Katero toplotno črpalko

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.180
8.960
113
potem pa pejt do sosedov, al pa do staršev in podobno.
al pa vzami 0,13 pa ne moreš falit.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Nikogar ne poznam, ki bi imel tariifo samoskrbe od Gen ij-a, zato tudi sprašujem na forumu.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
račun poglej danes, poglej skupno število porabljenih kwh in deli s celotnim zneskom....razen če ti kup davščin časti tašča ali pa kdo tretji, prosto po Jabe :evil:
ko boš imel toplotno, bo sicer ta izračunana postavka zaradi več porabljenih kwhjev na letni ravni se zmanjšala za kakih 10 centov...recimo, odvisno koliko in kakšni porabniki ste. Nobene znanosti ni.
men se letna povprečna cena na kwh v zadnjih par letih giblje med 0,13-0,14, letos pa zaradi JJ in njegove dobrote trenutno (5 mesecev) 0,096 €/kwh

Ne besed v usta polagati, ker noces (ne mores) razumeti racuna za elektriko. Prosto po tebi jaz lahko danes recem da me kwh pride 2 centa, kar je cisti debilizem.
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
Smo tudi pred odlocitvijo katero TČ izbrati, prosila bi za kaksno mnenje, nasvet. Pri cenah, ki so ze cez 10kEUR me je ze strah, da ne bi fejst mimo "brcnili".
Imamo starejso hiso, 3etaze, nova 3-slojna okna, smo zaenkrat brez termo-izolacijske fasade. Trenutna ogrevalna povrsina 120m2 (radiatorji Aklimat), v prihodnosti enkrat planirano se 100m2 talnega. Skupaj torej 220m2.
Ponudbe imamo od Mitshubishi (Zubadan) 14kW, Panasonic T-cap 12kW, Bosch monoblock 14kW, Fujitsu Waterstage HighPower 14kW. Cene so tu nekje. Bolj me bega to, da bi eni dodali izalogovnik, drugi ne. Ali Fujitsu TČ res lahko vodi oba ogrevalna kroga brez teh dodatkov? Lokacija Štajerska, Šentilj.
Ali se Zubadan v praksi res toliko kvari, v primerjavi z drugimi iz podobnega ranga.
Prosim za kakšno mnenje, uzkušnje, predlog. Vnaprej hvala
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.180
8.960
113
mimo ne boste brcnili, ne bo pa to ravno win win (stroškovno). Na kaj zdaj kurite? Taki objekt je trenutno in verjetno v prihodnosti najbolj ugodno gret na drva.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
Smo tudi pred odlocitvijo katero TČ izbrati, prosila bi za kaksno mnenje, nasvet. Pri cenah, ki so ze cez 10kEUR me je ze strah, da ne bi fejst mimo "brcnili".
Imamo starejso hiso, 3etaze, nova 3-slojna okna, smo zaenkrat brez termo-izolacijske fasade. Trenutna ogrevalna povrsina 120m2 (radiatorji Aklimat), v prihodnosti enkrat planirano se 100m2 talnega. Skupaj torej 220m2.
Ponudbe imamo od Mitshubishi (Zubadan) 14kW, Panasonic T-cap 12kW, Bosch monoblock 14kW, Fujitsu Waterstage HighPower 14kW. Cene so tu nekje. Bolj me bega to, da bi eni dodali izalogovnik, drugi ne. Ali Fujitsu TČ res lahko vodi oba ogrevalna kroga brez teh dodatkov? Lokacija Štajerska, Šentilj.
Ali se Zubadan v praksi res toliko kvari, v primerjavi z drugimi iz podobnega ranga.
Prosim za kakšno mnenje, uzkušnje, predlog. Vnaprej hvala
Na toplotne se prav nič ne spoznam, in ne vem, morda so kakšne prilagojene na to, da imaš dve ogrevalni veji (radiatorsko in talno), najbolj kmečko enostavna rešitev pa se zdi oba štuka narediti radiatorska. (Čeprav se zavedam prednosti talnega ogrevanja.) Tako iz problema izločiš eno od neznank, kar zna pomagati pri kakovosti odločitve.

Poišči poste uporabnika Igi, ki je v podobno (neizolirano) bajto sezono ali dve tega z radiatorji vgradil toplotno znamke Daikin (imajo malo bolj visokotemperaturni model) in bil zelo zadovoljen.

Bi pa še eno stvar položil na srce: dajte investirat nekaj stotakov v izračun gradbene fizike (izračun toplotnih izgub objekta). Ko delaš projekt je dobro imeti znanih čim več dejstev, in čim manj neznank, ta številka pa je morda najbolj pomembna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Spomladi 2021 sem namestil 10 kW Zubadana. Kombinacija radiatorskega in talnega gretja na cca 200 m2. 12 cm izolacije. Zalogovnika nimam, ker to funkcijo opravlja talno. TČ deluje 24 ur na dan, zato zadostuje 35 C temperatura vode v sistemu. Zaenkrat nimam pripomb.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in ncnifrej

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Smo tudi pred odlocitvijo katero TČ izbrati, prosila bi za kaksno mnenje, nasvet. Pri cenah, ki so ze cez 10kEUR me je ze strah, da ne bi fejst mimo "brcnili".
Imamo starejso hiso, 3etaze, nova 3-slojna okna, smo zaenkrat brez termo-izolacijske fasade. Trenutna ogrevalna povrsina 120m2 (radiatorji Aklimat), v prihodnosti enkrat planirano se 100m2 talnega. Skupaj torej 220m2.
Ponudbe imamo od Mitshubishi (Zubadan) 14kW, Panasonic T-cap 12kW, Bosch monoblock 14kW, Fujitsu Waterstage HighPower 14kW. Cene so tu nekje. Bolj me bega to, da bi eni dodali izalogovnik, drugi ne. Ali Fujitsu TČ res lahko vodi oba ogrevalna kroga brez teh dodatkov? Lokacija Štajerska, Šentilj.
Ali se Zubadan v praksi res toliko kvari, v primerjavi z drugimi iz podobnega ranga.
Prosim za kakšno mnenje, uzkušnje, predlog. Vnaprej hvala
Sem malce v gneči in bom bolj telegrafsko odgovarjal.

Zalogovnik je pri TČ potreben predvsem za odtaljevanje zunanje enote pozimi. Dobrodošel je tudi pri sistemih z zelo malo odjema (mala dobro izolirana hiša) ker se brez njega TČ samo vklaplja in izklaplja (spet odvisno kako dobro zna to regulirati TČ).
V praksi pa so monterji eni striktno za, drugi proti, tretji pa nekaj vmes.
V mojem primeru je šlo za stare železne radiatorje in DEBELE cevi. Zato je bilo na hitro izračunano v sistemu kakšnih 350 litrov vode. Zmontiran je daikin BREZ zalogovnika in deluje ODLIČNO. Ko gre pozimi v defrost za tistih par minut, se voda v celotnem sistemu precej ohladi (opazno na radiatorjih). Tako da ja, ali zalogovnik ali dovolj vode v sistemu (če imaš talno gretje je zalogovnik estrih.

Kvarijo se pa vse. Predvsem tiste, ki so na polno obremenjene. To je zelo hitro pri radiatorskem ogrevanju in hiši brez izolacije, ker rabiš višjo temperaturo vode. Zato je pomembno, da je monter "lokalc", ki bo prišel, ko ga pokličeš.

Bi vzel Mitsubishija, ker sem bil "pri koritu", pa sem se na koncu odločil za Daikin. Edini razlog je bila višja temperatura izhodne vode. Se je pa pokazalo, da je verjetno nikoli nebi rabili.

Če si v kakšnem strnjenem naselju mogoče še preveri glasnost. Vse naštete niso ravno tihe. Daikin je poglavje zase kar se tega tiče. Se vsi čudijo, ko jo vidijo delovati.

A ja Daikin se monterji izogibajo, ker se menda ful kvarijo ;)
 
Sem malce v gneči in bom bolj telegrafsko odgovarjal.

Zalogovnik je pri TČ potreben predvsem za odtaljevanje zunanje enote pozimi. Dobrodošel je tudi pri sistemih z zelo malo odjema (mala dobro izolirana hiša) ker se brez njega TČ samo vklaplja in izklaplja (spet odvisno kako dobro zna to regulirati TČ).
V praksi pa so monterji eni striktno za, drugi proti, tretji pa nekaj vmes.
V mojem primeru je šlo za stare železne radiatorje in DEBELE cevi. Zato je bilo na hitro izračunano v sistemu kakšnih 350 litrov vode. Zmontiran je daikin BREZ zalogovnika in deluje ODLIČNO. Ko gre pozimi v defrost za tistih par minut, se voda v celotnem sistemu precej ohladi (opazno na radiatorjih). Tako da ja, ali zalogovnik ali dovolj vode v sistemu (če imaš talno gretje je zalogovnik estrih.

Kvarijo se pa vse. Predvsem tiste, ki so na polno obremenjene. To je zelo hitro pri radiatorskem ogrevanju in hiši brez izolacije, ker rabiš višjo temperaturo vode. Zato je pomembno, da je monter "lokalc", ki bo prišel, ko ga pokličeš.

Bi vzel Mitsubishija, ker sem bil "pri koritu", pa sem se na koncu odločil za Daikin. Edini razlog je bila višja temperatura izhodne vode. Se je pa pokazalo, da je verjetno nikoli nebi rabili.

Če si v kakšnem strnjenem naselju mogoče še preveri glasnost. Vse naštete niso ravno tihe. Daikin je poglavje zase kar se tega tiče. Se vsi čudijo, ko jo vidijo delovati.

A ja Daikin se monterji izogibajo, ker se menda ful kvarijo ;)

kaj pa kronovškove? te so v rangu na katerega avtorica cilja, po karakteristikah tud niso slabe....maš kako mnenje, izkušnjo z njihovimi TČ?
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
mimo ne boste brcnili, ne bo pa to ravno win win (stroškovno). Na kaj zdaj kurite? Taki objekt je trenutno in verjetno v prihodnosti najbolj ugodno gret na drva.
Hiso smo kupili, je pa kotel na kurilno olje, s premocnim grelcem, star vec kot 20let, cena pa je trenutno vec kot 1,6eur/l
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
Na toplotne se prav nič ne spoznam, in ne vem, morda so kakšne prilagojene na to, da imaš dve ogrevalni veji (radiatorsko in talno), najbolj kmečko enostavna rešitev pa se zdi oba štuka narediti radiatorska. (Čeprav se zavedam prednosti talnega ogrevanja.) Tako iz problema izločiš eno od neznank, kar zna pomagati pri kakovosti odločitve.

Poišči poste uporabnika Igi, ki je v podobno (neizolirano) bajto sezono ali dve tega z radiatorji vgradil toplotno znamke Daikin (imajo malo bolj visokotemperaturni model) in bil zelo zadovoljen.

Bi pa še eno stvar položil na srce: dajte investirat nekaj stotakov v izračun gradbene fizike (izračun toplotnih izgub objekta). Ko delaš projekt je dobro imeti znanih čim več dejstev, in čim manj neznank, ta številka pa je morda najbolj pomembna.
Hvala lepa za nasvet.
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
Pri izbiri toplotne ti veliko pomagata podatka o letni porabo energenta sedaj in najvisji zahtevani T v radiatorjih pri ogrevanju 24/7.
Ta dva podatka se mi zdita najbolj pomembna
Trenutne porabe ne vemo, ker v hisi se ne stanujemo. Ogrevali smo zgolj proti zmrzovanju. O najvisji T pa se do sedaj dobila zelo deljena mnenja, ceprav dvomim, da je ta temp vec kot 45 stopinj pri ogrevanju 24/7. Za osnovo jemljem temp plinskega kotla, ki ga sedaj uporabljamo, v podobno neizoliranem objektu. Mogoce se pa motim. To bom lahko povedala cez kaksno leto :;)
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
Spomladi 2021 sem namestil 10 kW Zubadana. Kombinacija radiatorskega in talnega gretja na cca 200 m2. 12 cm izolacije. Zalogovnika nimam, ker to funkcijo opravlja talno. TČ deluje 24 ur na dan, zato zadostuje 35 C temperatura vode v sistemu. Zaenkrat nimam pripomb.
Topoltna deluje po prvotnih nastavitvah, ali so bile potrebne kaksne spremembe nastavitev v zimskem casu? Kako je z glasnostjo? Imate tudi sobni termostat, ali ne? Razlicno temp.ponoci/podnevi, ali temp.vode v sistemu narekuje notranjo temperaturo?
 

Zala

Zelenc'
30. jun 2022
6
0
1
Sem malce v gneči in bom bolj telegrafsko odgovarjal.

Zalogovnik je pri TČ potreben predvsem za odtaljevanje zunanje enote pozimi. Dobrodošel je tudi pri sistemih z zelo malo odjema (mala dobro izolirana hiša) ker se brez njega TČ samo vklaplja in izklaplja (spet odvisno kako dobro zna to regulirati TČ).
V praksi pa so monterji eni striktno za, drugi proti, tretji pa nekaj vmes.
V mojem primeru je šlo za stare železne radiatorje in DEBELE cevi. Zato je bilo na hitro izračunano v sistemu kakšnih 350 litrov vode. Zmontiran je daikin BREZ zalogovnika in deluje ODLIČNO. Ko gre pozimi v defrost za tistih par minut, se voda v celotnem sistemu precej ohladi (opazno na radiatorjih). Tako da ja, ali zalogovnik ali dovolj vode v sistemu (če imaš talno gretje je zalogovnik estrih.

Kvarijo se pa vse. Predvsem tiste, ki so na polno obremenjene. To je zelo hitro pri radiatorskem ogrevanju in hiši brez izolacije, ker rabiš višjo temperaturo vode. Zato je pomembno, da je monter "lokalc", ki bo prišel, ko ga pokličeš.

Bi vzel Mitsubishija, ker sem bil "pri koritu", pa sem se na koncu odločil za Daikin. Edini razlog je bila višja temperatura izhodne vode. Se je pa pokazalo, da je verjetno nikoli nebi rabili.

Če si v kakšnem strnjenem naselju mogoče še preveri glasnost. Vse naštete niso ravno tihe. Daikin je poglavje zase kar se tega tiče. Se vsi čudijo, ko jo vidijo delovati.

A ja Daikin se monterji izogibajo, ker se menda ful kvarijo ;)
Imamo Aklimat radiatorje, nove alu-plast cevi, med 32-22, koliko je pac slo zastemati. Kaksna temp.vode se je pri vas na koncu izkazala kot povprecna, oz.najvisja? Ce mogoce spremljate, ali ste vsaj na zacetku spremljali parametre.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Topoltna deluje po prvotnih nastavitvah, ali so bile potrebne kaksne spremembe nastavitev v zimskem casu? Kako je z glasnostjo? Imate tudi sobni termostat, ali ne? Razlicno temp.ponoci/podnevi, ali temp.vode v sistemu narekuje notranjo temperaturo?
Nekaj dni sem sem spremljal delovanje, tudi z vremensko krivuljo, a ugotovil, da je najbolj enostavno s fiksno temperaturo vode. Razen v prehodnih obdobjih, ko deluje po urniku. Prej smo ogrevali kampanjsko na plin, 55 C voda v radiatorje. Imamo tudi sobne termostate. Na glasnost nimam posebnih pripomb. Manj kot - 10 pa tudi nismo videli v lanski zimi. Morebitne okvare krije strojelomno zavarovanje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Kaksna temp.vode se je pri vas na koncu izkazala kot povprecna, oz.najvisja? Ce mogoce spremljate, ali ste vsaj na zacetku spremljali parametre.

Topoltna deluje po prvotnih nastavitvah, ali so bile potrebne kaksne spremembe nastavitev v zimskem casu? Kako je z glasnostjo? Imate tudi sobni termostat, ali ne? Razlicno temp.ponoci/podnevi, ali temp.vode v sistemu narekuje notranjo temperaturo?

Sam imam precej izkušenj z montažo/servisiranjem klim in so mi zadeve s TČ malce poznane ;).
Zadevo sem montiral za starše zato imam info iz prve roke (precej sem pa že napisal v različnih temah tu gor)

V osnovi pa:
- Daikin je res, ampak res TIH v primerjavi s konkurenco (zmontiran je DAIKIN EPRA14DW1 in notranja ETBH16D9W). Ima pa "slabost", da je na zunanji enoti voda iz sistema in teoretično če zmanjka elektrike za dalj časa ali crkne TČ moraš spustiti vodo ven, ker drugače ne bo lepo. Ampak ja, tudi Nibe ima takšen sistem, ker boljši izkoristek, večja temperatura vode...

- različna temperatura podnevi/ponoči je sicer bila ideja staršev, ampak se ni obnesla, ker nikoli ni bilo OK s smislu, če si ponoči spustil temperaturo, je zjutraj TČ letela na polno in se trudila uloviti novo vrednost. Pod črto, sedaj leti na nekih nizkih obratih ves čas in so se navadili, da je ponoči enaka temperatura kot podnevi. Spalnica pa pač priprejo ventil na radiatorju. In nebi šli več nazaj na olje, ko se je šparalo in ponoči ni ogrevalo.

- deluje brez sobnega termostata in temperaturo vode prilagaja samo po krivulji zunanje temperature. To pa v objektu z velikimi izgubami pomeni zelo velik razpon temperature vode. In da zadeva sedaj deluje v nulo in je konstantno v hiši 23 stopinj (odstopanja je manj kot 0,5 stopinje med toplimi in hladnimi dnevi/urami) je bilo ZELO VELIKO poskušanja in spreminjanja krivulje v prvi sezoni. V drugi sezoni pa krivulja niti 1x ni bila več popravljena. V prilogi slika krivulje za občutek, kako zelo se spreminja temperatura.
 

Priponke

  • TĆ krivulja.jpg
    TĆ krivulja.jpg
    352,3 KB · Ogledi: 57

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
12 cm. Radiator, ki je dizajniran za 55 C, ne bo dal nič od sebe, če bo npr. pri zunanji temperaturi 15 C zaradi vremenske krivulje dobil zgolj 20 C. 35 C zadostuje 24/7.