Kriza in recesija

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Torej pomeni, da naj pride cela familija, ki bo požrla 2k eur od države zato, da bo ded tu delal in zaslužil 2k eur, vse z namenom, da bomo mi gradili? Dobra matematika tole :rolleyes:
Jst sem sicer proti tej zgodbi, ampak v to smer gre, ker sami pač ne “znamo” graditi. Pa kelnariti tudi ne več in še mnogo drugih zadev. Mogoče bi pa morali domačega zidarja plačati 3k in bi bilo pod črto še vedno ceneje kot ta uvoz sedaj? Pa še kak zdravnik bi šel raje lopato vrteti kot pa, da se ukvarja s pacienti. Ja ne toliko pa investitorji denarja nimajo. Če pa za drugo polovico poskrbi država je pa malce lažje ;)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
V glavnem mi sami ne vemo kaj bi. Poglej si kako smo srečni, da bo Revoz postavil novo linijo. Se subvencijo bo dobil. Potem bomo pa delovno silo uvozili :rolleyes:
Za nas bi bilo verjetno bolje, da 1/4 firm crkne, ker potem bo pa mogoče dovolj domačih delavcev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JNou

B81

22. jul 2007
34.604
9.030
113
Res je. Radi bi imeli vse novo, gradili ne bi, in ne bi imeli juznih tu :) in nicemur se ne bi radi odpovedali... pomeni so nepremicnine prepoceni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
893
902
93
Nepremičnine so predrage. Če kdo misli, da bo lahko računal 300 jurjev za stanovanje s 50 kvadrati dvema na minimalni plači, je utopist. Ali pa za isto računal jurja pa pol najemnine.
Jasno, ko folk vidi take cifre, želi plačo 5 jurjev neto. Potem pa ti isti kapitalisti v jok, da ne dobijo delavcev in da naj uvozimo filipince.
Pridejo filipinci, delajo leto dni, da pokasirajo trajno šengensko vizo, potem pa pobegnejo na sever.

Ključno za privabit delavce, jim je ponudit tudi cenovno ugodno možnost bivanja. Če tega ni, ker so vse nepremičnine kao luksuzne, športne, premijske, pa čeprav v realnosti podrtije, tega ne bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in gimi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.439
5.455
113
Torej se strinjas z uvozom celih familij iz juga?

Strinjas ne strinjaš... Drucga nimamo za ponuditi, sami ne bi, ne znamo, nas ni... Bo treba eno introspekcijo narediti, koliko smo zares vredni in če res toliko, kot si domisljamo. Če se kaj znajdemo v situaciji, ko ne bo treba uvažati, odlično. Če v taki, kjer moramo uvažati, pa lahko pogojujemo, tudi ok. Žal gremo pa suvereno povsem v drugo smer in se ne damo motiti... Nismo nekaj zanimivi, da bi ful neke pogoje postavljal. Nič več.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.978
5.069
113
Zadnje čase poslušamo samo, premalo fasaderjev, premalo zdr. sester, premalo zdravnikov, premalo kelnarjev, učiteljev, vzgojiteljic.... Ja kje pa so vsi ti ljudje? Kaj dela šolstvo, da je teh premalo?
Saj vem, mi bi vsi bili diplomirani, pisarnica, pa laptop.... Ja da bo tak, pa gremo na faks, če pa to ne rata imamo, pa rešilno bilko. Alma (3,14zda) mater Europea. Skeširaš par jurčkov in diplomca je tukaj. Pol pa hitro eno državno službico, itak prek vez. JU pa reste in raste...
Vse te kvazi fakultete ukinit, pa bo polovica več tehnikov in takih, ki bodo primorani prijet za resno delo. Podpirat podjetništvo, pa zopet ne take, ki delajo za denar na roko. Kako... ne vem. Imamo vlado, ministerstva.... pusti konju da misli, ima večjo glavo. Samo, mi še konja nimamo.....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.439
5.455
113
Polovica tvojih nastetih kadrov potrebuje diplomo.

Kje so? Danes je enega otroka folgat pri nas znanstvena fantastika, generacija, kjer jih je bilo pa 5+, se pa stara in rabi vedno več in zivi vedno dalj časa. Lahko stokrat povem, pa se 100x zignorira, pa zato ne bo nic manj res - ce ni otrok, pol ne more biti delavcev, ki kaj naredijo in usput za delo se davek placajo, da se socialna varnost sfinancira. S tem da alkoholik jamra, da zidarjev ne dobi, poglej statistiko koliko dohtarjev, ucitlejev in izobrazenga kadra z juga se napoti v Slovenijo. Cisti obvoz, ce se ze gre v tujino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman
19. jul 2007
2.768
1.495
113
Vsekakor bo lepo, ko boš predstavil alternativo temu.
Ne samo jamrat, kako uvažajo familije, ampak odpravi vzrok, da ne bo potrebno nikogar uvažati
Alternativa je bila že zdavnaj predstavljena: odrast

Priznam pa, da me malo mede dejstvo, da tisti, ki tako zagovarjajo odrast (in vedno znova povedo, da nam gospodarstvo/kapitalizem ne sme diktirati življena), v naslednjem stavku rečejo: gospodarstvo pravi da rabi delavce, se pravi, moramo takoj uvoziti polovico tretjega sveta. Jaz bi (naivno) pričakoval, da bodo ravno v tem trenutku rekli, da nam gospodarstvo že ne bo diktiralo življenja, in da pravzaprav delavcev ne rabimo (a je res potreben še en nov aprat/avto/...) in da naj rajši manj potrošimo.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.978
5.069
113
Polovica tvojih nastetih kadrov potrebuje diplomo.

Kje so? Danes je enega otroka folgat pri nas znanstvena fantastika, generacija, kjer jih je bilo pa 5+, se pa stara in rabi vedno več in zivi vedno dalj časa. Lahko stokrat povem, pa se 100x zignorira, pa zato ne bo nic manj res - ce ni otrok, pol ne more biti delavcev, ki kaj naredijo in usput za delo se davek placajo, da se socialna varnost sfinancira. S tem da alkoholik jamra, da zidarjev ne dobi, poglej statistiko koliko dohtarjev, ucitlejev in izobrazenga kadra z juga se napoti v Slovenijo. Cisti obvoz, ce se ze gre v tujino.
Polovica ja, druga pa ne. Nobena pa ne rabi Alme. Če ni otrok, res ne more biti delavcev, samo potem tudi potreb po novih bajtah in stanovanjih ni. Mogoče imam samo jaz tak občutek, da polovico stvari se gradi zaradi njih. Polovico komaj za nas.
Skratka marsikaj gre v narobno smer. Tudi tisoče trgovskih centrov ne rabimo, ki so jih zgradili zopet ti fasaderji. Imam občitek, da tavamo v nekem začaranem krogu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.197
2.432
113
v lokalni ostariji
Tehnike so popolnoma degradirali, zato se mladi spravljajo študirati... Gradbeni tehnik je bil lahko leta nazaj odgovorni projektant (za določene projekte) sedaj je odgovorni projektant lahko samo nekdo s zaključekenim magistrskim študijem (univ dipl...).
Pač, želeli smo biti visoko izobražen narod sedaj smo, nimamo pa več kadra ki bi delal... V osnovni šoli v 8 in 9 razredu predstavljajo v večini gimnazije, otroke usmerjajo v gimnazijske programe. O poklicih bolj malo (vem, ker sem imel par let nazaj enega bodočega dijaka). Otrokom je potrebno od malega vzgajati, da nič narobe če bo zidar, vodovodar (no, vodovodarjev je dosti več vpisanih...). Vrednost tehnikom je potrebno vrniti... V glavnem, proces par generacij da se vrnemo nazaj.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.502
5.493
113
Vse te kvazi fakultete ukinit, pa bo polovica več tehnikov in takih, ki bodo primorani prijet za resno delo. Podpirat podjetništvo, pa zopet ne take, ki delajo za denar na roko. Kako... ne vem. Imamo vlado, ministerstva.... pusti konju da misli, ima večjo glavo. Samo, mi še konja nimamo.....
Tole je sicer za ZDA, ampak veliko stvari velja tudi za Evropo. Serijska produkcija preveč izobraženih za napačne poklice.

 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

disc

Majstr
4. feb 2011
2.352
458
83
Tehnike so popolnoma degradirali, zato se mladi spravljajo študirati... Gradbeni tehnik je bil lahko leta nazaj odgovorni projektant (za določene projekte) sedaj je odgovorni projektant lahko samo nekdo s zaključekenim magistrskim študijem (univ dipl...).
Pač, želeli smo biti visoko izobražen narod sedaj smo, nimamo pa več kadra ki bi delal... V osnovni šoli v 8 in 9 razredu predstavljajo v večini gimnazije, otroke usmerjajo v gimnazijske programe. O poklicih bolj malo (vem, ker sem imel par let nazaj enega bodočega dijaka). Otrokom je potrebno od malega vzgajati, da nič narobe če bo zidar, vodovodar (no, vodovodarjev je dosti več vpisanih...). Vrednost tehnikom je potrebno vrniti... V glavnem, proces par generacij da se vrnemo nazaj.

Enkrat sem bral en zapis, k je neka učiteljica razlagala, da ji je bivši učenec polagal ploščice. Čeprav mu šola ni šla, je imel urno postavko precej višjo, kot jo ima ona. Samo, taka je realnost. Ta kolega, ki dela adaptacije je rekel, da folk sploh ne gliha več cen, da kukr da ponudbo, tolk dobi.

Jaz mislim, da bomo mi "fizikalci" (monterji, serviserji...) še prišli na svoj račun :)

Vidim, tudi pri nas v službi, kolk je odziva na razne razpise. Pa delam v firmi, ki naj bi bila na dokaj dobrem glasu. Samo folka ni oz nočejo delati taka dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: erikson

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Ta kolega, ki dela adaptacije je rekel, da folk sploh ne gliha več cen, da kukr da ponudbo, tolk dobi.
Imam tudi jaz podobne info. Kolega pravi, vcasih smo racunali kolikor ur se bo porabilo, koliko materiala, normativi…. Sedaj pa pogledas levo, desno in udariš neko vmesno ceno. Pa se faliti ne mores, ker je dovolj rezerve. Itak se pa vse potrdi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Ugasnemo vsa delovna mesta z majhno dodano vrednostjo? Recimo razne proizvodnje, ki potrebujejo subvencije, da preživijo. In potem ta višek delovne sile začne delati to, kar dejansko rabimo?
in za začetek se prenehamo obremenjevati, ce ima nek “nešolan” keramičar na koncu meseca več kot učitelj.