Kako postati najemodajalec?

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
:oops1: Prav vseen drek je če so na ime lastnika ali na ime najemnika - če ne plača pač ne plača, posledice nosi lastnik priključka.
Sicer pa glede na zakonodajo, se lahko priključek z najemno pogodbo prenese na najemnika, potem pa je (naj bi bil) lastnik zaščiten, saj mora distributer terjati najemnika, ti pa izvedeš ponovni priklop = cca 23 €.
Upnik (elektro) mora samo 1x pozvati neplačnika (najemnika, na katerega je napisan račun), potem pa lahko terja lastnika stanovanja. Subsidiarna odgovornost, pa to.
Kar sanjaj, da se bo elektro ukvarjal z izterjavo nekega najemnika.
Zakaj le, če lastnika drži za jajca, pa mu enostavno odklopi (in zaračuna) elektriko, zaračuna neplačane račune (in obresti), zaračuna ponovni priklop.

Najenostavnejši pristop:
Pri ponudnikih se zmeniš, da ti račune pošiljajo na tvoj naslov (ne na naslov nepremičnnie, ki jo oddajaš).
Račune mečeš na polico, 1x mesčno jih odpreš, sešteješ in pošlješ septevek najemniku.
Denar pobereš skupaj z najemnino.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.486
9.188
113
Pol leta ne moreš imet neplačano - če imaš si slab gospodar lastnega premoženja.

Odgovori prosim: kakšna je razlika če mu ti plačuješ elektriko on pa tebi ne, ali pa če je direktno elektru dolžen?
Preberi še enkrat prosim in ti bo jasno. Hvala. Risal ti žal ne bom.
Delaj kar želiš in kot želiš, ne vsiljuj pa svojega mnenja drugim na vsak način. Vsak se zase odloči, ti si se tako, kolega se je tako in so pri njem vsi zadovoljni. Res pa je, da ni tako zaposlen, da si ne bi enkrat na mesec vzel časa in plačal stroške še za stanovanje v oddaji, zraven svojega stanovanja. Nekaterim vam je to preveč dela, kar ni nič narobe. Ampak na vsak način vsiljevati drugim svoj način, pa je narobe.
 

Filipides

Pripravnik
20. jun 2014
129
2
18
Pri meni vse položnice plačuje najemnik, prihajajo na njegovo ime in njegov naslov. S tem nimam nobenega opravka - razen položnice, ki jo upravnik pošlje meni za stroške ki odpadejo na lastnika (tj. zavarovanje in vzdrževanje nepremičnine, rezervni sklad - pa si mislim da sem tu en redkih, verjetno lastniki večinoma tudi to obesijo najemnikom). Tako nimam okoli teh položnic nobenega dela. In ker je zavezan za plačilo on, tudi morebitno neplačilo (posledične izvršbe itd.) bremeni njega, in ne mene. Sicer pa je ključno z najemnikom vzpostavit korekten odnos in skušat dobit v redu človeka. Občutek, da nekdo s tvojo premičnino ravna odgovorno, pomeni več kot pa kakih 50eur višja najemnina.
 
  • Všeč mi je
  • Ljubezen
Reactions: bizi in McGiver

sad

Guru
24. avg 2007
20.486
9.188
113
In ker je zavezan za plačilo on, tudi morebitno neplačilo (posledične izvršbe itd.) bremeni njega, in ne mene.
Si prepričan o tem, da v kolikor on ne plača, ne bodo tebe terjali?
Sicer pa je ključno z najemnikom vzpostavit korekten odnos in skušat dobit v redu človeka. Občutek, da nekdo s tvojo premičnino ravna odgovorno, pomeni več kot pa kakih 50eur višja najemnina.
To je pa še kako resnično.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Si prepričan o tem, da v kolikor on ne plača, ne bodo tebe terjali?
Razlika je v spremembi naslovnika plačila in spremembi lastnika priključka. To sem vam govoril že stran, dve nazaj.
In še vnaprej odgovor na kaj pa če: ne moreš ostat brez priključka na račun njegovega neplačila - enako kot novi lastnik ni odgovoren za dolgove starega pri prodaji - razen seveda vpisanih v z.k..
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.486
9.188
113
Ok, ampak to potem pride v poštev pri oddaji za daljše obdobje, ker predvidevam, da je sprememba lastnika priključka tudi nek strošek in se nabere.
Poleg tega me zanima še to: torej je možno, da se nekdo, ki ni lastnik nepremičnine, vpiše kot lastnik recimo električnega priključka? Ali RTV naročnine? To mi ni več nič jasno.
In seveda še naprej: kaj se zgodi, če ti recimo najemnik po poteku pogodbe noče prepisati več nate električnega priključke? Ali pa recimo umre.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.666
6.226
113
Ok, ampak to potem pride v poštev pri oddaji za daljše obdobje, ker predvidevam, da je sprememba lastnika priključka tudi nek strošek in se nabere.
Poleg tega me zanima še to: torej je možno, da se nekdo, ki ni lastnik nepremičnine, vpiše kot lastnik recimo električnega priključka? Ali RTV naročnine? To mi ni več nič jasno.
In seveda še naprej: kaj se zgodi, če ti recimo najemnik po poteku pogodbe noče prepisati več nate električnega priključke? Ali pa recimo umre.
Da bi operater evidentiral novega placnika, mora lastnik na posebnem obrazcu to dovolit.
In enako lahko lastnik zahteva spremembo placnika kasneje.
Malce bolj tricky je menjava lastnika prikljucka ce prejsnji lastnik neha sodelovat med postopkom in ti npr ne da primopredajnega zapisnika
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

sad

Guru
24. avg 2007
20.486
9.188
113
To je vse jasno, ampak če prav razumem v primeru spremembe plačnika nisi naredil nič. Še vedno si odgovoren za morebitne neporavnane račune.
Zato me to izredno čudi, da je možno prenesti lastništvo priključka na nelastnika. To sem prvič bral.

PS: Primer enostavne zlorabe, če bi se s plačnikom izognil terjatvam: kot lastnik daš dovoljenje za prenos na plačnika Mehmeda iz Albanije. In to je to. Pač Mehmed je po pol leta šel nazaj v Albanijo, plačal pa ni. Naj potem elektro išče Mehmeda v Albaniji.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.666
6.226
113
To je vse jasno, ampak če prav razumem v primeru spremembe plačnika nisi naredil nič. Še vedno si odgovoren za morebitne neporavnane račune.
Zato me to izredno čudi, da je možno prenesti lastništvo priključka na nelastnika. To sem prvič bral.

PS: Primer enostavne zlorabe, če bi se s plačnikom izognil terjatvam: kot lastnik daš dovoljenje za prenos na plačnika Mehmeda iz Albanije. In to je to. Pač Mehmed je po pol leta šel nazaj v Albanijo, plačal pa ni. Naj potem elektro išče Mehmeda v Albaniji.
Ne sej ti samo placnika evidentiras. Lastnistva ne prenasas
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.486
9.188
113
In s tem se izogneš terjanju, če plačnik/najemnik ne plača? Si prepričan?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Preneseš lastništvo z najemno pogodbo - sem napisal. Nazaj si vrneš s svojim dokazilom o lastništvu, oz. že v pogodbi zapišeš, da ob prenehanju razmerja preide priključek spet nazaj v last in posest lastnika. Stroškov prenosa lastništva ni (morajo biti zgolj poravnane obveznosti), pri odklopu pa cca 23€ za ponovni priklop.

Apollo8 pri evidentiranju drugega plačnika si subsidiarno odgovoren - pri prenosu lastništva nisi.

PS: seveda delaš to za daljša najemna razmerja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pa še to: sam imam sicer na svoje ime na naslov nepremičnine (je pač na nabiralniku še moj priimek) in seveda vse povezano v "moj dobavitel" aplikacijo, kjer itak preverjam svoja plačila in račune in takoj vidim če kaj ni plačano, tako lahko že po enem mesecu odreagiraš. Na svojem portalu imaš lahko tudi merilna mesta drugih uporabnikov.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.666
6.226
113
Preneseš lastništvo z najemno pogodbo - sem napisal. Nazaj si vrneš s svojim dokazilom o lastništvu, oz. že v pogodbi zapišeš, da ob prenehanju razmerja preide priključek spet nazaj v last in posest lastnika. Stroškov prenosa lastništva ni (morajo biti zgolj poravnane obveznosti), pri odklopu pa cca 23€ za ponovni priklop.

Apollo8 pri evidentiranju drugega plačnika si subsidiarno odgovoren - pri prenosu lastništva nisi.

PS: seveda delaš to za daljša najemna razmerja.
Ne vem, pred enim tednom sem urejal prenos lastnistva in najemna pogodba ni navedena kot opcija za dokazilo.
Torej izpis iz zemljiske knjige + podpis dosedanjega oz primopredajni zapisnik
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne vem, pred enim tednom sem urejal prenos lastnistva in najemna pogodba ni navedena kot opcija za dokazilo.
Torej izpis iz zemljiske knjige + podpis dosedanjega oz primopredajni zapisnik
V teoriji si oni to tako razlagajo, da ne rabijo prevzet izterjav neplačnikov, v praksi pa je podpis dosedanjega lastnika alfa & omega, pa še tega se da zaobit, samo malo jim je treba "zakonodajo razložit". Nima ona referentka tam kaj filozofirat - tam je zaradi tebe in ti hočeš, da se last priključka prenese na najemnika. ;)
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.915
5.073
113
-----------------

Malo obujam temo. Imam stanovovanje, katero je trenutno prazno in vsak € pride prav. Berem forume in ja... najraje bi skoraj imel prazno stanovanje.

Kako se najbolje zaščititi pred podnajemniki?
- pogodba za 6 mesecev, mar to prinese samo en ogled napremičnine v pol letju?
- fizično pobrati položnice, katere sam plačaš, kopijo se pošlje najemniku, da doloži najemnini?
- notarski zapis najemne pogodbe?
- kaj gledati pri podnajemnikih in kako zaznati potencialno problematične razen očitnih znakov?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.666
6.226
113
Prvo si moras malo glavo nastelat in sestopit s piedestala lastnika stanovanja. Pred nikomer se ne rabis zascitit. Najemnik (in ne podnajemnik, razen ce stanovanje ni tvoje in ga najemas) je tvoj poslovni partner brez katerega ti ne bos zasluzil. Zato imej spostljiv odnos - le tako ga lahko pricakujes nazaj.

tvoj cilj je verjetno dolgorocni najem. Pogodba za eno leto, z moznostjo podaljsanja. Pogodba v obliki notarskega zapisa ti prinese neposredno izvrsljivost in je lazje nekoga izselit, se vedno pa za to rabis izvrsitelja itd

poloznice v e-obliki. Placas, posljes naprej v vednost in poberes.

ko oddajas naredis nek screening kandidatov. Vprasas kje dela, kaj dela itd. Das 50 eur nizjo najemnino in izbiras med interesenti.

ce pa se vedno razmisljas kako se ubraniti najemnika - preprosto, ne oddas.