotno obmocje SEPA.

10.4. je tudi rok placila za akontacijo dohodnine in DDPO zna pa se zgoditi, da bo takrat objavljen v UL tudi anti-korona zakon. Ta pravi, da bodo upravicenci samo ne-dolzniki na prvi dan veljave zakona (naslednji dan od objave v UL), torej na soboto.

Skrajni datum placila akontacije je torej jutri, sicer se lahko za pomoc obrises po nosom. Kdor bo placilo vnesel v petek, bo dejansko placal sele v ponedeljek, ko bo prepozno.

Vec info na strani FURS
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
841
70
28
Ne vem ali je bilo ze omenjeno:
veliki petek 10.4. vecinoma ni dela prost dan, razen za bancne velikonicne zajcke, ki na ta dan ne opravljajo placilnega prometa, ampak pirhe farbajo. Velja za celotno obmocje SEPA.

10.4. je tudi rok placila za akontacijo dohodnine in DDPO zna pa se zgoditi, da bo takrat objavljen v UL tudi anti-korona zakon. Ta pravi, da bodo upravicenci samo ne-dolzniki na prvi dan veljave zakona (naslednji dan od objave v UL), torej na soboto.

Skrajni datum placila akontacije je torej jutri, sicer se lahko za pomoc obrises po nosom. Kdor bo placilo vnesel v petek, bo dejansko placal sele v ponedeljek, ko bo prepozno.

Vec info na strani FURS

ampak, ali ni za tiste, ki bilanc še niso oddali, kasnejši rok oz. tole opozorilo brezpredmetno?
tolk ene zmede na kupu ne vidš niti na srednji frizerski
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ha... jaz sem cez vikend oddala vlogo za odlog akontacije, ki zapade 10.4. Odgovora še ni... Kaj sedaj?

Kdor ni oddal bilance, plačuje akontacijo, ki jo je plačeval že lansko leto, na podlagi 2018? Kaj ni tako?

še eno vprašanje. ne delam jaz, niti moja družinska pomoč, ker pač posel stoji. Si prav razlagam, da zdaj za te mesece, ko tudi družinske pomoči ni, ni potrebno izpolnjevati REK obrazca in plačevati prispevkov za to?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kdor ni oddal bilance, plačuje akontacijo, ki jo je plačeval že lansko leto, na podlagi 2018? Kaj ni tako?
Meni so rekli nič ne plačuješ; če bi bilo po tvoje bi že januar, februar, marec plačevala akontacijo, ne pa zdaj poračun.
To je včasih veljalo za NUSZ, pa zdaj tudi ne več, ker moraš dobit odločbo prej.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Kdor ni oddal bilance, plačuje akontacijo, ki jo je plačeval že lansko leto, na podlagi 2018? Kaj ni tako?
Pojma nimam :zavijazocmi:
To je bilo tudi moje razumevanje, da do oddaje obračuna plačuješ enako kot v preteklem letu. Ampak v FURSovih navodilih piše:
Kdaj je treba plačati marčevski obrok akontacije DDPO in DohDej oziroma obrok za prvo trimesečje 2020 ter poračunsko akontacijo?
Davčnim zavezancem, ki so davčni obračun DDPO ali DohDej za koledarsko leto 2019 predložili do 31.
3. 2020,
poteče dne 10. 4. 2020 rok za plačilo naslednjih obveznosti:

obrok akontacije za mesec marec 2020 oziroma obrok za prvo trimesečje 2020 (v višini, izračunani po davčnem obračunu za leto 2019, torej po novi osnovi),
pozitivna razlika v višini obrokov za že dospele obroke (za mesec januar in februar 2020) - t.i.
poračunska akontacija

Davčnim zavezancem, ki zaradi podaljšanja roka še niso predložili davčnega obračuna DDPO in DohDej za koledarsko leto 2019 in bodo davčni obračun predložili v mesecu aprilu 2020, rok za plačilo zgoraj navedenih obveznosti poteče dne 11.5.2020. Davčnim zavezancem, ki bodo predložili davčni obračun v mesecu maju 2020 oziroma dne 1. 6. 2020 (ko se izteče rok za predložitev obračuna DDPO in DohDej za koledarsko leto 2020), pa poteče rok za plačilo dne 10. 6. 2020.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ha ha... meni je 10 let nazaj en tako rekel in jaz sem tako počela... recimo da sem imela lansko leto 100€ akontacije, potem sem plačala tudi februarja (za januar) in marca (za februar) 100€ in potem aprila poračun. če je bila nova akontacija recimo 200€, potem sem plačala:
- razliko med obračunano v prejšnjem letu in letošnjem letu
- 2x100€, ker sem prej dvakrat premalo
- dalje 200€

Kaj je drugače? Da za februarja in marca ne bi bilo potrebn nič plačati? Ampak potem bi mogla aprila 2x200€, namesto 2x100€. Ker pa zdaj bilance eni še niso oddali, bodo pa ne vem junija plačali za pol leta nazaj?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
To je bilo tudi moje razumevanje, da do oddaje obračuna plačuješ enako kot v preteklem letu. Ampak v FURSovih navodilih piše:
.
.
.
obrok akontacije za mesec marec 2020 oziroma obrok za prvo trimesečje 2020 (v višini, izračunani po davčnem obračunu za leto 2019, torej po novi osnovi),
pozitivna razlika v višini obrokov za že dospele obroke (za mesec januar in februar 2020) - t.i.
poračunska akontacija
.
.
.

tako, razlika... se pravi, si nekaj že plačeval, ne pa vsega? Če si pa plačal preveč, si pa toliko časa plačeval nič ali manj, da si prišel na ničlo.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Ja zmesnjava cista.
Jaz bom oddal letni obracun maja. Za januar, februar in marec sem placal akontacijo po mesecnih zneskih za lansko leto, za naprej sem izplacila ustavil.
Ce je FURSov dokument pravilen, je placevanje akontacije v zacetku leta torej najina doba volja in ni obvezno? Ampak mislim, da temu ni tako in da bo treba navodila popravit.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
jaz sem oddala konec februarja. To je pa moja lekcija, oddajati stvari več kot 1 dan prej. Nikdar prej bilo važno (kot recimo nekateri, ki niso pri računih bili previdni, kdaj je storitev opravljena), zdaj pa sem se naučila neki novga...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Jaz imam tudi v spominu, da se plačuje po starem dokler ne oddaš obračuna. Nisem pa šel preverjat, ponavadi oddam obračun v začetku januar in se s tem ne ukvarjam več ter enostavno plačujem po novem izračunu že od začetka leta. No enako sem storil tudi letos.

Sicer pa iz teh navodil nikjer ne vidim, da temu ne bi bilo tako? Oziroma piše ravno to, da moreš do 10.4 plačat za mesec marec + razliko za nazaj, če si plačeval premalo. Drugače je če ne plačuješ mesečno, ampak tromesečno, ker do takrat itak nisi rabil plačat, ampak to vrjetno vsak zase ve, ali plačuje mesečno ali trimesečno (kar itak lahko samo v primeru da imaš manj kot 400 predhodne akontacije ali nekaj takega)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Noben vam ne brani brezobrestno kreditirat državo! :bonk:

Enako je z dohodnino - kaj je bolje - plačevati več in dobiti brezobrestno nazaj, ali plačevati manj in brezobrestno plačati poračun?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
In kam naj ta čas vložim tistih par 10€ razlike med lansko in letošnjo akontacijo mesečno, da ne bom imel s tem več dela kot koristi :) Banka mi niti par centov obresti ne bo dala za to, pa da na koncu še kaj pozabim oddat/plačat. Če sem zato finančno nepismen, pa tudi ok, bom še naprej malo brezobrestno financiral državo, da bomo lažje prebrodili krizo:p
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

masevc

Guru
2. sep 2007
3.426
858
113
ha... jaz sem cez vikend oddala vlogo za odlog akontacije, ki zapade 10.4. Odgovora še ni... Kaj sedaj?

Kdor ni oddal bilance, plačuje akontacijo, ki jo je plačeval že lansko leto, na podlagi 2018? Kaj ni tako?

še eno vprašanje. ne delam jaz, niti moja družinska pomoč, ker pač posel stoji. Si prav razlagam, da zdaj za te mesece, ko tudi družinske pomoči ni, ni potrebno izpolnjevati REK obrazca in plačevati prispevkov za to?
Jaz sem jo oddal vceraj, hkrati vlozil dokumente za spremembo visine nove akontacije in tudi prerazporeditev poplacila.
Naj bi bilo danes/jutri urejeno.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
"Samozaposleni starši, ki koristijo pravico do skrajšanega delovnega časa, so bili kljub vloženemu amandmaju izvzeti iz prvega paketa pomoči."
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
tole sem pa slišala toliko verzij, da glava peče... če pogledaš kako piše v tem novem zakonu, naj niti ne bi bili. če si v osnovi zavarovan kot polni sp, potem si upravičen. In to starši smo... potem naprej pa, če nisi še na kaki drugi osnovi. To pa spet smo (072). Ampak pri nas gre v kontra smer - najprej moraš biti 100% zaposlen, potem nižaš, ne pa da štukaš do 100% ali si popoldanec...

kakorkoli, v 2. sveznju najkasneje bomo vključeni, če zdaj res ven pademo. jaz pač čakam da se odločijo in potem če sem upravičena do česarkoli, dam vlogo še za vse nazaj. to je pa vedno možnost.
 

borelij

Pripravnik
20. feb 2008
94
16
8
Imam primer:
prihodki februar = 0, prihodki marec = 0. Odstotek padca prohodkov je torej neskončno (0:0).
Ali to zadostuje pogojem, da mora biti padec prometa > 25%.
Saj sem si v bistvu že odgovoril ... ampak vseeno iščem neko drugo mnenje, ker ne vem če imam energijo za matematično dokazovanje s Fursom.
Računovodja ne pozna takega primera...