Kako priklopit te vticnice?

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.912
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik cat pravi:
očitno za ničenje še nisi slišal ?
Ničenje je prepovedano tam od leta 1992- takrat se veliko forumašev še niti rodili ni, ta izraz pa je še vedno v uporabi. Je pa stvar nevarna, saj v primeru prekinite ničelnega vodnika preko povezave ničelni vodnik- PE vodnik v vtičnici dobimo 230 V na ohišje naprave. Če vemo, da je lahko smrtno nevarno že 50 V...

Kdor se nima rad ali želi delati samomor kar naj posluša Gatta in druge "umetnika" ničenja
stupid-1.gif

In po tvoji logiki so vse bajte narejene po letu 1992?
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Ničenje je prepovedano tam od leta 1992- takrat se veliko forumašev še niti rodili ni, ta izraz pa je še vedno v uporabi. Je pa stvar nevarna, saj v primeru prekinite ničelnega vodnika preko povezave ničelni vodnik- PE vodnik v vtičnici dobimo 230 V na ohišje naprave. Če vemo, da je lahko smrtno nevarno že 50 V...

Kdor se nima rad ali želi delati samomor kar naj posluša Gatta in druge "umetnika" ničenja


Ali mi lahko razložiš kaj zgornjega kar je napisal telex ne drži in zakaj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.912
113
Gatto je pravilno svetoval, ker če v stari bajti ni zaščitnega vodnika žal ob menjavi vtičnice ne ostane drugega, kot da brikaš nulo. Ni idealno je pa še vedno bolje, kot nič. Sem pa siguren, da Gatto ni tako nor, da nove inštalacije nebi vlekel trožilno in mu najbrš ničenje ne pade na kraj pameti. To seveda ni jasno nadebudnim projektantekom, ki štroma niso vidli drugje kot v Acadu. Bo zdaj šlo razumet?
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Gatto je pravilno svetoval, ker če v stari bajti ni zaščitnega vodnika žal ob menjavi vtičnice ne ostane drugega, kot da brikaš nulo. Ni idealno je pa še vedno bolje, kot nič. Sem pa siguren, da Gatto ni tako nor, da nove inštalacije nebi vlekel trožilno in mu najbrš ničenje ne pade na kraj pameti. To seveda ni jasno nadebudnim projektantekom, ki štroma niso vidli drugje kot v Acadu. Bo zdaj šlo razumet?
No, vsaj nekdo (pa še eriks-u), ki so mu stvari jasne.
nahrung002.gif
Ni vse tako enostavno, kot si mislijo nekateri.
štibla, ja, editiral sem zaradi komunistekov..saj pašejo v kontekst, a ne?
tongue-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik ecan pravi:
Citat:
Ničenje je prepovedano tam od leta 1992- takrat se veliko forumašev še niti rodili ni, ta izraz pa je še vedno v uporabi. Je pa stvar nevarna, saj v primeru prekinite ničelnega vodnika preko povezave ničelni vodnik- PE vodnik v vtičnici dobimo 230 V na ohišje naprave. Če vemo, da je lahko smrtno nevarno že 50 V...

Kdor se nima rad ali želi delati samomor kar naj posluša Gatta in druge "umetnika" ničenja


Ali mi lahko razložiš kaj zgornjega kar je napisal telex ne drži in zakaj.
Načeloma drži, ti pa razloži, zakaj bi bilo ničenje eksplicitno samomor in opustitev le tega zgleda ne..če se že gremo
rolleyes-1.gif
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Gatto je pravilno svetoval, ker če v stari bajti ni zaščitnega vodnika žal ob menjavi vtičnice ne ostane drugega, kot da brikaš nulo. Ni idealno je pa še vedno bolje, kot nič. Sem pa siguren, da Gatto ni tako nor, da nove inštalacije nebi vlekel trožilno in mu najbrš ničenje ne pade na kraj pameti. To seveda ni jasno nadebudnim projektantekom, ki štroma niso vidli drugje kot v Acadu. Bo zdaj šlo razumet?

Zdaj mi pa še ti razloži zakaj je bolje brikati nulo kot ne.
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Uporabnik ecan pravi:

Citat:
Ničenje je prepovedano tam od leta 1992- takrat se veliko forumašev še niti rodili ni, ta izraz pa je še vedno v uporabi. Je pa stvar nevarna, saj v primeru prekinite ničelnega vodnika preko povezave ničelni vodnik- PE vodnik v vtičnici dobimo 230 V na ohišje naprave. Če vemo, da je lahko smrtno nevarno že 50 V...

Kdor se nima rad ali želi delati samomor kar naj posluša Gatta in druge "umetnika" ničenja





Ali mi lahko razložiš kaj zgornjega kar je napisal telex ne drži in zakaj.


Načeloma drži, ti pa razloži, zakaj bi bilo ničenje eksplicitno samomor in opustitev le tega zgleda ne..če se že gremo


V elektriki ni stvari ki načeloma držijo ali pa ne držijo.Tu so fizikalni zakoni ki vladajo pri poznavanju bistva elektrike..
Zgleda, da nisi temeljito prebral primera ki ga je dal telex ali pa ga ne razumeš. Samomor bi bil če bi se prekinila nula, bi zaradi brikane nule na ohišje potrošnika prišlo 220 V. če se že gremo.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Evo nekaj je takšnih. Zgornja slika pa je zadnja stran te enake vtičnice. Glede na to, da piše "brezvijačni kontakti" sklepam, da se kabel samo nekam zatakne.

http://www.merkur.si/gradnja/e...uko-vijacna-bez

Ta na linku je od TEM serija ekonomik. In ima dejansko brezvijačne kontakte. Vendar to ni ta ki jo imaš ti. Mogoče ima ohišje podobno, priklopi so pa precej drugačni.

TEM-EKONOMIK-Klemmkontakt-300x300.jpg


Iz tvoje slike je težko reči kako se priklopi žice. Ni najbolje videti ampak izgleda, kot bi bile v tistih luknjah zadaj "klešče", ki stisnejo žico. Poizkusi vrteti vijake spredaj in glej kaj se dogaja na zadnji strani v tistih luknjah. Ugibam - mogoče se žica vtakne zadaj in pričvrsti z vrtenjem vijakov spredaj.
Praviš, da je vtičnica nova, vendar schuko jezičkov res ni videti - sklepam, da se odstranijo skupaj z ohišjem.

Sicer pa dajem tudi jaz glas za ničenje - seveda samo v primeru, ko je inštalacija izvedena zgolj s fazo in nulo.
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Pa daj ti, zakaj je bolje, da ne, če že začenjaš.

Če je brikanje nule tako varno zakaj so to opustili in prepovedali. ter vpeljali ničenje s tretjo žilo. Eden od primerov nevarnosti je že navedel telex ( prekinitev nule ). So tudi primeri napak monterjev ko med sabo zamenjajo fazo in nulo in pride faza na ohišje.

Sedaj pa še ti navedi svoje argumente za brikanje nule.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Glej, če si postavljen pred dejstvo, da nimaš tretjega vodnika, potem se moraš odločiti za manj nevarno varianto. Jaz mislim, da je to ničenje, lahko pa da se motim.
Vsekakor pa predlagam OP, da uredi inštalacijo, vendar navadno to ni tako enostavno.
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Kaj naj recem..vsi smo butli ,ki ničimo tam, kjer je treba, ti pa pustiš stvar v luftu..kar tako naprej, ne da se mi več pregovarjat.
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16

Ne da se ti pregovarjat ,ker nimaš argumentov. Vse tvoje trditve so bile brez dokazov.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Svašta - a argument izbrati manjše zlo ni dovolj?

Ali naj avtorju svetuje, da celo inštalacijo zamenja?

Mimogrede - očitno je s tem ničenjem z nulo res nekaj hudo narobe. Večina, ki so tako vlekli inštalacije so že mrtvi. Lastniki bajt, kjer se je tako delalo, pa tudi.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Gatto je pravilno svetoval, ker če v stari bajti ni zaščitnega vodnika žal ob menjavi vtičnice ne ostane drugega, kot da brikaš nulo. Ni idealno je pa še vedno bolje, kot nič. Sem pa siguren, da Gatto ni tako nor, da nove inštalacije nebi vlekel trožilno in mu najbrš ničenje ne pade na kraj pameti. To seveda ni jasno nadebudnim projektantekom, ki štroma niso vidli drugje kot v Acadu. Bo zdaj šlo razumet?
Poslušate šarlatane, kateri živijo v prejšnjem stoletju in s stanjem tehnike in varnosti nimajo najbolj razčiščenih pojmov.
Če imaš le dve žici in ne moreš zamenjati kabla (kar je edino pravilno) potem lahko namestiš le vtičnico brez zaščitnega kontakta. Za celotno instalacijo v hiši/stanovanju pa namestiš FID stikalo 30 mA, katero ščiti tudi pred direktnim dotikom faznega vodnika.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.912
113
Citat:
Uporabnik ecan pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Pa daj ti, zakaj je bolje, da ne, če že začenjaš.

Če je brikanje nule tako varno zakaj so to opustili in prepovedali. ter vpeljali ničenje s tretjo žilo. Eden od primerov nevarnosti je že navedel telex ( prekinitev nule ). So tudi primeri napak monterjev ko med sabo zamenjajo fazo in nulo in pride faza na ohišje.

Sedaj pa še ti navedi svoje argumente za brikanje nule.

Mater, kaj vam ni jasno? In kaj če ni tretje žile? Na ta način je izvedenih pol blokov po Ljubljani. Pustiš v luftu, odklopiš pancerke in greš, kaj? Nisi mi odgovoril na vprašanje, sam trobiš.

Ja res je, če odnese nulo lahko fašeš potencial na ohišje. Ponavadi naprava ne deluje v takih primerih, kaj pa če pustiš v luftu in imaš stalno fazo na ohišju, naprava pa brez težav deluje?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.912
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Gatto je pravilno svetoval, ker če v stari bajti ni zaščitnega vodnika žal ob menjavi vtičnice ne ostane drugega, kot da brikaš nulo. Ni idealno je pa še vedno bolje, kot nič. Sem pa siguren, da Gatto ni tako nor, da nove inštalacije nebi vlekel trožilno in mu najbrš ničenje ne pade na kraj pameti. To seveda ni jasno nadebudnim projektantekom, ki štroma niso vidli drugje kot v Acadu. Bo zdaj šlo razumet?
Poslušate šarlatane, kateri živijo v prejšnjem stoletju in s stanjem tehnike in varnosti nimajo najbolj razčiščenih pojmov.
Če imaš le dve žici in ne moreš zamenjati kabla (kar je edino pravilno) potem lahko namestiš le vtičnico brez zaščitnega kontakta. Za celotno instalacijo v hiši/stanovanju pa namestiš FID stikalo 30 mA, katero ščiti tudi pred direktnim dotikom faznega vodnika.

Si dal v začetku ta nasvet avtorju teme, al si samo sral v tvojem "komunisteki"stilu? Pojdi kdaj na teren, boš videl, kaj vse se vidi po starih hišah in tudi ne tako starih. Svašta, in ti misliš, da se vsi strinjajo z zamenjavo celotne inštalacije, kar bi blo seveda najbolje in edino pravilno. V ogromno blokih po Šiški so še stari vodniki izolirani s tekstilom. Pomoje bi te kap. Tko da preden kogarkoli zmerjaš s šarlatanom moraš stopit izza projektantskega monitorja in malo v svet, kjer ni vse rožnato.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Ničenje je v osnovi ok, recimo pri nas po hiši ni ozemljitvenega vodnika nikjer. Nek del hiše je imel še stare vtičnice brez ozemljitve kjer itak nimaš kaj ničit, en del hiše ima ničenje. Kar sem včasih sam menjal sem tudi izvajal ničenje. Potem del vtičnic (kurilnica, garaža) ima ozemljitev potegnjeno z "vodovoda" ker je tudi veja ščitena z ločenim FIDom.

V praksi kjer so vtičnice ničene ne pride do tresenja naprav ki imajo ozemljeno ohišje, kjer ni ozemljitve včasih tudi kakšna ledica gori ves čas ipd.! Vse ok torej s tem ničenjem ... dokler ni elektro na glavnem preklopu 1x zamenjal faze in nule!
grin1.gif
(in to če se to zgodi elektru se bo zgodilo tudi kakšnemu električistu pri napeljavi v hiši ali pa tebi ko boš kaj "šaril")

No zaključek zgodbe je da za naprave pa za vsakodnevno uporabo je ničenje dobro ker simulira vse dobre stvari ozemljitve, ko pridemo pa do varnosti pa je jasno da lahko ničenje pod določemimi pogoji postane smrtno nevarno. Ker sem sam tak teoretičen kiks doživel (zabavno ko imajo vse naprave fazo na ohišju) me ne prepričaš več da bi sploh razmišljal o ničenju kot o varni varianti, raje brez ozemljitve. Kjer sem delal kaj na novo sem ozemljitev potegnil in je trenutno vezana v luft dokler se ne uredi ozemljitvenega mesta (valjanec okoli hiše).

To da naprave ne delujejo brez ozemljitve pa še nisem doživel, kot rečeno imam kup naprav ki so prikjučene na take vtičnice pa delajo BP. So jasno kakšni stranki efekti ampak delovanje same naprave je brezhibno.
 
2. okt 2007
3.599
2.041
113

Nekomu ni jasno kako FID deluje, bi pa rad videl vezavo FID-a tam, kjer sta dva vodnika(faza+nula) in ni zemlje. Pa pustimo to, da nekateri delajo tako, da v omarici ustvarijo pred FID-om "navidezno" zemljo in potem vlečejo po stanovanju tri vodnike, ampak če jih ni potem je edina rešitev ničenje. Pustimo fizikalne zakone ipd., ker tako se je v starih blokih delalo in je še vedno bolje kot nič.

Vsekakor, pa če je možna zamenjava napeljava v stanovanjih se priporoča zamenjava vodnikov in v omarici ustvarjanja t.i. "navidezne" ozemljitve ter montaža FIDa.

Drugače pa knjigo Osnove elektrotehnike v roke vzet....
 
2. okt 2007
3.599
2.041
113

Glede priklopa vtičnice, zadaj so "klešče" ki stisnejo vodnik, ki ga porinemo skozi luknjice, edino ozemljitev se vijači.