Koronavirus števec!!!

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
kaj pa se skriva tukaj...
jaz zadnji teden vsaka 2 dni malo smrkam, drugih simptomov nimam, če sem okužen?- pojma nimam. to sem vnesel. če bo kdo čez tri tedne videl to moje stanje, jaz bom pa takrat zdrav, mi je prav vseeno. če sem okužen, po moje nisem edini v slo, ziher je še kdo...
in zakaj bi se to skrivalo?
Precej verjetno eden od senenih nahodov.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
še bolje bi bilo da je korona, da prebolim in sem miren. verjet da ga ne bom stakno, je kot da bi verjel da bom živel večno
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ali ta njihova anonimnost oz. hashiranje moje emšo številke onemogoča pred naslednjim scenarijem:
Ali lahko neka oseba čez čas vnese mojo emšo številko v nek program, ki bo hashiral emšo številko in preveril v bazi, če sem izpolnil to anketo in kakšne podatke sem vnesel?
Pri vsej količini podatkov ki jih folk brez sramu deli z googlom, FB-jem in zabave željnim občinstvom, tebe skrbi če bo kdo izvedel da samo kašljam ali sem morebiti tudi prdnil?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Pri vsej količini podatkov ki jih folk brez sramu deli z googlom, FB-jem in zabave željnim občinstvom, tebe skrbi če bo kdo izvedel da samo kašljam ali sem morebiti tudi prdnil?
Saj me ne skrbi, samo zanima me, kakšna tehnika varovanja osebnih podatkov je dejansko uporabljena, pa koliko podatkov bodo dejansko s to anketo imeli za obdelavo. Glede na emšo bodo verjetno lahko podatke sortirali po spolu, starosti, ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: guardy in navlixx

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
PRAVNO OBVESTILO

V okviru projekta »https://covid-19-stats.si/« spoštujemo pravico do zasebnosti in stremimo k najvišji stopnji varstva osebnih podatkov naših obiskovalcev in predvsem tistih, ki se bodo odločili za sodelovanje v anketi, s katero želimo zajeti vzorec najmanj 200.000 oseb iz Republike Slovenije, kar se tiče stanja okužb s koronavirusom.
Na tem mestu izrecno in nepreklicno izjavljamo, da ne zbiramo in obdelujemo nobenih osebnih podatkov. Vpisana EMŠO številka se ne pošlje preko spleta na naš strežnik in se posledično tudi ne shranjuje, kar želimo v nadaljevanju tudi podrobneje objasniti. Pred pošiljanjem EMŠO številke se namreč na napravi uporabnika le-ta anonimizira s SHA256 algoritmom, s čimer dosežemo, da do na tak način anonimiziranih EMŠO številk, ki jih hranimo, ni mogoče več priti oz. dostopati. Posledično tudi ni možno priti do prave EMŠO številke osebe, ki je izpolnila obrazec na tej spletni strani.
Izjavljamo, da na naši spletni strani nimamo piškotov, nimamo analitike (razen na nivoju strežnika) in kakršnihkoli vtičnikov. Hkrati želimo poudariti, da ne prevzemamo nobene odgovornosti v zvezi s pravilnostjo zbranih podatkov, ki nam jih preko obrazca sporočajo uporabniki. Namen zbiranja podatkov je, da zajamemo dovolj velik vzorec ljudi iz Republike Slovenije. Vse zbrane podatke dajemo na voljo v znanstvene in raziskovalne namene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Problem ki ga jaz vidim je da bo en kup false positive-ov; par dni nazaj je polovica naroda smrkala pa imela glavobol k je vse cvetelo (beri seneni nahod - Claritine pa vikend dež je rešil problem), druga polovica pa je imela čisto navaden manjši prehlad. To bo zdaj vse pod Corono spadalo? Če je to to ne rabiš statistike, marca je 1 MIO slovencljev na ta način okuženih pa je. To je del ki mene moti pri tem števcu. Torej nahod je eden od simptomov Corone, ampak če se mene vpraša je to da imaš nahod recimo 3% možnost da imaš Corono, 97 pa da imaš navaden nahod... na podlagi tega delat statistiko spominja na Štoparski vodnik po galaksiji, k so delali vsevesoljsko statistično raziskavo koliko ima povprečen prebivalec vesolja udov, pa mislim da so na 3,7 prišli, ampak: kdo v vesolju pa ima 3,7 uda? Nihče, ali ima 2, 3 ali 4 ali 6, 3,7 pa prav nihče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Problem ki ga jaz vidim je da bo en kup false positive-ov; par dni nazaj je polovica naroda smrkala pa imela glavobol k je vse cvetelo (beri seneni nahod - Claritine pa vikend dež je rešil problem), druga polovica pa je imela čisto navaden manjši prehlad. To bo zdaj vse pod Corono spadalo? Če je to to ne rabiš statistike, marca je 1 MIO slovencljev na ta način okuženih pa je. To je del ki mene moti pri tem števcu. Torej nahod je eden od simptomov Corone, ampak če se mene vpraša je to da imaš nahod recimo 3% možnost da imaš Corono, 97 pa da imaš navaden nahod... na podlagi tega delat statistiko spominja na Štoparski vodnik po galaksiji, k so delali vsevesoljsko statistično raziskavo koliko ima povprečen prebivalec vesolja udov, pa mislim da so na 3,7 prišli, ampak: kdo v vesolju pa ima 3,7 uda? Nihče, ali ima 2, 3 ali 4 ali 6, 3,7 pa prav nihče.

Vsekakor je način delovanja tega vprašalnika (tudi če je zelo pomanjkljiv oz. omejen) zanimiv in daleč nad nivojem dosega tistih tetk na NIJZ in ministrstvu za zdravje. Ven iz ene take preproste analize z 6 sličicami simptomov lahko povlečeš veliko več kot se zdi na prvi pogled (ja dejansko bi se moralo pokrit obdobje lepega vremena s tipičnimi simptomi senega nahoda).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.214
5.236
113
trenutno ni dostopa, nekaj nadgrajujejo...ampak a ni tudi vprašanje ali se ti zdi verjetno ali možno, da je to zaradi covid-19? če ne poznaš nikogar okoli sebe, ki bi ga imel, nisi slišal za nikogar v službi (pa se to takoj razve), da bi ga imel npr in imaš težave s senenim nahodom vsako leto, najbrž potem pocahnaš - ja kiham/smrkam ampak ne verjamem da je korona...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zaradi nadgradnje strežnika bo spletna stran nedosegljiva predvidoma 1 uro.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Zaradi več tehničnih in vsebinskih težav smo zbiranje podatkov ustavili in bomo nadaljnje informacije objavili takoj, ko bodo na voljo.

Zgleda ni ravno šlo za nadgradnjo strežnika. Nekaj se je moralo zalomiti (sploh glede na izraz - vsebinske težave), da so morali zbiranje podatkov ustaviti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
IP opozarja, da pri uporabi SHA256 algoritma nikakor ne gre za anonimizacijo vnešenih podatkov in na tak način neprepoznavnih za kateregakoli uporabnika. Podatki so na ta način zgolj psevdonimizirani, to pomeni, da imajo še vedno naravo osebnih podatkov, ki jih je z uporabo določenih metod možno relativno hitro povrniti na prvotno vrednost.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Bi znalo biti da je informacijska pooblaščenka imela prste vmes, kolikor jaz poznam te reči pa GDPR (za tako anketo izpolnit EMŠO ni potreben press, metod preprečevanja da bi nekdo večkrat dal statistiko je več, nobena pa ne vkjučuje tega da bi moral pod obvezno vnesti svoj EMŠO - to je čisto nesorazmerna zahteva glede na namen zbiranja podatkov, tako da kakšen prekršek verjetno ne uide).
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Bi znalo biti da je informacijska pooblaščenka imela prste vmes, kolikor jaz poznam te reči pa GDPR (za tako anketo izpolnit EMŠO ni potreben press, metod preprečevanja da bi nekdo večkrat dal statistiko je več, nobena pa ne vkjučuje tega da bi moral pod obvezno vnesti svoj EMŠO - to je čisto nesorazmerna zahteva glede na namen zbiranja podatkov, tako da kakšen prekršek verjetno ne uide).
Jap, na zahtevo informacijskega pooblaščenca so morali ustaviti ... imaš na linku pojasnila IP
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
ni mi jasno, zakaj tak boom okoli emša? kaj pa če en z njim? mi lahko naredi kredit na 30 let, če ima moj emšo? kupi jahto?
instagramu, fejsbuku pa bp zaupajo vse, tudi šupak slikajo kako se zapira, sporočijo da so na dopustu in da je bajta fraj za ropat,...pri tem jih pa nič ne skrbi.
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: McGiver in navlixx

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
ni mi jasno, zakaj tak boom okoli emša? kaj pa če en z njim? mi lahko naredi kredit na 30 let, če ima moj emšo? kupi jahto?
instagramu, fejsbuku pa bp zaupajo vse, tudi šupak slikajo kako se zapira, sporočijo da so na dopustu in da je bajta fraj za ropat,...pri tem jih pa nič ne skrbi.
Zakonodaja je pač tako smotano narejena, da se več nič ne sme. Koliko pa ima to prednosti in koliko slabosti, pa vidiš ...
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
EMŠO te identificira, men se zdi pa prav da te stvari niso tako enostavne. Ni mi jasno kako nekaterim ni jasno: to da hočejo na koncu EMŠO je približno tako kot če bi hoteli vedeti spolno usmerjenost nekoga - kaj ima to veze z anketo? Sem pa prepričan da bi se vsi puntali če bi bilo namesto zahteve po EMŠO-tu zahteva po spolni opredelitvi (aja: ponosnen sem da sem hetero :cool: ).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.214
5.236
113
Razumem. Ampak v praksi, ali se na kaki način za EMŠO do zlorabi? Jaz ne vidim nič hudega v tem, ampak, če mi je pa kaj ušlo, bom naslednjic bolj previdna...