Kako postati najemodajalec?

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj znaš sam računat, pa Apollo8 ti lahko pomaga z njihovimi izračuni. Najprej od tržne najemnine odštej vse predpisane davke, potem rezervni sklad in eventualne druge investicije (tu se bo delal red, ker sedaj marsikdo to prevali na najemnika), potem odštej njihove "režijske" stroške in dobiš to kar sem ti napisal, pa še predpostavka je, da tržna najemnina je nekoliko nižja kot bi jo ti lahko iztržil z "dražbo" med interesenti.

Za primerjavo: opremljena garsonjera 22m2 v urejenem bloku v bližini peš cone z zagotovljenim parkingom v MB je bila še par let nazaj 200€, sedaj je 280€, pa verjetno bi lahko izsilili še več. Koliko je tržna najemnina za tako?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Jaz bom povedal samo to, da če bo država želela, da to funkcionira, to ne bo šlo po tej matematiki, kot jo navajaš. Ja, je logična, samo ne vem kdo bo to dajal v najem potem. Jaz že ne :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Državi je vseeno; vrgli so všečno kost, na nas je take it or leave it.

Itak pa so vse projekcije po potrebnih stanovanjih prenapihnjene in narejene večinoma na Ljubljanskem modelu, ki je pač zaradi absolutne centralizacije nevzdržen.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
Kaj mislis da bodo vzeli vec kot polovico glede na trzno najemnino? To se mi zdi absolutno pretirano. Ne recem 20-30% manj od trzne cene.. ampak vec kot pol... hvala lepa. Raje se sam s tem ukvarjam.
Pojma nimam koliko bodo/bi vzeli... dejstvo pa je, da smo mi zracunali da se nam za manj kot 300 eur po enoti ne splaca s tem ukvarjat. Mors opremo amortizirat, vzdrzevat objekt, itd... in v tak deal nihce ne bi sel zato sem misel na to opustil
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.840
113
pri taščici
Zdaj je vprašanje kaj je "ukvarjanje"?
Dobiti nekega dolgoročnega najemnika je drugo kot če bi se šel air bnb. Seveda tudi dohodki.
Še vedno pa je 30p evrov mesečno po garsonjeri lepa cifra, pa čeprav v Lj ali pa v Portorožu.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Pojma nimam koliko bodo/bi vzeli... dejstvo pa je, da smo mi zracunali da se nam za manj kot 300 eur po enoti ne splaca s tem ukvarjat. Mors opremo amortizirat, vzdrzevat objekt, itd... in v tak deal nihce ne bi sel zato sem misel na to opustil
Bo treba procenutalno gledati, ker stanovanje in višina najemnina v Ljubljani ni enako kot v M. Soboti... 300eur je v MS najemnina za 2 sobno stanovanje, pa še to sem preveč povedal.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
Ce se gres oddajo kot posel potem je 300 bore malo ce si posten do najemnikov in jim das not dobro opremo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
Bo treba procenutalno gledati, ker stanovanje in višina najemnina v Ljubljani ni enako kot v M. Soboti... 300eur je v MS najemnina za 2 sobno stanovanje, pa še to sem preveč povedal.
Ne... ker stedilnik in postelja staneta enako v MS in v LJ.

nam se drugje kot v LJ tako ali tako to ne bi splacalo pocet
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Se strinjam glede neznanih stroskov...ampak ideja se mi zdi super.
Trenutno zivim v tujini in sploh ne vem, kdo je lastnik stanovanja, ker vse urejam preko agencije. Cudno, da se kaj takega ni pojavilo ze samo od sebe na trgu, ce ne druga bi lahko banke, zavaravalnice, investitorji in pac vsi tisit, ki investirajo nekam na dolgi rok, enostavno resili to zgodbo. Pa se lastnik bi bil brez vseh tezav glede logistike, izterjave neplacanih poloznic ipd.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.840
113
pri taščici
Saj tudi pri nas agencije posredujejo pri oddaji stanovanja, običajno za ceno mesečne najemnine (od najemnika in lastnika najbrž).
Problem je v tem, da ne prevzamejo odgovornosti v primeru težav. (Najemnika ali lastnika)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matjaz1974

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Kdo je Črt? Vprašaj kdaj bi to bilo udejanjeno, če imaš možnost. :)

Drugače pa ja, kljub temu, da bi bila najemnina nižja od tržne je kar OK zadeva, ker si dejansko kot lastnik potem do neke mere brezskrben. Vprašanje samo koliko nižja bi bila ta najemnina od tržne.
Notri bodo nafukal razne izbeglice, socialce in ko boš dobil nazaj, boš lahko vesel, če bodo še zidovi pokonci.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Notri bodo nafukal razne izbeglice, socialce in ko boš dobil nazaj, boš lahko vesel, če bodo še zidovi pokonci.
V vsakem primeru ce si pameten bos dal nekaj denarja od najemnin na stran, da bos lahko normalno kaj obnovil. Ker tudi na videz urejeni ljudje ti naredijo tako stalo da ti nic ni jasno. Zal. :/
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Imam kolega, ki oddaja in je imel parkrat raje prazno stanovanje, kot pa da bi ga oddal osebam, ki jim občina subvencionira najemnino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
+ če sam oddajaš in se vsaj malo brigaš za stanje stanovanja, pač enkrat mesečno hodiš "na kavico", pobereš najemnino (kar je dobrobit s stališča davčnih odhodkov) in spotoma pokontroliraš kako se obnašajo. Vedno ko sem tako delal je bilo vse OK, ko sem dvakrat to opustil so me na.ukali!!
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
Imam kolega, ki oddaja in je imel parkrat raje prazno stanovanje, kot pa da bi ga oddal osebam, ki jim občina subvencionira najemnino.
Fora je, da ti tega, da jim subvencionirajo, ne ves vnaprej...sam odlocbo dobis domov. To se je prijatelju zgodilo prejsnji mesec...in ja, ma ze stale z najemnico
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
+ če sam oddajaš in se vsaj malo brigaš za stanje stanovanja, pač enkrat mesečno hodiš "na kavico", pobereš najemnino (kar je dobrobit s stališča davčnih odhodkov) in spotoma pokontroliraš kako se obnašajo. Vedno ko sem tako delal je bilo vse OK, ko sem dvakrat to opustil so me na.ukali!!
Ko sem se sam bil najemnik sem lastnici, ko je drugic prinesla piskote in bi eno kavico, povedal da jaz ne bi piskotov in ne kuham kave. Denar dobis na TRR in srecno. Bi si ogledala stanovanje? Ni problema, napovej se in si pridi ogledat.

in tega se sedaj tudi sam drzim. Poleg tega, ce se zacnes z najemi malo bolj resno ukvarjat, ti ne znese k vsakemu na kavo hodit...ze tko mors skakat okol ko jim kaj crkne...

mislim da je najpomembnejse dobro preverit komu oddajas...to je 99% preventive...ker ce resnega tezaka dobis, tud s kavicami ne bos uspel
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in tomi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Recimo, da govorim tudi jaz iz bogatih in večletnih izkušenj. Treba pa je vzet v kontekstu debate o najemnih razmerjih preko "sklada".

In tudi jaz ne hodim na kavo, grem pa vsaj kaka dva meseca na začetku preverit če je vse OK. Eden od trenutnih - čisto na novo, me je sam prosil če bi lahko jaz za njega vse plačeval (česar sicer ne počnem), pa mi da on denar (vnaprej), ker je starejši možak in niti interneta ne uporablja. ;)

Pa recimo da si ti v malo boljšem položaju glede preverbe komu oddaš kot navadni državljani. Dokler ne bo pri nas v navadi priporočilo prejšnjega najemodajalca je vse loterija.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.676
6.236
113
Uh ne....to je zadnja stvar s katero bi se “igral”... ne mesam sluzbe in privat posla...ker je to zelo lahko dokazljivo (in preverljivo) in bi hitro brez sihta ostal...

ampak direkt vprasam: kje ste zaposleni, na kakekm delovnem mestu, itd... ce noce o tem govort ni problema, sam pac ne bova sodelovala....
Ene par jih niti ne ve da hodim v redno sluzbo ampak mislijo da se sam s podjetjem ukvarjam (ker dobijo racun od podjetja)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Fora je, da ti tega, da jim subvencionirajo, ne ves vnaprej...sam odlocbo dobis domov. To se je prijatelju zgodilo prejsnji mesec...in ja, ma ze stale z najemnico
Se da priti do tega sklepa ;), samo malo pozoren moraš biti na znake. Seveda pa lahko obstaja vedno dober igralec, ki te nategne.
In tudi jaz ne hodim na kavo, grem pa vsaj kaka dva meseca na začetku preverit če je vse OK. Eden od trenutnih - čisto na novo, me je sam prosil če bi lahko jaz za njega vse plačeval (česar sicer ne počnem), pa mi da on denar (vnaprej), ker je starejši možak in niti interneta ne uporablja. ;)
Kolega vse sam plača, pa pošlje (ali sprinta kopije) položnic in jih da najemniku. Se je enkrat nategnil, ko mu je najemnica pustila za 3 mesece neplačanih stroškov in brez tega sploh ne oddaja več. Ima lepo v pogodbi vse jasno napisano in kadarkoli najemnik želi, lahko ima vpogled v original položnice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matjaz1974

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
+ če sam oddajaš in se vsaj malo brigaš za stanje stanovanja, pač enkrat mesečno hodiš "na kavico", pobereš najemnino (kar je dobrobit s stališča davčnih odhodkov) in spotoma pokontroliraš kako se obnašajo. Vedno ko sem tako delal je bilo vse OK, ko sem dvakrat to opustil so me na.ukali!!
A ni tako da ne smeš niti nosa not pomolit dokler imaš pogodbo sklenjeno, zasebnost in te fore. Imam nekako v glavi. Se pa vklapljam v temo, ker sam razmišljam o nakupu manjšega stanovanja za namene oddajanja.