Katero toplotno črpalko

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Ali kdo ve za katero 13kw toplotno črpalko srednjega cenovnega razred katera je tudi dobavljiva?

Monter z katerim sem bil dogovorjen za montažo mi pravi, da trenutno ni možno dobiti nobene in tudi dobavni roki niso znani jaz pa jo nujo rabim do ogrevalne sezone.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ali kdo ve za katero 13kw toplotno črpalko srednjega cenovnega razred katera je tudi dobavljiva?

Monter z katerim sem bil dogovorjen za montažo mi pravi, da trenutno ni možno dobiti nobene in tudi dobavni roki niso znani jaz pa jo nujo rabim do ogrevalne sezone.
spremljam..
kaj je srednji cenovni razred?

imam ponudbo - predvidena dobava maj 2023... ob 30+% avansu sedaj.
 
Ali kdo ve za katero 13kw toplotno črpalko srednjega cenovnega razred katera je tudi dobavljiva?

Monter z katerim sem bil dogovorjen za montažo mi pravi, da trenutno ni možno dobiti nobene in tudi dobavni roki niso znani jaz pa jo nujo rabim do ogrevalne sezone.

poglej za aristonovimi. Kolega se je zagledal v njih, karakteristike zakon, cena med okrog 6,7 k €, kompresor je baje od mice, tko se je kolega pozanimal

drugače kak argo, emmeti morda? immergas tudi nekaj oglašuje sam ga tolk ne poznam

z aristonovo bi pa moral zadet terno
 

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Kronoterm naredi 5x manj Adaptov zdaj, ko se deli ne dobijo v casu... verjetno imajo drugi podobne tezave.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
STČ v kurilnici se v mesecih od nekje decembra do marca, aprila res ne izplača uporabljat, ker pride ledena voda že iz omrežja. Če pa že, pa za temeljno ogrevanje do 40, 45° potem si pa v izgubi oz. COP nižji od 1.

V teh vročih dneh, pa ravno obratni ekstrem. Z zelo majhno porabo tople vode, ko je že iz omrežja normalna temp., poraba nižja od 1kWh / dan, za vsakodnevno popravljanje bojlerja na 45°.

Mal si morate izračunat za vaš primer in vaše potrebe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Nastavis naj dogreva vsakic, ko je treba (imajo neke algoritme na koliko casa tipa in/ali koliko mora T pasti) pa teh tezav ne bo več.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
sedaj se ogrevam na plin. Plinska peč ogreva (mislim da) 180l bojler. Če zmanjkuje tople vode naj bi bila peč tako "pametna" da določi gretje sanitarne vode kot prioriteto - torej ogreva samo to. 180l bojler ogreva 2-3 kopalnice / 4-6 ljudi - tople vode nam še ni zmanjkalo.
Sedaj gledam TČ - sem v prvem krogu zbiranja informacij (beri - več imam vprašanj kot nekega znanja / vem, da obstaja verjetnost, da sprašujem traparije).

Vprašanje/dilema:
- sklepam, da toplotna deluje/reagira počasneje kot plin - torej se mi bo topla voda grela dlje
- prodajajo mi 300l zalogovnike (to zadošča za 2-3 kopalnice / 4-6 ljudi)
- ni torej bolj smiselno imeti večji zalogovnik (več akumulirane tople vode = manjši padec temperature zaradi dotoka nove?)..
- večji zalogovnik ima najbrž večje izgube (ampak recimo, da me poraba zaradi sončne - ne "boli" toliko)
- čist praktične izkušnje - koliko časa rabi TČ, da dogreje "2 zaporedni tuširanji vode" (pojma nimam kolk je to litrov - google pravi minuta tuširanja = 10l vode)
- V detajle ali je v zalogovniku še grelec - se še nisem spuščal.. koliko je to uporabno/potrebno? Kakšne moči?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Imamo 300L bojler za vodo, TČ ogreva na 40 stopinj ampak je tipalo pri dotoku vode, tako da zgoraj je 48 stopinj. TC je 5kw. Za toplo vodo porabimo 1800-2000kwh letno, komunala pravi, da stocimo 16-17m3 vode povprecno na mesec.

Pri teh pogojih nam tople vode se ni zmanjkalo, izjema seveda, kadar zadnji stoji pod dezem, dokler mrzla ne začne teči. Je pa res tč nastimana, da kar naprej dogreva in je seveda SV prioriteta (saj to vedno je po defaultu). Nobenih urnikov in tak...

Kar se tice pa časa... Pa prevsem odvisno od jakosti TČ. Moja v najhujsi zimi z 22m lajtngo verjetno ne dela z nekih blaznim izkoristkom. Komaj kaj bolje kot grelec, bi rekla. In se zafrkava tudi po 6h/dan za vodo. Gre, ker hisa je manj potratna kot mi z vodo. Zdaj poleti pa vse skupaj ne vem, ce je ura na dan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Ne vem, mogoce se nekateri tusirajo enkrat na dva dni namesto dvakrat na en dan :evil:

Res pa v tem casu je je seveda vrh glave, pozimi zna it "na knap"...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Ne vem, mogoce se nekateri tusirajo enkrat na dva dni namesto dvakrat na en dan :evil:

Res pa v tem casu je je seveda vrh glave, pozimi zna it "na knap"...
Bolj pomembno je kako dolgo imas odprto pipo pod tusem .
Zmocis in splaknes se lahko tako da imas odprto pipo 2x pominuto, ali pa 2x po 1uro.
V prcem primeru se lahko tusiras 10/dan pa ti ne bo zmanjkalo tople vode, v drugem primeru ti jo bo zmanjaklo vsakic ko se bos tusiral.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
no, preden bo tekma, kdo je bolj čist... mi se praviloma tuširamo 1x/dan. pozimi smo vse otroke tam do starosti 4-5 let tuširali 1x/2 dni. kdor ima težave z dermatitisi, ve, kaj pomeni prepogosto tuširanje. zdaj se pozimi vsak dan ali tudi še na 2 dni, odvisno, kako je stanje. tako, komot poberemo lovoriko pujskov, če to pomeni prenehanje prepucavanja, kdo je bolj "čist" oziroma "čistunski".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in Pepe