Izsilitev prehitevajočega vozila

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Zanima me ena stvar, ki se je danes skorajda zgodila, a usoda me ocitno se ni odpisala. Cesta Sempeter-Vransko. Vozim se v koloni sestih vozil - predvsem tovornjakov in sem precej "naspidiran". Seveda se spravim to kolono prehitevati. Enega in po enega. Vsi nekako vemo kako taka vožnja poteka (manjša varnostna razdalja sploh pri šibkejsih avtomobilih). Zgodilo pa se je slednje: prehitevam povsem normalno, brez kakršnihkoli "v skarje" vragolij. Nakar med akcijo opazim da se s stranske ceste pripelje avtomobil, katerega voznik me ocitno ne opazi in zapelje direktno na cesto - meni nasproti. Na srečo je bila cesta dovolj siroka za spreten manever obvijanja, ampak pri srcu me pa je stisnilo.

Kdo bi bil v tem primeru krivec za nesreco - jaz ki sem prehiteval ali voznik, ki je zapeljal na cestisce v trenutku, ko sem bil jaz na njegovem pasu ze dalj casa?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Kriv ne kriv, taki primeri so 99% smrt. Ker ko prehitevaš imaš vsaj 80+ noter...un pa stoji oz. po možnosti še proti tebi vozi. Zato če vidim ta tam nekje daleč nekdo vozi proti cesti raje počakam.
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.022
118
63
okolica mesta
Itak bi bil ti kriv. Ker on se ni dolžen ustavljat oz. ponavadi ne pričakuješ da ti negdo nasproti pelje po tvojem pasu ko se nanj priključiš. Nisi pa s tem samo sebe ogrožal ampak tudi nasproti vozečega.

lp
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
ja jest tud tko mislim!

kot vsi vemo, se skozi križišče ne sme prehitevati!
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Žal treba pazt na takih cestah, kjer lahko kdo gor zapelje.. Mislm da je krivda na tvoji strani, vseeno je pa zame un bebc ki ni opazoval prometa. Kljub vsemu se morš vedno prepričat če lahko varno na cesto zapelješ. Pa čeprav imaš tako ali drugače prednost..
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Če ni črta polna po mojem mnenju ti nisi kriv. Ti nisi storil nobenega prekrška... če pa nekdo zapelje z neprednostne na prednostno cesto, pa je dolžen pogledat LEVO in DESNO in se prepričat če je prosto...

edit:

Voznik mora pustiti mimo vsa vozila, ki vozijo po prometnem pasu, na katerega se vključuje:
- kadar se vključuje v promet na prednostni cesti s ceste, ki je s predpisano prometno signalizacijo označena kot neprednostna,
- kadar se vključuje z nekategorizirane ceste v promet na javni cesti,
- kadar se vključuje v promet na cesti s parkirnega prostora ali z druge površine, ki ni cesta.

vir
 
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
jah, sej jest se tud dostikrat zalotim, da pogledam le levo, desno pa ne... pa si zmeri rečem, tega ne smeš počet...

on:
jest vztrajam pri prepovedi prehitevanja skozi križišče!
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Nekdo ti lahko na tvoj pas zapelje iz vsakega kolovoza, pa to ni križišče.

Če prehitevaš pri prekinjeni črti je 100% kriv tisti, ki zapelje na cesto pred tebe. Če je vmes križišče si kriv ti (križišče je označeno z znakom o poteku prednostne ceste in tudi z ustrezno talno signalizacijo - neprekinjena črta).
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Citat:
Uporabnik CupraR pravi:
vseeno je pa zame un bebc ki ni opazoval prometa. Kljub vsemu se morš vedno prepričat če lahko varno na cesto zapelješ. Pa čeprav imaš tako ali drugače prednost..

Vedno opazujem promet, če pripeljem s stranske ceste. In vedno me je groza, ko prehitevam in en prihaja s stranske ceste. Ker je dejansko tako, da ne moreš vedet, če te je opazil. Pa tudi, če ustavi, spet ne veš ali bo dejasnko stal, da padeš mimo ali bo zapeljal na cesto.
crazy1.gif


Človek mora na cesti vedno pazit tut na druge.
 

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
454
30
28
43
MB
kriv je 100% tisti, ki ti zapelje na cesto..je imel brat takšno nesrečo, ko je zapeljal na cesto v istem trenutku, ko je en prehiteval kolono par vozil, prvo vozilo te kolone pa je zavijalo na stransko cesto iz katere je prišel brat in ni videl tega, ki je prehiteval
 

Kiri

Pripravnik
15. avg 2007
498
0
16
39
Murska Sobota
Obišči stran
Kolega je pred nekaj leti imel nesreco na tak nacin. On je bil prehitevajoci in kljub temu, da je presegel max. dovoljeno hitrost v naselju, je bil tisti, ki se je na cesto vkljuceval iz stranske ceste.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.812
113
Na tvojem nagrobnem kamnu bi pisalo:

Tukaj počiva 'Janez', ki je v križišču imel prednost.

ti imaš prednost..samo kaj k folk uspe pogeldat pri vključevanju zgolj v eno smer
crazy1.gif


potem pa se konča kot se konča...pri tebi zgolj z manevrom, kletvicami in 'trdimi' nogami (čez par minut).
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
jah, sej jest se tud dostikrat zalotim, da pogledam le levo, desno pa ne... pa si zmeri rečem, tega ne smeš počet...

on:
jest vztrajam pri prepovedi prehitevanja skozi križišče!

potem bo pa vsaka vaška cesta pa magari makadamsa...... križišče.... kje bomo pa prehitevali?
proklop na glavno cesto je tak vsakih 100m eden... vsaj na našem koncu
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Gotovo bi bilo zelo zelo malo mrtvih, če bi bila hitrost vožnje omejena na denimo 20 ali 30 km/h, samo tega si menda ne želimo. Kako je s predpisi v tem primeru, so drugi povedali in ta, ki prehiteva ni kriv. Želimo si, da bi čimveč ljudi dovolj dobro upoštevalo predpise. Kadar pa jih ne, pa upamo, da se bomo sami znali izmotati iz krize, ali pa bodo drugi boljši od nas. Jaz sem imel že oboje, sem kdaj pa kdaj sam kriv, pa so bili doslej drugi dovolj pametni in spretni.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
jah, sej jest se tud dostikrat zalotim, da pogledam le levo, desno pa ne... pa si zmeri rečem, tega ne smeš počet...

on:
jest vztrajam pri prepovedi prehitevanja skozi križišče!

Od kdaj pa to spada v kategorijo križišče? Takih primerov je med Dolskim in Ljubljano vsaj petnajst in če bi veljala tvoja trditev sploh ne bi mogel nikjer prehitevat!
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Gotovo bi bilo zelo zelo malo mrtvih, če bi bila hitrost vožnje omejena na denimo 20 ali 30 km/h, samo tega si menda ne želimo. Kako je s predpisi v tem primeru, so drugi povedali in ta, ki prehiteva ni kriv. Želimo si, da bi čimveč ljudi dovolj dobro upoštevalo predpise. Kadar pa jih ne, pa upamo, da se bomo sami znali izmotati iz krize, ali pa bodo drugi boljši od nas. Jaz sem imel že oboje, sem kdaj pa kdaj sam kriv, pa so bili doslej drugi dovolj pametni in spretni.

nahrung002.gif
 

PiLLLe

stranger
18. dec 2007
2.068
0
36
Ljubljana/Novo Mesto
Eni nepoznajo razlike med kriziscem in prikljuckom. V kolikor je krizisce so talne oznacbe temu primerne, v kolikor pa samo prilkjucek je pa skoraj da vedno prekinjena crta, ali pa tudi te ne.
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
V primeru, da gre za priključek in je na cesti prekinjena črta, je kriv tisti ki zapelje na cesto. Ti si se peljel po glavni cesti, on pa se je vključeval v promet iz stranske ceste. V takem primeru imaš ti prednost in bi bil za nesrečo kriv on. Podoben primer se je zgodil nekaj let nazaj malo izven Vrhnike, ko je tako ena ženska zapeljala na glavno cesto iz stranske ceste in jo je tako nabasal motorist. Kriva je bila ona, saj je tam dovoljeno prehitevanje in je na cesti prekinjena črta. Gospa je pogledala samo v eno smer in zapeljala na cesto. In ravno tukaj se pojavi težava. V vsakem primeru je potreba pogledat v obe smeri, pa ni važno v katero smer zavijaš.