Izkušnje z izplačilom po neurju

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Tipični primer podzavarovanja. Dejanska vrednost hiše je po smernicah ocenjena na 200.000€, zavarovalni zastopnik mu je konvencionalno ocenil bajto na 100.000€ in to pomeni, da vse škode, ki jih uveljavlja dobi izplačane le polovično od dejanske.

Sem skoraj 99% da gre zavarovanca mariborske zavarovalnice, kjer zastopniki vsako leto ob skadenci napišejo "na željo stranke zavarovalna vsota znižana za xy %". In to zgolj zato, da znižajo letno premijo, da stranka ne bi pobegnila h konkurenci. Ko je škodni primer je pa jeba (za stranko).

Od petka 15.8.2008, kar je bilo neurje v okolici Ptuja, poznam že 6 takih primerov. Vsi pri isti zavarovalnici.
bonk.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To mi je jasno. Kaj pa če te klavzule ni in si dejansko nekaj let živel in zavaroval v dobri veri, da imaš objekt zavarovan?
No, saj pri meni smo prišli do win2win kombinacije. Dobim izplačano 100% škodo (ker je šlo za napako agenta), vendar moram TAKOJ popraviti polico na dejansko vrednost (dozavarovati). Ker se mi bliža tudi skadenca, bom vzel kar paket DOM (ali A, B, C ali D) pa mi bodo še razložili, takoj ko pridem iz dopusta.
 

B81

22. jul 2007
34.496
8.961
113
KSZ

Doma je za zamenjati streha na gosp. poslopju cca 750 m2 (nobena plošča ni cela, stare so pa 16 let).
Avta ne morem celega v garažo postavit, tako da ga je gledalo nekaj ven, torej tam, kjer je nadstrešnica dol letela, je padalo po avtu in plošče so naredile nekaj risov, luknjic. Imam delni kasko za nujne stvari, za točo pa ne.

Me zanima, na koliko bodo ocenili škodo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Naj hudiča nekdo iz stroke razloži kako zavarovati objekte da ne bodo pod(pre)zavarovani. Če so podzavarvoani imajo izgovor da je manj vredno, če pa so "OK" zavarovani pa najdejo amortizacijo.....A obstaja kak "eurotax" za objekte???
Garsonjera je v LJ vredna 100kE v trbovljah pa polovico tega. Katero vrednost sedaj vzeti. Gradbena vrednost (če bi ti jo recimo sesulo v prah) pa je recimo 30kE (ostalo pa zemljišče...) tako v LJ kot v Trbovljah-ker cena betona ni bistveno drugačna v trbovljah
 
Nazadnje urejeno:

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Nekoč sem že pisal kako se določi zavarovalna vsota (mislim, da še na starem forumu) in mogoče bom zopet. Samo kaj ko tako kronično primanjkuje časa.


Vedno je boljše da je nadzavarovano kot pa pod. Za 1.000 € zavarovalne vsote je letna premija 0,65 € in 10.000 € preveč ni tako hudo.


Ima pa Triglav sedaj to enostavno rešeno.

DOM 1 za hiše
DOM 2 za etažne lastnike
DOM 3 za premičnine.

Tu ni več podzavarovanja. Zavarovalne vsote tudi ne, je pa maksimalno kritje do 300.000 € kar pomeni, da škodo do te višine krije zavarovalnica ne glede na dejansko vrednost objekta.


Več o tem produktu sem pa napisal med Predstavitvami.

https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/427287/an/0/page/0#427287
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Generali:

- zavarovanje na novo vrednost po smernicah (ni amortizacije)
- zavarovanje na dejansko vrednost s konvencionalno določitvijo zavarovalne vsote (je amortizacija)

Kaj lahko zavarujemo na novo vrednost:
- vse nepremičnine zgrajene po letu 1970 (če ni ustrezno vzdrževana logično, da ne)
- tudi starejše nepremičnine, če so ustrezno adaptirane

Osebno delam vse kar se da, na novo vrednost, zavarovalne vsote izračuna program po smernicah. Konvencionalnim določitvam se izogibam ravno za to, da ni potem jokanja pri uveljavljanju škode.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Odvisno od različnih parametrov pri vnosu v program, predvsem gradbene kategorije, obdelave in izdelave nepremičnine, vrste objekta.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
A so te smernice samo merilo za določitev zavarovalne vsote ali pa je tudi premija odvisna od njih (diferenciacija gradnje)?


So tablice naše ali uvožene, če jih uporabljate?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Smernice so za določitev zavarovalne vsote, premija se potem računa glede na ZV, rizike, popuste. Tablic ne uporabljamo (več).
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Se ti ljubi malo opisati postopek. Kako to ocenjuješ pri sklepanju zavarovanj. Seveda skozi pogovor a se najdejo tudi, ki niso sami gradili, ki so hišo kupili in nimajo preveč pojma.

Kakšni parametri sploh? Ne kibicam, res me zanima in veš, da se vsaj malo spoznam na stroko a ne vidim daleč ven in povedanega.

Marmor? Les? Beton? Enonadstropna / pritčlična? Celje, Ljubljana, Maribor? Bližina rek, dreves, hriba? Krivi zidovi, razpadajoče stanje?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
So na netu kje napisane "premije" za tvoje pakete.
Res bi nekako "realno" imel zavarovano, ne pa da bodo ob škodnem primeru našli "izgovor". SIcer pa imam občutek da so "splošni pogoji" tako napisano, da tudi če vse možno zavaruješ bodo še vedno našli kako luknjo kjer tvoje zavarovanje ne krije vse tvoje škode. Me prav zanima koliko ljudi (%) bo dobilo vso škodo povrnjeno (delo+material+ neposredna škoda (dvignjen parket zaradi vode, mokra izolacija...). Se bojim da nihče.
A so imei vsi "podzavarovano"
A ni imel nihče zavarovano na novo vrednost?
A pa je bilo kaj tretjega....
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Večni pesimist.
smile-1.gif



Če živiš v bloku in ima upravnik že zavarovano nepremičnino skleni paket DOM2 in povej, da je že zavarovano. V takem primeru DOM2 dozavaruje eventuelno razliko med premalo zavarovanim.
V Domu 2 so zavarovane tudi nepremičnine.
Premije so odvisne od velikosti (m2) stanovanja ter leta izgradnje (potres). Napiši kaj več in bova mogoče našla kakšno premijo.


Poglej še na Triglav.si, tam je že novejše DOM1 (ABC) DOM2 (ABC) DOM3 (ABC)...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Valda da sem pesimist, če pa skoraj nihče ne bo dobil povrnjene 100% škode. Pri avtu imaš ponavadi vsaj nekaj možnosti da ti povrnejo vso neposredno škodo (pa ni nobenih komplicinarih zavarovanj na novo vrednost pa podzavarovano itd) pri hiši pa???
Moram spet SPL zatežiti po mejlu. Itak jim "vsak" mesec težim za kako malenkost. Vem da so dve ali tri postavke na obračunu, samo nič ne piše kaj je pod njimi zavarovano (pri eni mislim da je dvigalo)
Sicer pa(25m2) 30m2, 22 let staro, LJ Fužine.(aprila mislim da sem plačal gori okorg 65 evrov)

Sicer pa sredi julija je zastopnik naredil zapisnik o škodi zaradi smreke na strehi (pri straših) pa do koncameseca še ni bilo denarja. BOm preveril izpisek banke za avgust!

edit: sem si ogledal malo gora.si
Sem našel primerjalno tabelo in kaj vsebuje posamzni paket.
Jaz bi torej vzel DOM 02, B paket. Sedaj pa moje "želje" katere upam da to zavarovanje zadovolji. Če zavarujem za zavarovalno vsoto 50 tisoč evrov -kaka bi bila premija?(tržna vrednost stanovanja je recimo 100.kE ampak gradbena vrednost ni nikdar taka-za 100kE jaz spravim hišo pod streho ne pa postavim dve plati in in 4 stene, katere si mimogrede delim še s 5 petimi sosedi.)
Bi recimo potem zavarovalnica izplačala 50kE, če bi stavba pogorela "do tal" in ne bi bila primerna za obnovo?.
Bi zavarovalnica izplačala 50 kE če bi jaz s kolesom nekoga zbil na cesti in bi zaradi tega bil invalid? (odgovornost)
Ker pri sedanjih policah je vse to ločeno (požarno, premičnine, odgovornost) in mi zneski vsot ne zdijo nič kaj primerni? Je pa res da agent nividel stanovanja, vprašal pa tudi ni nič.
Naslednjič aprila se bomo že bolj "konkretno" pogovarjali, tudi zaradi te teme in njim podobnih
aplauz.gif
 
Nazadnje urejeno:

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Moraš čakati April? Pokliči agenta in naj ti preuredi zavarovanje na nov sistem, poračuna staro polico in voila imaš mir celo leto.


Vidim pa, da še malce mešaš vse skupaj. Kaj ne bi. Prvo srečanje je vedno zmedeno.

Pa si vzemiva 5 minutk časa.

DOM 2 je sistem zavarovanja namenjen nepremičninam in premičninam etažnih lastnikov. Se pravi stanovalcev bloka ali pa hiše, kjer so najmanj 3 lastniki.

Nepremičnina (stanovanje) nima zavarovalne vsote in je zavarovano na novo vrednost kar vemo kaj pomeni. Premija se plača od kvadrature stanovanja, maksimalno kritje je pa 300.000 evrov. Torej če imaš garsonjero boš plačal manjšo premijo kot pa nekdo ki ima 4 sobno stanovanje a oba bosta imela enako maksimalno kritje in na novo vrednost.

Pri SPL že imate zavarovano nepremičnino in tega zavarovanja ne moreš ukiniti. Res je, da kar nudi nudi in tudi ni predrago. Ponavadi je za garsonjero v rangu 30-40 evrov ali še manj letno. DOM 2 vskoči kot razlika med slučajno premalo zavarovano tvojo nepremičnino, pa ne glede pri kateri zavarovalnici ima upravnik to sklenjeno. Poznam tudi primere ko je bilo 1 sobno stanovanje zavarovano za 30.000 evrov preko upravnika in tedaj lahko boli glava ob kakšni hujši zadevi.

Greva naprej.
DOM2 zavaruje tudi vse premičnine (opremo) v stanovanju do vrednosti 50.000 evrov. So pa v pogojih navedene tudi limitne vrednosti od postavke do postavke ( tudi višine posameznih kritij so različne glede na A ali B ali C, poleg temeljev seveda).
To ne pomeni, da imaš tudi stekla zavarovana do 50.000 evrov, ker za njih je določena višina jamstva.

Pri DOMu2 lahko dodajaš tudi nevarnosti, ki so v letaku označene kot izbirne.
Gre za potres, indirektni udar strele, mehanski lom aparatov .... Od izbranega seveda zavisi tudi premija.

Vsi DOMi imajo vključeno tudi asistenco, kjer ustrezni mojster brezplačno pride na dom ter urejuje stvar za katero je bil klican do 2,5 ure na stroške zavarovalnice. Kaj, zakaj je pa treba prebrati v asistenčnih pogojih, da ne bom romana pisal.

Skratka DOM2 je dobra izbira za etažne lastnike. Z eno polico imajo pokrite vse rizike za katere se odločijo in nobenih skrbi zaradi slučajnega pod ali nad zavarovanja.

Kar se vprašanj tiče boš vse odgovore našel v mojem pisanju. Samo med kakšno vrstico je kdaj pa kdaj potrebno prebrati, za kaj več, si pa le naroči splošne pogoje DOM2 na dom (ti jih bodo poslali po pošti) in boš v miru prebral, potem bova pa konktretno kakšno rekla.
write.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Hvala za odgovor, najprej moram spl vprašat, da sploh vem kaj imam zavarovano. Ker da bi neko stvar imel dvakrat ne vidim smisla?
Mislim da ne dobiš "dvojne" odškodnine če se kaj zgodi, sploh če imaš pri isti zavarovalnici zavarovano?!