Kdaj (varno) preizkusiti poplavljene aparate?

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
V minulih dneh nam je tako kot mnogim zalilo hišo in s tem vse kar je po navadi tam...

- skrinja, hladilnik, pralni stroj, sušilec, plinska in peč na drva, orodja (žage, brusilniki, vrtalniki...), vap itd

Vem, da se mora dobro posušiti, oprati pa se ne da, ker ni vode.

Kako za ta velike aparate? Blatna oblačila se nabirajo in ko bo voda, bo treba zadeve pognati in preveriti delovanje oz. klicati serviserje, ki pa jih še nekaj časa ne bo zaradi katastrofalnih razsežnosti poplavljenih območij...
 

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
518
95
28
Težko je dat pameten nasvet za to stvar..kakor je elektronika zraven, pa je bilo zalito bo težko še kaj delal..
druge mašine, recimo vrtalnik in podobno-presušit, potem pa priklopit in sprobat-preko vtičnice, ki je varovana s FiD stikalom in ne premočno varovalko/odklopnikom...sprobaš, če dela dela..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
Odvisno od tega ce je zalilo prizgano ali je prej vrglo ven štrom. Ce slednje, se da verjetno marsikaj resit, ampak treba podret in oprat in posusit. Ce je zalila blatna voda seveda
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Blatna voda gre super v ležaje in druge torne površine, tako da večina stvari tudi če bo delala z električnega vidika, bo kmalu začela mehansko odpovedovat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in Zgaga

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Večji del mašinerije se je pobralo, razen makite. Je pobralo neke zobnike in ne vrti glave. Hladilnik in skrinja delata, beko sušilc je umrl, za Miletov pralni stroj pa čakamo serviserja kaj bo rekel.
Bi rekel, da nam je samo "počistilo" klet, sušilc je pa že itak odsušil svoje...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.250
113
Se moja izkusnja:
Bela tehnika je vsa odpovedala, gorenje pravi da nima smisela karkoli rihtat ker je sla elektronika, ce bi pa kaj delalo bodo sli pa lezaji.

makite so vecinoma prezivele ker so macpack kovcki zaplavali in je bilo vse suho. Ena stemarica je na servisu, ostale so bile v drugem skladiscu.
za hitre polnilce so rekli da brezveze gledat ampak mi je drug serviser (robeks) svetoval naj ornk presusim in da v 90% dela. Morem se probat.
Rems stiskalnice so nam popravili preko noci, so pa morali vse razdret, spucat, naoljit itd. Mam pa sedaj tudi sveze teste stiskanja tako da mam vsaj crno na belem da vse prav dela.

javim ali so se polnilci pobrali
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.368
995
113
Celje
Obišči stran
Se moja izkusnja:
Bela tehnika je vsa odpovedala, gorenje pravi da nima smisela karkoli rihtat ker je sla elektronika, ce bi pa kaj delalo bodo sli pa lezaji.

makite so vecinoma prezivele ker so macpack kovcki zaplavali in je bilo vse suho. Ena stemarica je na servisu, ostale so bile v drugem skladiscu.
za hitre polnilce so rekli da brezveze gledat ampak mi je drug serviser (robeks) svetoval naj ornk presusim in da v 90% dela. Morem se probat.
Rems stiskalnice so nam popravili preko noci, so pa morali vse razdret, spucat, naoljit itd. Mam pa sedaj tudi sveze teste stiskanja tako da mam vsaj crno na belem da vse prav dela.

javim ali so se polnilci pobrali
Elektroniko vsaj dobro operi in posuši (pečica) pred preizkušanjem.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.250
113
Ne to je vse slo…

kar bom pral so rocno orodje od makite kar ni bilo v skatlah
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
Glede na to, da jeseni prihajajo poplave x2 predlagam vgradnjo kakih odklopnikov, ki ob prvi vodi vrzejo ven celotno elektriko. Tako bo verjetno marsikaj prezivelo
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: tony in Zgaga

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.250
113
Glede na to, da jeseni prihajajo poplave x2 predlagam vgradnjo kakih odklopnikov, ki ob prvi vodi vrzejo ven celotno elektriko. Tako bo verjetno marsikaj prezivelo
Mislim da si zgresil bistvo.

pri nas je prej elektrike zmanjkalo ker je zalilo transformator.

stroji so uniceni ker jih je zalilo blato in voda…
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.721
113
kod Džej-Zija
Glede na to, da jeseni prihajajo poplave x2 predlagam vgradnjo kakih odklopnikov, ki ob prvi vodi vrzejo ven celotno elektriko. Tako bo verjetno marsikaj prezivelo
True. Če do jeseni ne uspemo zrihtat strug v porečjih Savinje, Meže, …, bo jeseni ob malo večjem kontinuiranem dežju štala nemogoča. Na to že opozarja tudi ARSO.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejD

igi

Guru
13. okt 2007
5.368
995
113
Celje
Obišči stran
Mislim da si zgresil bistvo.

pri nas je prej elektrike zmanjkalo ker je zalilo transformator.

stroji so uniceni ker jih je zalilo blato in voda…
Serviserjem se v glavnem ne da hecati s temi stvarmi, ker se jim ne izplača. Sploh, ker ni 100% garancije, da se bo vse dalo popraviti.

V praksi, pa če se zadeve lotiš zase, se da marsikaj popraviti. Dosti klim sem pred leti zagnal po poplavi, pa še danes letijo. Pa še kakšna druga naprava tudi. Je pa res, da sem vedno vse podrl, dobro očistil, posušil, menjal ležaje, na novo namazal.

Novejša elektronika je seveda dosti bolj težavna.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.250
113
Ja saj to so mi iskreno povedali…da so lezaji za zamenjat, elektronika, … in da ni garancije…

stroje bom najlazje uveljavil pri zavarovalnici
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
Prakticno vsak elektronski del lahko mirno namočiš za dan, dva v vodo, pa ga potem očistiš. Morda je problem s kakim displejem lahko
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Kolikor imam jaz izkusnje moras zadevo razdret pa scistit z izopropilnim alkoholom. Moras pa vsaj priblizno vedeti kako stvari delujejo...

In ja serviserjem se to ne splača če greš pa zase delat pa je računica drugje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in igi