Kolo sezona 2020

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Si kdaj imel taka pedala? Jaz 1x in nikoli več, ker so vedno obrnjena v tisto stran, katere v tistem trenutku ne rabiš :)
Jaz imam el pd-m324, ki so ravno tako enostranska.Kupil sem jih ker sem mislil, da se bom več vozil s "civilnimi" čevlji, kar pa se je izkazalo za zelo redko.Večjih preglavic mi ne delajo, razen morda pri kakšnem speljevanju/vpenjanju v zelo strm klanec .......kljub temu razmišljam, da bi jih menjal za dvostranska.

Vsekakor bi enostranska še1x kupil le v primeru , da bi dosti uporabljal obe strani, sicer pa ne.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Nisem imel nikoli :). Kakšna bi bila alternativa, da se lahko uporablja tudi brez spd čevljev?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Za te čevlje, ki si jih linkal so enostranska pedala štorasta za zapenjat, z ene strani ne moreš, z druge te pa še tista "flat kletka" bolj moti kot ne. Če že, potem raje flat čevlje z spd-ji in kombinirana obojestranska pedala. https://www.extremevital.com/sl/kolesa/pedala-shimano-pd-m530-p-8537.html

Sicer pametne rešitve ni. Na enem redno šraufam gor/dol flat pedala in navadne spd-je (brez kletke okoli), na drugem, kjer večkrat uporabljam civilne čevlje pa mam nataknjene nastavke, ki se nataknejo na eno stran spd pedal. V kakšni trgovini prosi, verjetno ti jih bodo dal zastonj.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.847
3.367
113
40
Lj

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Za te čevlje, ki si jih linkal so enostranska pedala štorasta za zapenjat, z ene strani ne moreš, z druge te pa še tista "flat kletka" bolj moti kot ne. Če že, potem raje flat čevlje z spd-ji in kombinirana obojestranska pedala. https://www.extremevital.com/sl/kolesa/pedala-shimano-pd-m530-p-8537.html

Sicer pametne rešitve ni. Na enem redno šraufam gor/dol flat pedala in navadne spd-je (brez kletke okoli), na drugem, kjer večkrat uporabljam civilne čevlje pa mam nataknjene nastavke, ki se nataknejo na eno stran spd pedal. V kakšni trgovini prosi, verjetno ti jih bodo dal zastonj.
To z dodatnimi nastavki je verjetno najboljša od univerzalnih variant
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Moje razmišljanje je bilo v stilu, da z obojestranskimi lahko pred zahtevnim spustim nogo snamem in kolesarim nepripet. Ker se je treba navadit na SPD in ker se mi zdi na splošno to varneje. Sicer sem prestar za vragolije, ampak vseeno sem se parkrat spustil po zahtevnejšem terenu in takrat mislim da ni pametno biti vezan s pedali na bicikl. Se pravi obojestranski za dva namena, da se ne vedno obuvaš čevljev, ter med samo vožnjo izven terena. Ali si napačno predstavljam to?
Čevlje sem pa obul in so mi OK.
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
253
18
18
Jaz sem nekaj časa na mtb-ju tudi uporabljal takšna obojestranska pedala, saj sem jih bil vajen še iz treking kolesa. In tako kot ti razmišljaš, tudi jaz pri spustih nisem tvegal in sem vozil nezapet. Med spustom gre noga pogosto dol iz pedala in takrat se seveda hudič obrne ravno na nepravo stran, med spustom to pomeni na spd stran. In potem moraš med spustom pozornost in pogled namenjati še obračanju pedal, kar pa spet pomeni en velik minus za varnost. Tudi stabilnost in grip ni najboljši na flat strani, če imaš obute spd čevlje s kovinskim nastavkom.

Jaz sem zato pedala na mtb-ju menjal za flat.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Še ena izkušnja me zanima. Mravljinci v nogah oz. drevenenje v podplatih, ko nekaj časa pritiskaš v hrib in imaš mehek podplat (navadne športne copate). Razložene mi je bilo, da je to krivo. Kolesarski čevelj s trdim podplatom, naj bi to odpravil. Drži?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Dokler ne probaš ne boš vedel. Lahko ti bo trd čevelj še manj ustrezal. Še enkrat pa, tile čevlji ki jih gledaš so za spd-je in ko ne boš pripet za dol bo totalna jeba in bi bil od njih boljši vsak copat z ravnim podplatom, pa naj bo allstarka ali papuč.. Krampast čevelj je za hodit ali za zapet, ne pa za na nezapeto pedalo. Torej, če misliš vozit odpet si kupi flat pedala in flat čevlje, če zapet pa spd čevlje na spd pedala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
.....veliko spd čevljev ima cel podplat dokaj trd in če niso pripeti držijo zelo slabo.
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
647
26
28
Dravograd
Sam uporabljam na MTB ta pedala saj grem večkat kolesarit s hčerko in imam takrat obute navadne športne copate. Pri samem zapenjanju pa tudi ni težav, saj se pedalka obrne postrani in ni spd stran navzgor. Pohodiš pedal naprej ali nazaj odvisno ali želiš zapet spd ali ne. Oprijema je pa na navadni strani dovolj tudi za spd čevelj. Imam pa točno te čevlje, ki jih je linkal mr_
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Moje razmišljanje je bilo v stilu, da z obojestranskimi lahko pred zahtevnim spustim nogo snamem in kolesarim nepripet.
To je razmiljanje ki ga imajo mnogi in se bolj motit nebi mogli.
Nepripet na obojestranskih pedalih z spd čevljem je dosti bolj nevarno kot pripet. Drugo je če maš neke flat pedala ki se ti zagrizejo v čevl.
Tak te pa razmetava na onih gladih pedalih brez gripa in še prej pride do pizdarije
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
To je razmiljanje ki ga imajo mnogi in se bolj motit nebi mogli.
Nepripet na obojestranskih pedalih z spd čevljem je dosti bolj nevarno kot pripet. Drugo je če maš neke flat pedala ki se ti zagrizejo v čevl.
Tak te pa razmetava na onih gladih pedalih brez gripa in še prej pride do pizdarije

Drži, sploh to velja za klasične xc čevlje
........je pa res , da imajo nekateri spd čevlji dokaj solidno gumo/podplat primeren tudi za flat pedala. Jaz imam zimske Shimano mw7 in imajo soliden Michelinov podplat. Ali pa
Npr.nortwave trail/allmointain serija, tudi Fiveten ima spd modele podplat pa se ve da je top.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
To je razmiljanje ki ga imajo mnogi in se bolj motit nebi mogli.
Nepripet na obojestranskih pedalih z spd čevljem je dosti bolj nevarno kot pripet. Drugo je če maš neke flat pedala ki se ti zagrizejo v čevl.
Tak te pa razmetava na onih gladih pedalih brez gripa in še prej pride do pizdarije
Torej tudi po zahtevnejsem terenu pripet? V primeru padca se spd odpre? Kolk hitro se privadis na odpiranje ter ali je to ko si privajen isto varno kot nepripet?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Če furaš po neznanem in si ves čas neziher al bo šlo al boš odpel ali ne, potem je vse skupaj brezveze in pojdi raje naokrog po cesti dol. Resno mislim, ker ni fore. Greš zato da uživaš, ne da se treseš kje boš salto naredil. Ne vem pa kaj misliš pod zahtevnejši teren. Če je to trail ki ga zvozi otrok je eno, čez kakšno skalo ali drop se pa itak moraš zapeljat in z nekim cincanjem niti ne gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Jaz sem vedno pripet, kjer je zame "prezahtevno" pa grem raje dol,......verjamem , da mi tudi flat pedala ne bi dosti pomagala , če me ba takem terenu skipa.

Ko se navadiš SPD , jih zelo hitro odpneš.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Jaz pa ne razumem teh fobij pri spd pedalih. Pa saj to ni košarica na gurtno. Pač daš nogo dol in je. Eni tak to predstavijo kot da si z 4x m22 šraufi gor pripet.
Nastavis trdoto odprnjanja na minimum pa sploh ni neke upora ko daš nogo dol
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.673
829
113
Jaz pa ne razumem teh fobij pri spd pedalih. Pa saj to ni košarica na gurtno. Pač daš nogo dol in je. Eni tak to predstavijo kot da si z 4x m22 šraufi gor pripet.
Nastavis trdoto odprnjanja na minimum pa sploh ni neke upora ko daš nogo dol

Začetniki, se pač bojijo.....
zadnjič sem 1-ga videl oz. Najprej zaslišal kako je pred semaforjem(rdeča) padel...verjetno je bil prvič s Spd-ji.