Kolo - sezona 2018

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.052
390
83
44
dolenska
In vsi so sposobni sam seb sestavit v garaži kolo? Za lagano vožnjo, par 100 km na leto bo vsak bicikel za jurja ali malo manj dober.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

mr_

Guru
20. sep 2007
8.931
2.414
113
luka51, ti si v stosu, ves kje, kdaj, kaj itd. Jaz pa moram raziskovat. 1x11? Spredaj 1 zobnik, zadaj 11? Zakaj je to dobro? In nimam blage veze, kje naj bi nabavil stvari o katerih pises. Nabavil poceni. Pol pa kdo bi to sestavljal? Ti verjamem da si sam in to naredis super. Jaz pa? Kolk orodja bi se bilo treba extra nabavit?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
zakaj je 1x11 dobro. Ker se znebiš ene ročke na bilanci, enega bovdna na okvirju, sprednjega menjalnika, dveh (ali treh pri bolj poceni peciklih) zobnikov spredaj. Stvari se poenostavijo, razmerje še vedno ostajajo uporabna. Razen če si človek ki hočeš MTB poganjat preko 35kmh po cesti. pol pač odpade.

Glede raziskovanja. Jaz sem tudi za vsakega nekje 3 mesece iskal dele. Pa malo gleda oglase rablenih, pa spremlal akcije in razprodaje novih delov in se najde. Za zadnjega sem od lanskega avgusta do konca januarja čakal, da so dobili okvir, ki sem ga želel. in potem spet nabiral dele do prejšnjega vikenda, ko sem ga sestavil.
Je pa res da imam 15 let podlage in točno vem kaj hočem od pecikla. To je res na začetku malo smotano če nimaš pojma o opremi.

od orodja mogoče edino da ti stisnejo gonilni ležej not na servisu. Pa še to si lahko iz navojne palice in velikih podložk nardiš orodje. Od ostalega rabiš samo imbuse, torxe, ključ za piramido in žago za železo. če maš izven okvirja napeljane cevi za bremze lahko še brez krajšanja lajtng sestaviš če imaš velik okvir.

Sestavljanje ni nobena umetnost.
Govorimo o kolesu in ne spejs šatlu, čeprav na servisih in v trgovinah radi govorijo kot da je spejs šatl. :)

smoukar. ja sem mnenja, da so vsi ki so že kdaj v življenju kaj delali z osovnim orodjem sposobni sestavit kolo. Sram ima recimo za vse svari videje kako zmontirat in nastavit. ParkTools ima videje praktično za vsako stvar na kolesu kako nardit...
pa razlika med trdakom za 800€ in trdakom za 1500€ je ogromna. Za tiste ki peljejo do trgovine ok je vseeno. Če pa nekdo dela jurja višincev na furo bo pa razliko opazil v prvi vožnji.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.671
825
113
Če je doktoriranje to da si za isti denar dosti bolši pecikl sestaviš pa naj bo.
Vsakemu svoje.
Jaz imam karbonskega trdaka za 900€ (10,5 kile) in karbonskega fulija za 2500 (11.4 kile). oba z 1x11 in vilco višjega ranga. Za žensko pa alu trdaka za 700€ (11.5 kile) isto z 1x11 in vilco par rangov višje kot to sranje kaj je na peciklih za 800-900€
Vsak naj se sam odloči ali dobro kolo za isto dnar al pa "kolo"

Kot si rekel : vsakemu svoje

Za sestavljat sam kolo moraš imet "veselje", znanje , časa, pa tudi spec.orodja.....in verjemi, večini nekaj od tega manjka....poleg tega razen "veselja" in znanja(če ga imaš )nič od naštetega ni zastonj.
Če tak(boljši) bicikl izkoritstiš je tak pristop recimo smiseln, če ga ne je brez veze......ali če razmišljam tako ko ti , si lako recimo za 500€ nabavi in sestavi bicikl kot je v trgovini 800.....in je potem je pol cenjši od recimo tvojega trdaka, ki bi bil za njega po vsej verjentosti overdoze ( ...je omenil da ni zahteven). ki

Poznam recimo enega, ki naredi kar nekaj km in veliko višincev , tekmuje ,..kolesarstvo je njegov življenski hobi, ,.... na par let menja MTB in spec(govorimo o biciklih ranga par K€), nikoli si jih ne sestavlja sam vedno kupi novo čeprav ima znanje, orodje,... .
Oz.1-ga si je sestavil sam , za gušt,.......trdaka za vzpone ---cca 6,5kg se mi zdi ....mislim, da mi je omenil, da so bila pedala nekaj sto € :) ,..... smiselnost .... :) a je kaj prišparal....verjento ne veliko ali pač ...odvisno kako na stvar gledaš..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Za 500 eur si ne sestaviš.
Trdak za vzpone in 6.5 kile je pravljica. Mogoče cestak, Mtb nikoli.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.665
3.555
113
Sem si sestavil dva cestna sam, ampak, prej sem celo zimo dele nabavljal in skupaj nosil, nekaj je bilo že od prej, drugega sem se lotil samo zato ker sem okvir + vilice že imel. Lahko je rečt koliko se prišpara če maš v špajzi 20 balanc in 10 sedežev, sedežnih opor in podobne šare, kakšna ročka se najde, feltne, gume. Če je treba pa vse bolj kot ne novo nabavit in se špara pa ven pride en pisan jajc, ki se sicer pelje kar ok, za pogledat je pa krneki. OK, mogoče, če zapraviš 2 jurja namesto 3, ne pa 800 namesto 2k.

1x12 je "dirkaška" moda. Zajla gor ali dol, še vedno jih ostane 4 (2x zavore, zadnji menjalnik + sedežna) ali 6 (še remote za oba fedra). Da ne govorim o tem kako pri 1x12 laufa ketna na največji šajbi (ja, ko se presedeš s cestaka ti ni jasno kaj ti bo 50 šajba zadaj, ampak na zadnjih treh izletih sem jo pogrešal).
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Če je doktoriranje to da si za isti denar dosti bolši pecikl sestaviš pa naj bo.
Vsakemu svoje.
Jaz imam karbonskega trdaka za 900€ (10,5 kile) in karbonskega fulija za 2500 (11.4 kile). oba z 1x11 in vilco višjega ranga. Za žensko pa alu trdaka za 700€ (11.5 kile) isto z 1x11 in vilco par rangov višje kot to sranje kaj je na peciklih za 800-900€
Vsak naj se sam odloči ali dobro kolo za isto dnar al pa "kolo"

A lahko prosim daš spletne štacune, ki si jih uporabil, da si sestavil kaj takega?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
luka51 karkol 1x spredaj je totalno neuporabno za "all terain" uporabo kot jo je opisal....

3x10 recimo mam sam...in je daleč od čipšita...vsi menjalniki in ročke XT...kaseta&gonilka za 1x deore...

Kombinacij nebroj...vse je pa v nogah in glavi...se peljem mimo tebe kadar hočem....
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Zakaj neuporabno? Sej prestavno razmerje je tam-tam, če primerjaš recimo 3x10 (22.32.44 in 11-36) z 1x12 (32 in 10-50), edino po ravnem boš 4km/h hitrejši pri 60rpm. Kombinacije se ti pa prekrivajo pri 3x10 in imaš dejansko 12 prestav, ki se prekrivajo.

Jaz imam še vedno 3x9 na AM FS in seveda gre brez problemov. Ko bo čas za reciklažo pa pride brez pomisleka 1x12... Ne vem, zakaj bi se ukvarjal s sprednjim menjalnikom, če lahko imaš vsa razmerja samo na zadnjem...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.665
3.555
113
Tudi 1x12 ima slabosti, sicer bi že pred leti enostavno izumili 1x15 in prednji menjalnik bi bil zgodovina. 9 redno nastaviš in maš za 2 leti mir, pri 1x12 je zgodba pač mal drugačna.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Za 15 ni placa. Za večino je 1x11 dovolj. Tisti ki pa bolj različne terene vozijo pa posežejo po 1x12. Razmerja in razponi so enaki kot je bilo že omenjeno.
geronimo
Biki discount, rcz bikeshop, bike components, crc, hibike, bike24, bikemarkt. Ko dobijo pošiljke imaš alu cube trde okvirje za 70€ dalje. Karbonske dobiš od 300 dalje. Rcz vsake tolko kake bolane cene za vilce itd. Samo pač roba ni 2019 ampak 2016 ali kaj takega. V glavnem stare zaloge. To predvsem na crc
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Men je samo smešni ko praviš, da 3x spredaj imajo samo slaba kolesa... Še ne dolgo nazaj je bil na vsakem kolesu spredaj triple, recimo moj trek ga še ima, pa ni ravno low end...

Pač danes je moderno met 1x spredaj in je to to. Priznam, da bi tudi meni bolj pasalo, samo pa da bi šel sedaj to menjat in si delat stroške mi pa tut ni...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.665
3.555
113
Itak da je moda, sploh pa bluzit da si z eno hitrejši kot z drugo je tako kot bi rekel da hitreje tečeš ker maš laks namesto vezalk. Res pa je da triple danes ne rabiš več. Kar pa ne pomeni da je vse kar ni 1x11 ali 1x12 kar brezveze.

Pa če gremo nazaj na temo. Popoldne sem jurja in pol višincev naredil in spet klel ker mi zadaj iz prve (50 šajba) meče.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
Modo bi še prenesel.....ampak ko mi nekdo začne bluzit da je kolo lažji ker spredaj nima menjalnika pa ene žice :) Ko zjutraj alter preberem na tešče na WCju bi blo vseeno če bi mel 5 dodatnih ročk pa spredaj 11 redno gonilko.....pa bi bil še vedno lažji :D

Mlel si ker ti zadaj iz prve (50ke) meče n dol (predvidevam?) Torej si kvečjemu bolj pedaliral ker si vozil v "2gi" :)
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.665
3.555
113
50 šajba pride prav tam kjer je že vprašanje če nisi peš hitrejši in kjer je oprijem slab. Je pa lažje kakšen del pomlinčkat kot fajtat. Med 42 in 50 šajbo je kar konkretna razlika. Drugače pa, navajen sem na 11-23 kaseto na cestnem, tam gre pol kasete po en zob, tukaj jih pa po par vmes manjka in včasih pogrešam kakšno vmesno.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Men je samo smešni ko praviš, da 3x spredaj imajo samo slaba kolesa... Še ne dolgo nazaj je bil na vsakem kolesu spredaj triple, recimo moj trek ga še ima, pa ni ravno low end...
.

še ne dolgo nazaj so bli tudi vsi xc 26", nedolgo nazaj so bile ful kratke medosne in ful strmi koti in kratek reach, nedolgo nazaj so ble spredaj in zadaj 9mm qr akse, ravne krmilne cevi, nedolgo nazaj so bile 56cm široke bilance in 12cm dolge fajfe, . In tega ni več... hm zakaj ne? Ziher ne zaradi mode, ampak ker je vse to pripomoglo k voznim lastnostim, togosti itd. isto vilce še nedolgo nazaj so ble 30-32mm praktično vse razen FR/DH vile, zdaj že v xc/trail prihaja 34mm, Pač zadeve grejo naprej.
Zanimivo na vseh supermarket peciklih za drobiž pa vidiš ravno to kaj sem pravkar naštel.
višjega ranga boost tripla sploh ne obstaja več. Torej tudi če hočeš nemoreš na nek pecikl višjega ranga dat triple. Sram ima tudi praktično samo še 1x v ponudbi. Vsi resni crankseti so v 1x
Jaz vem da na 2x negrem več nazaj, kaj šele na 3x

@kamelči ti si pa tak preveč pametn za ta svet. Kak veš, da se pelješ mimo mene kadar hočeš?
jello menjalnik si nastavi al pa preveri če je ketna še sploh ok.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
Vem...ker vmes ko boš ti pametoval bom jaz že gor prišo :) pa si mrzo peer naročo...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Pametuješ predvsem ti.
Drugače pa žal nikoli ne boš izvedel al si hitrejši ali ne ker nimam niti promil želje kolesarit s takimi bedaki kot si ti.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
Jaz ti bom vseeno pomahal ko se bom mimo tebe po tazadni peljal...sej veš 3x10 ma še vmesna razmerja...pa gre lažje :D Ne bom pa lih šik pa po tazadnji modi...deeeem!
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.671
825
113
@luka ...sr strinjam da gre razvoj naprej,določeni trendi so pa klub vsemu malce v megli (npr. Optimalna širina belance) nekaj pa tudi marketinga.
3ple res ni na dražjih biciklih in se dejansko počasi opušča, zamenjujeta jo 1 in 2 redna, ....vendar pa je tako, da bo začetnik al pa tak ki ne kolesari dosti v klance z 1 redno trpel,...prestavna razmerja so pač prlagojena takim , ki imajo vsaj nekaj v nogah.
Dejstvo tud je da je 12—ka dokaj občutljuva,.....zdaj ,..profijem ki s tem tekmujejo je itak vseeno,.ker jim bicikel nastavljajo drugi,...ketne in kasete pa časti sponzor menjujejo jih na veliko.....izraba je hitrejša kot pri 2 redni.....cene pa..... ne ravno za hobi cikliste.

Dolgujem ti še bolj preverjeno info. Glede unga 6.5 težkega bicikla.....ima res nekaj več .....ko je pripravljen kot mora bit ima cca 7 kg, (26“ in trda vilica)