Kaj dati v kopalnico zraven talnega gretja?

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Hvala hvala hvala ker res ne vem kako naj drugače razložim da imam vse veje odprte na polno, temperatura po hiši nam ustreza, kopalnica je prehladna. In če želim kopalnico dvignit za npr. 4 stopinje bo treba celotno vodo v ceveh dogret za vsaj 5-6 stopinj, posledično bom moral ventile pripirat ker bo tudi drugje v hiši pekel. Vprašanje pa tudi kaj bi se zgodilo če bi začel pripirati ventile saj imam obtočno črpalko omejeno na 50% njene polne brzine zaradi hrupa. Kot sem že omenil, najbrž bi prišlo do dodatnega hrupa (šumenja) v sistemu, ni pa nujno. To je to.
Ta podatek sem spregledal, da imaš vse ventile na polno odprte, se opravičujem.

Resno vprašam tebe in vse ostale: je to OK, da imaš vse veje (ventile) na polno odprte?

Ker jaz sem imel po defaultu vse ventile nastavljene nekje na sredini in sem potem sam tiste tri veje po potrebi pojačal.
In spomnim se, da mi je en mojster takrat rekel, da ni ravno najbolje vse šopat na polno.

(Imam pa Toshiba toplotno črpalko, ki naj bi imela zelo dober izkoristek pri manjši obremenitvi, z njenim delovanjem, predvsem neslišnostjo sem sicer super zadovoljen.)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Mislim da sploh ne upa odpret omarice talnega gretja in pogledat v njej kaksne ima pretoke na posameznih vejah. Kaj sele da bi kaj zapiral in odpiral.
Crpalka na 50% pa vse veje v celem stuku odprte, dvomim da je na vseh vejah polni pretok.n
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
jaz imam vse spalnice zaprte veje. da je noter potem kakšna stopinja manj kot drugje... ..dejansko imam 25% vej povsem zaprtih,
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Imam tudi jaz Toshiba črpalk
Mislim da sploh ne upa odpret omarice talnega gretja in pogledat v njej kaksne ima pretoke na posameznih vejah. Kaj sele da bi kaj zapiral in odpiral.
Crpalka na 50% pa vse veje v celem stuku odprte, dvomim da je na vseh vejah polni pretok.n

Ti lahko dvomiš koliko hočeš, pretoki so na polne, črpalka pa je omejena na 50% in zmore sicer bi metalo napako. Krivulja je že 2 dni nazaj na 0, temperatura trenutno spodaj 23,7, zgoraj 22,5 in 22,4 v drugi sobi. Odlično.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Jaz imam panasonic in črpalka sama uravnava hitrost pretoka glede na deltaT povratnega voda, tako da se z delovanjem obtočne črpalke sploh ne ukvarjam. Kopalnici imam na polno odprti, ostale prostore malenkost priprte.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in sajkek

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
(Imam pa Toshiba toplotno črpalko, ki naj bi imela zelo dober izkoristek pri manjši obremenitvi, z njenim delovanjem, predvsem neslišnostjo sem sicer super zadovoljen.)

Imam tudi jaz Toshibo, Estio zadnje generacije. Sicer je to ena tehnološko bolj zaostalih črpalk, ampak kot si napisal, izkoristek je zelo dober ter najpomembneje, ne kvari se, zato sem jo izbral. Kar se pa tiče hrupa pa je tako, ima zagotovo najtišjo ali eno tišjih zunanjih enot, kar se pa tiče notranje enote pa se ne bova strinjala. Sicer nevem kje jo ti imaš montirano ampak če je ne slišiš potem imaš zagotovo omejeno kot jo imam jaz. Kot je Pbutec zgoraj omenil, Toshiba tega ne zna ali iz nekega razloga pač noče, torej ne zna sama uravnavati hitrosti obtočne črpalke oz. mislim da sem nekje prebral da ona to naredi +-10% ali 15%, ostalo pa jo moraš sam če te moti oz. lahko sam v servisnem meniju nastaviš. In ona pride nastavljena na 100% in če pustiš na 100% je to tank in nihče mi ne bo rekel da je to neslišno. Zato jo imam jaz omejeno na 50% in je res neslišna. Je pa res da nisem postopoma manjšal temveč sem jo s prve dal na 50% kot je rekel serviser. Bom ob priliki postopoma višal na 60 itd. do meje hrupnosti. Kar se pa tiče nastavitve vej, default nastavitev je takšna kot ti jo je nastavis serviser. Prvič slišim da ne bi bilo dobro da imaš veje odprte :)
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Tudi ko vas ni doma prezracujes s to kolicino?
Wtf
Vedno, zelo cenim kvaliteten zrak v hiši (v vseh sobah). Sicer pa je to tudi uradno priporočilo, če imaš rekuperator.

@autofun: Glede idealne vlage pa se lahko podučiš, gugla menda zna vsak obrnit.

The ideal relative humidity for health and comfort is somewhere between 30-50% humidity, according to the Mayo Clinic. This means that the air holds between 30-50% of the maximum amount of moisture it can contain
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Prostori zahtevajo razlicno dovedeno moc ogrevanja. Ker imajo tudi razlicne izgube in različne zelje po notranjo temperaturi
Na radiatorjih so to urejali termostatski ventili, obstajajo tudi ze talno. Vendar niso cenovno enkaovredni radiatorskim.
Ker imas temperaturo medija enako za vse prostore, ti ostane najlazja varianta s pripranjem ventilov.
Ce imas vse ventile odprte in crpalko precej "zaprto", potem imas lahko veliko delta T med vodo ki gre v talno in tisto ki pride iz njega. Voda se ob pocasnem toku ima pac čas ohladiti..
Kar pa TC spet ne mara kot vem.
Lepo da si resil po letu in pol svoj problem z ogrevanjem kopalnice ;)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Baumit pravi drugače


Tudi Lunos pravi da je normalno od 40-60%, idealno pa 50%.

Tudi moj digitalni merilec vlage obrne faco dol ko začne padat pod 40%.
 

Priponke

  • 20220113_093503.jpg
    20220113_093503.jpg
    3,2 MB · Ogledi: 67
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Prostori zahtevajo razlicno dovedeno moc ogrevanja. Ker imajo tudi razlicne izgube in različne zelje po notranjo temperaturi
Na radiatorjih so to urejali termostatski ventili, obstajajo tudi ze talno. Vendar niso cenovno enkaovredni radiatorskim.
Ker imas temperaturo medija enako za vse prostore, ti ostane najlazja varianta s pripranjem ventilov.
Ce imas vse ventile odprte in crpalko precej "zaprto", potem imas lahko veliko delta T med vodo ki gre v talno in tisto ki pride iz njega. Voda se ob pocasnem toku ima pac čas ohladiti..
Kar pa TC spet ne mara kot vem.
Lepo da si resil po letu in pol svoj problem z ogrevanjem kopalnice ;)

Če misliš razliko med inlet ter outlet temperaturo vode imam konstantno razliko med 4 in 5 stopinj. Kar je baje idealno? Evo samo zate, trenutno sta te dve temperaturi 29 in 33 stopinj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Meni bi(je) bilo 30% vlage premalo.
V bloku vbljubljani sem imel prenizko vlago in sem jo dodajal preko razvlazilca.
Se dva kitajca (termovlagometra) imata zeleno oznako med 40-70 s cimer se strinjam.
Sedaj v hisi je ok, poleti imam zaradi susenja perila v kleti previsoko.
 
Nazadnje urejeno:

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Imam tudi jaz Toshibo, Estio zadnje generacije. Sicer je to ena tehnološko bolj zaostalih črpalk, ampak kot si napisal, izkoristek je zelo dober ter najpomembneje, ne kvari se, zato sem jo izbral. Kar se pa tiče hrupa pa je tako, ima zagotovo najtišjo ali eno tišjih zunanjih enot, kar se pa tiče notranje enote pa se ne bova strinjala. Sicer nevem kje jo ti imaš montirano ampak če je ne slišiš potem imaš zagotovo omejeno kot jo imam jaz. Kot je Pbutec zgoraj omenil, Toshiba tega ne zna ali iz nekega razloga pač noče, torej ne zna sama uravnavati hitrosti obtočne črpalke oz. mislim da sem nekje prebral da ona to naredi +-10% ali 15%, ostalo pa jo moraš sam če te moti oz. lahko sam v servisnem meniju nastaviš. In ona pride nastavljena na 100% in če pustiš na 100% je to tank in nihče mi ne bo rekel da je to neslišno. Zato jo imam jaz omejeno na 50% in je res neslišna. Je pa res da nisem postopoma manjšal temveč sem jo s prve dal na 50% kot je rekel serviser. Bom ob priliki postopoma višal na 60 itd. do meje hrupnosti. Kar se pa tiče nastavitve vej, default nastavitev je takšna kot ti jo je nastavis serviser. Prvič slišim da ne bi bilo dobro da imaš veje odprte :)
Moja Toshiba Estia bo aprila stara 8 let, 11 kW (po projektu hiše bi bila dovolj okrog 5 kW), vzel sem jo ravno zato, ker je res neslišna.
Zunanjo enoto imam slabe 3 metre stran od balkonskih vrat spalnice, notranjo enoto imam v kurilnici, katere zid meji na spalnico. Ta vmesni zid sem sicer dal naredit iz polnih zidakov, to je pa tudi vse. Ne zunanje, ne notranje enote pa praktično ne slišim, pa sem kar občutljiv na zvoke.

Glede odprtosti vej pa mi je takrat tako rekel mojster, ali je to prav ali ne, pa ne vem, ker nisem iz foha, zato sprašujem.
Imam pa sam na ful v tistih sobah, kjer je več steklenih površin in so po možnosti še zunanje, pri ostalih pa nekje na sredini.
In sem z udobjem, porabo in vsem ostalim res zadovoljen (pa sem bil pri gradnji hiše kar siten in danes bi tudi večino izvajalcev nekam steral, ampak ta dva s toplotno in talnim ogrevanjem nista med njimi).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
No vidiš tukaj je razlika, ti (še) nimaš frkvenčne črpalke temveč imaš klasično "potratno" črpalko ki pa jih že leta nihče ne vgrajuje če hoče dosegat vse te novodobne faktorje potratnosti. Ta tvoja je tiha/tišja, v tem je "keč".
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Ne vem do kje ste že uspeli priti :p mogoče ste že o tem.

Pri talnem imaš obratno logiko regulacije kot pri radiatorjih.
Če želiš imeti v eni sobi več, moraš druge veje malo pripreti (s tem ne boš zmanjšal pretoka na obtočni črpalki ampak ga dvignil v nepriprtih vejah).

Predvidevam, da imaš v razdelilnih omaricah merilne lončke, kjer ti kaže pretok (med 1 in 3 litri na minuto so v povprečju).

Torej..če imaš spodaj bolj toplo, v tistih sobah/vejah pripri pretoke (inbus ključ). Za štart znižaš za 30 % (ne vem..če so zdaj 3.je litri, znižaj na 2), in počakaj kak dan, da se zadeva stabilizira. Če ne boš zadovoljen znižaš spodaj še malo...toliko časa se igraj, da boš nekako uravnovesil kot si želiš...tu je govora o 14-ih dneh, in vsak dan posebej kako minuto, dve 'dela' (ostalo čakaš). Ko boš enkrat ujel želene temeprature po celi hiši si dober do upepelitve. ;)

Kar se krivulje ogrevanja tiče v povezavi z zunanjo temperaturo...bi ti svetoval, da krivuljo uravnaš ročno (ne da dvigneš komplet krivuljo). Ker npr. pri višjih zunanjih temepratrah (5 do 10 plusa) boš še vedno rabil v talnem npr. 26 stopinj dvižnega voda - DV (upoštevati je treba da imaš v tja stalen toplotni tok ne glede na zunanje temperature), a potem do globjega minusa (-8 ali manj) ne več kot 30 stopinj DV. Ekstremni mraz, je pa tako ali tako najbolje kar porezat...torej da vse kar je pod -10 stopinj nastaviš temp. dvižnega voda na 32 stopinj (ob izolirani hiši, je le ta dovolj dober vztrajnik da temepraturna špica ne ohladi pretirano prostorov, ti pa po nepotrebnem ne goniš TČ).
Spet..vse skupa je stvar 'igre' prvo zimo, da nekako uloviš preko vseh zunanjih temperatur, enako temperaturo znotraj hiše.

TOrej se zdajnajprej poigraj da imaš po celi hiši enakomerno (željeno) temepraturo..pripiraš pretoke. Potem pa sfriziraj krivuljo, da bojo temoperature ostale enake ne glede na zunanjo temperaturo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Drgace mam tudi jaz Estio 11kW. Zdaj bo stara 10 let oz bo dala skozi 10 zimo.
Jaz mam obtocno crpalko tudi na srednji hitrosti zaradi hrupa
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Ne vem do kje ste že uspeli priti :p mogoče ste že o tem.

Pri talnem imaš obratno logiko regulacije kot pri radiatorjih.
Če želiš imeti v eni sobi več, moraš druge veje malo pripreti (s tem ne boš zmanjšal pretoka na obtočni črpalki ampak ga dvignil v nepriprtih vejah).

Predvidevam, da imaš v razdelilnih omaricah merilne lončke, kjer ti kaže pretok (med 1 in 3 litri na minuto so v povprečju).

Torej..če imaš spodaj bolj toplo, v tistih sobah/vejah pripri pretoke (inbus ključ). Za štart znižaš za 30 % (ne vem..če so zdaj 3.je litri, znižaj na 2), in počakaj kak dan, da se zadeva stabilizira. Če ne boš zadovoljen znižaš spodaj še malo...toliko časa se igraj, da boš nekako uravnovesil kot si želiš...tu je govora o 14-ih dneh, in vsak dan posebej kako minuto, dve 'dela' (ostalo čakaš). Ko boš enkrat ujel želene temeprature po celi hiši si dober do upepelitve. ;)

Kar se krivulje ogrevanja tiče v povezavi z zunanjo temperaturo...bi ti svetoval, da krivuljo uravnaš ročno (ne da dvigneš komplet krivuljo). Ker npr. pri višjih zunanjih temepratrah (5 do 10 plusa) boš še vedno rabil v talnem npr. 26 stopinj dvižnega voda - DV (upoštevati je treba da imaš v tja stalen toplotni tok ne glede na zunanje temperature), a potem do globjega minusa (-8 ali manj) ne več kot 30 stopinj DV. Ekstremni mraz, je pa tako ali tako najbolje kar porezat...torej da vse kar je pod -10 stopinj nastaviš temp. dvižnega voda na 32 stopinj (ob izolirani hiši, je le ta dovolj dober vztrajnik da temepraturna špica ne ohladi pretirano prostorov, ti pa po nepotrebnem ne goniš TČ).
Spet..vse skupa je stvar 'igre' prvo zimo, da nekako uloviš preko vseh zunanjih temperatur, enako temperaturo znotraj hiše.

TOrej se zdajnajprej poigraj da imaš po celi hiši enakomerno (željeno) temepraturo..pripiraš pretoke. Potem pa sfriziraj krivuljo, da bojo temoperature ostale enake ne glede na zunanjo temperaturo.

Hmmmm to pa je zanimivo, tega pa še nisem slišal, se pa nekako zdi logično. Torej čist tako, spodaj imam npr. 5 vej v petih sobah. V eni izmed teh petih sob želim imeti bolj toplo in ne bi "rad" višal temperature vode v celotnem sistemu. Torej če te prav razumem, ostale 4 veje malo zaprem in mi to peto vejo nabije se pravi bo v tistem prostoru bolj toplo? Je pa pri meni druga zadeva, imam dve omarici za talno gretje (spodnja in zgornja), spodaj imamo za moje pojme pretoplo, zgoraj pa so prostori OK (sicer malo hladnejši kot spodaj), edino zgoraj je tista kopalnica katero bi imeli bolj toplo. In... če spodaj zaprem vse veje za 1/3 kot si npr. rekel, a mi bo v zgornjem nadstropju kjer je talno vezano preko druge omerice nabilo temperaturo?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Vincent, torej meniš da ta tovarniško postavljena krivulja ni optimalna oz. niti blizu temu?
 

Priponke

  • 20220106_142535.jpg
    20220106_142535.jpg
    1,5 MB · Ogledi: 57

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
To kar ti je uporabnik vincent lepo strokovno razložil, sem ti jaz poizkušal na laičen način dopovedat že dve strani nazaj, pa se nisi dal.

Tudi sam imam dve omarici (veji) za ogrevanje, eno v pritličju, drugo v nadstropju, edina razlika med tabo in mano je, da gre pri meni (zaradi odprtega stopnišča in manjše galerije v nadstropju) toplota gor in sem moral naredit kontra kot ti.
Tovarniško postavljena krivulja verjetno pri nikomur ni OK, ker je vsaka hiša svoja specifika (oblika, kvaliteta gradnje, izolacija, lega, vremenski pogoji...), vsak od nas je moral prilagodit to krivuljo, pa verjetno vsaj nekatere veje talnega ogrevanja.
Ampak kot smo ti že napisali: narediš to eno sezono, pa imaš mir do smrti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in igi