Kam gre Euribor?

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Madona, do kod še? Si upa kdo napovedati 5 let v naprej?

hfgrafiekeuribor-en40.jpg
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Inflacija v juniju 0,9-odstotna, letna rast cen 7-odstotna. (30.6.2008) wir: http://www.stat.si/

Dokler se bo tiskalo neomejeno denarja, bo pač inflacija naša dnevna spremljevalka. V prihodnjih 5 letih je nikdar ne bo manj kot zdaj.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
EURIBOR ni direktno odvisen od naše inflacije. Dejstvo je da se kriza na evropskem in svetovnem bančnem trgu povečuje, oz. ne rabi povečuje ampak daljša. Če so v začetku leta napovedovali, da bo druga polovica boljša, lahko danes z gotovostjo vsi rečemo da bo leto slabo. Tveganj je vse več (veliko denarja vezanega v slabolikvidnih nepremičninah - kriza v USA in delno tudi v evropi), ECB in tudi Banka Slovenije zateguje pas in zahteva večje rezervacije pri bankah. Vse to zvišuje medbančno obrestno mero EURIBOR (tudi LIBOR), dražji viri pa višajo obrestne marže bank.
Kam to vodi po moje ne ve nihče, enako velja za kako dolgo bo to trajalo. Glede na to pa, da je bil EURIBOR tri leta nazaj okrog 2,5% nekaj let pred tem pa tudi okrog 6%, bo v prihodnosti sigurno spet začel padat. Torej tisti, ki jemljejo dolgoročne kredite danes ne bodo tako hudo na zgubi (če imajo kredit vezan na EURIBOR), saj lahko pričakujejo da bodo v 15 ali 20 letih sigurno ujeli enkrat ali dvakrat ali celo večkrat zelo nizko vrednost EURIBOR-ja. Če pa bi kdo danes znal napovedat kdaj točno bo to, pa sem prepričan, da bo milijonar ali še kaj več.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.755
2.042
113
za šankom
lepo napisano.mogoče veš kako kaj napovedujejo liborju.mam trenutno kredit vezan na libor sicer ga lahko spremenim v euribor če bo sila ampak zanekrat mi ni žal.100€ nižji mesečni obrok kot euribor s tem da plačujem danes 3.8€ manj kot prvi obrok
grin1.gif
 

MiSkO

Pripravnik
21. jul 2007
85
0
6
Kaj bi bilo potem bolje: dolgoročni kredit, vezan na 6 mesečni ali na 12 mesečni EURIBOR?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Težko rečem kaj bo z Liborjem ker ga toliko ne spremljam. Glede na to kar pa se da zadnje čase prebrat pa bi rekel tako kot ostali, da je riziko na dolgi rok velik in vprašanje če sprejemljiv. Sam vem, da sigurno ne bi jemal oz. ne bi upal imeti dolgoročnega kredita vezanega na Libor. Preveč je tukaj odvisnosti (tečajne razlike, Libor, EU-Švica,....).

Kar pa se tiče verzije EURIBOR-ja je pri 10 - 20 letih po moje bolj ali manj vseeno. 12 mesečni se izračunava glede na 12 mesečno povprečje, 6 mesečni na 6 mesečni, itd. To posledično pomeni, da je pri 12 mesečnem manj odklonov od neke x vrednosti oz. da so ti odkloni praviloma nižji. Velja pa to v + in -, tako da če nekaj pridobiš pri rasti, tudi nekaj izgubiš pri morebitnem padcu. Banke si med sabo zadnje čase v večini posojajo po 3 in 6 mesečnem, ki pa ju prilagajo pri vsakem mesečnem obroku.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Še pitanjce z moje strani.
Imaš morda kakšen nasvet, kako pridobiti kaj informacij, da se odločiš preskočiti iz Liborja na Euribor? Kaj spremljat, na kaj bit pozoren, kaj nakazuje morebitno prihodnjo spremembo?
Sicer vem, da je vse zgoraj bolj podobno vedeževanju, ampak vseeno.

Pa še moje mnenje: glede na to, da je ekonomija Švice precej vezana na EU po mojem mnenju do kakšnih hudih tečajnih razlik verjetno ne bi smelo priti. Po drugi strani pa me konkretno skrbi, ker je velika večina finančnikov mnenja, da je EURO konkretno precenjen. Sicer je bilo verjetno to mišljeno bolj v smislu proti USD-ju, ampak me to vseeno malce skrbi.

Sam imam sicer sledečo taktiko: trenutno se tečaj CHF-EUR relativno malo spreminja. V primeru, da pride do kakšnih slabših tendenc pač preskočim na EUR, če pa slučajno CHF vsaj malce bolj občutno pade grem pa tudi v EUR (zgolj zaradi mirnejšega spanca
grin1.gif
). Če pa se drži nekje na tem tečaju potem pač vlečem tisto razliko v obrestni meri. Vsekakor pa računam, da se bom v sledečih parih letih znebil tega sranja. A je v moji taktiki kakšna napaka?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Dokler ne bo radikalne spremembe v škodo LIBOR-a se ti ne splača kaj dosti hondlat, ker banka rada zaračuna novo odobritev kredita.
Če imaš spremembo za cca. 30 EUR se ti vse splača.
aplauz.gif

Ni.to.NLB.press
evil.gif


Pa tudi sicer, če te stane npr. 500 EUR. To zna biti malenkost v primerjavi z 10% padcem tečaja EUR
rolleyes-1.gif
.
 

jh07

Pripravnik
22. jul 2007
236
0
16
Citat:
Uporabnik ribicija pravi:
Težko rečem kaj bo z Liborjem ker ga toliko ne spremljam. Glede na to kar pa se da zadnje čase prebrat pa bi rekel tako kot ostali, da je riziko na dolgi rok velik in vprašanje če sprejemljiv. Sam vem, da sigurno ne bi jemal oz. ne bi upal imeti dolgoročnega kredita vezanega na Libor. Preveč je tukaj odvisnosti (tečajne razlike, Libor, EU-Švica,....).

pri vsakem kreditu ,ki je vezan na drugo valuto obstaja riziko. Vendar je CHF stabilna valuta in riziko je vsekakor sprejemljiv.
Danes je razlika naprimer pri kreditu za 30 let v vrednosti 120.000 EUR približno od 100 do 250EUR na mesec.

Če vzameš kredit vezan na libor znaža mesečni obrok cca 920CHF (cca 580EUR )
Če vzamež kredit vezan na euribor znača mesečni obrok cca 800 EUR

V letu v prvem primeru plačš na leto cca 7000EUR obveznosti v drugem pa 9600EUR.

V primeru libor si samo v 1 letu prihranil 2600EUR.

Kar se tiče pa rizika pa sledeče od leta 1981 do danes je CHF proti EUR nihal v velikosti cca 3700 točk
To pomeni da je bil tečaj od od 1.800 do 1.4300. in trenutno 1.600
V najslabšem primeru in po statistiki lahko v naslednjih 5 letih kdaj doseže zopet mejo 1.4300 (kar je malo verjetno) in v tem primeru se bi tebi mesečni obrok zvišal na cca 660 EUR.
Tako bi plačeval v povprečju 80eur večjo premijo (na mesec) v 7 leti pa bi na vezavo libor prihranil od 10.000 do 14.000 EUR.

Tudi če bi v tem trenutku zamenjal na euribor bi bili stroški nižji kot si prihranil in libor ni napačna odločitev.

Da bi bil na enakem mesečnem obroku bi moral CHF dobiti na vrednosti in tečaj pasti Eur/Chf na cca 1.1000 to je pa zelo malo verjetno saj na tej vrednosti ni bil, hrati pa je Švica geografsko na istem področju kot EU in do dake razlike po moji oceni skoraj ne mora priti.

sicer pa vse je možno tudi III svetovna vojna.

LP
 
Nazadnje urejeno:

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
gor gre gor..
in še bo šel..
krediti bodo postali še dražji..
letos nekje 2% drugo leto pa tut nekje okoli 2 do 3 %
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
No evo je glede Liborja dobro odgovoril jh07.
Sam ostajam še zmeraj istega mnenja in se v primeru dolgoročnega kredita ne bi odločil za vezavo na Libor.