Kolesarji in zakonodaja

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Veliko se piše o kolesarjih, "pajkičarjih", o tem in onem.
Samo za info.: večina specialk sploh ni primerno opremljena za udeležbo v cestnem prometu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Pa še mislim da je tako, da če se uporablja posebna prevozna sredstva, hitrost le-teh ne sme biti višja od hitrosti pešcev. Kar sicer pomeni, da se jih ne ogroža, ampak eni tega ne vedo
smile-1.gif


Nasplošno pa je največji problem kršenje 93. člena...ne vem zakaj policija tega ne kaznuje bolj pogosto in škoda da ne, potem pa zgražanje kako pogosti udeleženci prometnih nesreč so kolesarji.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Pa še mislim da je tako, da če se uporablja posebna prevozna sredstva, hitrost le-teh ne sme biti višja od hitrosti pešcev. Kar sicer pomeni, da se jih ne ogroža, ampak eni tega ne vedo
smile-1.gif

A to je spet tvoja teorija?

Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Nasplošno pa je največji problem kršenje 93. člena...ne vem zakaj policija tega ne kaznuje bolj pogosto in škoda da ne, potem pa zgražanje kako pogosti udeleženci prometnih nesreč so kolesarji.
Sem mislil, da je tvoj največji problem, da se kolesar vozi po sredinski črti po vozišču. Si mal pretiraval anede?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.386
113
v lokalni ostariji
zakon je načeloma jasen. kolesar na kolesarsko. tudi treningi s vožnjko po cesti se ne izvajajo tam kjer je kolesarska. zanimivo, da kolesarji ki zagovarjate vožnjo po cesti kljub kolesarski stezi ne zagovarjate tudi tega, da kdo spije 5 pirov pa pelje. sej zna boljš peljat kot trezn...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Citat:

Tudi sam sovražim prepotentne norce na dirkalnih kolesih, ki mislijo, da so najmanj Pantaniji, ki ne šljivijo ne semaforjev, ne stop znakov, ker so gospoda na treningu in se jim ne da odpet, ne jehbejo avtomobilov zadaj in jim ne omogočijo prehitevanja na ozki cesti, ker oni pač vozijo klanec in imajo pravico vzet vsaj meter

Evo, to je to, to je srz vsega. Jih je pa (zal) vec, kot se skusa prikazat. In potem vsi (tukaj) v en glas, da "jaz pa nisem taki..." Dokler ne uleti en Alter Pantani in se pofocka:

Citat:
a po kolesarski se boš ti vozil 40 km/h plus?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Alko, jaz ne zagovarjam nič od naštetega. Mogoče nimamo vsi podobnih cest v mislih, ampak tam kjer kolesarim sam ni nobenih kolesarskih poti. In zmotilo me je jamranje darjana z vožnjo po sredini ceste, katere še nisem videl kljub dosti km na cesti. Večinoma vozim sam ob robu razen pri luknjah (če je prosto) obvozim, če ne zmanjšam hitrost. Jebiga, najprej lastna varnost. Prav tako dva kolesariva en za drugim. Pa še to, fora je, da bi model naredil poostreno nadziranje za eno kategorijo osebkov na cesti, ker mu gredo na živce.... to je hinavsko.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Problem naše balkanske mentalitete je v tem, da smo prepričani, da je zakonodaja sicer dokaj solidna, vendar rabimo mali ovinek, kadar se tiče res nas. Ko zidamo hišo ali delamo samo majcen nadstrešek, ko se peljemo po avtocesti z vozilom, ki zmore seveda precej več kot 130 km/h, ko se peljemo s kolesom ali ko hočemo delovna mesta pripeljati z Magno v Slovenijo ali ko hočemo ohraniti Mercator. Sicer je že naša zakonodaja napisana tako. Z milijonom izjem (zato sem dal Magno in Mercator).
Zakoni so torej mišljeni bolj za druge, ne pa prav za nas
smile-1.gif
.

Sicer pa mediji poročajo, da se je Roglič na lestvici svetovne serije zavihtel na 16. mesto. V tako množičnem športu kot je cestno kolesarstvo, je to izreden uspeh.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
(1) Posebna prevozna sredstva se smejo v cestnem prometu uporabljati le na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter na območjih za pešce in območjih umirjenega prometa, odvisno od njegove velikosti. Uporabniki posebnih prevoznih sredstev ne smejo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev. Način in hitrost gibanja morajo prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci.
(2) Posebnih prevoznih sredstev ni dovoljeno uporabljati na vozišču ceste, namenjene prometu motornih vozil.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.386
113
v lokalni ostariji
wd40 jaz dejansko kaj dosti biciklisotov ki bi bili problematični izven naselja nisem srečal. ponavadi se vozijo lepo za robom. drugo so pa "kolesarji" v ljubljani. Dunajska je res en lep primer. tam pa se potem kaže tisti primitivizem...
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
S kakšno hitrostjo se pa lahko gibljejo pešci? A je kakšna kazen za nekoga, ki steče za trolo recimo?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Jaz sem ti samo napisal, da si nisem tega izmislil, kot si nakazal v tvojem postu. Dalje rešuj sam, veš kdo je pristojna inštitucija, če kaj ni jasno oz kmečka logika "ne prime".
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
da naj alkoholik gre na pir, če (ne) more prehiteti kolesarja ki pelje med 40 in 50 po dunajski. med ruskim carjem in črnučami.
Se pa strinjam da je "trapasto" se tam voziti. Ampak včasiih ne gre drugje, kolesarksa pa je bolj namenjena čakajočim na postajah, eventuelno še starim mama s hitrostjo cca 10 kmh...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Nekaj bi še bilo zanimivo najti v zakonu.

Ali lahko kolesar, ki se pelje po skrajno desnem delu vozišča, prehiti avtomobil, če le-ta recimo stoji v koloni ali se pelje v koloni počasneje od kolesarja?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Alkotu je bolj domača Zadobrovška. Tam je omejitev 40 al celo 30 ne enem delu? , kolesarska je ob njej, pa sem pogosto raje po cesti "pritisnil" do omejitve kot pa se jajcal po kolesarski.
No v zadnjih petih letih me ni tudi tam ni več...
rolleyes-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
50. člen
(prehitevanje)
(1) Prehitevanje vozil je dovoljeno le po levi strani.
(2) Po desni je dovoljeno prehiteti le:
1. vozilo, ki zavija levo, če je voznik tega vozila dal predpisan znak in je zavzel na vozišču tak položaj, da se da zanesljivo sklepati, da bo zavil levo, in če je na njegovi desni strani dovolj prostora za prehitevanje;
2. vozilo, ki vozi na cesti v naselju, s smernim voziščem z dvema ali več prometnimi pasovi, po prometnem pasu, ki ni skrajno desni;
3. vozilo, ki vozi na ploščadi z več prometnimi pasovi, v katero se razširi smerno vozišče pred cestninsko postajo, na kateri je hitrost omejena na največ 60 km/h.
(3) Prehitevanje po desni strani ni dovoljeno na avtocesti in hitri cesti, razen na ploščadi iz 3. točke drugega odstavka tega člena.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Hm hm, pomeni da tudi to kršijo kolesarji? Je sploh kak člen ki se ga držijo?
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:

Citat:
(1) V območjih za pešce je dovoljen tudi promet uporabnikov posebnih prevoznih sredstev in kolesarjev oziroma kolesark (v nadaljnjem besedilu: kolesarjev), vendar le tako, da ne ogrožajo pešcev.

Ali je pločnik območje za pešce ?