Kdo me bo omejeval kaj lahko vozim? A, A1, A2 kat

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.653
7
38
Ljubljana- okolica
Zakon je pač tako napisan oz naštiman. Tukaj nimaš kaj. Kot npr nočejo narediti prenosljivost tablic pri avtomobilih, pri izpitu za čoln ko sem ga delal 5 let nazaj sem ga naredil samo za morje(mi ne velja za celinske vode-ptujsko jezero) pa me na to ni tam nihče opozoril(važno da so kasirali ter lahko kasirajo ko te dobijo(in seveda zveš da nimaš izpita ko te ustavijo).

Bom pa tako rekel če imaš željo po motorju te ta zadeva nebo ustavla in ti tistih 200€ nebo nek strošek da si urediš blokado
Čeprav nisem nek zagovornik tega zakona(nažalost so bili vsi motoristi ki jih poznam kateri so preminuli stari preko 30 let ter po večini izkušeni), je pa vse v glavi motorista, je pa fajn da začneš postopoma. So fantje ki v mladosti niso vozili mopeda nato ko so finančno zmogli kupili +100hp ss motor, enim je zneslo nekaterim na žalost ni
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Hvala, da mu nisem rabil kot prvi povedati, kako omejen je zgleda že po naravi. Psihiatrija kliče, če vsaj polovico tea napisanega resno misli ...
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
si se vozil po skandinavskih cestah in po naših?
mislim, da ne. ker pri takih norcih kot so pri nas lepa beseda ne pomaga.

no kako bi ti rešil ne, da bi vse omejeval? dal še ene dva jurija za potrdilo da nisi nevaren?

sicer pa gledam svoj izpit in vidim kategorije c1, c, d1, d, c1e, ce, d1e, de... očitno samo pri b, f in g manjkajo podkategorije. aja pri b poznamo mladega voznika ki nekako nadomešča podkategorije... zgleda da moramo še pri traktorjih uvesti nekaj kar bo omejvalo malade trktoriste in pri bagrih kar bo omejevalo mlade bageriste... mogoče boš takrat zadovoljen.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tale tvoj citat si shrani nekam na varno, magari si ga sprintaj. Preberi si ga čez 10 let, da boš videl, kakšne neumnosti si pisal pri 20ih.

Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
Citat:
Uporabnik skala pravi:
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
Jap Snecer. Ampak jst jih štejem bogih dvajset, zato me je tudi zmotila ta omejitev. Nimam jst časa čakat dve leti oz. do 24ga leta starosti, da bo izpolnil nek birokratski pogoj, ki so se ga spomnili osli..
zakaj pa nimaš časa? boš pri 23-ih že v trugi?

jaz tudi še nisem imel prometne nesreče. zahtevam da lahko po naslejih vozim 70 izven naselja 120 na avtocesti 230 in telefoniram med vožnjo!!!

no ko pa govoriš zaradi 2kw. kako bi ti rešil to? da je meja lahko 10% višja? ko bi si hotel kupit motor z 11% večjo močjo bi bili pa spet problemi. meni se tudi zdi, da bi moral imeti pri omejitvah 20% lufta. ko bi prekoračil za 22% bi pa spet težil...


saj ne rečem. mogoče si čisto v rdu voznik. ampak ker veliko ljudi ni čisto v redu voznikov, če bi bila zakonodaja drugačna bi se pa ljudje pritoževali kdo je tistemu norcu dovolil vozit motor, ampak recimo, da si žrtev ne države ampak norih voznikov.
Upam, da ne v trugi, ampak meni je cilj videt čimveč sveta zdaj in ne čez 5 let, ko bom študiral naprej.

Nisva se razumela; jst sem za to, da bi omogočili vožnjo vseh vozil vsem, ne glede na starost ali izkušnje. Bi bilo pa treba potem uvesti bolj strikten nadzor in sankcije za kršnje predpisov. Recimo tako kot sedaj, ko se mladim voznikom odvzame izpit ob najmanjši stopnji alkohola v krvi.

Pač, treba je najt en način za nadzor in da bo folk spoštoval to kar ima. Da kar prepovejo vsem, pa ni pravilno.

Nimam pojma kaj pravi zakon glede tega pri Skandinavcih ampak oni imajo veliko stvari poštimano na liberalen način. Mi pa takoj višat kazni, pa represija itd..

Norci so vedno in bodo vedno bili. Samo to ni striktno stvar starosti ampak stvar mentalne stabilnosti. Nekdo je mentalno zrel lahko že pri 20ih, nekdo pa ni niti pri 40ih..
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Živimo v POPOLNI DRŽAVI, če se kdo ne strinja je BOLAN v GLAVI.

Kritiki gredo na goli otok (ali vsaj steber sramote).

Pika kom!
Pika si!
Nje!

Višje davke!
Več omejitev!
Višje kazni!

Ovce same dajo glavo v zanko! (saj jo itak ne potrebujejo...)

(še en navaden dan v kuri)
 

capl

sranjeslojaš
2. feb 2009
8.604
53
48
na podnu
ksz
mam super idejo,
mladiči ko še prve flaške mleka niso v življenju odslužili, ne morejo posedovat nikakršnega premoženja, .....ne nmoreš met če nisi nikoli plačeval davkov!!!!!!!....fertik!!!!!!!!!!!!!!!!
ampak da ne diskriminiramo bogatejših mulčkov, jim moramo vseeno omogočit posedovanje raznoraznih igračk, seveda pa samo za dobro odkupnino,.....jst bi predlagu, rečmo 99% davek
zmaga.gif
.....ampak res ne več kot 99%, da ne bo gobezdanja, da mora še eno celo igračko državi kupit.

mene bi morala Bratušca za svetovalca vzet
rolleyes-1.gif
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Ti očitno nisi mentalno zrel, če se zaradi take stvari tako razburjaš. Ogromno tvojih vrstnikov pa se razburja zarad nelegalnosti marihuane itd. Pač si izberi drug motor, ki bo imel manj kW.
Žal ti nisi na mestu, da sodiš kdo je in kdo ni mentalno zrel. Vsak ima pač svoje interese in mene trenutno moti zakonodaja glede izpita A kategorije. Tebe pa moti recimo nepremičninski davek ali spet kaj tretjega. Če kot državljan opažam prostor za izboljšave zakona, sem označen kot mentalno nezrel, kot pravi nekdo za na psihiatrijo? Še dobro, da vem na kakem forumu sem in koliko pacientov hara tukaj, tako da se prav zabavam ob branju nekaterih odgovorov
smile-1.gif


Citat:
Uporabnik skala pravi:
si se vozil po skandinavskih cestah in po naših?
mislim, da ne. ker pri takih norcih kot so pri nas lepa beseda ne pomaga.

no kako bi ti rešil ne, da bi vse omejeval? dal še ene dva jurija za potrdilo da nisi nevaren?

sicer pa gledam svoj izpit in vidim kategorije c1, c, d1, d, c1e, ce, d1e, de... očitno samo pri b, f in g manjkajo podkategorije. aja pri b poznamo mladega voznika ki nekako nadomešča podkategorije... zgleda da moramo še pri traktorjih uvesti nekaj kar bo omejvalo malade trktoriste in pri bagrih kar bo omejevalo mlade bageriste... mogoče boš takrat zadovoljen.
Sem se vozil po Skandinavskih cestah, ja. Seveda, vzgoja je ključnega pomena. Ampak z represijo ne rešiš problema nevzgojenega folka, to naj bi nam bi bilo že jasno.

En predlog sem že podal. Izpit za A kategorijo neomejena kubatura in moč, a ob malo resnejšem prekršku sledi odvzem izpita in kakšno družbenokoristno delo.

Citat:
Uporabnik x5x pravi:
Zakon je pač tako napisan oz naštiman. Tukaj nimaš kaj. Kot npr nočejo narediti prenosljivost tablic pri avtomobilih, pri izpitu za čoln ko sem ga delal 5 let nazaj sem ga naredil samo za morje(mi ne velja za celinske vode-ptujsko jezero) pa me na to ni tam nihče opozoril(važno da so kasirali ter lahko kasirajo ko te dobijo(in seveda zveš da nimaš izpita ko te ustavijo).

Bom pa tako rekel če imaš željo po motorju te ta zadeva nebo ustavla in ti tistih 200€ nebo nek strošek da si urediš blokado
Čeprav nisem nek zagovornik tega zakona(nažalost so bili vsi motoristi ki jih poznam kateri so preminuli stari preko 30 let ter po večini izkušeni), je pa vse v glavi motorista, je pa fajn da začneš postopoma. So fantje ki v mladosti niso vozili mopeda nato ko so finančno zmogli kupili +100hp ss motor, enim je zneslo nekaterim na žalost ni
Žal je res tako, sam proti zakonu ne morem nič. Ministri in odgovorni pa lahko, zato bi mogoče bilo prav imeti kak javno razpravo na to temo...

Glede izpita za čoln; sedaj dobiš mislim da vse v enem. Pred parimi meseci ko sem jaz delal, nas je opozorila inštruktorica, da lahko dobimo tudi kako vprašanje iz celinskih vod..

Torej vas večina zagovarja sedanji način ocenjevanja kdo je sposoben vozit motor do 35kW in kdo ne? Zanimivo..
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Mogoče ne gre v to temo, ali pa tudi. Znanec si je pred leti kupil Hayabuso. Za Abrahama. Pri menjavi gum je imel na obeh široke pussyštrajfne, z igilcami. So ga vprašali, kako hudiča ga ne ornk položi v ovinek. Veste, kaj jim je odgovoril? ''Fantje, jim je dejal, jaz bi se rad vozil, ne peljal''. In se še danes vozi. Torej, vse je v glavi. Če je kolikor toliko spucano podstrešje, ni panike tudi pri močnem motorju. Motorja se ne smeš bati, moraš ga pa spoštovati.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:


En predlog sem že podal. Izpit za A kategorijo neomejena kubatura in moč, a ob malo resnejšem prekršku sledi odvzem izpita in kakšno družbenokoristno delo.
resnejši prekršek je vrjetno smrt pešca, sopotnika ali naključnega udeleženca v prometu? tebi pojem preprečevanje ni jasen ne? in ne moreš reševati z represijo? da nisi ti nek novodobni fdvjevec? za nevzgojene je palica dokler niso dovolj vzgojeni. poglej kako sta gadafi pa sadam lepo porihtala državo. dokler niso prišli bedaki in se špilali demokracijo. ne moreš imeti lepih metod za ljudi, ke enostavno jebejo lepe metode. žal ne gre. čez 20-50 let bodo mogoče lee metode delovale tudi pri nas. zaenkrat še nelepe ne učinkujejo. znova se ti oproščam če nisi v tej skupini. ampak največ boš naredil če boš ljudi osveščal o varni vožnji. mogoče ti jih uspe prevzgojiti do te mere, da taki ukrepi ne bodo več potrebni.
druga možnost je seveda da začneš zbirat glasove za kak referendum o spremembi zakonodaje...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
No, kakor pogledaš. Vsak mentalno in fizično zdrav osebek naj bi imel pravico do izpita. Nevem, jst sem fizično zdrav, mentalno pa očitno zadosti samo, da imam že dve leti izpit B kategorije, ne morem pa vozit okoli motorjev A kategorije.

Če že sprejmem, da so mladi vozniki po statistiki (a pa so res?) večkrat udeleženci prometnih nesreč, bi morali uvest tudi mlade voznike pri motorju. Recimo, zaostrit zakonodajo. V kolikor te dobijo, da prekoračiš hitrost za 15%, avtomatsko pobrat izpit. Nekaj v tem stilu. Ne more se pa kar prepovedat nekaj, samo na podlagi starostne omejitve.

Kaj pa če, ko smo že ravno pri tem, spustimo dovoljenje za vožnjo avtomobila na 12 let. Ne moremo kar tako otrokom prepovedat vozit avte, samo na podlagi starostne omejitve.

Toliko o mentalni zrelosti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.387
113
Tudi jaz nisem nikdar razumela, zakaj omejitve starostne za mlade voznike - avtomobilov, motorjev ali bilo česa. Omejitev takvih in onakvih, da jim ne slediš.... No, zdaj razumem....
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Točno tako; nekje mora biti limit; pri 16 sem naredil izpit, imel Piaggio Primavero 125 ccm, pri 18 pa MZ-ja. Do mojih rosnih 51 sem imel že vse - le prometne še ne. Pa vozim chopperja - ker se sedaj zavedam, da moji refleksi pa tudi naše ceste in vozniki niso za Hayabuso. Pa sem jo vozil - na Grobniku.
Torej, slinčka okoli vratu, pa počasi - potrpežljivo. Motoristi smo tako ali tako norci - torej pazi, da te Darwin ne sreča. Ko pa nabereš izkušnje pa naprej.
Kar nekaj jih poznam, ki ne hodijo več po zemljici. Korak po korak, mi smo odrasli z Pony Expressi, 2 in 3 brzinci, APN 4 takrat še ni obstajal.
Pa ne se penit - če se peniš te kmalu ovink ali pa šleper pobere.
LPM
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Aja, in za zaključek - če ne drug te bom jaz omejeval, s takim pristopom, če te srečam. Imej motor skladen z tvojimi izkušnjami - ki so očitno 0. In z takim razmišljanjem ogrožaš ostale v prometu ter mečeš slabo luč na motoriste.
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik skala pravi:
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:


En predlog sem že podal. Izpit za A kategorijo neomejena kubatura in moč, a ob malo resnejšem prekršku sledi odvzem izpita in kakšno družbenokoristno delo.
resnejši prekršek je vrjetno smrt pešca, sopotnika ali naključnega udeleženca v prometu? tebi pojem preprečevanje ni jasen ne? in ne moreš reševati z represijo? da nisi ti nek novodobni fdvjevec? za nevzgojene je palica dokler niso dovolj vzgojeni. poglej kako sta gadafi pa sadam lepo porihtala državo. dokler niso prišli bedaki in se špilali demokracijo. ne moreš imeti lepih metod za ljudi, ke enostavno jebejo lepe metode. žal ne gre. čez 20-50 let bodo mogoče lee metode delovale tudi pri nas. zaenkrat še nelepe ne učinkujejo. znova se ti oproščam če nisi v tej skupini. ampak največ boš naredil če boš ljudi osveščal o varni vožnji. mogoče ti jih uspe prevzgojiti do te mere, da taki ukrepi ne bodo več potrebni.
druga možnost je seveda da začneš zbirat glasove za kak referendum o spremembi zakonodaje...
Resnejši prekršek je za moje pojme vsaka prekoračitev omejitve hitrosti za recimo 50%. Vožnja pod vplivom substanc, neustavitev policiji... itd.

Jst kot zakonodajalec bi šel po logiki dam-daš. Torej, omogočim ti, da voziš močan motor, a da obdržiš to možnost, moraš dokazati, da si odgovoren in spoštuješ predpise. Če greš čez mejo ti enostavno izpit odvzamemo in dodelimo en mesec družbenokoristnega dela v kaki poboljševalnici, zaporu, centru za odvisnike, centru za rehabilitacijo ipd. Ker če v štartu že prepoveš vse, potem pa dobiš paciente, ki si pri 24ih letih nabavi neko mašino in se ubije za prvim ovinkom. Podobno kot alkohol; zdej ko sm pa 18 ga lahko pa tudi uradno kupim...pravi najstnica in se napije, čez par ur pa jo pride mati iskat na urgenco, kjer so ji črpali želodec..

In ja, sem FDVjevec, čeprav ne študiram kake komunikologije, ipd. sranja. Študiram mednarodne odnose, poleg študija pa že dve leti delam in si služim lasten denar. Ne živim ne pri starših, niti od njih.

Prevzgoja pa ne deluje na vzvod represije, to je lahk jasno vsakemu, ki je poskušal svojega otroka na tak način vzgojit. Poznam kar nekaj zablodelega folka, ki ga je foter doma s pasom tepel ob prvi pizdariji.. No danes ta folk svoje starše tepe in je že po par let v zaporu..
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Omejitev more bit, ce ne mulc pr 18ih takoj jurja cestaka, pa u drvo.....policija pa pol modruje, da smo vsi nevarni in norci in nas lupjo, k smo se zivi.
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
No, kakor pogledaš. Vsak mentalno in fizično zdrav osebek naj bi imel pravico do izpita. Nevem, jst sem fizično zdrav, mentalno pa očitno zadosti samo, da imam že dve leti izpit B kategorije, ne morem pa vozit okoli motorjev A kategorije.

Če že sprejmem, da so mladi vozniki po statistiki (a pa so res?) večkrat udeleženci prometnih nesreč, bi morali uvest tudi mlade voznike pri motorju. Recimo, zaostrit zakonodajo. V kolikor te dobijo, da prekoračiš hitrost za 15%, avtomatsko pobrat izpit. Nekaj v tem stilu. Ne more se pa kar prepovedat nekaj, samo na podlagi starostne omejitve.

Kaj pa če, ko smo že ravno pri tem, spustimo dovoljenje za vožnjo avtomobila na 12 let. Ne moremo kar tako otrokom prepovedat vozit avte, samo na podlagi starostne omejitve.

Toliko o mentalni zrelosti.
Nevem, kako ne razumeš? Pri 18ih letih je določena meja, ko naj bi oseba pridobila sposobnost odločanja o sebi in o stvareh okoli. Postane poslovno sposobna, dobi volilno pravico, možnost opravljanja vozniškega izpita itd. Če se država strinja, da sem pri tej starosti sposoben vozit avto, zakaj ne bi bil sposoben vozit motorja?

Sicer pa niti nevem zakaj ti odgovarjam, ker takšne argumente bi pričakoval od kake frizerke, ne pa od nekega dohtarja ali karkoli že si..
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik miklavz pravi:
Aja, in za zaključek - če ne drug te bom jaz omejeval, s takim pristopom, če te srečam. Imej motor skladen z tvojimi izkušnjami - ki so očitno 0. In z takim razmišljanjem ogrožaš ostale v prometu ter mečeš slabo luč na motoriste.
Kakšnim pristopom? Zavedam se svojega neznanja. Ampak, ko in če naredim izpit za A1 kategorijo pa ne vidim razloga zakaj ne bi mogel vozit tudi močnejših motorjev.

In prosim ne vlačite Hayabus in drugih makin, tukaj je govora o 650kubičnem enduru, ki bi ga imel za potovanja po svetu, ne pa za praznenje jajc na naših luknjastih regionalkah.
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik ThaShizznitt pravi:
Omejitev more bit, ce ne mulc pr 18ih takoj jurja cestaka, pa u drvo.....policija pa pol modruje, da smo vsi nevarni in norci in nas lupjo, k smo se zivi.
In kje ti vidiš tukaj moj ali tvoj problem? Če je kre-ten, je kre-ten. Tukaj mu ne moreva pomagat, dirka in ubije se lahko tudi s Ciaotom, pa prav tako z enim 125kubičnim mopedom. Zato pa imaš izpit za motor, kjer moraš opraviti toliko in toliko ur vožnje, da se navadiš na vozilo.

Res me zanima, kako bi vi gledali na to zadevo v mojih letih. Sedaj ko ste vsi 30+ in vam dol visi za enega 'razvajenega' mulota, je lahko pametovat..