Izolacija mansarde

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
V tvojem primeru ne rabiš dajat celoloze, ker je mišljena (dobra) zaradi faznega zamika (plus tega rabiš nek 'prostor, kamor se le ta vpiha)... ti imaš betonsko plato, torej nimaš problema 'papirnatih' sten (za dober fazni zamik rabiš 'maso', ki je primankuje suhomontažnih sistemih)

Tule se sam ne ukvarjaj z eko skladom (najmanj kar je, je da vprašaš ali lahko delaš v samoizvedbi in imaš račun zgolj za material...če sklad daje subvencije za tovrstne zadeve).
Naredi sam: dobi pametno ponudbo za stiropor in ga nameči gor. Vse kar rabiš je pištola za purpeno, 3 doze purpene za lepljenje (ki manj ekspandira), olfa nož s kompletom novih klinc, ročno žag (lisičji rep), alu lato/libelo, meter...in je cca to to.
Kar se izolacije tiče nimaš en dan kaj počet (običajno je na podstrešjih še največji problem obstoječa šara ;) ).

Sam sem 'stene' takole obdelal z vidika toplotnega mostu (tla so suhomontažna oz. strop 2. štuka) - moja višna podstrešja je 1 meter, zato sem šel kar do vrha:
1705039669092.png

1705039354592.png


Dimniki (eden ni v uporabi, drugi zračnik)
1705039415424.png

(tu lahko prihraniš kake odrezke in se z njimi igraš oz jih poštukaš nad tiste 0,5 metra, kolikor ima ena plata).
Estetika ne igra vloge...
1705039576680.png




Takole je bilo pri meni cca na 'začetku' na samem podstrešju, če imaš opravka s suhomotažnimi 'sistemi' v stari bajturini:

Od spodaj (strop II štuka) sem najprej dal (od spodaj gor) knauf plate, parno zaporo, 4 cm steklene volne 0.035 lambda, 2.5 cm lesne vlaknenke (ki se jih vidi na spodnji sliki na dnu...sivkaste barve, ki so odlične za fazni zamik, so bile že prej na stropu).
Nato sem šel na podstrešje in odstranjeval dile:
1705039966799.png

Da sem lahko med trame položil 15 cm steklene volne (0,040) in vrnil dile nazaj:
1705039930694.png

Čez dile sem položil preko celega podstrešja 10 cm kamene volne (to je tvoje opravilo s stiroporjem) in preko njih dal cca 1 cm lesena obloge (z špranjami vmes), ki mi omogočajo pohodnost):
1705040019813.png

In vse skupaj prekril s starim tapisonom:
1705040071930.png



Tako da..če ti misliš da imaš dosti dela...amm..ne, nimaš :). Nekako to, le da v ležečem položaju:
1705040846063.png
 

Priponke

  • 1705039800437.png
    1705039800437.png
    698,5 KB · Ogledi: 21

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Hvala ti, tak je bil tudi plan ja in mi je jasno, da to ni noben projekt, zato se ga bom sam lotil. Toliko levih rok le nimam ;).
Rad se le vnaprej pozanimam, ker če nisi v tem, takoj spregledaš kakšno malenkost in potem narediš, ampak ne optimalno.
In ja, imaš prav: verjetno bo pol časa vzela spraznitev in čiščenje podstrešja :).

Še eno vprašanje: zračenje podstrešja je potem priporočljivo, drži? Zato, da se vglaga ne ustvarja? Dva cca. 10cm zračnika na nasprotnih strane podstrešja bi bila ok? Podstrešje je 80 kvadratov.

PS: Imaš kakšno primerjavo od prej in potem, koliko (vem, da se je) se je poznala izolacija?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Hvala ti, tak je bil tudi plan ja in mi je jasno, da to ni noben projekt, zato se ga bom sam lotil. Toliko levih rok le nimam ;).
Rad se le vnaprej pozanimam, ker če nisi v tem, takoj spregledaš kakšno malenkost in potem narediš, ampak ne optimalno.
In ja, imaš prav: verjetno bo pol časa vzela spraznitev in čiščenje podstrešja :).

Še eno vprašanje: zračenje podstrešja je potem priporočljivo, drži? Zato, da se vglaga ne ustvarja? Dva cca. 10cm zračnika na nasprotnih strane podstrešja bi bila ok? Podstrešje je 80 kvadratov.

PS: Imaš kakšno primerjavo od prej in potem, koliko (vem, da se je) se je poznala izolacija?


Glede prej in potem...jaz sem prenavljala komplet hišo in težko rečem za določeno stvar kaj je doprinesla. A glede na stanje hiše pred prenovo, sem si sam sebi rekel (izkušnje pač + strojnik sem), da v lastnem domu ne bom več nikoli zmrzoval (niti ne familija).
kot otrok: mi smo letno pokurili 5 ton premoga, in cca 10 metrov 'krajnikov' - ostanek hlodov, ko režejo in njih plohe/dile. Torej kurilo se je! A temperatura nikoli ni prešla 20 stopinj prek zime, zavese so skozi plapolale (od radiatorje in pihanja), komplet hiša je bila iz betonskih votlakov (in ne cegla), tako da je foter po večini vse sobe oblekel v les ter dal vmes 2 cm izolacije :zmaga: . Takrat se kdaj spomnim, da sem zjutraj v najhujšem mrazu, ko sem vstal parkrat mislil da je kazalec temeperature odpadel, ker je počival spodaj na stekelcu...najnižja temepratura, ki jo kazal je bila 10 stopinj. WTF!?

Kasneje ko smo šli na olje zaradi cene in se je lahko kurilo 24 h na dan..poraba 3.000 litrov+ za dva nadstropja (od treh) peč je bila itak kombinirala in je jedla vse..CTC.. zakon zadeva. A to je v praksi zgledalo npr takole.... jaz sem imel v sobi pošteno nažgano, in je bilo noter npr. 24 stopinj...ko je prišel kak kolega na obisk, je ta prvo izjaval..fak maš vroče...a čez pol ure ga je začelo pajtlat (trest :evil:)...ker je enostavno seval noter hlad - toliko o 'faku'. Tisti trenutek ko je peč ugasnila, si gledal na termometru kako je začela temperatura padat.

In ko smo enkrat preračunavali v srednji šoli izgube lastnih objektov sem jaz za našo kočuro naračunal da je faktor zunanjih sten U za našo hišo: 1.6 W/m2K (celoten pa kar U=2 W/m2K)!!
kar je računsko pomenilo, da je imela hiša pri -10 stopinjah (upoštevaje še super okna in vrata) izgube 23 kWh! (če bi upošteval še prepih preko oken verjetno prej 30 kWh).

Zato sem se odločil narediti temu konec in sem ob prenovi dal vsaj 50% več izolacije od takrat 'se splača, se ne splača'.
Kar je v praksi (računsko) pomenilo, a je zdajšnja izguba hiše (celota) pri - 10 stopinjah 2,8 kWh - vsakih 5 stopinj razlike se izgube povečujejo/zmanjšujejo po 0,5 kWh. (od oka faktor 8 manjše izgube). Le da..zdaj se ne pojavlja nikjer plesen, občutek v hiši je povsem drugačen, hiša prek noči praktično ne zaniha s temperaturo ne glede na zunanje temperature (zdajšnji U celotne hiše je 0,25 W/m2K)


Razlika v vrednostih med prej in potem je pa cca taka:
U Stene: 1,7 vs 0,15 W/m2K
Mansarda/strop: 1,2 vs 0,17 W/m2K
Tla/pritličje: 4,5 vs 0,2 W/m2K
Strošek zadnjih let? Nekaj čez 300 EUR na zimo za ogrevanje in SV, segretih vseh 200 kvadratov (vsa tri nadstropja), lahko hodiš bos ne glede na nadstropje in tempeprature (je pa tu seveda odvisno od dojemanja 'topote', kar je lep primer ta slika moji dveh..glej spodaj in zgoraj :valjamse:..jaz sem bil zraven v gatah in mikici (operiral s kavča):

1705053141518.png



V splošnem...moj nasvet tebi: daj pošteno merico in to je to. Ta del imaš rpiliko poštimat, naredi kot se zagre.

(jaz imam excel tabelo, kjer sem si naredil za preračunavanje izgub glede na zunanjo temperaturo in debelino izolacije...kjer se lahko igraš s spreminajenm vrednosti in vidiš kaj ti pade ven). Če ti pride prav sporoči na ZS mail, da ti pošljem.)
 
Nazadnje urejeno:
  • Ljubezen
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Super, sem enakega mišljenja, tako da bom šel v tej smeri. Razmišljam samo ali mi je smiselno dajati veš kot 20cm izolacije stiroporja, če bo toliko izolacije na zunanjih stenah, kjer pa ni vmes še ''zaščita'' v smislu ostrešja. Ali so izgube proti strehi v praksi kaj večje kot skozi stene? Toplota gre seveda gor, to vem. Ti pišem ZS.

Če bo komu pomagalo še tole: sem govoril s strokovnjakom, ki je v tem poslu. Kljub temu, da je beton, je predlagal, da na pohodnem delu (torej tam, kjer bo OSB čez) dam spodaj folijo za parno zaporo, cca. 40cm čez OSB ploščo. Če bi pa samo izolacijo dal brez lesa čez, potem pa dejansko ni smiselno. Tukaj se je šlo za stekleno volno, ne za stiropor. Bom pa vseeno verjetno riskiral tistih 100 EUR in dal spodaj to folijo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Če boš dal parno zaporo jo daj potem prek celotne površine. PE gradbena folija 0.15 mm. Za 80 m2 vzameš 90 m2 (prekrivanje). Realno 50 EUR.

Spet..ker imaš beton in če je drugje 20 cm, bo 20 cm OK opcija.
Če boš nametal v tabelo pride U stropa U=0,18 W/m2K.
1705061540973.png
 
  • Ljubezen
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Še hitra informacija, če bo morda kdo v taki situaciji. Cene brez popustov:
pohodna izolacijska kamena volna Knauf Insulation DF (0,37): debelina 10cm 24,4 EUR z DDV na m2
stiropor Eurotherm EPS100 (0,35): debelina 10cm 14 EUR z DDV na m2

Tako da ni kalkulacije za kameno volno (pa še slabšo toplotno izolativnost ima), razen če potrebuješ zvočno izolacijo, kar v mojem primeru ni nobene potrebe.
Oboje se dobi tudi v večji debelini, vendar bom raje vzel dvakrat debelino 10cm in potem zložil počez, da preprečim toplotne mostove pri stiku. Folijo spodaj bom pa res dal kar čez celo podstrešje. Bo pač malo bolelo :valjamse: , ampak je potem rešeno, kot mora biti.
Hvala vsem (še posebej vincent) za vso pomoč. :nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
vendar bom raje vzel dvakrat debelino 10cm in potem zložil počez, da preprečim toplotne mostove pri stiku.
stiropor plošče tud po stikih limaj s purpeno, sicer bo to bol polizdelk
3. opcija je še steklena (nepohodna) volna, sam pol morš narest neko podkonstrukcijo da je možno hodit
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.387
113
Še hitra informacija, če bo morda kdo v taki situaciji. Cene brez popustov:
pohodna izolacijska kamena volna Knauf Insulation DF (0,37): debelina 10cm 24,4 EUR z DDV na m2
stiropor Eurotherm EPS100 (0,35): debelina 10cm 14 EUR z DDV na m2

Tako da ni kalkulacije za kameno volno (pa še slabšo toplotno izolativnost ima), razen če potrebuješ zvočno izolacijo, kar v mojem primeru ni nobene potrebe.
Oboje se dobi tudi v večji debelini, vendar bom raje vzel dvakrat debelino 10cm in potem zložil počez, da preprečim toplotne mostove pri stiku. Folijo spodaj bom pa res dal kar čez celo podstrešje. Bo pač malo bolelo :valjamse: , ampak je potem rešeno, kot mora biti.
Hvala vsem (še posebej vincent) za vso pomoč. :nazdravje:

Ce imas plato, je itak nobrainer... Je pa prek dovolj eps70, tudi 50 drgac... Folk pretirava s tem, da je joj.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Bom 100ko raje.
Razlika je 20% v ceni, pa je boljša izolacija in še trši je, tako da se manj poseda.
Je to še pod mojo mejo ;).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Koliko pa pride cenovno na m2 sedaj? Ker recimo, če je Toplotna prevodnost (λ 0,039 – 0,043 W/m2K), mora biti vsaj 25cm, da se izenači s stiroporjem 20cm.
1705134353215.png


Tole je iz papirjev od isocell-a

za 2900kg materiala z delom sem dal 3700€
Ko sem računal koliko bi rabil volne je bilo 100-200€ razlike, s tem, da bi sam volno vgrajeval 14 dni :D.
Tak sta pa dva prišla zjutraj, popodan je bilo fertik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Hvala za info, žal je konkretna razlika proti stiroporju, tako da tudi volna odpade ;).

Imam pa še eno vprašanje: ima kdo izkušnje z grafitnim stiroporjem? Če uporabim tega namesto običajnega gradbenega, bi dejansko lahko pridobil cca. 3cm za enako izolacijo, kar ne bi bilo narobe. Se zavedam težav pri fasadi z grafitnim, ampak tukaj gre za položitev po tleh, tako da to nima veze. So kakšne izkušnje glede obstojnosti?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ja dol ti ne bo pado ne če so to te "težave", ki se jih zavedaš.

Če pa loviš centimetre pa daj webertherm ultra plus 020 :) samo je cena tudi konkretna.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Hvala za info, žal je konkretna razlika proti stiroporju, tako da tudi volna odpade ;).

Imam pa še eno vprašanje: ima kdo izkušnje z grafitnim stiroporjem? Če uporabim tega namesto običajnega gradbenega, bi dejansko lahko pridobil cca. 3cm za enako izolacijo, kar ne bi bilo narobe. Se zavedam težav pri fasadi z grafitnim, ampak tukaj gre za položitev po tleh, tako da to nima veze. So kakšne izkušnje glede obstojnosti?

Grafitni stiropor je precej dražji, če ti 3cm ne pomenijo veliko precej boljše uporabit več klasičnega stiroporja. V bistvu najcenejši za isto izolativnost je najbolj zanič stiropor (50ka ali 70ka) samo ima ponavadi 0.040w/mK ali več, medtem ko kvalitetetna 100ka ima 0.034W/mK. Grafitni pridejo tam do 0.030-32W/mK.

Drugače je ekonomsko/izolacijsko/debelinsko dobra opcija tudi "taboljša" steklena volna (0.032W/mk), s tem, da moraš delat podkonstrukcijo (ker tole ni pohodno) in obvezno rabiš foljo spodaj. Če imaš dostop do poceni lesa (plohi) zna bit tole precej ugodna opcija. Pa še če ti mogoče tole kaj pomeni; rola recimo Knauf Unifit 0.32 10cm izolacije vsebuje 6m2 izolacije in zaseda stisnjena 1/3 volumna kot stiropor. Če moraš na rokah nosit na podstrešje, po možnosti čez celo hišo in preko malih podstrešnih vratc je steklena volna zmagovalec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Lahko pa stiropor nalozis na eno 2m paleto, mal s pack folijo povijes in ti paleto nekdo s hijabom dvigne na najbluzjo mozbo lokacijo. Lahko tudi stresno okno.
Ce narocis distavo iz trgovine, se pac zmenis da ga oride cimvec v original packungi na paleti. Placas pol ure hijaba da ti dvigne do stresnega okna. ...
Drugace pa otroke animiras da ti znosijo na podstresje .
Kako. Vprašaj tiste ki zagovarjajo permisivni vzgojo. Dva otroka v 1 razredu sta sposobna balo stiriporja nesti po stopnicah....
Ce pa hočeta, je pa drugo vprašanje
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Dostava do podstrešja ne bi smela biti težava. Bo tudi deca vpletena ;). Ali bodo hoteli ali ne, je nepomembno.
Ja, 3cm bi mi prav prišli, ne bi pa enormno dvigoval cene. Toliko tudi niso vredni. Bom preračunal potem glede na cene s popustom.
Se mi je pa utrnilo še eno (verjetno neumno) vprašanje: paropropustna folija direkt na dimnik: predvidevam, da to ne bi smelo privesti do kakšnega topljenja in požara? Da le ni take temperature na zunanji strani dimnika.