Kaj pomeni počen izpušni kolektor?

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Prvič sploh ne vem kaj to je izpušni kolektor....mi lahko to kdo laično razloži?
17758-icon_confused.gif
Potem me zanima kako to lahko poči in kakšen vpliv ima na motor?
 

Don_kugla

Pripravnik
17. avg 2007
525
0
16
Maribor
Izpušni kolektor,so cevi katere so povezane na motor na drugi strani pa se zožijo v eno in gredo v izpušno cev.
wink-1.gif
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
To je una zadeva med mašino pa auspuhom, notr se zbirajo oz vrtinčijo izpušni plini, ki gredo potem naprej. Kakega hudega vpliva na karkoli poka v tvojem primeru nima, jo pa vseeno daj pošvasat in upam, da var drži, menjava je dokaj draga.
 

Don_kugla

Pripravnik
17. avg 2007
525
0
16
Maribor
Aja, kolektor se v večini lahko povari. Novi mislim da so kar orenk dragi,odvisno za kak avto. Ja posledica počenega kolektorja je ta da izpuh piha mimo,zato ponavadi lamda sonda ne deluje tako kot mora,motor ne teče vredu...itd. Najbolj opazno pa je da ropoče,če ti še ne ti bo pa kmalu,enako kot če je auspuh počen.
shocked-1.gif
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Aha, torej to, da slišim, kot da je zanič auspuh ni gibljiva cev, ampak ta kolektor?
Namreč men so že rekl, da imam gibbljivo cev za zamenjat (še pred časom). Kar se tiče švasanja, ne bo šlo.
Moj mehanik je reku, da se žal ne da, ampak bo treba menjat.
Seat Ibiza, letnik 2000.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Ja pol pa ni kolektor ane, ampak cev. zamenji jo. Ali pa ne, itak nič hudega, če avto še slabše veleče, je vsaj v sozvočju z lastnico.
grin1.gif


Drugač se pa kolekrot dobi tud na odpadu mogoče. 2000 letnik? sem mislu da je tam 96 nekje, sam ok se ne spoznam na vw grupo tolk.
 

maggio

Fizikalc
19. avg 2007
1.704
1
38
Lj-bežigrad
če je kolektor precej počen lahko nagaja lambda sondi, ki meri mešanico plinov in potem pošilja računalniku napačne podatke, koliko bencina potrebuje (pribljižno tako nekak je - lahko me tudi kakšen večji mojster popravi)


lp
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Kar se tiče švasanja, ne bo šlo.
Moj mehanik je reku, da se žal ne da, ampak bo treba menjat.

Poizkusi vprašat še kakšnega drugega mehanika, mogoče bodo znali zavariti. V zdravstvu se temu reče drugo mnenje.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Počen kolektor ima ponavadi precej posledic za zdravje potnikov v tem avtomobilu, za motor so ti že drugi povedali.
 

GTI_Fan

Pripravnik
1. sep 2007
245
0
16
No, pa če pušča kolkektor je tudi nevarno, da se ti pod havbo kaj vžge oz. stopi kakšne cevke... Popravit čimprej...
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik maggio pravi:
če je kolektor precej počen lahko nagaja lambda sondi, ki meri mešanico plinov in potem pošilja računalniku napačne podatke, koliko bencina potrebuje (pribljižno tako nekak je - lahko me tudi kakšen večji mojster popravi)

No ja, v bistvu lambda sonda še vedno pošilja prave podatke, spremeni se pa mešanica izpušnih plinov zaradi vdora zraka v kolektor. V končni fazi tako avto porabi več goriva in nima prave moči.

Izgleda pa takole:

collector.jpg
 

maggio

Fizikalc
19. avg 2007
1.704
1
38
Lj-bežigrad
nasproti paviljona pri brezovici je en gospod, ki švasa kolektorje, samo ga morš odšravfanega prnest in ni ravno poceni, pol ga morš pa dat še nekam brusit al kaj.

tko mi je razložil ta gospod zadnjič ko sem šel k njemu varit en čudn materjal.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Bemu, nategujejo s temi kolektorji - en ušiv ulitek pa celo premoženje hočejo zanj
bonk.gif

Kolektor je zelo težko zavarit, ne da bi kmalu spet počil. Treba ga je segret do oranžnega in uporabit primerno elektrodo, kar zna bit problem, ker ne veš kaj dosti o materialu iz katerega je...
 

Sismis

Pripravnik
30. sep 2007
34
0
6
Kolektor je jeba zavarit. Za zapolitev se uporabljajo batni obročki, treba ga je postopoma ohladiti in nato brusiti.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Kolektor je počen in ga bomo zamenjali......na en tak "iznajdljiv" način, ki me ne bo prišel velik dnarja. No, to da avto slabš vleče, je res, prav tako mi zadnje pol leta porablja za cca liter več benza. V bistvu ste potrdili vse kar mi je povedal moj mehanik. Hvala za info.
 

dejan001

Pripravnik
3. sep 2007
363
0
16
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Kolektor je počen in ga bomo zamenjali......na en tak "iznajdljiv" način, ki me ne bo prišel velik dnarja.

ne bi bilo slabo povedati kakšen je ta iznajdljiv način...če še komu od forumašev začne pihat