Je kdo tukaj na forumu iz kmetije, poleg mene

B81

22. jul 2007
34.551
8.992
113
okoli 15 ali 20 ha obdelovalne, 3 ha gozda, sama ravnina, hvalabogi
grin1.gif

okoli 40 glav, nič prascov in prasic, za kure ne vem, 4 mačke (1 staro pa 3 mladiče).
okoli 6 mesecev nisem že bil noter, tako da za realno stanje ne vem.

Rad bi šel živet v hišo med MB in mojim krajem. Radizel recimo.
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Imamo ekološko kmetijo doma in okol 17ha zemlje, od tega je obdelovalnih površin 5ha. Govedi je trenutno, mislim da, 15.

No sedaj boš imela več fantov na voljo. Domačega dekleta se rekdo kdo brani.
smile-1.gif
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Imamo ekološko kmetijo doma in okol 17ha zemlje, od tega je obdelovalnih površin 5ha. Govedi je trenutno, mislim da, 15.

Ej, Tamara, daj mal razlož te ekološke kmetije. Se dobijo certifikati, katere pogoje moraš za to izpolnjevat? Komu verjet?

Ker ponavadi na tržnici kupujem od ekoloških ali integriranih ali sonaravnih (različne nazive imajo - mogoče tudi to kaj poznaš?). In sem enkrat, ko enega eko ni bilo ni bilo, vprašala pri sosedih, kje je in so rekel, da itak je to (napis integrirana pridelava) sam papir.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jaz poznam enega ki ima kao ekoloska jabolka. Pa pravi, da jih naravno gnoji, nic spricanja in nic. Pa pripada mu stand v LJ trznici zaradi tega. Pravi pa da je razlika, da so ta ekoloska jabolka manjsa, ampak glede teze so pa ista kot se enkrat vecja jabolka. Pa kao vec vitaminov imajo pa nevem kaj se.

LP
 

Jiggler

Pripravnik
22. jul 2007
637
1
18
Verjet v bistvu ne moreš nikomur...

Poznam primer "ekološke kmetije", kateri so veselo vozili "ekološko neoporečne" izdelke na trg in jih prodajali po "ekoloških" cenah. Po nekem času pa pride na kmetijo ekološka inšpektorica, vzame nekaj vzorcev s sadja, zelenjave, prsti,... in jim po ekološki analizi odvzame ekološki certifikat in jim pošlje ekološko kazen.

To je le en primer katerega jaz poznam, seveda pa ne tlačim vse v isti koš.

Dejstvo je da imajo ekološke kmetije več dela s pridelkom in navadno je ta tudi manjši od ostalih. Imajo tudi obiske inšpektorjev, dobivajo pa tudi (kolikor jaz vem) subvencije na račun ekološke pridelave (če temu ni tako naj me popravi).
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Po dveh letih izpolnjevanja pogojev dobiš certifikat, ki te uvršča med ekološke kmetije. Obstaja precej stroga kontrola in sankcije so takojšnje - odvzem certifikata. Je tako, da na kmetiji ne sme biti nobenih umetnih gnojil. Vse strogo naravno. Čist za primer: gnoj se ne sme trosit po zemlji (travnikih), ampak se mora najprej predelat. To pomeni, da se ga mora najprej nekam odložit, kjer odleži svoje. Po letu, dveh, se predela skor da v zemljo. To ti je kot neko gnojilo.

Nenapovedane kontrole so dvakrat letno. Takrat pride kontrolor in se sprehaja po kmetiji in išče nepravilnosti oz. preverja skladnost. Če npr. najde kakršnokoli gnojilo, odvzem. So precej tudi strogi glede vodenja evidenc. Pri nas imamo samo govedorejo, zdej se spravljamo še na pridelke. Uglavnem, treba je vodit evidence.
In kako izgleda pridelek? Predvsem je manjši
grin1.gif
in ga je manj. Moram pa rečt, da ni primerjave s korenjem pri nas doma ali tistim kupljenim v Mercatorju. Prav tako je z jabolki, krompirjem, papriko, paradižnikom....

Kako je s tistimi, ki prodajajo na tržnici, ne vem. Načeloma, če imajo ekološke pridelke, jih prodajajo pod blagovno znamko Biodar. Ne pa vsi. Mogoče se ti najbolj splača pogledat na internetno stran, kjer imaš seznam vseh uradnih ekoloških kmetij in potem kupuješ neposredno pri njih. Pri nas recimo je tudi meso, ki ga prodajamo dražje. Zato pa dobiš meso, ki je "zraslo" na paši, pod milim nebom
grin1.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Citat:
Uporabnik s22b pravi:
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Imamo ekološko kmetijo doma in okol 17ha zemlje, od tega je obdelovalnih površin 5ha. Govedi je trenutno, mislim da, 15.

No sedaj boš imela več fantov na voljo. Domačega dekleta se rekdo kdo brani.
smile-1.gif

Ja, to je bil moj ženitni oglas. Dota
hysterical-1.gif

Nerabiš dat dote, ti samo pridi.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Pri nas doma imamo tud ekološko kmetijo. In kot je že Tamara napisal so kontrole redne, no vsaj pri nas so. Vsako leto pridejo vsaj 2x na leto. Kaj točno je potrebno, da prideš do tega naziva tudi jaz ne vem, pač en kup papirjev, analiz, raziskav, tečajev, usposabljanj ... Pri nas na te zadeve hodi foter saj je to v končni fazi njegov "hobi". Lahko pa povem to, da so kontrole resna stvar in da inšpektroji dejansko iščejo napake.

Fotr se sicer vsakič ***** kaj mu toliko okol bajte hodijo in da njega ne zanimajo papirji, sam po drugi strani je pa to vseeno fajn, saj tako veš, da če nekdo prodajo pod znamko ekološko, da to tudi je. Seveda se pa kot v vsaki stvari verjetno tudi tu najde nekdo, ki hvata krivine.

Do sedaj so nam še vsakič vzeli tudi vzorce zemlje (ne vem če še kaj drugega), ki jih dajo potem v analizo in če bi notri našli kakšne prepovedane substance bi verjetno imeli težave. Poleg vsega je potrebno voditi hlevsko knjigo, v kateri so zapisani vsi premiki in dogodki v zvezi z živaljo (cepljenje, tretiranje, paša, rojstva, zdravljenja, prodaja ...)
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:Do sedaj so nam še vsakič vzeli tudi vzorce zemlje (ne vem če še kaj drugega), ki jih dajo potem v analizo in če bi notri našli kakšne prepovedane substance bi verjetno imeli težave. Poleg vsega je potrebno voditi hlevsko knjigo, v kateri so zapisani vsi premiki in dogodki v zvezi z živaljo (cepljenje, tretiranje, paša, rojstva, zdravljenja, prodaja ...)

Enako vse to pri nas. Moj fotr je tut ves penast, ker mora izpolnjevati vse te papirje, pač je delavc, ne administrator, on pravi
grin1.gif


To sem tudi pozabila. Nekajkrat letno imajo obvezna predavanja. O novostih, novih zakonih...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Tamara pravi:
Čist za primer: gnoj se ne sme trosit po zemlji (travnikih), ampak se mora najprej predelat. To pomeni, da se ga mora najprej nekam odložit, kjer odleži svoje. Po letu, dveh, se predela skor da v zemljo. To ti je kot neko gnojilo.


Citat:
Uporabnik Tamara pravi:

To sem tudi pozabila. Nekajkrat letno imajo obvezna predavanja. O novostih, novih zakonih...

Tele reči niso obvezne samo za eko kmetije ampak tudi za tiste, ki so vključene v EKO0 in SKOP (po novem KOP)
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Poleg vsega je potrebno voditi hlevsko knjigo, v kateri so zapisani vsi premiki in dogodki v zvezi z živaljo (cepljenje, tretiranje, paša, rojstva, zdravljenja, prodaja ...)

Tudi to mora voditi vsak, pa četudi ima 1 kravo.

Saj tudi prašiča (živega) ne moreš kupit če nimaš registrirane kmetije (KMG-MID številka).
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Poleg vsega je potrebno voditi hlevsko knjigo, v kateri so zapisani vsi premiki in dogodki v zvezi z živaljo (cepljenje, tretiranje, paša, rojstva, zdravljenja, prodaja ...)

Tudi to mora voditi vsak, pa četudi ima 1 kravo.

Saj tudi prašiča (živega) ne moreš kupit če nimaš registrirane kmetije (KMG-MID številka).

Ja saj jaz to vem sem sam hotla povedat, da bit kmet ni samo vile vrtet. Kaj pa točno spada pod SKOP, EKO, SAPARD ... pa jaz ne vem ker me to tud ne zanima, s tem se pri nas ukvarja mati jaz edin kaj na netu najdem, pa k da fotr komando za delat smo vsi v prvi sekundi postrojeni.
smile-1.gif


Saj veste tisto, dokler boste pod mojo streho boste tako plesali kakor bom jaz dirigiral.
rolleyes-1.gif
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Vidim, da je kar večina doma delovna. Pri nas živine nimamo, se pa starša ukvarjata z integrirano pridelavo zelenjave. 2 rastlinjaka in še nekaj dodatne zemlje. Koliko jo je dejansko nimam pojma. Mami sicer letos še dela, drugo leto bo ostala doma in se bosta samo še s tem ukvarjala. S sestro pomagava poleti, ko je kakšno večje opravilo, drugače pa jest trenutno hodim v službo in si plačujem šolanje. Ko pa bom končal šolanje pa pojma nimam kaj me čaka. Bo treba mal razmislit, kako naprej. Dela se cele dneve si pa sam svoj šef.
smile-1.gif