Kateri zeleni čaj pijete?

kwa

Fizikalc
8. avg 2007
1.088
0
36
najslabši-najmanj kvaliteten čaj....
confused-1.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Pri zelenih cajih je treba edino paziti na temparaturo. Cez 70 stopinj voda ne sme biti. Ce ga kupis originalnega, npr gunpowder priporocam da predno se ga naredi, da se ga prelije z vroco vodo kako minuto, saj tako zgubi grenak priokus.

Odvisno od čaja do čaja, nekateri se pripravljajo tudi z 110°. Večina jih je pa res pod 80°.

Gunpowder je pa med socialnimi čaji, tisto tak vseeno s čim preliješ samo da je voda.

Ganpavder prvič zaliješ z 70-80° (1,5-2dl), ko ga grešp polivat drugič pa more bit vrela voda.
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
jest pijem Witthard of Chelsea Green tea z aromo jasmina... čist fin za pomirit živce
smile-1.gif
 

kwa

Fizikalc
8. avg 2007
1.088
0
36
hehe...res je, boljši od vsakega odpadnega materijala zapakiranega v filter vrečkah...
evil.gif
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Pri ganpavderju se aminokisline izlocajo pri 70, tanin pa pri 80 stopinj, tko da ce gres cez 70 bo zacel izgubljati aromo in izlocati grenkobo. Definitivno pa izgubi del okusa ce ga zavres. Edino pri japonskih zelenih cajih npr Genmaisha se uporablja visje temparature (za kratek cas), vendar so tudi drugace pripravljeni in v osnovi niso tok "grenki". Je pa to stvar okusa. Jaz osebno
si ga delam tako kot ti, se pravi 70 prvi preliv, in potem zavrem vse skupaj (ponavadi s svezo Meto)
smile-1.gif
Men se tud nohti se zmeraj ne svetjo nic bolj zaradi tega :p
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Pri ganpavderju se aminokisline izlocajo pri 70, tanin pa pri 80 stopinj, tko da ce gres cez 70 bo zacel izgubljati aromo in izlocati grenkobo. Definitivno pa izgubi del okusa ce ga zavres. Edino pri japonskih zelenih cajih npr Genmaisha se uporablja visje temparature (za kratek cas), vendar so tudi drugace pripravljeni in v osnovi niso tok "grenki". Je pa to stvar okusa. Jaz osebno
si ga delam tako kot ti, se pravi 70 prvi preliv, in potem zavrem vse skupaj (ponavadi s svezo Meto)
smile-1.gif
Men se tud nohti se zmeraj ne svetjo nic bolj zaradi tega :p


Jop.

Sicer pa še ena iz cha.si:

Bolj kakovostne vrste kitajskih zelenih čajev sicer lahko prelijemo z vrelo vodo, sicer pa velja, da zeleni čaj pripravimo z vodo, ki jo najprej zavremo in nato ohladimo na 70 do 80 oC. Na skodelico ( 1,5 – 2 dl ) odmerimo žličko čaja, vendar so zeleni čaji zelo različni, tako da na primer krogličasto zvitih lističev čaja Gunpowder odmerimo manj, skuštrani Pai Mu Tan pa zagrabimo kar s prsti.
Zeleni čaj, ki ga prelijemo z zavreto in nato nekoliko ohlajeno vodo, pustimo v njej približno tri minute in precedimo. Nato še enkrat zavremo enako količino sveže vode in čajne lističe prelijemo še drugič, zdaj z vrelo vodo. Pustimo tri do štiri minute in precedimo. Postopek načeloma lahko ponavljamo, dokler čaj premore kaj okusa.

Tako da nekatere čaje oz. pri nekateri pripravi je treba vret.


Je pa sigurno neprimerno boljši beli čaj prelit z 60° kot pa 100°.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Ja sej jest tud preverem. Bistvo je da prvi preveretek izloci tanin in pol ni vec tok grenak. pol tud ce ga na 1000 kuhas ne bo grenak
smile-1.gif

Jest dostkrat uporabim isti ostanek se za en caj, pa niti ni tok svoh (pri Gunpowdru). Si ze probal japonska ?
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
V ekonom loncu.

A je kak ekonom lonček, da ne vrem 2 deci vide v tistem tavelkem piskru?
hysterical-1.gif

Mikrovela, ko začne počasi vret "se delajo mehurčki", daš ven in počakas 3 minute, takrat imaš
pribljižno 70-80°. Jaz mam mojo mikrovko naštudirano v 45 sekundah imam 75°, ampak to je odvisno
od mikovke in šalice,...
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik ynos pravi:
Si ne bi nikoli mislil, da boste tako znanost naredili iz teme o zelenem čaju.


Jaz vbistvu samo kupim, po navodilih pripravim in pijem
smile-1.gif
J*be se mi za učinek, vpliv na zdravje, modo, P*M*,
meni sede okus to pa je vse. Eno zadevo (Matcha) obožujem, sicer je nisem kupil že kr nekaj časa ker ni din-din,
20€/30g, sepravi nekje 7 skodelic, kar ti pride finančno od oka debela 2€ na šalico, samo je pa okus, da nakoncu
šalico še od zunaj poližeš. Je pa v prahu.

Edina svinjarija pa je, da dober čaj stane 20€/100g in navzgor na potenco če treba, tisto kaj prodajajo 5€/100g je sranje,
še vedno boljše od filter odpadnih vrečk ampak vseeno...
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Da malo obudim tole temo: Kateri zeleni čaj kaj predlagate (lahko tudi kakšen drugi, ne samo zeleni). Sam sem pred kratkim začel piti zeleni čaj, za začetek sem vzel tele: china gunpwoder, sencha in pa kukicha. Kako pa ga kuhate? Mislim kako določiti pravo temperaturo. Sam namreč zaenkrat kar bolj od oka:)