Katero toplotno črpalko

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Ja, počasi boste našteli vse lepote TČ. Zato tudi sam mislim, da se realizira malo nižje, kot zelo za zihr, v stilu, raje 5k v štartu, četudi pol enkrat 2k za popravilo, kot pa že kar 10k+ v štartu in potem temu primerno popravilo. ROI 20 let kurilnice in to. TČ ZV v tem času kupiš 2 ali 3.
Res je. Starsi so dolgo razmisljali kaj naj. Drve + peleti so bili ok kar se stroska tice. Je pa en kup dela. In ker sta vedno starejsa bi nekaj “na gumb”.
Zato je poleg elektrarne na streho prisla se tc.
na koncu zaenkrat super zadovoljni. Do prve okvare ;)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Veš, tole vsi mislijo, da je tako enostavno, pa se dostikrat potem pokaže težava, ko zunaj "zategne" in se slučajno grelci vklopijo zraven.
Sej se res redko zgodi, ampak ko se, ni fajn scenarij. In potrebno je računati tudi na takšno situacijo.

Sama TČ bo že letela na tej varovalki kot si ti napisal. In potem se zunaj ohladi na ornk minus. COP pade proti 1. Se pravi bo teoretično električnega odjema 9kW.

In recimo, da ne bo dosegla želene temperature izhodne vode, bo zraven pribila še grelce. Moč grelcev je pa odvisno kaj vzameš. Pri trofaznih so recimo trije po 3kW. Vklapljajo se po potrebi. Teoretično potem prideš že na 18kW odjema... In varovalke letijo ven, da je grdo.

In da ti še napišem drugi primer iz prakse, ki sem ga videl na lastne oči s sicer enim cenejših monoblokov:
Stranka ob naročilu reče: "Ah hebi ga, nimam dovolj velikih varovalk za dodatne grelce, pa še stanejo 500€, kar pa ni malo denarja. Mormo šparat. Rezerve pa tudi ne rabimo, če bi TČ crknila, bomo pa na klimo greli."
Pride zima. Stranka na smučarijo in spusti ogrevanje na minimum. Zunaj se ohladi, TČ gre v način odtaljevanja. Nekako se ji ne uspe odtaliti dovolj hitro in voda se v sistemu talnega gretja (že prej je bila nastavljena na najnižjo možno) preveč ohladi. TČ poskuša zagreti, ne uspe, ker je še vedno zamrznjena zunanja. Spet poskuša odtaljevanje, voda v notranjem sistemu hladna. GRELCA DA BI POMAGAL NI! Se trudi odmrzniti zunanjo enoto tako dolgo, da zamrzne izmenjevalec. Bum in veselica z vodo v kompresorju je tu. TČ samo še za na smeti. Se je pa prišparalo na začetku ;)

Zato je fajn računat, da enkrat na 5 let pa mogoče bo potrebno grelce tudi vklopiti in imeti tako dimenzionirano instalacijo.
Tu si se pa malce zaplezal, 9kw TC ne bo skurila sama 9kw el. energije, ce bi bila temp prenizka. Ne vem kako je sicer sedaj s ponudbo, ampak pred 6 leti sem na prste ene roke nasel modele TC, ki so vrcale odjem na el strani, da so zagotovile nazivno toplotno moc, pa se ta ni bila prav blizu. COP je bil pac nizek, a se vedno boljsi kot samo navaden el grelec. Tiste ki niso vecale el. odjema pa so praviloma imele se malo boljsi COP, ampak pac pri el. odjemu 2.5kW je bilo toplotne moci nekih 4-4.5kW. Grelci dodatno so pokurili se ne vem recimo 3kW in si na toplotni moci 7kW, el moc pa 5.5kW. 18kW el odjema je pa popolnoma zgreseno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.490
9.218
113
Res je. Starsi so dolgo razmisljali kaj naj. Drve + peleti so bili ok kar se stroska tice. Je pa en kup dela. In ker sta vedno starejsa bi nekaj “na gumb”.
Zato je poleg elektrarne na streho prisla se tc.
na koncu zaenkrat super zadovoljni. Do prve okvare ;)
kolk težav ima folk s kakšnimi peletnimi dozatorji in podobno, raje sploh ne pisat, TČ je milina proti vsem ostalim sistemom.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
ok torej poleg TČ, večjega bojlerja za sanitarno vodo - rabim še grelec? ta gre kam - v bojler s sanitarno vodo.. pa po potrebi to toploto pošilja ven v zunanjo enoto, če/ko jo zebe?
Kronoterm ima to serijsko? Kolk je dober in trouble free Kronoterm? Plus mu je servis "za vogalom".. kaj so pa minusi?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
ok torej poleg TČ, večjega bojlerja za sanitarno vodo - rabim še grelec? ta gre kam - v bojler s sanitarno vodo.. pa po potrebi to toploto pošilja ven v zunanjo enoto, če/ko jo zebe?
Kronoterm ima to serijsko? Kolk je dober in trouble free Kronoterm? Plus mu je servis "za vogalom".. kaj so pa minusi?
Hja… grelce imajo tc po navadi v notranji enoti.

lahko pa das se en grelec v bojler s sanitarno vodo. Da ko gre vse v maloro, lahko ti vseeno se vodo za tusiranje segrejes :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Tu si se pa malce zaplezal, 9kw TC ne bo skurila sama 9kw el. energije, ce bi bila temp prenizka. Ne vem kako je sicer sedaj s ponudbo, ampak pred 6 leti sem na prste ene roke nasel modele TC, ki so vrcale odjem na el strani, da so zagotovile nazivno toplotno moc, pa se ta ni bila prav blizu. COP je bil pac nizek, a se vedno boljsi kot samo navaden el grelec. Tiste ki niso vecale el. odjema pa so praviloma imele se malo boljsi COP, ampak pac pri el. odjemu 2.5kW je bilo toplotne moci nekih 4-4.5kW. Grelci dodatno so pokurili se ne vem recimo 3kW in si na toplotni moci 7kW, el moc pa 5.5kW. 18kW el odjema je pa popolnoma zgreseno.

mah niti ne. Sem napisal TEORETICNO.

in ko bo cop sel proti 1 bo sla elektricna poraba tc proti nazivni moci BREZ dodatnih grelcev. Seveda ce zna tc drzati nazivni moc pri nizkih temperaturah. Grelci se vedno pristevajo. Zato se tudi priklopijo loceno (praviloma na drug set varovalk).

kdaj se bo pa zgodilo, da bo sel cop proti 1? Redko, redko…
Da tc ne bo zmogla in bo vklopila grelce? Veckrat. Sploh pri presibkih tc in ko imas radiatorje za odjemalce…
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Ne bo, 8kW TC ima 16A varovalko, se pravi el moc brez grelcev, ki so na svoji varovalki, ne bo slo cez 3.5kW. tiste TC ki pa zmorejo povecat el. Moc zato, da obrdzijo toplotno moc, pa tudi ne zdrzijo ravno nazivne moci. In ja seveda se sesteva poraba TC in grelcev, le da ce imas npr 8kw TC in se 2x2kw grelca, te v worst case scenariju caka poraba 3.5kw (v resnici manj, bolj okoli 2.5kw ) + 4kw za grelce se pravi skupno 6.5kw. da bi pa imel 8kw el porabe TC, ker ima takrat COP ravno 1, pa se 8kw frelcev, pomeni da bi ogreval s skupno 16kw el moci in ker je COP 1 tudi toplotne moci. To potem pomeni, da ste se s toplotno porabo objekta hudo zakalkulirali.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.375
3.460
113
No pri meni v 3 zimah še ni bilo vklopa grelcev.

Ima pa 300 litrski bojler, če že more defrost delat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
Ne bo, 8kW TC ima 16A varovalko, se pravi el moc brez grelcev, ki so na svoji varovalki, ne bo slo cez 3.5kW. tiste TC ki pa zmorejo povecat el. Moc zato, da obrdzijo toplotno moc, pa tudi ne zdrzijo ravno nazivne moci. In ja seveda se sesteva poraba TC in grelcev, le da ce imas npr 8kw TC in se 2x2kw grelca, te v worst case scenariju caka poraba 3.5kw (v resnici manj, bolj okoli 2.5kw ) + 4kw za grelce se pravi skupno 6.5kw. da bi pa imel 8kw el porabe TC, ker ima takrat COP ravno 1, pa se 8kw frelcev, pomeni da bi ogreval s skupno 16kw el moci in ker je COP 1 tudi toplotne moci. To potem pomeni, da ste se s toplotno porabo objekta hudo zakalkulirali.

Recimo nek 14kW daikih ima zahtevane varovalke 3x16A( ali celo priporočilo 20A) + DODATNO 3x16A za grelce v primeru, da imaš 3x3kW.

Kdaj in kako se bo TČ odločila vklopiti grelce je seveda pri vsakem proizvajalcu drugačna logika. In dejansko nekih pametnih grafov ni nikjer za najti. Vse je malce v megli zapakirano. Lahko kvečjemu potem iz podatkov malce preračunavaš in vidiš kam pes taco moli.

Daikin se z določenimi modeli pohvali, da do -15 uspe zadržati najvišjo oglaševano temperaturo vode brez grelcev. Seveda pa to pomeni kar konkreten dvig električnega odjema na kompresorju.

Pri zgornjem opisu sem vedno dodal "teoretično". Cifre pa podal takšne, da je lažje računati. V praksi res da ne pride nikoli do tega, vseeno pa električni odvzem v višini nazivne moči TČ ni tako redek, ko zunaj zahladi.

In izpostaviti sem želel, da je potrebno razmišljati tudi o tem, da lahko ima TČ kar konkreten električni odjem.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Recimo nek 14kW daikih ima zahtevane varovalke 3x16A( ali celo priporočilo 20A) + DODATNO 3x16A za grelce v primeru, da imaš 3x3kW.

Kdaj in kako se bo TČ odločila vklopiti grelce je seveda pri vsakem proizvajalcu drugačna logika. In dejansko nekih pametnih grafov ni nikjer za najti. Vse je malce v megli zapakirano. Lahko kvečjemu potem iz podatkov malce preračunavaš in vidiš kam pes taco moli.

Daikin se z določenimi modeli pohvali, da do -15 uspe zadržati najvišjo oglaševano temperaturo vode brez grelcev. Seveda pa to pomeni kar konkreten dvig električnega odjema na kompresorju.

Pri zgornjem opisu sem vedno dodal "teoretično". Cifre pa podal takšne, da je lažje računati. V praksi res da ne pride nikoli do tega, vseeno pa električni odvzem v višini nazivne moči TČ ni tako redek, ko zunaj zahladi.

In izpostaviti sem želel, da je potrebno razmišljati tudi o tem, da lahko ima TČ kar konkreten električni odjem.

Drzi, da ima lahko konreten el. odjem v visini nazivne topotne moci, ampak ne pa kar x2. Tudi v casu defrosta, saj takrat Daikin in verjetno da tudi vse ostale (jaz imam De dietrich in pri njej je zagotovo tako) enostavno obrne proces in jemlje toploto iz ogrevalnega dela, res pa da ne iz boljerja, kar bi bilo berjetno boljse...
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Zanima me kako ima Nibe f2120 urejeno ogrevanje dveh uporabnikov? Že po defoltu ali moraš kaj ekstra dodati?
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pozdravljeni,
situacija je nanesla, da se tudi mi odločamo za TČ, pri čemer o tem res ne vem veliko. Kot prvo me torej zanima ali bi se v našem primeru (na obstoječem stanju, obnova ni predvidena - torej ne bomo imeli talnega gretja, električnih celic na strehi,..) izplača:
- 110 m2 stanovanje v 1. nadstropju (eno stanovanje je spodaj, eno pa nad nami)
- ogrevanje je trenutno na olje, imamo 9 radiatorjev
- izolacija nekaj srednjega, okna pa nova pred 7 leti (hiša letnik 1910, debeli zidovi, dodatna izloacija ni možna - komplikacije skratka..)
- hiša je na Gorenjskem, pozimi je povpr. 3 tedne pod -10 st.
- zunanja enota bi morala biti montirana na steni
- tudi toplo vodo ogrevamo s tem, nimamo el. bojlerjev.

Če mislite, da se izplača, me zanima:
- kakšno moč priporočate?
- kakšne varovalke potrebujemo za ta namen (ali se elektroinštalacija potegne dodatno iz omarice v varovalkami)?
- kakšna je lahko oddaljenost od zunanje do notranje enote?
- katera TČ je best value for money?
- kateri ponudnik :) ? Kot sem gledal ima Petrol kar pregledno urejeno, so pa verjetno dragi..

100x hvala za vse informacije, ki mi bodo zelo v korist!
Nekaj se moramo odločiti, ker bo treba sicer oljno peč menjati. Strošek je pa z odšteto subvencijo okoli 6-7k€, kajne?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej