Katero toplotno črpalko

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Pozdravljeni,
situacija je nanesla, da se tudi mi odločamo za TČ, pri čemer o tem res ne vem veliko. Kot prvo me torej zanima ali bi se v našem primeru (na obstoječem stanju, obnova ni predvidena - torej ne bomo imeli talnega gretja, električnih celic na strehi,..) izplača:
- 110 m2 stanovanje v 1. nadstropju (eno stanovanje je spodaj, eno pa nad nami)
- ogrevanje je trenutno na olje, imamo 9 radiatorjev
- izolacija nekaj srednjega, okna pa nova pred 7 leti (hiša letnik 1910, debeli zidovi, dodatna izloacija ni možna - komplikacije skratka..)
- hiša je na Gorenjskem, pozimi je povpr. 3 tedne pod -10 st.
- zunanja enota bi morala biti montirana na steni
- tudi toplo vodo ogrevamo s tem, nimamo el. bojlerjev.

Če mislite, da se izplača, me zanima:
- kakšno moč priporočate?
- kakšne varovalke potrebujemo za ta namen (ali se elektroinštalacija potegne dodatno iz omarice v varovalkami)?
- kakšna je lahko oddaljenost od zunanje do notranje enote?
- katera TČ je best value for money?
- kateri ponudnik :) ? Kot sem gledal ima Petrol kar pregledno urejeno, so pa verjetno dragi..

100x hvala za vse informacije, ki mi bodo zelo v korist!
Nekaj se moramo odločiti, ker bo treba sicer oljno peč menjati. Strošek je pa z odšteto subvencijo okoli 6-7k€, kajne?
mogoče še pripišeš koliko KO skuriš na sezono.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.379
3.468
113
Če imaš velike radiatorje je dovolj da greje do 60°C,
Drugače pa rabiš kakšno HT črpalko.
Jaz imam Panasonic T-Cap in dela OK.
Kupil pa preko Petrola.
Res ni najcenejši ampak ti zraven dajo še strojelomno zavarovanje za čas financiranja preko njihove kartice.
Meni je bilo pomembno, da nimam še enega kredita.
 
Pozdravljeni,
situacija je nanesla, da se tudi mi odločamo za TČ, pri čemer o tem res ne vem veliko. Kot prvo me torej zanima ali bi se v našem primeru (na obstoječem stanju, obnova ni predvidena - torej ne bomo imeli talnega gretja, električnih celic na strehi,..) izplača:
- 110 m2 stanovanje v 1. nadstropju (eno stanovanje je spodaj, eno pa nad nami)
- ogrevanje je trenutno na olje, imamo 9 radiatorjev
- izolacija nekaj srednjega, okna pa nova pred 7 leti (hiša letnik 1910, debeli zidovi, dodatna izloacija ni možna - komplikacije skratka..)
- hiša je na Gorenjskem, pozimi je povpr. 3 tedne pod -10 st.
- zunanja enota bi morala biti montirana na steni
- tudi toplo vodo ogrevamo s tem, nimamo el. bojlerjev.

Če mislite, da se izplača, me zanima:
- kakšno moč priporočate?
- kakšne varovalke potrebujemo za ta namen (ali se elektroinštalacija potegne dodatno iz omarice v varovalkami)?
- kakšna je lahko oddaljenost od zunanje do notranje enote?
- katera TČ je best value for money?
- kateri ponudnik :) ? Kot sem gledal ima Petrol kar pregledno urejeno, so pa verjetno dragi..

100x hvala za vse informacije, ki mi bodo zelo v korist!
Nekaj se moramo odločiti, ker bo treba sicer oljno peč menjati. Strošek je pa z odšteto subvencijo okoli 6-7k€, kajne?


ko omenjaš ponudnike.....poglej tud ekosklad....subvenicja, eko kredit itd ni da ni
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Hiša je dvostanovanjska z dvema ogrevalnimi vejama. Posledično različne ogrevalne temperature. V planu je bila Altherma 3, ki ima možnost peljati dve veji preko Bizone modula. Sedaj pa bi rajši Nibe pa me zanima kako ima to urejeno preden začnem zbirati ponudbe.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.394
5.899
113
pri taščici
Hiša je dvostanovanjska z dvema ogrevalnimi vejama. Posledično različne ogrevalne temperature. V planu je bila Altherma 3, ki ima možnost peljati dve veji preko Bizone modula. Sedaj pa bi rajši Nibe pa me zanima kako ima to urejeno preden začnem zbirati ponudbe.
Kaj pa ce bi vprašal ponudnika?
Nima ravno vsak drugi nibeta doma ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.984
5.080
113
Hiša je dvostanovanjska z dvema ogrevalnimi vejama. Posledično različne ogrevalne temperature. V planu je bila Altherma 3, ki ima možnost peljati dve veji preko Bizone modula. Sedaj pa bi rajši Nibe pa me zanima kako ima to urejeno preden začnem zbirati ponudbe.

Vsaka veja naj ima svojo obtočno črpalko, in regulirano z svojim termostatom in konec. Nena kompliciraj z nekimi brezveznimi podporami toplotnih črpalk. S tem da krivuljo najtoplejše veje spuščaš tako dolgo da bo termostat večinoma odprt. Tisti z bolj hladno vejo bo pač delal na on/off način. Pa dodaš še 100l zalogovnik. Tako imam jaz narejeno.
Ker koliko jaz vidim ti rabiš dve ločeni regulaciji. Kako pa si se do sedaj ogreval in kako imaš napeljavo?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.394
5.899
113
pri taščici
Muc, isci preventivno nekaj v veliki skatli (dva ventilatorja). Zna biti da bi enoventilatorka (tja do nekje 9kw) kdaj pocepnila lahko. Predvsem defrosti pri okoli 0 so bolj problematicni kot -10.
Ce se splaca.
Ce se bodo trenutne cene elektrike na borzah (x5 pred corono) pojavile cez leto na nasih poloznicah, potem ostani na olju.
Za poleti pa raje nek bojler monitraj.
Ker ogrevanje vode s pečjo na olje poleti je hudo potratno zaradi izgub peci
 
Nazadnje urejeno:

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Sedaj imam dve veji vsaka z svojo črpalko in termostatom. Drva.
Kaj ni smisel TC ravno v tem, da preračunava za vsako vejo kakšno temperaturo rabi in toliko pošlje glede na zunanjo temperaturo? Termostat pa je korektor.
Vse drugo je pač bolj samo da je.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Muc, isci preventivno nekaj v veliki skatli (dva ventilatorja). Zna biti da bi enoventilatorka (tja do nekje 9kw) kdaj pocepnila lahko. Predvsem defrosti pri okoli 0 so bolj problematicni kot -10.
Ce se splaca.
Ce se bodo trenutne cene elektrike na borzah (x5 pred corono) pojavile cez leto na nasih poloznicah, potem ostani na olju.
Za poleti pa raje nek bojler monitraj.
Ker ogrevanje vode s pečjo na olje poleti je hudo potratno zaradi izgub peci
Sedaj so ze enoventilatorske cisto ok. Predvsem naj gleda, da bo lahko on in sosedi se kaj spali. Ker montaza taksne “kible” na steno je kr strel v koleno, ce te slucajno moti hrup.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.394
5.899
113
pri taščici
Sedaj so ze enoventilatorske cisto ok. Predvsem naj gleda, da bo lahko on in sosedi se kaj spali. Ker montaza taksne “kible” na steno je kr strel v koleno, ce te slucajno moti hrup.
Ja sploh ce je monitrana brez gumi nosilcev kot sem zadnjic gledal dva velika zubadana na stenskih konzolah. Res pa ue tlda je tisto poslovni objekt in tam nihce ne spi
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.984
5.080
113
Sedaj imam dve veji vsaka z svojo črpalko in termostatom. Drva.
Kaj ni smisel TC ravno v tem, da preračunava za vsako vejo kakšno temperaturo rabi in toliko pošlje glede na zunanjo temperaturo? Termostat pa je korektor.
Vse drugo je pač bolj samo da je.

Ti menda nimaš take razlike, med eno in drugo vejo, da bi to bilo smiselno kot si misliš. Itak mora TČ vzdrževati tisti tvojo najtoplejšo vejo, tako da kar ti misliš da boš prišparal z tvojo logiko na hladnejši veji je minornega pomena. Ne kompliciraj, pusti tako kot imaš sedaj, dodaj 100L zalogovnik, hladnejšo vejo pa krmili z termostatom in mešalnim ventilom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.168
2.265
113
Kaj ni smisel TC ravno v tem, da preračunava za vsako vejo kakšno temperaturo rabi in toliko pošlje glede na zunanjo temperaturo?

In če imaš na TČ obešenih 8-10 vej? A misliš da ti bo TČ za vsako vejo posebej računala kakšna je temperatura vode notri in ti prilagajala. Pa ja, ni to vesoljska ladija. Če se mutim me naj kdo popravi.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
2 veji, 2 štuka, radiatorji na drva. Ne talno. To se reši s TČ z dvema obtočnima in s pripiranjem termostatskih ventilov na želeno temp. Najceneje. So pa še druge možnosti.

Se pa lotijo tudi talno pripirat s termo ventili na elektriko in s korektorji v sobi, to pa so po mojih izkušnjah bolj čudne rešitve, nerealne v izoliranih hišah. Papir prenese vse.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
trenutno mam plinsko - ki ima eno crpalko + zunanji 140l bojler.. vgrajena črpalka mi vodo šiba do "razdelilca", kjer imam 3 crpalke - ena za vsako nadstropje + ena za talno. Ko/če bom menjal plin za TČ - upam, da menjam samo peč pa najbrž bojler ... "razdelilci" in črpalke naprej pa da so kompatibilni. Se motim?
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan