Kako z 200.000EUR?

Andy

Zelenc'
3. jul 2020
3
0
1
Po prodaji nepremičnine in plačilu davka se srečujem s problemom, kam varno z 200.000EUR.

Da leži na bančnem računu vrjetno nima smisla. Denarja nebom rabil tako hitro, tako da kakšna vezana vloga se sprašujem?

Možnost bank v avstriji, kjer že imam en TRR pri Reifeizen. Delnice me ne zanimajo, enako ne nepremičnine, tudi velik zaslužek ne.

Naj denar razdelim na 3-4 Banke, ali naj vzamem samo eno katera bo najboljša?

Rad bi da denar ne zgublja na vrednosti, in da bi cez 20 let ko ga bom mogoče rabil, še vedno vreden današnjih 200....

Hvala in LP.
Andy
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
čez 20 let bo teh 200k vrednih po kupni moči nekje 150k. mogoče premisli o nakupu obveznic, ki so zelo varna in ponavadi bolj dogoročna naložba. drugače pa razperešen naložbe nekaj v zlato, nekaj v denarju(lahko dve različne valute), nekaj v delnice/obeveznice in nekaj v BTC (cca 5%). Edino tako bo 200k čez 20 let vredna 200k.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Če želiš dolgoročno da ti ohranja vrednost potem moraš vlagat. Varen je recimo ETF s&p500 s tem da ko je kriza ne zapaničariš in ne dvigneš takoj ampak počakaš da se vrne nazaj in ponovno v profit. Če bi v 1990 v juniju dal v s&p 500 in dvignil letos v juniju bi imel povprečen donos okrog 10% na leto, kar je primerno da gledaš na 30 let če želiš v penziji od tega živeti. Tu imaš kalkulator pa si izračunaj za različna obdobja - https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Nikar ne kupi gozda, to je največja oslarija ever. Strošek ko je lubadar, davki, nelikvidno. Bolje par zlatih palic, čeprav zlato je zdajle visoko.. morda srebro, v roku 20 let bo že kdaj visoko in ga tedaj skipaš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Glede na napisano... Simpl v bistvu..
2 vezavi po 80.000 eur... Obresti sicer vsaj pol nizje od inflacije?
40.000 eur v nek nizko stroskovni sklad ki je usmerjen v podjetja z stabilnimi dividendami, ne toliko v rast cene delnic... Tako preko palca bo zadeva prinesla 50% vec od inflacije..
Pa si cez 20 let nekako skoraj na realni pozitivni nuli...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Da leži na bančnem računu vrjetno nima smisla. Denarja nebom rabil tako hitro, tako da kakšna vezana vloga se sprašujem?
Možnost bank v avstriji, kjer že imam en TRR pri Reifeizen. Delnice me ne zanimajo, enako ne nepremičnine, tudi velik zaslužek ne.
Rad bi da denar ne zgublja na vrednosti, in da bi cez 20 let ko ga bom mogoče rabil, še vedno vreden današnjih 200....
To ti je jasno, da denar na banki in neizgubljanje vrednosti ne gre skupaj v današnjem času?
Tako da, se boš najprej moral odločit ali bi rad, da ne izgublja vrednosti ali da ti leži na banki.
 

Andy

Zelenc'
3. jul 2020
3
0
1
Kupi zemljo.

Ravnokar prodal državi, samo da sem se rešil. Pol gozda pol travnika. Vec nemislim kupit, ker mam namen se ostalo prodat, cene zdaj so super za prodajo...

Našel sem zdaj, čeprav ne rad, novo stanovanje grajeno 2016, 2 sobno, 73k eur, probal bi na gotovini izsilit 65, ali pa vsaj 70. Najemnine so med 250 in
350eur, tega dnarja nebi porabljal, naj se "nabira" in mi tako izničuje inflacijo, stanovanje pa bi po besedah neodvisnega eksperta iz okolice v naslednjih 15ih letih
bilo vredno okoli 95 jurjev. Sepravi bi ob inflaciji iz danasnjih 70 prisel na grobo (vstete najemnine ki jih nebi zapravljal) 100k. Ta matematika se mi zdi zelo
sigurna, najemnika bi pa tudi presneto dobro preveril.

Problem je, da prihajam iz čisto drugega hofa, in vbistvu nisem nikoli nič prodajal, samo kupoval (zemljo), sedaj bi se pa rad umiril in posvetil družini
in vnukom...

Se pa priporočam za kako nepremičnino, če ima kdo kak kontakt, ob predostavki da stanovanje ni starejse od 10 let...

Hvala vam in LP.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Oddajanje je ok, če imaš pravo lokacijo, torej da primanjkuje stanovanj.
Moraš biti pa malo posebneža za oddajanje, ker če naletiš na pravega najemnika, ti bo šlo še pa še živcev.
Pa ne pozabi na stroške s stanovanjem in seveda lep del si vzame država od najemnine.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Ravnokar prodal državi, samo da sem se rešil. Pol gozda pol travnika. Vec nemislim kupit, ker mam namen se ostalo prodat, cene zdaj so super za prodajo...

Polgej okoli in kupi parcele ki so zazidljive ali so potencial za v prihodnosti postanejo zazidljive. To je opcija da se drzi cena.
Druga opcija je da kupis zemljo, sezidas kaksne hiske (3. ali 4 faza) in prodas za profit. To pa je takozvana opcija plemenitenja denarja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
...Bolje par zlatih palic, čeprav zlato je zdajle visoko.. ...v roku 20 let bo že kdaj visoko in ga tedaj skipaš.
Da, najem najmanjšega sefa v banki pride nekje 100e letno s stroški. V njega gre skoraj 10 kil zlatih palic (investicijskih, po 100 in 50g s certifikatom) ... 200kE je nekje zdaj trenutno 4 kile zlata ... Ne kupovat 1/4kg palic ! Prevelika cifra pri vnovčevanju. :zardelalter:

Meni se je cena v Eur v 5 letih dvignila za 60% ... Sem pa l.2014 planiral , da najmanj 10 let ne bom taknil tega bogastva ... naj kar tam leži :zardelalter: ...
------------------------------------
... " Ali vas je kaj strah negotove prihodnosti ? " ... :eek:
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.674
6.232
113
Polgej okoli in kupi parcele ki so zazidljive ali so potencial za v prihodnosti postanejo zazidljive. To je opcija da se drzi cena.
Druga opcija je da kupis zemljo, sezidas kaksne hiske (3. ali 4 faza) in prodas za profit. To pa je takozvana opcija plemenitenja denarja.
Z 200k? Na dobrih lokacijah za 4 hiske bo tok samo za zemljo dal. Ce jo bo poceni kupil bo pa z razliko placal komunalne prispevke in dokumentacijo.

S to idejo se bo moral dodatno projektno zadolzit do prodaje objektov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.266
1.932
113
Oddajanje je ok, če imaš pravo lokacijo, torej da primanjkuje stanovanj.
Moraš biti pa malo posebneža za oddajanje, ker če naletiš na pravega najemnika, ti bo šlo še pa še živcev.
Pa ne pozabi na stroške s stanovanjem in seveda lep del si vzame država od najemnine.
Pravega najemnika se tudi da rešit. Samo ne po pravni poti
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Nagradni sklad je samo del zbranega denarja, tako da ne. Mislim, splača se Loteriji.