Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.070
113
Jaz čakam kitajca zdaj. SG906 PRO2. Me zanima kako dolgo bo gimbal gor. Ker Mavic ima kovinski gimbal tole pa je plastično. Pa še noben cover ni na voljo da bi ga ščitil pri padcu. Tistega originalnega pa moraš dol vzet ker je namenjen fiksiranju med shranjevanjem. Ampak trenutno nisem pripravljen odkartat 400 čukov za Mavica. Ko pride, malo poročam.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
KSZ

Torej realno bi na tega Mavica (Pro ali Mini?) lahko obesil ključ in ga v brezvetrju nesel 2 km do sorodnika?
Mavic Pro sem jaz peljal cca 4km zračne linije, iz hriba 1400m visoko domov na 500m, pristal lepo doma na dvorišču, vmes pa pogledal še na balkon in v spalnico... veter ga ne zmoti, dokler ne piha tako močno, da je tudi tebi neugodno...
Tisti ključ tudi ne predstavlja velike dodatne teže...
 

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
In v 4 km ti je sliko neslo na telefon? Ja kako visoko pa bi slo tole?
Zanimivo, tnx za info :)
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
ta fora iz visjega hriba dol je izvedljiva s temi 4km.. slika je meni na na koncu nekaj stekala, ce se prav spomnim, ampak je bilo cist ok. sej tud ce steka, in ti snemas/fotkas, bo na dronu lepa slika, tko da stekanje ni ovira za posnetke. pa ce nastavis slabso kvaliteto slike na zaslonu bo tud lazje za drona in telefon, da ne bo stekal.

visina je pac omejena na 500m.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
tako je ja...

tko da na specifikacijah bi lahko napisali, da je 4km brez ovir.

enkrat sem letel doma, ni šel zračne linije več kot 500m stran, ker so bile seveda bajte vmes in vse ostalo...
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Pol je treba vzel Mini 2. Stane sicer precej več, če gledam, da se zdaj dobi rabljene 1 FMC v garanciji za okoli 300 eur. Verjetno bom še malo počakal, morda na Mini 3. :) Ali pa stisnil zobe in šel po Mini 3fmc.

In to ravno zaradi dometa oziroma kvalitete zveze. Ko je prišel ven Mini 1, so bili povsod reviewi, kako aleč lahko leti, zdaj pa vsi trdijo, da ni ravno tako (iz tega razloga nisem vzel niti kitajca, ker je bilo v večih opisih, da je vse nad 500m že uspeh). Saj realno se ne leti tako daleč, samo, kot je bilo že napisano, če pride motnja, bo tisti z manj dosega še prej izgubil povezavo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
če bojo ovire vmes boš dolgo čakal, da bo tak dron prišel, ki ga to ne bi tok motilo.

pa moj je mavic, ni mini.

sicer pa če ti po poravici povem, mi je razdalja zadnja briga... mislim, da je to samo črka na papirju v praksi pa bolj kot ne nima tok veze, če ga uporabljaš za slikat ipd.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če želiš realnočasovni HD prenos slike, potem je edina opcija 5.8 GHz in pogojno 2.4GHz. Mavic 2 uporablja in kombinira obe frekvenci za dosego optimalnih rezultotv (v vidni liniji tudi do 8km). Če želiš penetracijo skozi objekte, bo pa potrebo nižat frekvenco, ampak potem tudi pade kvaliteta slike. Na 933MHz lahko FPV letiš tudi 30-40km daleč z dokaj OK sliko...

Se se pa že par let nazaj začeli pojavljati GSM moduli (3G in 4G), tako za kontrolo modelov kot tudi za prenos slike. Očitno pa to ni postalo nek mainstream, verjetno je prevelik pretok podatkov, tudi latenca bi znala vplivat... Morda z 5G?
 

Maxwell

Zelenc'
5. avg 2020
24
4
3
Sam imam Fimi X8SE 2020 (FIMI povezava) in je super. Trenutne ponudbe so zelo solidne, vsekakor priporočam nakup z vsaj dvema baterijama.
Kamera je seveda 4K, odlično se obnaša tudi v vetrovnih razmerah.
Ni perfekten, vendar bi lahko rekel, da za to ceno več težko dobiš.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
In v 4 km ti je sliko neslo na telefon? Ja kako visoko pa bi slo tole?
Zanimivo, tnx za info :)
Gre tudi dlje, v hribih sem imel lep prenos slike tudi pri 6km... Višina: 500m od mesta vzleta... kar je malo smotano, saj od doma ne morem na bližnje hribe pogledat, ker je recimo 1000 višincev, lahko se pa iz bližnjga hriba zapeljem nad doom, pa bom 1500m, nad njim... Ker za višino uporablja barometer, sem že videl, ko so naredili neprodušno škatlo iz pleksija, not dali Mavic Pro, s pumpo potegnili ven malo zraka, prižgali dron (ki ne ve, na kateri višini je, ampak si samo vzame začetno točko), potem spustili zrak nazaj, pa je na kontrolerju pokazalo -300m... se pravi je potem lahko letel 800m visoko...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mimogrede, za Mavic 2 se zdaj dobijo custom osnovne plošče, ki odpravijo vse omejtve. Torej full power, nič več višinskih omejitev, niti razdalje, dostop do vseh nastavitev (gimbal sensitivity, acro mode flying, stick sensitivity itd.), up- in downgrade firmware itd.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Jaz ne vem za vas, samo tukaj športna letala kar malo random letajo krepko pod dovoljenih 150m višine. Meni se je že večkrat zgodilo, da sem (na različnih mestih) šel z minijem v zrak ene 100m, ko sem se naletal pa sem dron pospravil... ravno takrat pa letalo na isti ali pa še nižji višini naredi prelet. Da te kar zmrazi, ko pomisliš kaj bi lahko bilo... Tako da vsa čast, da si upate pelat drona na max višino, ki jo zmore. Samo, da se kakšna pizdarija ne zgodi...

Pa z novim letom bo tudi še veselo - nova zakonodaja pa to...
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
Jaz ne vem za vas, samo tukaj športna letala kar malo random letajo krepko pod dovoljenih 150m višine. Meni se je že večkrat zgodilo, da sem (na različnih mestih) šel z minijem v zrak ene 100m, ko sem se naletal pa sem dron pospravil... ravno takrat pa letalo na isti ali pa še nižji višini naredi prelet. Da te kar zmrazi, ko pomisliš kaj bi lahko bilo... Tako da vsa čast, da si upate pelat drona na max višino, ki jo zmore. Samo, da se kakšna pizdarija ne zgodi...

Pa z novim letom bo tudi še veselo - nova zakonodaja pa to...
Zato pravim, da je ta 500m višinska omejitev smotana... glede na vse senzorje in GPS, bi gladko lahko sledila pobočju, pa bi bila max višina pod 300
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ampak... Trenutno je max. višina dovoljena 150m, potem bo 120m (al obratno, saj je vseeno). V bližini moje hiše živi vojaški pilot helikopterja in vsaj 1x na mesec opravi "pozdravni prelet domačih." To pomeni, da ga pripiči krepko pod 100m izza hriba, zavije ostro nad naselje, zaokroži nad bajto in potem odleti... Zdaj pa fora - med hribom in naseljem je travnik, kjer jaz lahko po vseh reglcih letim. Do višine 120/150m. Ker ga heli pripiči izza hriba, ga ne slišim/vidim do zadnjega trenutka. Trenutka, ko je lahko že prepozno, da heli opazi dron in jaz opazim heli.

Kdo da temu majmunu dovoljenje za nizki prelet naelja, ne vem. Verjetno mu nekdo mora dati, ker je to periodično početje. In če bi se kaj zgodilo? Pozauga dron v intake in je ravno nad naseljem, ko vse skup crkne in spikira. Kdo bo kriv? Po zakonu jaz, ker ima on prednost...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Tako je počel kapitan Costa Concordie, ko se je preveč približal obali , v znak "pozdrava" za rojstni dan prijatelju. Zvrnil ladjo na bok.
Zato pazi na helikopter :oops1:
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.846
1.244
113
Saj ravno to. Zadnjič je ena cessna tukaj letela na cca 20m višine, sem mislil, da bo dol padla. Zadnji moment jo je dvignil potem. Skratka.. svašta.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Jaz imam isti poblem. Sosed, sicer mehanik, prileti nizko nad ulico in maha otrokom. In gre nižje, kot jaz recimo letim z svojim letalom (igračk iz stioporja WLtoys f959)-
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
Pri jadralnem padalstvu so nas učili, da gre po principu šibkejšega... se pravi se jaz z jadralnim padalom ne bom umikal helikopterju, ampak obratno... kako gre tu, ne vem, ne iščem takšnih situacij... tudi kakšnih ekstremno nizkih prerletov ni