Jože Bišček

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Pomirjevala se danes zaradi njihove nevarnosti danes kategorično odklanjajo. Antipsihotiki so pa zelo popularni. Pri pomirjevalih je težava, ker hitro raste toleranca in po določenem času več ne delujejo. Ko je potrebno prekiniti z njimi, nastopijo težave, ki bi lahko v primeru tega fanta bolezen tako potencirale, da se ga dejansko ne bi več dalo "popraviti".

Se strinjam, da te stvari niso smešne. Nasmejali so me predvsem komentarji - kaj vse naumi mozak.
Dejva prepustit odmerjanje zdravil (v tem primeru pomirjeval) zdravnikov. Nic se ne odklanja kategoricno. Lahko greva na studenec na oddelek I3 pa ti bodo razlozili da nekaterih pacientov ne mores niti zacet zdravit dokler jih ne pomiris. Ni pa smiselno dajat pomirjeval ce ne zdravis vzroka - bolezni ki je pripeljala do psihoze. Antipsihotiki ne da so popularni ampak so edina stvar ki pomaga pri takih pacientih, sploh s takimi zapleti in ce se jim epizode ponavljajo.

valda jih zdravila mentalno bremzajo (kar bolj ali manj tudi cutijo) in zato velika vecina v neki tocki neha s terapijo in tezave so tu. Zato pa se vedno bolj uporablja terapijo z depo injekcijami antipsihotikov in se tako zagotavlja da dejansko dobijo terapijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Vem, da si izjemno razgledan poba in rade volje bi s tem nadaljeval s tabo na čajčku, ampak bom raje nadaljeval debato tu ... Mogoče pa kdo še kaj pametnega potegne iz tega. :)

Seveda obstaja možnost, da se na začetku zdravljenja predpišejo pomirjevala. Vendar danes obstaja prepričanje, da predvsem t.im. atipični antipsihotiki delujejo prav tako anksiolitično kot pomirjevala. Zato bodo, če so recimo včasih predpisali začetno dozo 20 mg apaurina, danes raje dali 10 mg apaurina in 25 mg kventiaxa. Moje mnenje, ki sicer ni pomembno, je, da tak način ni pravi, ampak zaupam stroki. Četudi si živčen (anksiozen), doživljaš napade panike in podobno, boš danes težko dobil Helex, Apaurin, Dormicum itd. Sploh od mladih zdravnikov. Dobil boš antidepresive ali antipsihotike in čakal boš nekaj tednov, da se zadeva (upajoč) umiri. Apaurin (Valium v USA) je bila včasih tabletka vsake mamice. Z njimi so se šopali vsi - od najstnikov do super zvezd. Tudi uporabniki heroina se zelo pogosto poslužujejo apaurina (valiuma) ipd. Ko apaurin zaliješ z alkoholom, še bolj pribije. Zato je tako priljubljen. Ampak lahko postaneš norec - počneš stvari, ki jih dejansko nobena druga droga ne bi privedla na plan. Kot drugo je tu že omenjena toleranca. Na pomirjevala se človek hitro navadi, potrebuje še in še, potem pa se pojavi tako imenovana obratna toleranca, ko človeku tablete dejansko bolj škodijo - dejansko mu povzročajo nemirnost, nespečnost, depresijo in vse ostalo, za kar jih je prej potreboval. Poleg tega obupno vplivajo na celotno telo, povzročajo pa tudi neizmerno mučno odtegnitev. Daj tega pobčka na Dormicum, ko bo star 42 let (sedaj je 22) in bo še relativno mlad, pa ga poskušaj skinit z njih. Vse se bo vrnilo nazaj x 500. Te zadeve niso hec in tega se stroka zaveda.

Je pa zanimivo, npr... moj dober prijatelj je zdravnik na urgentni medicini. In vsakodnevno videva primere, ki pridejo do njega zaradi infarktov, kapi itd., dejansko gre pa zgolj za panične napade. Ko dobijo injekcijo Apaurina v rit, pa vprašajo: "Ja gospod doktor, kaj ste mi to dali, da se tako dobro počutim?", in gledajo v zrak ter se veselijo življenja. :)

Glede antipsihotikov in antidepresivov pa ...Raje ne komentiram. STROKA očitno že ve.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in RoMeX

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Dejva ne mesat napadov panike, depresije in tezav z nespecnostjo s psihoticnimi stanji pri bolnikih s paranoidno shizofrenijo ki imajo tako hude motnje s presojo resnicnosti, da nastane video kot ga je posnel tale mozakar.
Absolutno so pomirjevala bistveno bolj human nacin umirjanja pacienta kot pa dolgotrajno omejevanje gibanja (beri: privezovanje na posteljo).
Gladko bo dobil dormicum, vprasanje je samo a bo hospitalizacija z asistenco (in proti volji) ali ne.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Res je, kar si napisal v prvem odstavku. Bom pa vseeno dodal, da obstaja MOŽNOST, da omenjene težave eskalirajo v psihične motnje. Zato STOP ALCOHOL, STOP WEED, STOP SHROOMS, STOP BENZOS, STOP NARCOS itd. :)

Tudi z drugim odstavkom se strinjam.

S tretjim pa pač ne. Ne bo dobil Dormicuma. Hospitaliziran pa bo samo in če bo ogrožal samega sebe ali druge.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Sej nima veze ce se ti strinjas al ne. Na kok prisilkah si bil? A so jim zegnano vodo dal ce so bli heteroagresivni?
A dopuscas moznost da sem doloceno obdobje svojega sihta tedensko hodil tja in da sem zarad obravnave ljudi, ki so tam pacienti moral vedet kdaj in zakaj dobijo kako stvar in kako stvari delujejo?

pomoje sva izcrpala temo ker se lahko sam se v farmakologijo poglobiva kjer pa se moje znanje relativno hitro konca
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Nore gobe. Mushrooms. Povecini psilocibinke. Pri cemer zmotno namiguje na droge - shizofrenija se komot razvije pri ljudeh ki nikoli niso konzumirali drog niti niso droge nujno trigger za psihoze.

Am, oprosti, ampak po moje obstaja večja verjetnost, da psihoza eskalira iz bad tripa gob kot pa iz trave.

Gobe so veliko bolj psihedelične.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Am, oprosti, ampak po moje obstaja večja verjetnost, da psihoza eskalira iz bad tripa gob kot pa iz trave.

Gobe so veliko bolj psihedelične.
Sam statistika (cez palec) ne govori tvoji tezi v prid. Trava je znan trigger pri osebah ki imajo predispozicijo za tezave. Pri gobah in lsd imas lahko bad trip, seveda. Lahko te pripelje do bolezni itd.... sam tok vec folka kadi travo kot pa uziva gobe, da je ze iz tega razloga vec takih ki so zarad trave tam kokr pa zarad gob...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Ze ze, sam morda ni prav da s tem namigujes da so droge vzrok za zaplet pr tem mozakarju...
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Ne, od kod? Rekel sem samo, da če ga bodo navadili na Dormicum, bo težka štala za fanta.

Od kod mu sploh poznavanje Dormicuma? Že to je alarmantno.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.767
2.646
113
Runo tudi tvoje poznavanje scene je alarmantno. Kr poznam sceno sam za dormicum sem pa v tej temi prvič slišal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo