Kaj sme delodajalec?

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Kje je meja? Lahko npr. delodajalec prepove, da se sedi za blagajno in na kakšni osnovi?
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Zakaj pa ne ? Si kdaj videl koga v McDonaldsu sedeti za blagajno ? Vse je odvisno od delodajalca, kako si je zamislil poslovati.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Lahko ti zdravnik prepove stoječe delo in delodajalec ti mora omogočit takšno delo.
Ali ti da stol ali pa te prerazporedi drugam.
Pokličeš pa lako inšpektorja za varstvo pri delu.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
vrjetno lahko prepove, ampak za delavca ni hujše stvari kot stat na mestu. osebno raje hodim cel dan, kot pa da stojim skos na mestu
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
OK to je res, samo potem tudi ne more zahtevat od tebe, da si 8 ur na blagajni ali se motim?
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Od tebe lahko zahteva tisto, kar je zapisano v pogodbi o zaposlitvi. Če si zaposlen kot blagajnik, potem je to tvoje delo. Pripada ti pol ure za malico, ampak to je to.
Sicer pa moraš pred zaposlitvijo opravit zdravniški pregled (to, kakšno delo boš opravljal, mora delodajalec sporočit medicini dela in tam v bistvu preverijo, če si sposoben za to delo) in izpit iz varnosti pri delu. Če si recimo blagajnik, potem ti priporoči, da se vsake toliko malo pretegneš (čeprav bi po moje telovadba na blagajni izgledala malo čudno), itd...
Lahko daš tudi odpoved na delovno mesto, pri čemer ti je delodajalec dolžan priskrbeti drugo delo, vendar le, če je odpoved upravičena (torej zdravstveni razlogi, kot so naprimer omejitve pri teži, ki jo lahko dvigaš in podobno). Lahko ti delodajalec tudi da brco v rit, vendar si v tem primeru upravičen do odškodnine (ne vem točno v kakšni višini, poglej si Zakon o delovnih razmerjih).

V glavnem se gre po principu če ti ne paše šuti ali spakiraj kufre. Žal je med mladino vedno več lenobe in pokajo kufre kot za stavo (sploh študente je težko dobit zanesljive, kar se velikokrat pozna pri kvaliteti opravljenih storitev). Vsekakor pa je delodajalec dolžan že na začetku jasno opredelit tvoje delovne naloge, da ne pride do zmede in / ali sporov kasneje. V veliko podjetjih pride do sporov glede nadur, ki jih enostavno brišejo oz. ne plačujejo, nekateri mutijo s poračunavanjem (imaš recimo 8 nadur in namesto, da bi ti jih izplačali, si lahko vzameš fraj dan, vendar si v bistvu na izgubi, ker so nadure (vsaj pri nas) pač bolje plačane kot redno delo), tretji pa jih lepo obračunamo in izplačamo in se izognemo vsem problemom
smile-1.gif

Moje mnenje je, da če človek pošteno dela, je upravičen do poštenega plačila. Sam sem ravno zaradi tega zapustil prejšnjo firmo, ker so tri mesece cincali ali bi me zaposlili ali ne, pa sem si moral rihtat napotnice, pa račune izstavljat, da sem sploh prišel do denarja. Na koncu sem popizdil in jasno in glasno povedal, da se pod takimi pogoji ne grem več. Poleg plačil so bili v kurcu tudi delovni pogoji - zunaj -15, noter pa kakih +10... pa si predstavljaj šraufanje matice od 8 ko imaš prste trde ko kamen
wink-1.gif
No, vse ravni ni bilo tako slabo, razšli smo se kot prijatelji.