Kaj kuhate?

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Če si drozgal samo moko, bi morala biti efektivnost čez 90%, ne pa 0%. Mogoče si se nategnil kje drugje. Si preveril termometer?
 

Thor

Zelenc'
17. jan 2018
24
3
3
Če si drozgal samo moko, bi morala biti efektivnost čez 90%, ne pa 0%. Mogoče si se nategnil kje drugje. Si preveril termometer?
Temp je bla ok
Če si drozgal samo moko, bi morala biti efektivnost čez 90%, ne pa 0%. Mogoče si se nategnil kje drugje. Si preveril termometer?
s temperaturo pa ph jem se ne da tko zajebat se mi zdi... ce so pa same luscine brez zmletih zrn, pa komot... ni blo cukrov ...
Sm izmeril gravitacijo in je 1.013 po enem tednu. S tem da sem dodal pol kile cukra takoj po tocenju v fermentor
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Če je bil bolj zmlet ko po navadi, je možno, da mu je pivovarium ponesreči zmlel kak kristalni slad, ki se dosti bolj drobi, in tudi nima encimov za pravilno pretvorbo.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Poglej če so tvoje ugotovitve podprte z dejstvi, enostavno pokliči pivovarium in povej za težavo. So odprti in pripravljeni pomagati strankam da so zadovoljne. Tako boš najlažje prišel stvari do dna in ugotovil kje je napaka.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Glede sladu je lahko tudi prišlo do zamenjave z Best Special X sladom, podobno X v imenu gre pa v tem primeru za temen karamelni slad (belgijski tip znan kot Special B v originalu). Se bi pa moralo videt razliko že takoj ker special X je po barvi precej temen, red X je pa povsem enak kot kakšen vienna/munich oz. če nimaš pred sabo vzorcev je enak osnovnemu sladu.

Samo karamelni slad da od sebe kar precej sladkorja že brez drozganja, nima pa encimske moči to je res. Moral bi vseeno v 100% obliki dat od sebe več kot 1.005.

Če imaš sedaj 1.013 in si dodal sladkor tudi dvomim da je bil OG 1.005, ker navaden sladkor bi ti pri fermentaciji polno pobralo in se na FGju nebi nič poznalo oz. zaradi višanja alkohola bi šel še v - (pod 1.00). Tako da imaš težavo zagotovo tudi pri merjenju oz. si nekaj udaril mimo tudi na tem področju.
 

Thor

Zelenc'
17. jan 2018
24
3
3
Glede sladu je lahko tudi prišlo do zamenjave z Best Special X sladom, podobno X v imenu gre pa v tem primeru za temen karamelni slad (belgijski tip znan kot Special B v originalu). Se bi pa moralo videt razliko že takoj ker special X je po barvi precej temen, red X je pa povsem enak kot kakšen vienna/munich oz. če nimaš pred sabo vzorcev je enak osnovnemu sladu.

Samo karamelni slad da od sebe kar precej sladkorja že brez drozganja, nima pa encimske moči to je res. Moral bi vseeno v 100% obliki dat od sebe več kot 1.005.

Če imaš sedaj 1.013 in si dodal sladkor tudi dvomim da je bil OG 1.005, ker navaden sladkor bi ti pri fermentaciji polno pobralo in se na FGju nebi nič poznalo oz. zaradi višanja alkohola bi šel še v - (pod 1.00). Tako da imaš težavo zagotovo tudi pri merjenju oz. si nekaj udaril mimo tudi na tem področju.
sicer nisem meril OG po dodatku cukra ampk najbrz je bil vsaj 1.020-1.030, ce je zdaj po enem tednu 1.013... sej vem da sem zajebal nekje , mogoce bo pa uzitn za spit :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Glede na vsa dejstva (nizek ph, čudno zmleto) si po vsej verjetnosti dobil temen karamelen slad, skoraj upam trdit da special X. ČE bo pivo povsem temne barve je to 100% potrditev.

Načeloma si dejansko z sladkorjem naredil pametno potezo ker tako velik delež karamnega sladu bo pustil veliko sladkorja in pivo ne bi bilo pitno, s sladkorjem ki naredi ravno kontra stvar se je vsaj malo balansiralo. Tako da pod črto bo ven padel nek aromatičen sweet stout, lahko da b orabil več staranja ampak bi se ga v teoriji moralo dat popit!;)
 

Thor

Zelenc'
17. jan 2018
24
3
3
sm odkril problem... X me je zavedel ze pri narocilu in pol sploh nisem gledal na etiketo heheh
Narocit sem mislil red x , pa sem kliknil special x... jah, drugic bolj pazit
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tudi sam lahko o Pivovariumu povem samo dobro. In očitno si tudi sam prišel do ugotovitve. Special X in red X sta posebna slada sladarne Bestmalz. Oba zelo dobra slada, a seveda popolnoma različna :)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Fantje, je že kater združil zvezdasti janež in cimet v palčki skupaj z simcoe in celeijo v božičnem pivu?
Jutri delam eno Božično in bi to združil v eni APA...
 

Thor

Zelenc'
17. jan 2018
24
3
3
Nabavil začimbno mešanico 40 gi z koškčov iz Hofra- cimet 27%, pomarančna lupina 13 %, zvezdasti janež 8%, komarček, limonina lupinca, klinčki, muškatov cvet, kardamom, šipek, hibiskus. A bo zadost za 20 l? Daste zraven še kaj medu?
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Sem dal v cider vanilijo, cimet, klinčke, limonino lupino in hrastove kocke.
Po 7.dneh diši kot kuhano vino. Prevladajo klinčki ki so zelo močni kot začimba na okusu pa limonina lupina.
Danes flaširal pa da vidim kako se bo zbalansiral
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

luka34

Zelenc'
13. nov 2018
17
0
1
A obstaja kakšna slovenska vrsta hmelja, ki bi bila podobna Cascadu ali pa mogoče kakšna Citri? Imamo kaj takega ali ni slovenske alternative za ameriško klasiko?
Hvala in lp :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Nope, ameriška klasika je ameriška klasika. Sicer se neki poizkusi dogajajo, sam to ni to. še evtopski Cascade ni enak ameriškemu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka34

luka34

Zelenc'
13. nov 2018
17
0
1
Potem je, če prav razumem od slovenskih za kakšen dober Pale Ale še najbolj uporabna Aurora za grenčico, za aromo pa se splača uporabljat ''ameršiko klasiko''.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Za aromo se splača uporabljat vse aromatične hmelje. Vključno s slovenskimi. Odvisno je le kaj želiš doseči.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Potem je, če prav razumem od slovenskih za kakšen dober Pale Ale še najbolj uporabna Aurora za grenčico, za aromo pa se splača uporabljat ''ameršiko klasiko''.
Ne. Za Ameriško pivo uporabiš pač ameriko, Slovenski hmelji so zelo dobri sam to pol ni amerika. Aurora na celotni paleti se zelo dobro obnese.