Kaj dati v kopalnico zraven talnega gretja?

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
Nisem spremljal teme (bral tudi ne bi :rolleyes: )..a nekje sem zasledil, da imate talno gretje. Ja?
Zakaj potrebuješ zdaj še dodatni grele? Verjetno kurite non stop, tla morajo biti topla..kje imate še problem (neizoliran objekt in ne uspete toliko nagreti...?)
pri nas imamo kopalnico vedno kakšno stopinjo ali dve toplejšo od ostalega dela. Pač "fajn je". so pa radiatorji, tako da je to malce lažje doseči. In predvidevam, da nekaj podobnega želi AvtoFun.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ti se sred decembra tuširaš in kopaš pri 21,5 stopinjah? Predvsem leto in pol starega otroka? Verjemem da ne in da je tuširanje/kopanje pri 25 stopinjah bolj prijetno. Hiša je dobro izolirana.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
jaz imam talno, in imam vod tako nastavljen da ogreje kopalnico na 23 več ne gre(pri predpostavki da je v ostalem delu hiše 22 in je prijetno), ker so ostale veje tolk zaprte, da potem imaš že napako na črpalki. (pač minimum pretoka) .
In v takem primeru bi dejansko potreboval še občasno grelno telo. Tako da... Če bi zdaj vedel, bi naredil vejo še enkrat bolj gosto.... če bi bil vedež :D
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
Ti se sred decembra tuširaš in kopaš pri 21,5 stopinjah? Predvsem leto in pol starega otroka? Verjemem da ne in da je tuširanje/kopanje pri 25 stopinjah bolj prijetno. Hiša je dobro izolirana.
Kaj pa otrok ve kolk je temp. To bo vse pozabil. :evil: Pa še bolj odporen bo. :D
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
čeprav moram priznati, da pri 21.5 meni nebi bilo prav prijetno v hiši. Sem nekako (raz)vajen na 23+.

Spodaj je konstantno tam 22,5 stopinj, v zgornjem nadstropju pa je kaka slaba stopinja manj, sklepam da zaradi tega ker je ogromno velikih steklenih površin kjer verjetno bolj uhaja kot spodaj. Seveda bi lahko krivuljo pojačal da bi v kopalnici prišel do kakšnih 23 stopinj ampak potem bi spodaj zakuhali. Sicer to ni težava edino kar je, moral bi se igrati s pretoki namreč sedaj imam vse pretoke na polno in nam tako ustreza da so bivalni prostori od spodaj bolj topli, spalni prostori zgoraj pa hladnejši. Če napak razmišljam glede teh pretokov mi povej? Namreč drugače verjetno ne morem zagreti kopalnico kot pa da komplet dvignem krivuljo? Namreč sedaj imam že celo sezono pumpo na Auto in je to to. Lahko nastavljam + ali - 10 stopinj od avtomatike.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Auto krivulja je sicer nastavljena tako:

pri -20 veni je temperatura vode 40 stopinj

pri -10 veni je temperatura vode 35 stopinj

pri 0 veni je temperatura vode 25 stopinj

pri 10 veni je temperatura vode 20 stopinj
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
tu maš problem "vse veje na ful", ti rukni vod za kakšno stopinjo ali dve več(tako jaz lahko štelam krivuljo Daikin (cela se pomakne za toliko gor), pa vse ostale veje pripri na pol. Pa potem spremljaj temp. in tako spraviš spodaj 22, zgoraj 22 in kopalnica 24. Ko je to rešeno, se tega več ne pretikaš. Prvi mesec ali dva pa je mal igračkanja (pač ker se tudi vreme spreminja in potem vidiš da mogoče ko je fejst mrzlo, je noter pretoplo itd, da najdeš tisto sredino.).
Če se ne boš poigral s pretoki, boš imel za večno takšno anomalijo kot jo pišeš zgoraj. Jaz imam ene veje celo čisto zaprte (ker sem delal dvojne spirale).

Aja, s tem se ne igrat ko je zunaj sonce itd, ker potem je faktor sonce in sek. gretje skozi okna. In si vse razjebeš. To si mal preštelaj in opazuj dogajanje v dneh koje okol 0 ali minus in oblačno, potem veš, da si 100% na ogrevanju in kako se obnaša.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in igi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.384
113
Poguglej hidravlično uravnoteženje, potem so pa od tam dalje samo še nianse...
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Mi imamo infra grelec z ventilatorjem. Vezan je na stikalo zunaj kopalnice, prižgeš po želji. V nekaj minutah je kopalnica ogreta.
Nekaj na tole vižo, čeprav obstajajo tudi neki keramični, prav tako z ventilatorjem.

instant-in-18v-1579105_61b907f77f468.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: HEPAN

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
tu maš problem "vse veje na ful", ti rukni vod za kakšno stopinjo ali dve več(tako jaz lahko štelam krivuljo Daikin (cela se pomakne za toliko gor), pa vse ostale veje pripri na pol. Pa potem spremljaj temp. in tako spraviš spodaj 22, zgoraj 22 in kopalnica 24. Ko je to rešeno, se tega več ne pretikaš. Prvi mesec ali dva pa je mal igračkanja (pač ker se tudi vreme spreminja in potem vidiš da mogoče ko je fejst mrzlo, je noter pretoplo itd, da najdeš tisto sredino.).
Če se ne boš poigral s pretoki, boš imel za večno takšno anomalijo kot jo pišeš zgoraj. Jaz imam ene veje celo čisto zaprte (ker sem delal dvojne spirale).

Aja, s tem se ne igrat ko je zunaj sonce itd, ker potem je faktor sonce in sek. gretje skozi okna. In si vse razjebeš. To si mal preštelaj in opazuj dogajanje v dneh koje okol 0 ali minus in oblačno, potem veš, da si 100% na ogrevanju in kako se obnaša.

Kako misliš da naj ne štelam ko je veni sonce? A ni to vseeno? Itak naštelam po občutku, nato pa nekaj dni testiram? Ali kaj misliš s tem... Drugače pa ja, to je meni jasno ja, da lahko rešim tiste temperature s pripiranjem vej. A je kdo to testiral, kako to vpliva na porabo štorma? Npr. če krivuljo dvignem za npr. 2 stopinji, posledično grejem vodo na višje stopinje ampak hkrati ne šibam skoz veje na polno ampak zadevo priprem? A se to pokompenzira ali...?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
A je kdo to testiral, kako to vpliva na porabo štorma? Npr. če krivuljo dvignem za npr. 2 stopinji, posledično grejem vodo na višje stopinje ampak hkrati ne šibam skoz veje na polno ampak zadevo priprem? A se to pokompenzira ali...?

Poraba bo sigurno višja. Vprašanje pa, če toliko kot boš ti z nekim kaloriferjem skuril v tisti uri delovanja na dan...

Včasih je ugodje več vredno kot 10€ večja poraba na mesec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
že krivulja je napačno nastavljena glede na neko normalno bivanje. jebat ga, koliko se prišpara s tem, 2eur na mesec?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.369
995
113
Celje
Obišči stran
že krivulja je napačno nastavljena glede na neko normalno bivanje. jebat ga, koliko se prišpara s tem, 2eur na mesec?
ma krivulja je različna pri vsakem objektu. Seveda pa je odvisno koliko se da komu ukvarjati s tem. Recimo za NEIZOLIRANO hišo pri starših, ogrevanje z radiatorji je spodnja krivulja v piko nastavljena, da je not konstantno 23 - 23.5 stopinj, BREZ dodatnega termostata. Kar precej lovljenja je bilo, letos pa ni bilo potrebnega nobenega popravka.
 

Priponke

  • TĆ krivulja.jpg
    TĆ krivulja.jpg
    352,3 KB · Ogledi: 75

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
že krivulja je napačno nastavljena glede na neko normalno bivanje. jebat ga, koliko se prišpara s tem, 2eur na mesec?

Kako napačno nastavljena? To je tovarniško prednastavljena krivulja ki je izračunana tako, da velikemu odstotku ljudi (v primeru povprečne novogradnje) ustreza. Nam npr. ustreza v 95%, edino ne bi bilo slabo da bi nabilo temperaturo kopalnice na enih 25 stopinj ampak saj vsi vemo da tisti ki imajo TČ da imajo večinoma še dodatno gretje v kopalnici. Evo trenutno je v kopalnici 22 stopinj. Se pa mi dozdeva da nič ne bomo dvigovali krivulje ker je itak pri nas ta zgornja kopalnica skoz odprta. Nima smisla ker na ta način itak nikoli ne bo not 25 stopinj.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Prenizko je nastavljena. Pri 0 zunanje le 23 samo povečuje strošek odtajevanja. Potrebno je dvigniti kriviljo vsaj za 5 stopnj, povečati delta T za kakšno stopnjo ali dve, pa ustrezno pripreti določene veje. Tudi poraba bo garantirano nižja.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Auto krivulja je sicer nastavljena tako:

pri -20 veni je temperatura vode 40 stopinj

pri -10 veni je temperatura vode 35 stopinj

pri 0 veni je temperatura vode 25 stopinj

pri 10 veni je temperatura vode 20 stopinj
Torej pri zunajnjih 10C, ti kopalnico ze lepo hladis na 20? Sele pri 0 (kar je bilo letos vsega skupaj nekaj noci) zacnes ti ogrevat tla na temperaturo ki si jo zelis.
In potem se sprašuješ kako kopalnico dodatno segreti?
Ko bo minus 10, bo kopalnica zagotovo topla. Ce je le kaj izolacike na hiši, talno gretje dovolj na gosto polozeno(tufi pod tus kadjo recimo) , pretoki pa odprti.
Do -10 pa pravis da bos raje tuhtal kaksen grelec kupit namesto da bi krivuljo dvignil.
Pa to svet ni videl.
Kaj narod verjame, kaj vse proizvsjalec napise, kaj ustreza vecini objektov in njihovih stanovalcev.
Da bi pa mal svoje mozgane vklopil....
20C vodo pošiljaš v hiso ko je zunaj 30. Ne pa 10.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Ce imas "novo gradnjo" z izdelano izolacijo, potem dvomim da rabis vecji razpon krivulje kot je 25-30. Ne pa 20-40. Saj nimas radiatorjev v novogradnji da bos kuril jih na 40.
Dvigni krivuljo v toplem obmocju zunanje temperature,(vsaj na 25 startno pri 10C zunaj). po hisi pa kjer ti bo potem vroče zapri pretoke.
Fertik.
Za ostale novograditelje pa v prostorih kjer zelite nizje temperature, tudi cevi lahko bolj na redko položite. Ce ze ne želite pretokov zapirati.
Saj vem da se raje vozite v velikem avtu z V8 motorjem. Ampak potem ne spraševati zakaj pije 15l, pa samo otroka vozite v vrtec 1km dalec.
Skratka, predvidevam da imas tudi tc precej predimenzionirano. In se 90% zime sprašuje zakaj so jo naredil, tistih nekaj mrzlih noči pa mal zabrunda da ležaji ne zapikajo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sajkek

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
čeprav moram priznati, da pri 21.5 meni nebi bilo prav prijetno v hiši. Sem nekako (raz)vajen na 23+.
Sam imam poleg talnega gretja v obeh kopalnicah še radiator (lojtro) višine 2 metra, ki je prav tako priklopljen na talno in služi sušenju brisač ter seveda tudi dodatnemu ogrevanju kopalnice. Radiator je kombiniran, imam priklopljenega tudi na elektriko, za prehodna obdobja, ko talno ne deluje. Pa ga v 7 letih na elektriko nisem 2x vklopil, ker ni bilo potrebe - kljub majhnima otrokoma in namakanjem v banji.
Je pa res, da ne škrtarim s talnim ogrevanjem: po celi hiši imamo nastavljenih enakomernih 23,5 stopinj, od konca septembra do sredine maja oz. po potrebi glede na vreme.