Jeklenka za kisik

jahwar

Zelenc'
15. okt 2015
13
0
1
Zdravo, bi prosil, če mi kdo malo razloži okoli uporabe kisika za aeracijo. Sam kuham od 20 do 40 l kuhe in me zanima, koliko litrska jeklenka za kisik bi bila najbolj primerna. Sem bral, da morajo biti posebne jeklenke, ne take kot za co2. A ima kdo kaj več izkušenj okoli tega, na Bolhi jih prodajajo kar nekaj, pa bi si eno privoščil.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Ne bi o tehničnih razlogih, ampak je dejstvo, da je jeklenka za O2 drugačna kot CO2, tudi potrebuješ drug regulator tlaka (+ difuzni kamen). O velikosti pa ... ne vem ti rečt. Samo je tako, da aereacijo s kisiko delaš kakšno minuto, max 2 in ne več (sicer lahko prideš v koncentracije kisika, ki so strupene za kvasovke). Posledično je poraba zelo majhna. Jaz imam 10 kg industrijsko (jo ima vsaka trgovina s tehničnimi plini) za 130 € kavcije + tehnični (ne medicinski) O2. Zaenkrat ne pričakujem, da bi jo sploh kdaj potreboval polnit. :)
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Pred uporabo kisikove jeklenke se seznani z delovnimi postopki.
Npr. konektorji morajo biti popolnoma razmasceni, saj lahko pride do samovziga. Samo okolje cistega kisika je rizicno, saj ob kontaktu s plamenom gori prakticno vse, tudi kovine. Pa uspesno kuhanje!
 
  • Všeč mi je
Reactions: bluefossil

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
1kg tekočega kisika = cca. 700l plina. Za aeracijo klasičnega 5 gal batcha se ponavadi od oka priporoča 30-60sec na pretoku 1l/min. Če vzamemo zgornjo vrednost torej porabiš 1l plinastega kisika za en batch oz. 1kg jeklenka kisika je dovolj za 700 batchev po 20-25l.

Predoziranje kisika ima ravno kontra efekt saj pobije vse živo. Tako da je treba pazit. Ker se stopnja aeracije spreminja s temperaturo, gostoto, površino ipd. je zelo težko dozirat prave doze v homebrewingu. Večina ki uporablja kisik tudi kontrolira potem aeracijo z merilci.

Kot je vanz omenil je čisti kisik dokaj nevaren plin in moraš z njim pravilno ravnat. Vsekakor je najboljša zaščita ta da imaš ves čas montiran regulator, ki ima zelo nizke vrednosti pretoka, pa ko ga uporabljaš se na daleč izogibaj virom vžiga, žarjenja in iskrenja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trpo