Kolo sezona 2020

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
enkrat padeš potem je pa to second nature.
ali pa če si pameten in 10x povadiš preden se greš malo dlje peljat.
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
253
18
18
Jaz nisem začetnik ne na cestnem, ne na mtb-ju, tako da z odpenjanjem nimam težav, pa se z mtb-jem raje vozim s fleti. Zakaj? Bodimo realni, padci pri mtb spustih se dogajajo in pri tem obstaja verjetnost dodatne poškodbe gležnja ali kolen, če ti pedala, kljub morebitni minimalni sili vpetja, ob padcu ne odpne.

Sicer so pedala narejena tako, da naj bi se ob padcu pravočasno odpela. Vendar se v določenem procentu ali mogoče celo promilu padcev ne odpnejo. In sam raje vozim flate, kot pa da bi bil v statistiki voden kot tisti procent oziroma promil, ker posledica je lahko zelo huda.
Znancu, sicer dolgoletnemu in izkušenemu trail in enduro kolesarju, je na ta način gleženj "razstavilo na prafaktorje". Saj dokler se kateremu prijatelju ali znancu to ne zgodi, verjetno nihče ne pomisli oziroma razmišlja o tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.808
3.336
113
40
Lj
Treba je razlikovati downhill kolesarjenje z nekim običajnim cross country MTB kolesarjenjem. Vsi predvidevajo da vsak ki ima MTB se vozi po trailih in tvega poškodbe.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Spd se hitro navadiš in ti odpenjanje postane čisto naravna poteza. Mene je f00knilo v 20 letni karieri neštetokrat in čisto vedno z spdji. Pač ko padeš padeš, spd tu ne igra nobene vloge. Če te je strah, nastaviš fedro na čisto mehko.
Imam tista shimano pedala ki jih je žuti gori linkal, obojestranski spd s kletko in se da z njimi vozit tudi z normalnimi, ne spd čevlji
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Jaz nisem začetnik ne na cestnem, ne na mtb-ju, tako da z odpenjanjem nimam težav, pa se z mtb-jem raje vozim s fleti. Zakaj? Bodimo realni, padci pri mtb spustih se dogajajo in pri tem obstaja verjetnost dodatne poškodbe gležnja ali kolen, če ti pedala, kljub morebitni minimalni sili vpetja, ob padcu ne odpne.

Sicer so pedala narejena tako, da naj bi se ob padcu pravočasno odpela. Vendar se v določenem procentu ali mogoče celo promilu padcev ne odpnejo. In sam raje vozim flate, kot pa da bi bil v statistiki voden kot tisti procent oziroma promil, ker posledica je lahko zelo huda.
Znancu, sicer dolgoletnemu in izkušenemu trail in enduro kolesarju, je na ta način gleženj "razstavilo na prafaktorje". Saj dokler se kateremu prijatelju ali znancu to ne zgodi, verjetno nihče ne pomisli oziroma razmišlja o tem.

Če bi jaz razmišljal kaj vse se je mojim znancem zgodilo, statistično seveda v promilih, bi ostal doma na kauču. Še do trgovine se nebi upal peljat. En je recimo na vozičku, f00knilo pa ga je na makadam cesti. Pred tem pa mnoga leta vozil DH na polno
 
  • Všeč mi je
Reactions: jello

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
No, dejstvo je da vsak prakticira kar mu bolj paše,to pa ugotoviš, ko si že nekaj prevozil in preizkusil različne variante(opremo), odvisno tudi kaj kdo vozi(xc,dh,..). Neke univerzalne oh in sploh variante za vse pač ni.
Jaz bi rekel , da za xc definitivno spd, sploh če imaš več urne utrujajoče vožnje, dosti klancev,.....itd,.....če pa je večina voženj oz.poudarek na spustih (trail,dh) ,...pa flat.
Če prideš s spd do odseka ki ti je scary greš pač mimo ali peš porivaš....ker če si zakrčen zaradi strahu ima to večji vpliv kot pa kaj imaš obuto.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
ojanez flati ti pa nogo razrežejo če maš srečo pa smo tam :)
corsol zakaj pri povdarkih na spustih fleti? Večina uci dh karavane je na pedalih za vpet.

Ni bolj ali majn varnih pedal. Vse ma svoje pluse in minuse. Ko te f00kne je vseeno na čem je bla pred padcem noga
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
corsol zakaj pri povdarkih na spustih fleti? Večina uci dh karavane je na pedalih za vpet.
Pravzaprav ti ne znam odgovorit jaz bi tako izbral, priznam pa, da DH nikoli nisem vozil....

Težko je tekmovalce enačit z rekreativci, tam je hitrost pač najpomembnejša, ali če potegnem vzporednico s smučanjem....tekmovalci imajo vezi nastavljene nepredstaviljvo visoko za enega rekretivca, ki mu je varnost bistveno pomembnejša kot hitrost .
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
ojanez flati ti pa nogo razrežejo če maš srečo pa smo tam :)

Tole je od pina, ko fališ gap in ti noga pade s pedala. Do kosti. Vidiš tudi zakaj so nekateri kolenski ščitniki podaljšani do gležnjev. :oops1:

1591249684812.png
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
Jaz nisem začetnik ne na cestnem, ne na mtb-ju, tako da z odpenjanjem nimam težav, pa se z mtb-jem raje vozim s fleti. Zakaj? Bodimo realni, padci pri mtb spustih se dogajajo in pri tem obstaja verjetnost dodatne poškodbe gležnja ali kolen, če ti pedala, kljub morebitni minimalni sili vpetja, ob padcu ne odpne.

Sicer so pedala narejena tako, da naj bi se ob padcu pravočasno odpela. Vendar se v določenem procentu ali mogoče celo promilu padcev ne odpnejo. In sam raje vozim flate, kot pa da bi bil v statistiki voden kot tisti procent oziroma promil, ker posledica je lahko zelo huda.
Znancu, sicer dolgoletnemu in izkušenemu trail in enduro kolesarju, je na ta način gleženj "razstavilo na prafaktorje". Saj dokler se kateremu prijatelju ali znancu to ne zgodi, verjetno nihče ne pomisli oziroma razmišlja o tem.

na spd-jih sem že kr nekaj let, pa še nikoli nisem zaradi njih padel ali bil v nevarnosti (tok-tok), so me pa pri novem mtb-ju nategengli z nakupom crankbrothers - tukaj sem pa padal skoraj na dnevni bazi (če malo pretiravam). enkrat sem skorja pod avto padel, ker sem se hotel ustavit pa noge nisem ven dobil. potem sem nazaj kupil spd.
men največja prednost je, da mi kljub blatnim in mokrim podplatom noga ne drsi s pedala. pa v kak hrib si lahko malo pomagaš, da še vlečeš gor.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Težko je tekmovalce enačit z rekreativci, tam je hitrost pač najpomembnejša, ali če potegnem vzporednico s smučanjem....tekmovalci imajo vezi nastavljene nepredstaviljvo visoko za enega rekretivca, ki mu je varnost bistveno pomembnejša kot hitrost .
Primerjava ni na mestu. Smučarji imajo vezi bolj na trdo nastavljene, ker so pri njih v zavojih dosti večje sile in bi jim drugače skije med vožnjo odpenjalo.
Drugačepa tekmovalci ziher nebi vozli vpeti če bi blo to slabše tudi na DH.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.885
2.355
113
Nabavil Shimano obojestranska, čevlje Scott. Poskusil še Fizik, ampak zelo drseče plastični spodaj, Specialized niso lepo sedli na nogo, Northwave, kot je nekdo rekel imajo dobro gumo in skorajda kot trail copat podplat, vendar niso imeli številke zame. Scott ima kar ok gumo spodaj, ampak kot pravite bom vedno zahaklan. :)
Nastavljanje ploščic? Pogledat na YT nasvete in si prilagajat? kakšna skrivnost?
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Na internetu je polno navodil kako nastavit, lahko, pa bi ti pomagali v trgovini kjer si čevlje kupil(najbolje da si z biciklom) . Če boš čutil kakšne bolečine v kolenu npr....pa bo moral naknadno korigirat.Bolečin ne sme biti!

Ker še nisi nikoli vozil z spd predlagam, da na začetku vsaj nekaj dni imaš vedno v mislih odpenjanje in ga malo potreniraj v različnih situacijah....zelo kmalo ti bo postalo rutina.Na začetku se izogibaj zate "Zahtevnih" spustov.
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
27
48
Še ena izkušnja me zanima. Mravljinci v nogah oz. drevenenje v podplatih, ko nekaj časa pritiskaš v hrib in imaš mehek podplat (navadne športne copate). Razložene mi je bilo, da je to krivo. Kolesarski čevelj s trdim podplatom, naj bi to odpravil. Drži?

Jaz imam isti problem. Ker so zaradi karantene bile zaprte trgovine sem en mesec vozil kar v Salomon Speedcross-kah, zdaj pa sem nabavil MTB teniske od FiveTen in je več ali manj ista zgodba. Malo mi je pomagalo, da sem iz pedal pobral sprednje pine, da mi manj zvija podplat. Malo se mi je pa tudi že noga navadila, ker prej nikoli nisem toliko vozil kot zdaj. Drugače pa še vedno po približno pol ure začnem čutiti mravljinčenje.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Fiveten-ke se ti zvijajo? Že za hojo so kar trde, kaj šele da bi jih na biciklu uspel zvijat.

Tole je pa s sobotnega "krosa" v tivoliju.
20200608_184928.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Yogi in ishtar007

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
27
48
Podplat je mehki, da se pini dobro "zarinejo" vanj in noga ne drsi in, ko več kot eno uro voziš v breg in ti pini konstantno pritiskajo na podplat se ta upognjenost od pinov na podplatu čuti na nogi in posledično pride do mravljincev.

To sem mislil z zvijanjem.
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
Bom kar tu vprašal
Kakšno je vaše mnenje glede te ure
Garmin Fenix 5X sapphire. Je toliko ur na trgu da se ti zmeša. Saj ne vem kaj gledat več. Največ bi uporabljal na kolesu, potem hribi, hoja, malo pa tudi tek.
Sem gledal tudi suunto.... Sedaj uporabljam amazfit
stratos 2 pa mi trenutno ne dela sinhronizacija z stravo in nekaj obvestil štrajka, sinhronizacija z endomondo pa je itak znanstvena fantastika. Saj ni zivljenjsko pomembno samo je pa fino zaradi osebne statistike kaj sem naredil zase, ko je leto okoli. Huawei gt in izpeljanke je verjetno tu nekje kot stratos. Kje je ta garmin ura boljša, slabša verjetno ni. Obvestila in obveatila o klicih na garminu so? Pogovor na uri me ne gane in ne rabim. Pritegne me safirno steklo na tem modelu. Ali je to že "zastarel" model?
Kaj še svetujete s safirnim steklom max max 400€. Pa raje za manj denarja kot ta garmin. Pa da je čim daljša avtonomija. Hvala


Kako pa je navigiranje po menijih, ker nima touch-a. Prednosti-slabosti
 
Nazadnje urejeno:

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Podplat je mehki, da se pini dobro "zarinejo" vanj in noga ne drsi in, ko več kot eno uro voziš v breg in ti pini konstantno pritiskajo na podplat se ta upognjenost od pinov na podplatu čuti na nogi in posledično pride do mravljincev.

To sem mislil z zvijanjem.

To se ti nebi smelo dogajat. Ali imaš nogo preveč nazaj, ali premala pedala, ali pa oboje