Kavni avtomat espresso (hofer)

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
A bi bilo tole za kaj? link do kataloga (na prvi strani)

V bistvu kave čez dan ne pijem, zjutraj eno šalco močnega da potem preživim dan. Mi je pa všeč klasičen espresso (kratka kava). Sicer z veliko potrpljenja ga naredim doma v kofetjeri, ampak je res bolj kot ne mučenje, pa še nikoli ni ratal tako lepo kremast kot iz avtomata. Kar sem gledal tele domače avtomate so bili vsi malce "preveliki" za občasno uporabo pa cena je tudi na nivoju velikosti.

Tale hoferjev mi je danes padel med pitjem kave slučajno v oči. Cena ni pretirana, zgleda soliden. Če ima kdo pa kakšne alternativne predloge lahko pa tudi predlaga.

Moje zahteve:
- klasičen kavni avtomat na "pritisk"
- uporaba mlete kave (NE rabim mlinčka za zrnje in NE rabim fancy dragih kapsul/tablet/filtrov/...)
- regulacija dolžine kave
- kar je več od napisanega je bolj kot ne minus (penilniki za mleko so očitno standard, ampak regulacije pritiska, dvojnih ročk, 100 gumbov in 5l posode za vodo nikakor ne rabim)
- čimmanj šare na pultu
- cenovno se ne bi ravno izprsil (torej recimo 100EUR zgornji limit)
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.854
96
48
štajerska
spominja na to : http://www.aroraelectric.com/Z...b9e2d690ab48438
verjetno klon; je pa vprašanje ( pri obeh ) ali se da legulirati dolžino vode

NEW CAFÉ RETRO is the modern style design with easy to use features. ABS body with sleek finish, toggle switches with indicator lights, temperature gauge, and knob controlled commercial quality steaming and frothing with maxi cappuccino device. Easy to clean design includes a the removable tank with water level visible, pull out knock box and tray, simply wipe the sleek finish to clean. Adaptable for use with ground coffee or coffee serving espresso pods (ESE). Great performing espresso machine in a sporty Italian red colour with chrome accents.
Features:
ESE adapted for use with ground coffee or coffee servings (pods)
Removable brew head allows for proper cleaning and descaling
Precise C/F gauge indicating brewing and frothing temperature
ABS body with sleek finish providing modern looks and easy to clean
Powerful 15 bars of pump pressure to extract rich espresso
0.9 L (28 oz.) boiler has zero recovery time for continuous brewing
Powerful UL rated 900 watt heating element
Quick warm up time-maximum two minutes
Pull out knock box with easy to clean drip tray
Heavy-Duty Aluminum Boiler
Metallic and ABS body construction
Two separate heavy duty filter holders for ESE pods and for ground coffee
Machine operates at 110v and 900 watts
Dimensions (L x W x H) 27.9 cm x 24.1 cm x 35.6 cm (11 in. x 9.5 in. x 14 in.)
1 year warranty
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Tnx za info, bom malo pogledal če se da dobit kaj reviewov na netu ker ta Hoferjev sploh ne obstaja!
cheer.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:...
- uporaba mlete kave (NE rabim mlinčka za zrnje in NE rabim fancy dragih kapsul/tablet/filtrov/...)...
Pa to veš, da je kava katero prodajajo v trgovinah mleta preveč fino za kavne avtomate
sprasujem se.gif

Kava ob stiku z zrakom izgublja aromo in oksidira. Tudi, če boš kje dobil ustrezno mleto kavo za kavne avtomate ta niti približno ne bo tako aromatična in okusna kot pravkar zmleta.

PS- sodobni kavni avtomati so precej integrirani= posoda, mlinček... je vse v enem ohišju in ti na kuhinjskem pultu ne zasedejo nič več prostora kot model, katerega si ti ogleduješ.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Meni tale Hoferjev zgleda OK. Sami imam tegale: http://www.merkur.si/aparati/p...ghi-bar-14.html

In mi že nekaj let deluje dobro. Vsaketolko ga očistim kamna s citronko, šare za kapučino ne uporabljam, prisegam pa na kratki espresso. Da ti rata penast in kremast rabiš malo vaje, podobno kot pri pivu
smile-1.gif
Če stisneš premalo dobiš ven vodo, če stisneš preveč dobiš štofeljc Teli Delongiji so občasno v akciji za precej manj kot 100 EUR.
Sem pa zdaj dobil v dar en mlinček za kavo od gorenja še iz stare Juge (enak dizajn je naprodaj še zdaj za dvajsetaka) in z malo vaje rata Espresso še boljši. Se pa da tud iz navadnega zelenega barcaffeta dobit okusno kavico, sploh iz frišno zmletega. Tu je še ena dimenzije, če je preveč zmleto, naredi štofrljc, če je premalo naredi vodo.

Dolžina vode se regulira z ročno, se pravi vžgeš on, čakaš, ko je dovolj dolgo zate izklopiš. Enako je kot vidim pri tem Hoferjevem

PS: Mater, si že tretji pivovar, ki ga poznam z enakim okusom za kofe, očitno je nekaj na tem.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Jst konzumiram italjansko kavo, ki je narejena za tole:
bialetti_moka.jpg


.. domnevam da je dovolj grobo mleta ker koncept priprave v avtomatu je enak. V skrajnem primeru je pa doma tudi mlinček za kavo.

Sicer s takimi napravami res nimam izkušenj, mi je pa všeč ena šalca takratkega v gostilni in to je to kar bi želel imeti doma. Torej bistveno vprašanje je ali ta naprava lahko naredi tako kavo?!
tongue-1.gif


Razni avtomati ki še meljejo kavo imajo samo še en del več ki lahko crkne, poleg tega ne vidim smisla da se kava suši v posodi (kar tudi vpliva na okus) ker bom pač v tednu popil 5 šalc espressota. V raznih bigbangih sem gledal te male avtomate ki stanejo večinoma nad 100EUR so pa plastik fantastik, tale hoferjev deluje boljše. Razni Krupsi ni-da-ni za 1k eur pa žal ne odtehtajo cene za moje potrebe.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Meni tale Hoferjev zgleda OK. Sami imam tegale: http://www.merkur.si/aparati/p...ghi-bar-14.html

In mi že nekaj let deluje dobro. Vsaketolko ga očistim kamna s citronko, šare za kapučino ne uporabljam, prisegam pa na kratki espresso. Da ti rata penast in kremast rabiš malo vaje, podobno kot pri pivu
smile-1.gif
Če stisneš premalo dobiš ven vodo, če stisneš preveč dobiš štofeljc Teli Delongiji so občasno v akciji za precej manj kot 100 EUR.
Sem pa zdaj dobil v dar en mlinček za kavo od gorenja še iz stare Juge (enak dizajn je naprodaj še zdaj za dvajsetaka) in z malo vaje rata Espresso še boljši. Se pa da tud iz navadnega zelenega barcaffeta dobit okusno kavico, sploh iz frišno zmletega. Tu je še ena dimenzije, če je preveč zmleto, naredi štofrljc, če je premalo naredi vodo.

Dolžina vode se regulira z ročno, se pravi vžgeš on, čakaš, ko je dovolj dolgo zate izklopiš. Enako je kot vidim pri tem Hoferjevem

PS: Mater, si že tretji pivovar, ki ga poznam z enakim okusom za kofe, očitno je nekaj na tem.

zmaga.gif


To da je kuhanje kave umetnost mi je jasno, orodje mora bit pa tudi pravo!
grin1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:...
- uporaba mlete kave (NE rabim mlinčka za zrnje in NE rabim fancy dragih kapsul/tablet/filtrov/...)...
Pa to veš, da je kava katero prodajajo v trgovinah mleta preveč fino za kavne avtomate
sprasujem se.gif

Kava ob stiku z zrakom izgublja aromo in oksidira. Tudi, če boš kje dobil ustrezno mleto kavo za kavne avtomate ta niti približno ne bo tako aromatična in okusna kot pravkar zmleta.

PS- sodobni kavni avtomati so precej integrirani= posoda, mlinček... je vse v enem ohišju in ti na kuhinjskem pultu ne zasedejo nič več prostora kot model, katerega si ti ogleduješ.

Koliko je pa prav zmleta kava za kavni avtomat? Odvisno je od kave, zračne vlage in še marsičesa, če že kompliciraš. Predzmleta kava iz navadnega avtomata sicer ni nekaj vrhunskega, je pa boljša od večine kav, ki jih dobiš v povprečnih slovenskih barih. Seveda pa frišno zmleta doseže še eno dimenzijo gor.

Pri mašini je važno, da ima grelec in zadost pritiska in spodobno ročko, ki jo segreje v čimkrajšem času in to je to. Mlinček se kupi posebej. Raznorazne integrirane variante so vsaj meni zanič, ker tam nimaš vpliva na stisnjenost, finost mletja in podobno. Sem pa mnenja, da če zna kdo narest esspreso avtomat so to testeninojedi sosedje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Jst konzumiram italjansko kavo, ki je narejena za tole:
bialetti_moka.jpg


.. domnevam da je dovolj grobo mleta ker koncept priprave v avtomatu je enak. V skrajnem primeru je pa doma tudi mlinček za kavo.



Sicer s takimi napravami res nimam izkušenj, mi je pa všeč ena šalca takratkega v gostilni in to je to kar bi želel imeti doma. Torej bistveno vprašanje je ali ta naprava lahko naredi tako kavo?!
tongue-1.gif


Razni avtomati ki še meljejo kavo imajo samo še en del več ki lahko crkne, poleg tega ne vidim smisla da se kava suši v posodi (kar tudi vpliva na okus) ker bom pač v tednu popil 5 šalc espressota. V raznih bigbangih sem gledal te male avtomate ki stanejo večinoma nad 100EUR so pa plastik fantastik, tale hoferjev deluje boljše. Razni Krupsi ni-da-ni za 1k eur pa žal ne odtehtajo cene za moje potrebe.

Bo Delongi čist OK za tvoje potrebe in ti bo 5 kav na teden kuhal kar nekaj let. Tale hoferjev pa tud ne zgleda napačno. Kafetjerca je pa samo približek tega, kar lahko dobiš iz avtomata na ročko. Eno takšno mini imam v obvezni opremi prikolice, ker brez Espressa se moj dan nikakor ne more začet.
Važno je, da avtomat prižgeš vsaj pol urce prej, da ti lepo segreje ročko, ročka mora bit suha, natreseš not kavo, jo poravnaš (ne potlačiš) in potem stisneš s pritiskačem. Illy kofe malo manj, Barcaffe malo bolj in vžgeš. če si premalo stisnil bo vodeno in teklo hitro, če si prav bo teklo lepo počasi iz tega z dvema luknjama lahko tud po kapljicah, če si stisnil preveč, ne bo priteklo skoraj nič.... in naredit ti mora tako lepo penco...kofe brez glave je enako kot pivo brez le te
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
S kafetjerco lahko narediš kar soliden espresso, samo primarno po merilih (merah) dela malce daljšo kavo. Ena opcija je da daš manj vode, ampak sam prakticiram tako da dam normalno vode in ko priteče zadosti ugasnem ogenj (sicer ugasnit moraš nekaj prej, ker lahko še cca. pol minute kava teče). Če narediš prav je kava lepo gosta s peno na vrhu, ampak problem se pojavi ker jo moraš potem prelit v šalčko in s tem narediš pomojem največ škode (izgubi se "žametnost" ker pač gostejše dno in peno zmešaš).

Bom šel v hoferja pogledat verjetno tole zadevo, če bo kolikor toliko solidno sestavljena se bo tudi kupilo!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Hoferjev je še malce cenejši in ima 3 leta garancije. Poleg tega je očitno rebranding modela, ki košta 200+$.

Še to, a se s tem avtomatom da segret vodo za skuhat čaj? Torej če zmore natočit 2-3dcl tople vode v šalco? Če ja potem bo na pultu zamenjal še električni vrč!
grin1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Men je ravno danes crknil po ene petih letih kuhanja kavic bar 14 in grem tud sam jutri v Hofer
smile-1.gif
. Za čaj pa ne vem, nisem probal.
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Sori, nisem bral nič.
Za kuhati vodo ne bi ravno vedel, si nisva z mašino na ti...bi moja znala več vedeti, vendar tako na moj laični prvi pogled bi rekel da ja, ker če lahko peniš mleko, pa paro spuščaš bi morala znati tudi to. Samo, da bi pa vrč zamenjal..Hm, se mi zdi, da le malo predolgo traja, da zagreje vodo na pravo temperaturo za espresso, poleg tega drži malo vode, do kakega pol litra (nisem ziher).
Z električnim vrčem imaš bistveno hitreje zavrete več vode. Se bojim, da je pri vseh espreso avtomatih tako.
Za espresso je dober, to je važno.

lp
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
No tnx za vse nasvete. Sporočim kako deluje če ne bodo v Hoferju vseh prodali v teh parih urcah!
evil.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Fant, šibaj po tole, če že nisi bil tam. Bil sem danes zjutraj, ker mi brez kofi mašina pač živeti ni in sem ga dobil in zarad novoletne službene fešte sprobal šele ravnokar. Delongi bar 14 se skrije, kavica odlična... v glavnem šibaj po tole, dokler ne prodajo, ker ma fensi ročko zelo primerljivo barskim zadevca pa naejena kar OK. V primerjavi z originalom, katerega klon je, manjka edino dodaten nastavek za kavo v tabletah, kar pa midva ne rabiva niti v sanjah.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Sem kupil včeraj oz. sem poslal kupit, nimam pa še v rokah tako da ne morem komentirat. Če ti praviš da je ok oz. vredno svojega denarja potem bo že držalo!
zmaga.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.627
8.952
113
Si že kaj sprobal? Meni že cele praznike veselo kuha kavo. Tale nov sistem ima tisti rjavi silikonski filter spodaj v ročki, ki je tam zato, da ti nardi penco na kavi, tudi če imaš pregrobo zmleto in zanič stisnjeno. Ker mi je bla kava prešvoh, sem danes tisti silikon vrgel dol in v drugem poizkusu je ratala penca za vikat in kava močna kot je treba.