Kako postati najemodajalec?

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Če smo že pri tem. Kakšen je postopek in kako dolgo traja, da se znebiš najemnika, če ne plačuje, uničuje ali kako drugače krši pogodbo?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Primer ki sem ga opisal (odlocba CSD) se sedaj odvija dva meseca. Najvecji plus je to, da gre za pogodbo v obliki notarskega zapisa in bo delozacija relativno hitra. Je pa vse strah v kakem stanju bo stanovanje ko ga dobi nazaj.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Aja pozabil odgovorit - po cisto legalni poti in ce so izpolnjeni predpogoji (notarski zapis itd) cca 3 mesece.

drgac lahko en dan (z ekipo ki najemnika fizicno vrze ven)...sam ni cist zakonito....

lahk pa dolgo ce pride do kakih tozb
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A ni tako da ne smeš niti nosa not pomolit dokler imaš pogodbo sklenjeno, zasebnost in te fore. Imam nekako v glavi. Se pa vklapljam v temo, ker sam razmišljam o nakupu manjšega stanovanja za namene oddajanja.
Niti slučajno. Če imaš v pogodbi tako, in jaz to striktno vključim, da imaš pravico enkrat mesečno ob vnaprejšnji najavi prekontrolirat uporabo. Seveda pa ne smeš vstopat v stanovanje brez prisotnosti najemnika - razen če ti to izrecno odobri - recimo nam je WC puščal odtok, on pa je bil na dopustu.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Kakšne pa imate izkušnje z nejemojemalci? Kako klientelo vzamete? Mamice z enim mulcem. Bosance iz gradbišč? Koga?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Odvisno od nepremicnine...v trosobno stanovanje druzino, v garsonjero posameznik/par, ce delas po sobah pa komot delavce
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
  • Všeč mi je
Reactions: Generik in Najbolji

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Pozdravljeni,

a morda kdo ve, kako urediti, da se pri najemu stanovanja uredijo tudi položnice za stroške (npr. elektrike) na ime najemnika? Torej, da položnice ne prihajajo na lastnikovo ime, ampak na najemnikovo ime.

Hvala in LP,
Matjaž
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Pozdravljeni,

a morda kdo ve, kako urediti, da se pri najemu stanovanja uredijo tudi položnice za stroške (npr. elektrike) na ime najemnika? Torej, da položnice ne prihajajo na lastnikovo ime, ampak na najemnikovo ime.

Hvala in LP,
Matjaž
Neumnost.
Tudi če urediš na najemnikovo ime, pa če najemnik ne plača, boš ti moral plačat, pa se potem sam z najmenikom naprej "menit".
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sad

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
:oops1: Prav vseen drek je če so na ime lastnika ali na ime najemnika - če ne plača pač ne plača, posledice nosi lastnik priključka.
Sicer pa glede na zakonodajo, se lahko priključek z najemno pogodbo prenese na najemnika, potem pa je (naj bi bil) lastnik zaščiten, saj mora distributer terjati najemnika, ti pa izvedeš ponovni priklop = cca 23 €.

In kakšen konstruktiven predlog imate trije nad mano? sad jurek1973 kajn

Matjaz1974 pri dobavitelju lahko lastnik z izjavo (včasih je treba priložit kopijo pogodbe) prenese na najemnika.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Položnice gredo najemodajalcu, le ta jih plača, kopije pošlje najemniku, ki plača najemodajalcu. Bo to dovolj konstruktivno zate?
PS: če najemnik ne zaupa kopijam, mu lahko najemodajalec omogoči vpogled v originale.
S takim postopkom najemodajalec vedno ve ali morda kaj ni plačano in takoj urgira. Ne pa, da čez nekaj mesecev pride do odklopa + seveda vse ostalo plačati. Morebitni najemnik se je vmes že odselil, tako da veliko sreče pri terjanju od njega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Generik in BojanP

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Položnice gredo najemodajalcu, le ta jih plača, kopije pošlje najemniku, ki plača najemodajalcu. Bo to dovolj konstruktivno zate?
PS: če najemnik ne zaupa kopijam, mu lahko najemodajalec omogoči vpogled v originale.
To ti iz teorije ali prakse?

Ker tak sistem imajo tisti, ki ne zaupajo nikomur, sočasno pa so se pripravljeni pustit nategnit. A bo kaj boljše, če ne plača tebi, ti pa si plačal dobavitelju? Pa recimo, da ti rudari bitcoine, ali pa švasa na dvorišču na tvoj štrom, čisto resno pa - navija kalorifer cel mesec.

Dvajset let oddajam več stanovanj pa sem samo enkrat pri enem naletel, da ni plačal dva meseca. Vedno prihajajo "položnice" k njim v nabiralnik na moje ime (ker je tako bolj komot zame), enkrat na mesec pa mi morajo (v teoriji - po pogodbi) pokazat odrezke plačil.
V današnjih časih ko pa je vse na netu, pa z lahkoto vsak dan preverim kaj je plačano in kaj ni. ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
To ti iz teorije ali prakse?

Ker tak sistem imajo tisti, ki ne zaupajo nikomur, sočasno pa so se pripravljeni pustit nategnit. A bo kaj boljše, če ne plača tebi, ti pa si plačal dobavitelju? Pa recimo, da ti rudari bitcoine, ali pa švasa na dvorišču na tvoj štrom, čisto resno pa - navija kalorifer cel mesec.

Dvajset let oddajam več stanovanj pa sem samo enkrat pri enem naletel, da ni plačal dva meseca. Vedno prihajajo "položnice" k njim v nabiralnik na moje ime (ker je tako bolj komot zame), enkrat na mesec pa mi morajo (v teoriji - po pogodbi) pokazat odrezke plačil.
V današnjih časih ko pa je vse na netu, pa z lahkoto vsak dan preverim kaj je plačano in kaj ni. ;)
Kolega iz prakse.
Je razlika, če imaš neplačano en mesec ali pa pol leta in se potem ubadaš še s ponovnim priklopom.
Tebi očitno ne bi bilo razlike, ker si kolega označil za nezaupljivca in lahko secga nategne. Ti si boljši.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pol leta ne moreš imet neplačano - če imaš si slab gospodar lastnega premoženja.

Odgovori prosim: kakšna je razlika če mu ti plačuješ elektriko on pa tebi ne, ali pa če je direktno elektru dolžen?
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
OK hvala, vidim, da dajanje položnic na najemnikovo ime še vedno vključuje lastnikovo odgovornost za plačilo. Torej klasika, položnice ostajajo na lastnikovo ime, pa se pošiljajo sem in tja, da se preveri plačilo.

Hvala vsem,
M.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony