Kako priklopit te vticnice?

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:...Če nimaš zaščitnega vodnika, naredi mostiček iz nule na sredinski kontakt. ..

In kaj ti je naredil avtor teme, da ga želiš ubiti
sprasujem se.gif


PS- in ti si merilec, kateri bi naj preverjal pravilnost izvedene električne instalacije
stupid-1.gif
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Ok, se enkrat.
Vticnica je nova, ima za priklopit vse tri, z ozemljitvijo vred.

Iz stene pa gledata le dva kabla, ozemljitve ni, stari del hise.
Priklopim kabla na vticnico in je vse ok, tok je v eni luknji na vticnici. Ampak ko prikopim kak porabnik, pa ne dela.

Pa PM. Tocno v to vticnico je bil vstavljen podaljsek, vanj pa namizna svetilka in radio budilka 30 let
smile-1.gif


Nic jasno. Verjetno bo potrebno mojstra poklicat, ampak mene zanima wtf is going on, ker sem to ze dostikrat delal po hisi, ampak to je edina soba, ki nima ozemljitve.

Hvala vsem za komentarje in prosim ne se kregat
smile-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
a imaš instrument ali kaj za sprobat, če je 230V na dratih? če je, prilkopi tako, kot sem napisal, če ni, pa faza je in ne dela, je pa dvoje-nimaš nule (prekinjena nekje) ali pa porabniik ne dela.
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Ja, s faznpriferjem preverim. Faza je, oz. vse izgleda OK, ko priklopim in vstavim vtičnico not. Ne dela nobena naprava (preizkusil tri).

A je mogoče, da naprava noče delat, ker ni ozemljitve

Citat:
Če nimaš zaščitnega vodnika, naredi mostiček iz nule na sredinski kontakt. Kot sem rekel-iz žice narediš ušesa,skozi luknjo vijak in primerno zategneš.

Torej bi povezal nulo (iz stene) in kontakt, ki predstavlja ozemljitev v vtičnici? Saj nula je itak nula, zakaj bi bilo kaj narobe sploh?
smile-1.gif


Gor bo priklopljena okrasna kotna svetilka v sobi in prek okoli 4 m kabla (podaljšek) še TV (mogoče še kak mali bolj stereo za okras).
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Ja, s faznpriferjem preverim. Faza je, oz. vse izgleda OK, ko priklopim in vstavim vtičnico not. Ne dela nobena naprava (preizkusil tri).

A je mogoče, da naprava noče delat, ker ni ozemljitve

Citat:
Če nimaš zaščitnega vodnika, naredi mostiček iz nule na sredinski kontakt. Kot sem rekel-iz žice narediš ušesa,skozi luknjo vijak in primerno zategneš.

Torej bi povezal nulo (iz stene) in kontakt, ki predstavlja ozemljitev v vtičnici? Saj nula je itak nula, zakaj bi bilo kaj narobe sploh?
smile-1.gif


Gor bo priklopljena okrasna kotna svetilka v sobi in prek okoli 4 m kabla (podaljšek) še TV (mogoče še kak mali bolj stereo za okras).
Če je faza sigurna (ampak ne verjet faznproberju, ker lahko malo sveti, pa ni faze-kaže indukcijo),preveri najprej to-poglej varovalke, če so ok..če je vse ok, torej nimaš nule na drugem vodniku(lakho je prevrtana, slab spoj v dozi ipd. )
Ko si to preveril in imaš na dratih 230V, zveži tako, kot si napisal, fazo na en kontakt, nulo na drug in premostiš nulo na sredinski, zaščitni kontakt in si naredil ničenje. Če je tako, lahko priklopiš vsak aparat, če pa nisi naredil ničenja, pa samo tiste, ki na vtiču nimajo "sredinskega kontakta" za ozemljitev( radio, kakšna luč ipd..)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj aparat z ozemljitvijo nebi delal na vtičnici, ki nima priklopljene ozemljitve ali ničenja, če je le-ta po obliki prava?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.224
3.377
113
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Ne vem kaj je narobe s starimi dobrimi vijaki.

Ko imaš enkrat projekt npr. celo stanovanjsko naselje in ko imaš za zmontirat nekaj tisoč vtičnic, se prekleto pozna sistem vtikanja ali pa vijačenja dratov.
cool-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
To mene tudi zanima..
wink-1.gif
kar se pa tiče varnosti je pa druga stvar.

Ja to itak, ampak se spomnim, da so nam isti aparati (tudi računalniki in hladilnik na primer) v pisarni (starejši blok) delali prej in sedaj enako, pa je sedaj ničeno, prej pa ni bilo.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik cat pravi:
očitno za ničenje še nisi slišal ?
Ničenje je prepovedano tam od leta 1992- takrat se veliko forumašev še niti rodili ni, ta izraz pa je še vedno v uporabi. Je pa stvar nevarna, saj v primeru prekinite ničelnega vodnika preko povezave ničelni vodnik- PE vodnik v vtičnici dobimo 230 V na ohišje naprave. Če vemo, da je lahko smrtno nevarno že 50 V...

Kdor se nima rad ali želi delati samomor kar naj posluša Gatta in druge "umetnika" ničenja
stupid-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ok, kaj bi pa tvoja pamet naredila v primeru stare dvožilne inštalacije? nekaj je brskat po netu in pametovat, druga je pa realnost..in z njo si ti močno skregan- se vidi,ker povsod videvaš neobstoječe stvari in ljudi-komunisteke.
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
KSZ ...

prides na objekt, tukaj bi radi imeli vticnico, v dozi samo 2 zici, ozemljitve jasno ni. kaj naredis? pametujes, da se tako ne dela ze od nevemkaterega leta ali pac izvedes nicenje?