Investicija v stanovanje za oddajanje

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Poznam par, zdaj ze v stiridesetih, ki je enih 10 let nazaj dobil obcinsko stanovanje (novo), sta ravno mela malo hcerko. Vse lepo in prav, stanovanje njima je pripadalo, pustimo to, da je takrat slo za najlepsa stanovanja v mestu. Se zdaj jih ni veliko, ki so lepsa.

Kaj pa je problem? Zdaj, 10 let pozneje, se vedno zivijo tam. Kljub temu, da sta ze veckrat menjala sluzbo in imajo zdaj zelo lepe dohodke. Pohvalno, privoscim vse to in se vec. Izgubi pa tu smisel ta sistem. Oni tega stanovanja vec ne rabijo, ne s temi dohodki. Nekdo drug jih.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
To je lahko zelo siroko vprasanje....ali si zelimo npr 400 stanovanj, ki jih vsako leto dodeljujemo tistim ki jih "rabijo" ali pa naredimo nase zivljensko in poslovno okolje tako, da bodo stanovanja dostopna vsem. Zacensi s tem da si priznam, da na robu ljubljane morda ne bo vec kmetijska zemlja ampak zazidljivo obmocje. Da se s spremembo pravil zemljisca naredi dostopnejsa, posledicno se privabi investicije in ko bo vec ponudbe na trgu, bo stanovanju iz 100 let starega bloka padla vrednost... in ga bo Nina, 27 letna studentka umetnosti, ki zivi pri starsih stanovanje pa je podedovala od babice, raje prodala kot pa placevala stroske. itd..

Mi imamo osnoven problem, da ljudje ki se ne drzijo pravil in nategujejo sistem zelo hitro zivijo bolje kot ostali. ZE ce dosezejo zastonj vrtec in npr subvencijo najemnine, razpolagajo z vec denarja kot par, ki vse to placuje in ima povprecne dohodke. Hkrati pa se jim popolnoma nic ne zgodi ce jih kdo pri tem odkrije.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Pa u PM, a res vsi želijo živeti v LJ? ta centralizacija je katastrofa... samo zida in zida se... potem pa že na Vrhniki stojiš, ko se želiš peljat mimo Ljubljane...
da ne govorimo o južni obvoznici, ta je postala bolj počivališče kot hitra cesta....
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Očitno da. Pa sem glede vprašanja centralizacije precej indiferenten...ampak trenutno stanje je takšno.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Pa u PM, a res vsi želijo živeti v LJ? ta centralizacija je katastrofa... samo zida in zida se... potem pa že na Vrhniki stojiš, ko se želiš peljat mimo Ljubljane...
da ne govorimo o južni obvoznici, ta je postala bolj počivališče kot hitra cesta....
Da ti odgovorim iz prve roke (prijatli, znanci, sodelavci):
- eni ostanejo po faksu, ker so jim ponudli službo
- rojeni Ljubljančani ne grejo nikamor drugam živet (tudi moja)
- eni pa misljo, da je tu najboljša varianta za delo (priseljenci "od drugod")
- pa še tisti, ki želijo bit blizu kulture (teater, opera, CD...)
- v centru LJ pa živet zato, da greš povsod peš (poznam par takih, ki so brez avta)

Verjetno je še kak razlog. A so pametni, al pa ne, je druga stvar. Take mamo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Kako bo drugače če se pa cel državni aparat koncentrira v LJ, železniške povezave pa so slabe. IZ MB rabiš skoraj 2 uri in pol do LJ, "hiter vlak" rabi 1 uro in 45 minut, da pride v LJ in enako nazaj. Pol greš zjutraj ob 5,50 na vlak proti LJ in si recimo v službi v LJ ob 8.00, da oddelaš svojih 8 ur je ura 16.00. Hitrega vlaka več ni, ker je odpeljal že ob 15.15 (čudna logika) in preostane ti samo še IC, ki vozi dobri 2 uri in si doma precej po 18 uri ali pa še počasnejši navadni vlak in si doma ob 19.30. Iz smeri Kopra je verjetno podobna zgodba.
Kako torej ne bo gužve na cesti?!
Po drugi strani pa berem, da sedaj ko se DUTB pripaja na SDH zapirajo enoto v MB, ker ne rabijo ljudi na tej strani Trojan, saj to ni rentabilno in bodo imeli samo SDH v LJ. Država je prva, ki se mora decentralizirat in razumet, da je trenutno pot iz LJ v MB krajša, ker ne rabiš čakat v Lukovici in naprej. Pri tem so žal vse dosedanje vlade pogrnile :(
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko in Kamele0N

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Jaz se vmes peljem na relaciji Kamnik - Vrhnika in obratno. :D
En petek v dežju sem se vozil 1h35min v eno smer, pa ni bilo nobene nesreče vmes. V enakem času pridem iz Ljubljane v M. Soboto ali obratno.
Toliko o prometu v okolici LJ, obupno je.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
a ni bilo ekrat nekaj govora, za večji obroč okoli Ljubljane? Da bo obvoznica res obvoznica za LJ, ostal promet bi šel pa po zunanjem obroču..
O tem pomoje lahko samo sanjamo...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
Sam sem mnenja da bi morali uzakoniti novo kaznivo dejanje “goljufija pri socialnih transferjih” in ti neprofitni najemi bi morali spadat pod to. In ce te dobijo pri tem gre za pol leta sedet. Pa da vidimo junake. Sicer so pa lepa stanovanja, sem bil v enem na obisku
Popravi me če se motim, ampak goljufija pri socialnih transferjih je kazniva že zdaj. Med to spada tudi optimizacija z neprijavljenim premoženjem ob oddaji vlog za socialne transferje. Največja ironija pa je, da se začne pri vrtcu, neha pa pri dodatkih za nego. Pa da vidimo junake (so se pofočkali ko so lajkali tvojo idejo). Ane dacho.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ker se politika vtika vsepovsod je tako.

Kolikor mi je poznano so da bilo cenejše predlagali samo dvakrat dvopasovnico namesto dvakrat tri pasove ala tretji pas samo za tovornjake.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Popravi me če se motim, ampak goljufija pri socialnih transferjih je kazniva že zdaj. Med to spada tudi optimizacija z neprijavljenim premoženjem ob oddaji vlog za socialne transferje. Največja ironija pa je, da se začne pri vrtcu, neha pa pri dodatkih za nego. Pa da vidimo junake (so se pofočkali ko so lajkali tvojo idejo). Ane dacho.
Začne se da k eden ki konča faks in se zapisli v.lj štarta z nule. Nekje more najdet stanovanje kjer ga uradno prijavi in potem enkrat dobi socialno stanivanje ,potem maš pa te k pridejo z juge in se prfočkajo pri žlahti da tukaj živijo itak nimajo nič premoženja v slo ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Zanima me, kako je z davkom če sem stanovanje kupil na podjetje po obrnjeni davcni stopnji (76.a člen), sedaj pa bi želel to stanovanje prodati fizični osebi. Kaj vse moram plačati?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Glede na 76a. člen si verjetno kupil rabljeno stanovanje in se takrat s prodajalcem dogovoril, da bosta prodajo izvedla v sistemu DDV.
Zato moraš sedaj vrniti vstopni DDV, seveda v odvisnosti od tega kako dolgo si lastnik in plačati 2% Davek na promet nepremičnin, saj je po zakonu zavezanec za plačilo prodajalec. Lahko pa tega zadnjega prevališ na kupca, če se s tem strinja.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Zanima me, kako je z davkom če sem stanovanje kupil na podjetje po obrnjeni davcni stopnji (76.a člen), sedaj pa bi želel to stanovanje prodati fizični osebi. Kaj vse moram plačati?
Stanovanja nisi mogel kupiti po 76a clenu.

DDV pri prodaji je ob prodaji novega stanovanja. DDV lahko odbijas ce bos stanovanje uporabljal za dejavnost za katero bos obracunaval DDV.

ce oddajas dolgorocno si oproscen DDV kar pomeni da tudi vstopnega ne odbijas.

76a je za gradbene storitve kar prodaja stanovanja ni.

EDIT: tole zgoraj ni pravilno, glej odgovor uporabnika “ribicija”
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Glede na 76a. člen si verjetno kupil rabljeno stanovanje in se takrat s prodajalcem dogovoril, da bosta prodajo izvedla v sistemu DDV.
Zato moraš sedaj vrniti vstopni DDV, seveda v odvisnosti od tega kako dolgo si lastnik in plačati 2% Davek na promet nepremičnin, saj je po zakonu zavezanec za plačilo prodajalec. Lahko pa tega zadnjega prevališ na kupca, če se s tem strinja.
Rabljeno stanovanje ni predmet ddv. Tudi ce bi bilo ni po 76a.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Bos tukaj pogledal. Ce je rabljeno in je prodaja potekala med ddv zavezancema pri cemer je imel kupec pravico do 100% odbitka ddv se je ddv lahko obracunal. Zakaj sta tako naredila vesta pa ta dva, ki sta to prodajo takrat izvedla. 76a. Se ne uporablja samo za gradbene storitve, tudi pri prodaji pozidanih zemljisc npr se uporablja, rabljenih poslovnih prostorov, ipd...
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
popcorn.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.327
113
Bos tukaj pogledal. Ce je rabljeno in je prodaja potekala med ddv zavezancema pri cemer je imel kupec pravico do 100% odbitka ddv se je ddv lahko obracunal. Zakaj sta tako naredila vesta pa ta dva, ki sta to prodajo takrat izvedla. 76a. Se ne uporablja samo za gradbene storitve, tudi pri prodaji pozidanih zemljisc npr se uporablja, rabljenih poslovnih prostorov, ipd...
No pa sem se nekaj novega naucil, imas prav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc