kateri router?

golday

Zelenc'
7. jan 2014
3
0
1
Lp,

trenutno kupujem router, pa bi prosil za pomoč pri izbiri med spodaj navedenemi. Potreboval bi, da je vredu linija po hiši (klet,pritličje,zgornje nadstropje - priklopljen bi bil v zgornjem nadstropju) ter fajn bi bilo da bi nesla linija še do poslovnega prostora, ki je oddaljen cca. 30 metrov od hiše. Rabim pa le za brskanje po internetu,e-mail, etc...

Torej zanima me predvsem glede dometa . Potrebujem za 1 stacionarni računalnik,2 prenosnika, 2 telefona,1 tablica. Internet pa imam od siola vdsl 4/1.

TP-Link TL-WR1043ND -- glede tega sem veliko prebral, vsi ga hvalijo vendar dobim spodnjega za isto ceno, tako da me zanima če je spodnji boljši? Nevem pa kaj pomeni cena pri routerjih, ali da ima toliko daljši domet, ali pa ima kakšne funkcije ki jih niti ne potrebujem
smile-1.gif



Linksys E3000 - redna cena je draga (130€), vendar je trenutno zelo znižan (54€). Ni pa nikjer nič napisano o njem na slo straneh/forumih, tako da če ima kdo kakšne izkušnje ali info glede tega bi se priporočal.
Nekje sem tudi zasledil, da naj bi linksys imel boljši domet od ostalih (???)

Torej, katerega naj vzamem?
wink-1.gif


Najlepša hvala za odgovor/e.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Poslovni prostor 30m od hiše? Pozabi na to. Za kaj takega rabiš usmerjeno anteno na oknu hiše in na oknu poslovnega prostora, pa bognedaj, da je vmes kakšno drevo, ker ti še to ne bo pomagalo. Skratka dosti lažje ti je potegnit mrežni kabel med obema objektoma.
 

hipnotik

Pripravnik
22. mar 2009
567
0
16
Treba se je zavedati, da je internet dvosmerni promet in če prenosnik ali tablica sprejme signal na 30 m ga mora še poslati nazaj do ruterja. Se pravi, da za stabilno povezavo na 30 m ni dovolj samo močan signal ruterja.
 

golday

Zelenc'
7. jan 2014
3
0
1
Aha ok hvala. kateri izmed teh dveh pa je boljši samo za po hiši in okoli hiše?
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Mene je usmrejena antena za 20 eur delovala na 100m brez problema s telefonom, najbrš bi veliko bolj daleč še delovala je bila pa čista linija. Router ti priporočam Microtic če si malo bolj med naprednimi
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Po mojih izkušnjah bo več težav med nadstropji, kot na 30m čez stene.

zmaga.gif


To je čisto res, doseg na prostem med dvema točkama se BP doseže, problemi so pa v stavbi sploh če ima veliko armature in ostalih motečih dejavnikov.

Pa še malo pametovanja ...

Linksys E3000 je malenkost močneši router (boljši CPU in več RAMa), poleg tega ima prednost da ima 5GHZ band (kar je potencialno koristno če živiš v mestu oz. nekje kjer je polno wifi prometa). Vseeno ni pravi dual-band router. Oba routerja imata gibabitne LAN porte in USB vhod. TP link ima zunanje antene in jih lahko malce obračaš (sicer od obračanja teh anten bo deloval samo placebo wifi, ampak za nakupom kakšne boljše antene se da celo kaj naredit).

Sicer ne vem od kje cena 130EUR za Lynksisa ker je oglaševana cena povsod okoli 50-60EUR. Za tak denar dobiš pa po drugi strani že true dual-band TP-LINK N600 (TL-WDR3500) ki je v smislu wifija precej bolj dodelan. Je pa res da nima gigabitnih LAN portov če je to komu pomembno.

Na vse omenjene routerje se da namestit Open-WRT (pa verjetno še kakšen) custom firmware pri čemer se da povečat moč preko "zakonsko omejene". Je pa povečanje moči dvorezen meč in načeloma nima efekta, razen če se uporabi zunanje antene.

Zgoraj omenjeni N600 je omenjen zato ker je true dual band (2.4+5GHz) in če so kaj pametni so vsak radio vezali na svojo anteno (ima dve). S tem lahko eno anteno zamenjaš za usmerjeno in jo usmeriš v zunanji objekt, drugo pa pač pustiš kot klasično sevalno da pokriva prostore znotraj hiše. Danes večina mobilnih naprav podpira 5GHz band, večina boljših pa tudi "oboje" kar v teoriji pomeni da lahko delujejo prenosi še 1x hitreje.
 

golday

Zelenc'
7. jan 2014
3
0
1
Hvala usem, še posebej @utisevalec. Ja saj tega sem N600 tudi že gledal, vendar so mi rekli da nima gigabitnih LAN portov. Se ne spoznam tolk na to, vendar glede na to da uporabljam net le za srfanje, etc... ali te gb Lan porte sploh potrebujem?

Še to, a ta TP-link N600 je boljši kot TP-Link TL-WR1043ND ? mislim da bom kupil enega izmed teh dveh.

Lp
 

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
Citat:
Uporabnik golday pravi:
Hvala usem, še posebej @utisevalec. Ja saj tega sem N600 tudi že gledal, vendar so mi rekli da nima gigabitnih LAN portov. Se ne spoznam tolk na to, vendar glede na to da uporabljam net le za srfanje, etc... ali te gb Lan porte sploh potrebujem?

Še to, a ta TP-link N600 je boljši kot TP-Link TL-WR1043ND ? mislim da bom kupil enega izmed teh dveh.

Lp

Jaz sem se na določeni točki odločil da bom kupoval le opremo z 1 GB porti (seveda ko je cena padla). Prvo switch, pa NAS, zdaj router...
 

Tomsonman

Majstr
30. maj 2010
3.451
243
63
Citat:
Uporabnik golday pravi:
Lp,

trenutno kupujem router, pa bi prosil za pomoč pri izbiri med spodaj navedenemi. Potreboval bi, da je vredu linija po hiši (klet,pritličje,zgornje nadstropje - priklopljen bi bil v zgornjem nadstropju) ter fajn bi bilo da bi nesla linija še do poslovnega prostora, ki je oddaljen cca. 30 metrov od hiše. Rabim pa le za brskanje po internetu,e-mail, etc...

Torej zanima me predvsem glede dometa . Potrebujem za 1 stacionarni računalnik,2 prenosnika, 2 telefona,1 tablica. Internet pa imam od siola vdsl 4/1.

TP-Link TL-WR1043ND -- glede tega sem veliko prebral, vsi ga hvalijo vendar dobim spodnjega za isto ceno, tako da me zanima če je spodnji boljši? Nevem pa kaj pomeni cena pri routerjih, ali da ima toliko daljši domet, ali pa ima kakšne funkcije ki jih niti ne potrebujem
smile-1.gif



Linksys E3000 - redna cena je draga (130€), vendar je trenutno zelo znižan (54€). Ni pa nikjer nič napisano o njem na slo straneh/forumih, tako da če ima kdo kakšne izkušnje ali info glede tega bi se priporočal.
Nekje sem tudi zasledil, da naj bi linksys imel boljši domet od ostalih (???)

Torej, katerega naj vzamem?
wink-1.gif


Najlepša hvala za odgovor/e.

Če potrebuješ domet, poglej za Netgear WNDR4500:

"WNDR4500 je eden izmed routerjev z najboljšim dometom brezžičnega signala.Če želite pokriti velike površine ali pa imate veliko sten, je WNDR4500 s svojimi številnimi notranjimi antenami in s surovo močjo oddajanja verjetno najboljša izbira. Glede na to, da je hitrost velikokrat najbolj odvisna od moči signala, je tako v marsikaterem primeru WNDR4500 lahko celo hitrejši od Asusovega N66 modela"
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
tplink 1043 ti odsvetujem, razen če ne obstaja kakšna nova izboljšana verzija.
Točno 1x na teden ga morem restartat in tudi vmes mi večkrat za sekundo prekine wifi. Je to znana težava katero sem našel na googlu in tudi tukaj gor smo že govoril o tem. Baje pomaga, če daš gor en drug fw.
Ima pa res dober domet.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
tplink 1043 ti odsvetujem, razen če ne obstaja kakšna nova izboljšana verzija.
Točno 1x na teden ga morem restartat in tudi vmes mi večkrat za sekundo prekine wifi. Je to znana težava katero sem našel na googlu in tudi tukaj gor smo že govoril o tem. Baje pomaga, če daš gor en drug fw.
Ima pa res dober domet.

odvisno, pri meni laufa že 3 tedne nonstop, pa se vsako noč po 8ur pretakajo torrenti na NAS. Ne vem pa katera verzija je.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Citat:
Uporabnik rs1975 pravi:
Kaj pa uporaba AP? recimo nekaj takega:
http://www.mimovrste.com/artikel/2480002117/dostopna-tocka-tp-link-tl-wa850re

V 3-nadstropni hiši imam sedaj modem naštiman kot router v srednji etaži. V mansardi še nekako lovi, dočim v spodnji etaži, ki je delno podkletena pa ne povsod. Kako v praksi tole deluje? Ima napram modemu Innbox kaj boljši domet?

Doma imam podobno zadevo od Mediona WIFI extender na preizkušnji. Zadeva deluje in je po instalaciji neproblematična. Moraš vedeti da deluje kot extender s polovično hitrostjo, ker komunicira nazaj z modemom (ali ruter) potem še s teboj.
Boljša rešitev je da premakneš modem (ruter) k sredini hiše stran od zida in radiatorjev, da bo signal segal povsod.
Slabo je če tvoj modem nima WIFI-ja (ponavadi optika) in zato še uporabljaš WIFI ruter. Pri tem bi ti ob uvedbi extenderja to zraven bila tretja naprava ki vleče štrom.
Za inboxa kupi večjo anteno, če ima ta kratko.
 

rs1975

Pripravnik
1. nov 2008
228
1
18
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Citat:
Uporabnik rs1975 pravi:
Kaj pa uporaba AP? recimo nekaj takega:
http://www.mimovrste.com/artikel/2480002117/dostopna-tocka-tp-link-tl-wa850re

V 3-nadstropni hiši imam sedaj modem naštiman kot router v srednji etaži. V mansardi še nekako lovi, dočim v spodnji etaži, ki je delno podkletena pa ne povsod. Kako v praksi tole deluje? Ima napram modemu Innbox kaj boljši domet?

Doma imam podobno zadevo od Mediona WIFI extender na preizkušnji. Zadeva deluje in je po instalaciji neproblematična. Moraš vedeti da deluje kot extender s polovično hitrostjo, ker komunicira nazaj z modemom (ali ruter) potem še s teboj.
Boljša rešitev je da premakneš modem (ruter) k sredini hiše stran od zida in radiatorjev, da bo signal segal povsod.
Slabo je če tvoj modem nima WIFI-ja (ponavadi optika) in zato še uporabljaš WIFI ruter. Pri tem bi ti ob uvedbi extenderja to zraven bila tretja naprava ki vleče štrom.
Za inboxa kupi večjo anteno, če ima ta kratko.

Innbox sploh nima zunanje antene
smile-1.gif
Najbrž si ga zamenjal z Sinopeje R3, ki mu je zelo podoben. Sicer ima Innbox tudi USB port, teoretično bi nanj lahko povezal USB dongle, ampak baje de je nekoristno...
Za tega Mediona omenjaš, da se povezuje po inštalaciji. A ni mišljeno, da se ta AP z modemom-routerjem brezžično poveže in ne žično?
Modem nimam možnosti prestaviti, ker je zraven njega že žično povezan Xtreamer in Box STB. Routerja posebej pa nimam, zato ravno sprašujem, če bi namesto nakupa routerja lahko podaljšal domet Wifi samo z nakupom AP.
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Poslovni prostor 30m od hiše? Pozabi na to. Za kaj takega rabiš usmerjeno anteno na oknu hiše in na oknu poslovnega prostora, pa bognedaj, da je vmes kakšno drevo, ker ti še to ne bo pomagalo. Skratka dosti lažje ti je potegnit mrežni kabel med obema objektoma.

Torej bi rabil dva ruterja? Sedaj je v hiši edimax 3g-6200N. Zunaj vleče okol 40 metrov daleč vendar se signal izgubi v delavnici. Kabel ne pride v poštev.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Kot so pisali zgoraj ne rabiš ravno router, so pa tile extenderji/repeaterji po isti ceni, tako da je čisto vseeno kaj vzameš.

Mogoče bi šlo tak, da daš domač router čim bližje delavnici, potem pa drug router spet čim bližje (najboljše na okno) delavnici. Lahko pa pred nakupom drugega preveriš s prenosnikom ali telefonom ali ti sploh pride signal do katerega dela delavnice.

Pa še enkrat opozorilo - če je vmes kakšno drevo je to skorajda nepremostljiva ovira.