Kaj je glavna slabost zimskoletnih gum?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Torej, smo pred menjavo gum na ženinem vozilu :)
Na leto dela cca. 8.000 - 10.000km in zanima me ali se bolj splača kupiti celoletne gume ali zimske, ki bi jih vozila celo leto? Verjamem, da so zimske na snegu in ledu boljše od celoletnih, ampak a je res takoo občutna razlika? Lahko pove kdo iz prve roke?

V igri je sicer tale, ki je po testih najboljša: Goodyear Vector 4seasons Gen 2 za cca. 100€/kom. Za dobre zimske bi dal 70€/kom.

Hvala za nasvet!
 
Nazadnje urejeno:

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
katero dimenzijo imaš to? dvomim da so eskimo hp2 70€ po komadu(predvidevam da 16 col), problem celoletnih gum je to da so praktično celo leto v deficitu pozimi so slabe, poleti so slabe napram svoji namenski konkurenci
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.326
3.423
113
Pa ta je še najbolj zimska pnevmatika od celoletnih gum.

Jaz bi dal to gor sploh če razmišljaš v smeri da bi se celo leto vozila z zimskimi gumami.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Tudi sam sem iskal podobne odgovore.

Na to temo ,je verjetno možnih tisoč in več možnih variant.

Osebno sem šel z istim vprašanjem do enega večjega vulkanizerja na celjskem.

Odgovori zelo zanimivi.


Slabih gum ni !!

Bolje zimska kot celoletna ( vožnja z isto gumo skozi celo leto ) , seveda to ni mišljeno ob vsakodnevni vožnji od Celja do Ljubljane .


Kdor ni obseden z znamko gum , zelo dobra opcija gume Novex ( cenejša varianta Continentala ) in pa zanimivo dobra guma tudi Nankang in Nexen.


In , cena gume nikakor ni odraz kvalitete gume. Poenostavljeno. To ne pomeni ,daje recimo goodyear slaba guma , ampak ni toliko boljša ,da bi lahko bila 30,40 odstotkov dražja od neke nepoznane firme.





lp
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Tisti ki ste v takih dilemah pustite letne gor pa pozimi ketne v gepack za policaje. Boljše ekonomike in tudi drugače racionalne izbire če živite v urbanem okolju ni. Žena naj ob prvi omembi sneženja ostane pa doma oz. gre v službo z javnim prevozom (če imaš srečo se to zgodi 2x na zimo).

Jst dam zimske na avto ko je zima (ko je dejansko opcija snega, briga me tisti 15.11.) in letne za ostali čas, ketne so vedno v avtu, delam pa kaj vem 6-7k km na leto. Gume menjam po 2-3h sezonah (mi jih itak pobere).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Ma ljudje s takimi dilemami naj prodajo avto, ker 10 tisoč kmjev letno ni tko zanemarljivo.
Še najpametneje je pa vulkanizerje spraševat o teh dilemah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, jaz imam na Zafiri ze 30kkm zimske Sava Eskimo HP2 in sem jih 1 teden nazaj obrnil, ker sem imel zadaj še 8mm profila, spredaj pa 6.5 - 7 mm. Nove mislim, da pridejo nekje z 8.3-8.4mm profila. Imam jih pa gor od nakupa avta februarja 2017 (sem šel iz salona direkt k vulkanizerju 800m proč in potem original letne prodal)
Moram pa povdariti, da nimam močnih pospeševanj, niti naglih zaviranj, po avtocesti se pa itak furamo v koloni tistih svetlobnih 100 - 120 km/h, saj so vedno neki zastoji.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Vi kar...sej tud čarovnice so včasih kurili, pa jih danes ne več. Vedno bom imel boljše spredaj in se ne odmaknem iz tega mnenja.
 

zummel

Zelenc'
17. okt 2018
7
0
1
Hmm, najprej je potrebno ločiti, ali nekaj misliš ali veš.Vsak ima svoje mnenje, ampak več šteje lastna izkušnja. Celoletne gume so vedno veljale za kompromis. Najboljše v tem razredu so vrsto let bile Goodyear vector. Do nedavnega, ko je Michelin predstavil celoletno pnevmatiko Crossclimate. Je najboljša v tem razredu in seveda med najdražjimi. Del cene odtehta majhna obraba. Jaz sem jih nabavil na podlagi testov, kjer so jo primerjali z zmagovalko med letnimi gumami, nato še z zmagovalko med zimskimi. V obeh primerih se je odrezala izjemno. Sedaj jih imam eno leto in so se izkazale tako poleti kot pozimi. Cenovno ugodna in le malce slabša je celoletna Kleber. Če gledaš ceno pač najboljša odpade. Nekaj prišparaš tudi na premontaži. In gume prej porabiš- se ne postarajo.
 

zummel

Zelenc'
17. okt 2018
7
0
1
Izvor še ne pove nič. Korejski Nexen je za slovenske standarde vrhunski glede na ceno (izkušnje imam samo z letnimi) Laik bo temu rekel kitajsko sranje. Na testih se tale novex ni odrezal. Vulkanizerji pa tako: če te zavoha da nimaš pojma z- denarnico v žepu ,ti bo svetoval tisto kjer ima največ marže. Saj sam malenkostnih razlik ne moreš preverit. Tisto kar zmontiraš guliš do konca, razen če ni res katastrofa, ali če ima kdo v družini izkušnjo, da ga oplete (s srečnim koncem) tako da začneš razmišljat koliko gum je en odbijač+blatnik. Nisem prebral starih tem, vendar kdor misli da so zimske gume dobre za poletje, nima nobenih težav. Katerekoli gume so v redu, bojo pač poleti 30 do 35% slabše... V hudi pripeki bo trgalo ven kose gume. Če malo pretiravam: voziš pač bolj počasi, kajne? Dokler ne pride do situacije ki ni predvidljiva. Otrok, divjad, luža na avtocesti (resnično) Teoretično bi se število smrtnih žrtev zmanjšalo če bi omejitve prepolovili. Z omejitvijo 35km/h bi se ta številka morala približat ničli. Potem bi bile vse gume vsaj priporočljive. Ampak hotel sem povedat da je srednji cenovni razred za povprečnega voznika načeloma dovolj, pa mi je ušlo ker sem se spomnil na tiste, ki po mokrem vozijo 45.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
imel na pathinderju gy wrangler, celoletna za suv. nova. jajca. drsela v mokrem, na snegu ni šla nikamor. naklon 20 cm na 10m, 2 cm snega in je bilo treba dat 4*4.
zamenjal za conti zimsko. isti naklon še občutil nisem. celo na 15% in še kak več sem v zvoženem ali celcu speljeval brez težav.
zamenjal za uniroyal rain expet. precej dobra. je pa na osebnem veliko boljši občutek istega modela.

tko da celoeltna nikoli.
gy pa tudi ne. sem imel pred tem ultragrip 7 na avtu..poden pod podna.
 

zummel

Zelenc'
17. okt 2018
7
0
1
imel na pathinderju gy wrangler, celoletna za suv. nova. jajca. drsela v mokrem, na snegu ni šla nikamor. naklon 20 cm na 10m, 2 cm snega in je bilo treba dat 4*4.
zamenjal za conti zimsko. isti naklon še občutil nisem. celo na 15% in še kak več sem v zvoženem ali celcu speljeval brez težav.
zamenjal za uniroyal rain expet. precej dobra. je pa na osebnem veliko boljši občutek istega modela.

tko da celoeltna nikoli.
gy pa tudi ne. sem imel pred tem ultragrip 7 na avtu..poden pod podna.
Ja in kaj si naredil? si jih gulil ali zamenjal?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Tudi jaz sem imel celoletne. Ko je zapadel prvi sneg, sem videl, v kako brezno sem padel. 3x v enem dnevu sem obtičal v snegu, da so me morali porivati. Sem jih šel drugi dan zamenjat za zimske. Imel pa sem GoodYear Vector prva generacija. Sem jih dobil skupaj z avtom, ko sem ga kupil. Imele pa so še 6mm profila.
Prvič, zadnjič, nikoli več. :cool:
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Ja in kaj si naredil? si jih gulil ali zamenjal?

bile so povsem nove, ko sem septembra kupil avto. v dežju in mokrem je šlo, najbolj tvegano je bilo ko rosi. a ker je bil avto krača ni bilo hitrosti in je bilo ok. trije ovinki na bregu so bili zaznamovani in po jajcih. potem je prišla zima, avto sem malo vozil in je tudi šlo, spet previdneje, počasneje, brez dokazovanja kaj vse zmore avto. naslednja zima, ko sem bil več na cesti so šle dol.

se pravi za pametno, previdno vožnjo gre. pa da imaš možnost ne iti na cesto, če ni ok. če pa nimaš te opcije in ne gre vedno previdno, mora pa pač guma dodat te atribute.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
No, jaz imam na Zafiri ze 30kkm zimske Sava Eskimo HP2 in sem jih 1 teden nazaj obrnil, ker sem imel zadaj še 8mm profila, spredaj pa 6.5 - 7 mm. Nove mislim, da pridejo nekje z 8.3-8.4mm profila. Imam jih pa gor od nakupa avta februarja 2017 (sem šel iz salona direkt k vulkanizerju 800m proč in potem original letne prodal)
Moram pa povdariti, da nimam močnih pospeševanj, niti naglih zaviranj, po avtocesti se pa itak furamo v koloni tistih svetlobnih 100 - 120 km/h, saj so vedno neki zastoji.

Za naglo zaviranje se pa itak sam odločiš anede? Za nov avto je blo, za gume pa zmanjka. Tipično. Pol so pa izgovori... ne vozim hitro, ne zaviram naglo (ta je nadzmagovalna), sam ostalih še za dirkače nisi označil. Sicer je men vseeno, dokler seveda tvoje Zafire ne fašem v zadnji del mojga avta.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Vi kar...sej tud čarovnice so včasih kurili, pa jih danes ne več. Vedno bom imel boljše spredaj in se ne odmaknem iz tega mnenja.
Še najboljš je, da imaš oboje enake, torej pri tvojem (sicer najslabšem) načinu to pomen, da moraš večkrat na leto prevekslat.