Kloniranje diskov: IDE > SATA

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
OS WIN XP imam na WD 80 GB IDE disku. Poceni sem dobil SATA disk iste firme in iste velikosti in bi rad naredil kopijo prvega diska, za primer, da bi šlo kaj narobe. Bo šlo? Kako vključiti v OS gonilnike za SATA?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
hja, probaj. pa ne pozabi prestavit v biosu, da naj boota iz sata (scsi, če nimaš sata). Meni je šlo brez problemov, sem selil iz 80gb ide na 160gb sata. Sploh ni vedel
grin1.gif

Aja, delal sem pa z acronis migrate easy, je free (za 14 dni sicer, ampak itq ne rabiš več kot par ur
wink-1.gif
)

lp
Peter
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
OK, hvala zaodgovore. Migracija IDE>IDE, vem da ni problem. Predvsem me skrbijo gonilniki za SATA. Si bom čez vikend vzel čas in probal.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.303
-8.455
113
Citat:
Uporabnik Drago pravi:

OK, hvala zaodgovore. Migracija IDE>IDE, vem da ni problem. Predvsem me skrbijo gonilniki za SATA. Si bom čez vikend vzel čas in probal.


Če imaš novejšo matično, potem ne rabiš nobenih gonilnikov za SATA. Gonilnike potrebuješ, če je SATA krmilnik na plati kot dodaten čip(preko PCI ali PCI-E vodila), če pa je SATA krmilnik v samem veznem čipovju ni težav.

(primer: Moja plata Asrock DS2 ima v čipovju krmilnik za 2 SATA napravi in še dodaten SATA2 čip. Na prvih dveh ne potrebujem gonilnikov, za SATA2 pa rabim gonilnik)
 
Nazadnje urejeno:

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
579
5
18
Bootni mašino z nekim live linuxom, npr. knoppix.

Poglej imena diskov ( fdisk -l )

Izvedi kloniranje (če je hda ide in sda sata)
cat /dev/hda > /dev/sda

Čakaj da se konča ... voila, imaš klon.

Lithium
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
124
63
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
OS WIN XP imam na WD 80 GB IDE disku. Poceni sem dobil SATA disk iste firme in iste velikosti in bi rad naredil kopijo prvega diska, za primer, da bi šlo kaj narobe. Bo šlo? Kako vključiti v OS gonilnike za SATA?


http://www.acronis.com

Jernej
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik lithium pravi:
cat /dev/hda > /dev/sda

Čakaj da se konča ... voila, imaš klon.
Klon ja, žal pa ne tudi delujoč klon. (razen če imaš srečo)
Je treba namreč par bajtov na disku spremeniti, sicer se Windowsi "zmedejo" (beri: sploh se ne zažene)
Lahko sam greš možgansko kirurgijo izvajat, ali uporabiš program kot je recimo tisti od Acronis-a, ki to sam avtomatsko naredi.


Drugo vprašanje so driveri za krmilnik diska.
(in to ni odvisno od lokacije čipa ampak od modela čipa)
Če Windows nima instaliranega drivera za SATA čip, ki ga uporabljaš, boš par sekund po zagonu Widnows z novega diska dobil blue screen z napisom "unable to find boot device" ali podobno.

Kak se potem pravi driver implantira, je višja matematika, opisana na internetu ...
Ena možnost je baje (nisem še sam imel tega problema), da poženeš instalacijski CD Windows in tam izbereš repair.
Pogoj je, da ima ta CD driver gor za ta krmilnik. Če ga nima, ti niti repair opcije ne bo ponudil, vsaj tu ne rabiš ugibat
wink-1.gif